طراحی باغچه در حیاط کوچک خانه ؛ بهترین ایده ها

همه از حیاط خلوت بزرگ برخوردار نیستند. برای کسانی که فضای بیرونی کوچکی دارند، نوشتار طراحی باغچه در حیاط کوچک خانه می‌تواند مفید باشد. در زمینه طراحی باغچه در حیاط کوچک خانه، دیزاین هوشمندانه در مقیاس کوچک ضروری است. حتی اگر در یک آپارتمان، زیرشیروانی یا خانه‌ای زندگی می‌کنید که فضای داخلی بیشتری نسبت به فضای بیرونی دارد، هنوز هم می‌توانید حیاطی با خاک، درختان، گیاهان، صندلی‌ها و حتی آب نما ایجاد کنید؛ و تنها به کمی ایده‌پردازی و خلاقیت برای ساخت این فضا نیاز دارید! برای آشنایی بیشتر با ایده های طراحی باغچه ها در حیاطهای کوچک در ادمه با اسپینگر ( espinger ) همراه باشید :

چگونه می‌توان یک باغ کوچک را زیبا جلوه داد؟

شما می‌توانید باغ خود را خودتان طراحی کنید و از آن لذت ببرید؛ اما یک طراح آموزش دیده نه تنها به شما در انتخاب گیاه کمک می‌کند، بلکه می‌داند چگونه از فضایی که در اختیار دارد به درستی جهت باغچه سازی استفاده کند. همراه ما باشید تا با آگاهی بیشتر بتوانید فضایی سبز و دلنشین در حیاط خانه خود بسازید.

هنگامی که شروع به تحقیق می‌کنید، متوجه می‌شوید که سبک ها و راه حل‌های باغچه سازی حیاط کوچک فراوان است. لذا با نوشتار طراحی باغچه در حیاط کوچک خانه همراه ما بمانید، تا بهترین ایده ها را برای شما شرح دهیم.

باغچه های کوچک و متعدد خلق کنید

هنگامی که زمین حیاط فاقد خاک خوب است، یا فضای بازی شما با کف پوش پوشیانده شده است؛ می توانید از انواع بسترهای کاشت برای پرورش گیاهان استفاده کنید. گلدان‌ها، کاسه‌های کوچک، جعبه‌های چوبی یا شیشه‌های کوچک می توانند به عنوان فلاورباکس برای کاشت گیاهان به کار روند. ایده‌ی ساخت باغچه‌های کوچک و متعدد، یک روش عالی برای طراحی باغچه در حیاط کوچک خواهد بود که شما را سر ذوق می‌آورد. و تنوع بالایی از متریال می تواند در آن به کار برده شود.

برای آشنایی بیشتر با طراحی روف گاردن می توانید مقاله    “روف گاردن آسان و کوچکرا مطالعه نمایید.

سطوح عمودی را سبز کنید

طراحی باغچه کوچک

به همان شیوه که می‌توانید تصاویر را در داخل خانه آویزان کنید؛ قاب‌ها و کاشت‌های دیواری روی دیوارهای خارج از منزل می‌تواند فضاسازی سبز عمودی زیبایی ایجاد کند. از قاب‌های چوبی و جعبه‌های قدیمی به عنوان محفظه‌ای برای کاشت گیاهان استفاده کنید. همچنین می‌توانید با وسایل دور ریختنی گلدان‌های آویز بسازید. فقط کافی است سوراخ هایی را در قسمت زیرین برای زهکشی و محلی برای اتصال به دیوار ایجاد کنید.

افزودنِ ساده و در عین حال جذاب پانل‌های نرده‌ی افقی همراه با گیاهان بالارونده می‌تواند کناره‌ها را به یک دیوار زنده تزئینی تبدیل کند. این ایده زمانی جذاب می‌شود که جزئی از طرح باغچه برای حیاط کوچک منزل در جلوی دیوار، در کنار بالکن یا روی یک حصار باشد. هر یک از این فضاهای کوچک بیرونی را می‌توان به یک باغ عمودی تبدیل کرد، و گلدان‌ها و سبدهای گیاهی کوچکتر را در آن جای داد.

برای آشنایی بیشتر با دیوار سبز می توانید مقاله    “ساخت دیوار سبز در منزلرا مطالعه نمایید.

فضا را با رنگ زنده کنید

طراحی باغچه در حیاط کوچک

روش های مختلفی برای ایجاد تنوع در فضای کوچک و بزرگ جلوه دادن محیط وجود دارد. به طور مثال دیوارهای سبز فوق العاده شیک هستند؛ و می‌توان از آنها برای پنهان کردن مرزهای ناخوشایند و افزودن شاخ و برگ سرسبز در باغهای محدود استفاده کرد. رنگ‌های روشن نیز باعث می‌شود باغ بزرگتر دیده شود. مانند انتخاب یک رنگ روشن برای دیوار و نرده‌ها مانند صورتی یا آبی روشن. مانند دکوراسیون داخلی، به این فکر کنید که چگونه استفاده از رنگ می‌تواند به تقویت فضای بیرونی، به ویژه یک باغ کوچک کمک کند. استفاده از رنگ روی دیوارها و نرده‌ها به افزودن عمق فضا کمک زیادی می‌کند.

رنگ به گیاهان اجازه می‌دهد تا در پس زمینه برجسته شوند، و فضای خاصی ایجاد کنند. ناگفته نماند که قدرت تقویت خلق و خویی که یک رنگ می‌تواند داشته باشد را نباید نادیده گرفت. نکته دیگر این است که در یک باغ، کوچک استتار دیوارها بسیار مفید است. رنگ آمیزی دیوارهای نمایان شده با رنگ سبز، به ترکیب و حس بیشتر فضای سبزی که مدنظر داریم کمک می‌کند.

طراحی باغچه در حیاط کوچک

 

با یک پس‌زمینه هوشمندانه چشم را به سمت بالا بکشید؛ و توهم ارتفاع و فضای اضافی ایجاد کنید. همانطور که در تصویر بالا می‌بینید، یک روش ساده رنگ آمیزی که این حس را می‌تواند ایجاد کند، ترکیب دو رنگ در کنار یکدیگر است. در ضمن باید به این نکته توجه کنید که استفاده از رنگ تیره به جلوه بیشتر گیاهان سبز اطراف کمک می‌کند.

دیوارها را سفید کنید

طراحی باغچه در حیاط کوچک (اسپینگر)

رنگ سفید اغلب برای استفاده بیشتر از یک فضای کوچک به دلیل خاصیت روشن کننده‌ای که دارد، استفاده می‌شود. فضای سبز نیز می‌توانند از این رنگ سود ببرد. با آجرکاری سفید و مبلمان سفید، یک طرح باغچه برای حیاط کوچک منزل خود خواهید داشت، که به شدت می‌تواند در زیبا شدن و فضای آرامش بخش حیاط خانه شما کمک کند.

از گلدان های معلق استفاده کنید

گیاهان را می‌توان از تیرها و طاقچه‌ها آویزان کرد. آویزان بودن گیاهان حس معلق بودن را به شما خواهد داد. این مسئله بستگی به شما دارد که چه چیزی بکارید و چه حسی را منتقل کند.

باغ‌ها، تراس‌ها و حیاط‌های کوچک ممکن است کمی بیشتر از فضاهای بزرگتر در دنیای امروزی مورد توجه باشند. حتی کوچکترین خانه با فضای اندک می‌تواند به فضایی سبز و زیبا تبدیل شود. تنها چیزی که نیاز دارید، ایده‌های کوچک سبز برای شروع است.

باغ‌های کوچک مزایای زیادی دارند؛ مهم‌ترین آن‌ها این است که از نظر نگهداری بسیار آسان‌تر هستند. همچنین فضاهای فوق العاده‌ای برای خلاقیت در اختیار شما قرار می‌دهند؛ زیرا کوچکترین موارد اضافی، از کوسن‌های رنگارنگ گرفته تا نورپردازی، تأثیر چشمگیری در آنها خواهد داشت.

نگران نباشید! ایده‌های زیادی برای الهام بخشیدن به شما پیدا خواهند شد. اگر با بودجه محدود سراغ این کار آمده‌اید، ایده‌های وجود دارد تا بدون هزینه زیاد، فضای سبز خود را تقویت کنند؛

مبلمان آویزان انتخاب کنید

هنگام کار با فضاهای کوچک داخلی، طراحان اهمیت مبلمان آویز را برای ایجاد توهم فضای بیشتر در نظر می‌گیرند.

طراحی باغچه در حیاط کوچک

با انتخاب یک صندلی آویز از همان ایده طراحی در یک باغ کوچک استفاده کنید. گوشه‌ای از باغ، تنها چیزی است که شما برای مطالعه یا خلوت نیاز دارید؛ مکانی مناسب برای دور شدن از صدا و شلوغی. صندلی آویز باعث می‌شود کف و چشم انداز روشن به نظر برسد و در کوچکترین فضاها نیز احساس داشتن فضای بیشتر به دور از خفقان را به شما می‌دهد.

ترکیب خاک روف گاردن
مطالعه این مقاله

اطراف آن را با گلدان‌هایی که حاوی شاخ و برگ های بلند است، برجسته کنید و گیاهان جدیدی را با سطل یا هر ظرفی که دم دست دارید، با گیاهان قبلی خود ترکیب کنید. بهتر است از حصير استفاده کنید تا باغچه ظاهري لايه‌اي به خود بگیرد.

آشپزخانه کوچک در باغ بسازید

طراحی باغچه در حیاط کوچک

می توانید در باغ آشپزخانه ای کوچک ایجاد کنید. و در آن از میزهایی استفاده کنید، که بتوان گلدان را روی آن جاساز کرد. و یا از یک چوب بامبو در بالای میز کار خود به عنوان قلاب‌هایی برای آویزان کردن فنجان استفاده کنید. انتخاب متریالی که باعث می‌شود از آسیب‌های جوی دور بماند نکته‌ای کلیدی است.

فضای خود را دو برابر کنید

طراحی باغچه در حیاط کوچک

کاربرد آینه در باغ، فضای بیرونی شما بزرگتر از آنچه که هست نشان می دهد. می‌توانید تکه ای از آینه‌ای را با استفاده از چند تخته رنگی روی دیوار نصب کنید. که هم رنگ خاصی را به فضای حیاط شما بدهد و هم حس بهتری را. نکته مهمی که وجود دارد این است که استفاده از آینه به سبک شبکه‌ای می‌تواند احتمال شکسته شدن را کاهش دهد.

در واقع می‌توانید با استفاده از پانل آینه‌ای مدرن و روکش چوبی، توهم فضا ایجاد کنید. از این پانل برای افزایشِ بصریِ میزان فضای سبز مورد نیاز خود و افزایش سطح نور در گوشه های تیره استفاده کنید. یک آینه بلند انتخاب و اطراف آن را با گیاهان رونده تزیین کنید.

سطوح جدید اضافه کنید

طراحی باغچه در حیاط کوچک (اسیپنگر)

ساخت سطوح مختلف برای برجسته کردن چشم انداز فضای سبز باغی کوچک، حس تنوع بیشتری را به محیط اضافه می کند. به عنوان مثال، این ایده می‌تواند یک چمن در ارتفاعی متفاوت از سطح معمول حیاطتان باشد.

طراحی باغچه در حیاط کوچک

طاقچه‌ها به شما کمک می‌کنند از فضا بهتر استفاده کنید؛ و نقاط بیشتری برای چیدمان گلدان‌ها داشته باشید. با قرار دادن گلدان‌ها در سطوح مختلف، با قفسه بندی عمودی، از فضای کوچک خود نهایت استفاده را ببرید. نردبانی که در تصویر بالا می‌بینید یک راه حل خاص و منحصر به فرد در ایجاد تغییر سطوح  است، که فضای اضافی برای نمایش گیاهان گلدانی و لوازم جانبی باغ را در اختیار شما قرار می‌دهد. ارتفاع به شما این امکان را می‌دهد که از فضا، بیشتر و کارآمدتر استفاده کنید.

طراحی باغچه

قفسه‌ها و قلاب‌ها فقط برای داخل خانه نیستند. با قرار دادن قفسه‌ها سطح قابل توجهی برای گلدان‌ها و لوازم جانبی زیبا ایجاد کنید.

کفپوش های متفاوت به کار ببرید

طراحی باغچه در حیاط کوچک (اسیپنگر)

بخش های مختلف محوطه را به امور مختلف اختصاص دهید، تا فضای کوچک باغ بزرگتر جلوه کند. یک راه هوشمندانه برای روشن شدن این موضوع انتخاب کفپوش است؛ همانطور که در داخل خانه کفپوش های مختلف نشان دهنده تغییر احوال و فضای اتاق است. در خارج از منزل نیز می‌توانید با شناسایی مناطق مختلف به طور ناخودآگاه فضا را بزرگتر نشان دهید.

از هر گوشه حیاط استفاده کنید

طراحی باغچه در حیاط کوچک

اگر فضای حیاط شما کوچک است، به این فکر کنید که چگونه می‌توانید از هر متر مربع فضا، به طور کامل استفاده کنید. غالباً دیوارهای آجری در حیاط خانه‌های ایرانی، می‌تواند حس خفه کننده‌ای بدهد. استفاده از نشیمنگاه‌ ال شکل به طور هوشمندانه‌، نه تنها از فضا به طور موثر استفاده می‌کند؛ بلکه به پنهان کردن بخش زیادی از دیوارهای نامناسب کمک کند.

چگونه گیاهان را برای باغچه خود انتخاب کنیم؟

با بررسی نوع خاک، pH و شرایط منطقه‌ای خود شروع کنید؛ سپس بهترین گیاهان را برای طراحی باغچه در حیاط کوچک در آن اقلیم خریداری کنید.

از درختچه ها و درختان برای ایجاد ساختار و ارتفاع، و علف های نرم و گیاهان چند ساله برای افزودن رنگ و نرم کردن عناصر معماری استفاده کنید. گیاهان همیشه سبز برای سبز نگه داشتن نمای باغ بسیاز موثر می توانند باشند.

همچنین می‌توانید درختان میوه بکارید. آیا چیزی ارزشمندتر و جذاب‌تر از برداشت محصول تازه و ارگانیک وجود دارد؟ از نظر رشد و نگه‌داری، سیب زمینی، لوبیا و پیاز نیز نسبتاً ساده‌ترین‌ها هستند؛ که برای کشت آنها نیازی به فضای هکتاری ندارید.

نتیجه گیری

با یک سوال نوشتار باغچه سازی حیاط کوچک را به پایان می‌رسانیم. چگونه می توان یک باغ کوچک ساخت؟ برای طراحی باغ از بررسی فضای موجود شروع کنید. و بعد به نیازهای خودتان توجه کنید. برای مثال، اگر دوست دارید مهمان‌هایتان برای شام دور هم جمع شوند، نیاز به فضای کافی برای میز و صندلی ناهارخوری دارید. همچنین باید به فضای مرده‌ای که در حیاط شما وجود دارد نیز توجه کنید.

در مرحله بعد، به نگهداری آن فضایی فکر کنید. به این فکر کنید که چقدر زمان جهت حفظ و نگداری فضای سبزی که ایجاد کرده‌اید، اختصاص می دهید. اگر زمان زیادی ندارید، محوطه سازی مقاوم‌تر در برابر عناصر آب و هوایی با گیاهان قوی‌تر، مناسب شما خواهد بود.

 

اجرای روف گاردن
بنر اجرای روف گاردن
دانلود کاتالوگ اسپینگر
دانلود کاتالوگ اسپینگر

برخی پروژه های اجرا شده

پروژه مسکونی نیاوران

آدرس: تهران – نیاوران
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۳
معمار:
مهندس عضدی فر
مساحت پروژه: ۱۸۰ متر مربع

پروژه پرنسا مال

آدرس: تهران – خیابان صابونیان
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۷
طراح: مهندسین مشاور دات
مساحت پروژه: ۲۳۰۰ متر مربع

پروژه شاد آباد

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
طراح پروژه: دفتر معماری فرحو
مساحت پروژه: 90 متر مربع

ساختمان مسکونی رزاقی

آدرس: قم
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۱
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۱۶۰ متر مربع

مسکونی مینا رزیدنس کیش

آدرس: جزیره کیش
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۹
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۶۰۰ متر مربع

روف گاردن محوطه جنوبی ایرانمال

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
نوع پروژه: تجاری - تفریحی
مساحت پروژه: 2000 متر مربع

مشاهده پروژه ها

2 نظر برای مقاله “طراحی باغچه در حیاط کوچک

  • خانم مهندس نصرتی راد :

   با سلام. بله.
   برای این منظور می توانید از مشاوره همکاران ما در شرکت اسپینگر استفاده کنید.
   شماره های تماس:
   ۰۲۱۸۶۰۹۱۳۹۴
   ۰۹۱۲۰۹۵۶۵۴۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: این محتوا شامل قوانین کپی رایت می شود.
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟