گیاهان روف گاردن بهاری – درختچه ها

گل ها و شکوفه ها اولین مهمانان فصل بهار هستند. رویش جدید گیاهان بعد از فصل سرد با جوانه های سبز برگ ها و رنگ ملایم شکوفه ها شناخته می شود. به همین دلیل مردم علاقه زیادی به دیدن این نشانه ها در باغ های خود دارند. یکی از نکات مهم در طراحی همه انواع فضای سبز توجه به تغییر منظره ی فصلی است. تغییر نمای باغ حس فصل را به بیننده منتقل می کند؛ و چرخه رنگ را در منظر بوجود می آورد. اسپینگر ( espinger ) در این متن هفت گیاه مناسب برای داشتن روف گاردن بهاری را معرفی نموده است.

 

طراحی روف گاردن، پیچ گلیسین در روف گاردن
طراحی روف گاردن رستوران با پیچ گلیسین، لندن، انگلستان

چرا از درختچه ها در ساخت روف گاردن بهاری استفاده می کنیم؟

یکی از نشانه های مشخص منظره ی بهاری شکوفه درختان است. شکوفه ها حس بهار را به بیننده القا می کنند؛ که در ترکیب با گل های فصلی و برگ های تازه این منظره کامل می شود. برای داشتن شکوفه ها نیاز به استفاده از درختان و درختچه های گل دهنده بهاری در روف گاردن است. ضمن آنکه کاربرد درختچه ها به طراحی قدرت بیشتری می دهد. و حتی در طراحی فضای محدود هم بهتر است از یک یا دو درختچه هرس شده کوچک استفاده شود.

درختان و درختچه های زیادی در بهار شکوفه می دهند. با این وجود بسیاری از آنها توانایی رشد در فضای محدود روف گاردن را ندارد؛ یا در گلدان قابل پرورش نیستند. اما بعضی از انواع درختان کوچک، درختچه ها و گیاهان رونده به صورت گلدانی کشت می شوند و در بازار موجود هستند. به طور مثال درختان میوه پاکوتاه و یا بعضی از انواع بن سای در این دسته قرار دارند. که از گزینه های مناسبی برای طراحی منظره ی بهاری در روف گاردن می توانند باشند.

گیاهان مناسب روف گاردن در بهار چیست؟

گیاهان معرفی شده عبارتند از به ژاپنی، یاس زرد، آزالیا، پیچ گلیسین، ارغوان، ماگنولیای زمستانه و خانواده گیلاس. به ژاپنی، یاس زرد و آزالیا در منابع زیادی در گروه درختچه ها قرار گرفته اند. گیاه گلیسین از گروه گیاهان بالارونده است؛ و ارغوان، ماگنولیای زمستانه و گیلاس در دسته درختان قرار دارند. اما تنها شکل گلدانی و هرس شده این گیاهان در روف گاردن به کار می رود. که به صورت درختچه ای تربیت شده اند. به همین دلیل همه آنها در اینجا با عنوان درختچه معرفی می گردند.

برای مطالعه بیشتر درباره روف گاردن می توانید مقاله روف گاردن چیست؟ را مطالعه نمایید.

 

اثر آب و هوای تهران در انتخاب گیاهان روف گاردن چیست؟

آب و هوای اقلیمی در انتخاب گیاهان روف گاردن  اهمیت زیادی  دارد. از آنجاکه روف گاردن در تهران بیش از سایر شهرها ساخته می شود، گیاهان این مقاله بر اساس روف گاردن در تهران معرفی شده اند. هوای بهاری در تهران سرد و معتدل است. و گیاهان به شکل معمول از اواخر اسفند یا اوایل فروردین بر اساس میزان گرم شدن هوا شکوفه می کنند. گرما یا سرمای ناگهانی بهاره گاهی این زمان را تغییر می دهد، و یا به شکوفه ها آسیب می زند. بنابراین باید با الگوی تغییرات آب و هوایی منطقه آشنا بود. در هر صورت فصل رویش همزمان با شکوفه دادن این گیاهان شروع می شود.

در خیلی از شهرهای مرکزی و شمالی ایران با آب و هوای سرد و معتدل نیز  گیاهان مناسب تهران، قابل استفاده هستند. اما برای آب و هوای گرم جنوب و گرم و خشک مرکز ایران بهتر است گونه های سازگارتری به کار برده شود. ضمن آنکه غیر از دما میزان بارش باران، رطوبت هوا و باد نیز باید مورد توجه قرار بگیرد. و بهتر است از گیاهان بومی و سازگار استفاده کرد.

برای مطالعه بیشتر درباره کنترل باد می توانید مقاله بادشکن در روف گاردن را مطالعه نمایید.

 

روف گاردن بهاری
انتخاب درختان شکوفه دهنده گیلاس در منظره بهاری Bosco Verticale ، میلان، ایتالیا

 

به ژاپنی Chinese Quince

درختچه به ژاپنی گیاهی از خانواده گل سرخیان با نام علمی Chaenomeles speciose است. شکوفه های این درختچه کوچک در بهار پیش از برگ ها باز می شوند.  تنوع رنگ شکوفه در این خانواده بسیار زیاد است. گل های به ژاپنی به رنگ های سفید، زرد، انواع صورتی، گلبهی و قرمز وجود دارد. این گیاه علاوه بر گل های بهاره که عمر آنها از فروردین تا اواسط اردیبهشت ادامه دارد؛ برگ های سبز براق و فرم شاخه بندی زیبایی نیز دارد. ضمن آنکه خزان زیبا در پاییز و میوه های بِه مانند آن نیز منظره زیبایی دارد.

درختچه به ژاپنی معمولا به صورت ترکیبی با یاس زرد در فضای سبز تهران کشت می شود. به همین دلیل زیبایی آن به شکل تکی مورد توجه قرار نمی گیرد. علاوه بر آن استفاده زیاد این گیاه در زیباسازی شهر تهران آن را به گیاهی کم کاربرد در فضای سبز لوکس تبدیل کرده است. با این وجود زیبایی، مقاومت بالا، پرورش و نگهداری آسان از مزیت های به ژاپنی است؛ به همین دلیل در باغسازی شرقی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد؛ و از درختچه های مهم در پرورش بن سای است.

یک درختچه کوچک به ژاپنی با هرس مناسب به راحتی در گلدان و فلاور باکس قابل نگهداری است. علاوه بر آن در ایران تنوع زیادی از این گیاه و جود دارد. در نتیجه از نظر قیمت نیز مناسب است. این درختچه از گزینه های بسیار مطلوب و مناسب برای روف گاردن خاص در تهران می تواند شناخته شود.

 

شکوفه ، به ژاپنی
کاربرد درختچه گلدانی به ژاپنی برای منظر بهاری

 

یاس زرد   Forsythia

درختچه یاس زرد Forsythia یکی از گیاهان بسیار چشمگیر در فصل بهار است. در اوایل فروردین گلهای زرد شفاف آن به شکل مستقیم بر روی شاخه ظاهر می شوند. و تمام شاخه را تبدیل به خطی زرد می کنند. از آنجا که گلدهی قبل رشد برگ هاست، جذابیت این گیاه زیادتر نیز می شود. یاس زرد مانند درختچه به ژاپنی در اثر استفاده زیاد در فضای سبز تهران گیاهی کم ارزش شناخته می شود. و در طراحی های خاص کمتر مورد استفاده قرار می گیرد. در حالیکه انواع گلدانی آن در کشورهای اروپایی بسیار پر طرفدار است. و به طور خاص در بعضی کشورها برای جشن عید پاک استفاده می شود.

یاس زرد گیاهی مقاوم به گرما و خشکی با نیازهای کم است. این گیاه به آفتاب مستقیم نیاز دارد، و آبیاری آن بستگی به دمای هوا دارد. یاس زرد کمتر مورد هرس قرار می گیرد و رشد نسبتا خوبی دارد. به همین دلیل ممکن است در صورت رشد زیاد ریشه امکان زندگی گلدانی بعد از چند سال وجود نداشته باشد. در این شرایط می توان گیاه را به باغ انتقال داد و گیاهی کوچکتری را جایگزین آن کرد.

 

شکوفه، یاس زرد
استفاده از درختچه گلدانی یاس زرد در روف گاردن بهاری

 

آزالیا Azalea

درختچه آزالیا  Azalea از گیاهان بسیار پرطرفدار بهاری است. این درختچه در زمان نوروز به صورت گلدانی به بازار می آید و در بیشتر گلفروشی ها دیده می شود. درختچه آزالیا گیاهی کوتاه با شاخه بندی پهن است؛ که گلهایی پرپر به رنگ سفید، زرد، صورتی ، قرمز و بنفش می تواند داشته باشد. برگ های این گیاه نیمه خزان دار و یا با خزان کامل است. درختچه در زمان گلدهی با گل پوشیده می شود؛ و گلدهی آن از اواخر زمستان تا اوایل بهار به مدت چند هفته ادامه دارد.

انواع سازه سقف روف گاردن
مطالعه این مقاله

درختچه آزالیا گیاهی مناسب برای فضای آزاد است. به همین دلیل در روف گاردن، تراس و بالکن قابل نگهداری است. اما نگهداری آن نیاز به دقت بیشتری از سایر گیاهان دارد. به طور مثال آزالیا به دمای خنک، نور زیاد غیر مستقیم، رطوبت بالا و خاک اسیدی نیاز دارد. در غیر این صورت گلدهی مناسبی نخواهد داشت. برای روف گاردن از آزالیای گلدانی بزرگ که حالت درختچه ای دارد به راحتی می توان استفاده کرد. و از آنجا که گیاهی لوکس شناخته می شود در انواع روف گاردن در تهران می تواند به کار رود.

برای مطالعه بیشتر درباره آزالیا می توانید مقاله “آزالیا گیاه مناسب روف گاردن” را مطالعه نمایید.

روف گاردن بهاری، آزالیا
استفاده از گلدان های بزرگ آزالیا در طراحی روف گاردن

 

گلیسین (Chinese wisteria)

پیچ گلیسین با نام علمی Wisteria sinensis  از پرکاربردترین گیاهان در طراحی فضای سبز است. این گیاه رشد سریعی دارد؛ و نگهداری آن بسیار آسان است. پیچ گلیسین در ساخت روف گاردن بهاری کاربرد زیادی می تواند داشته باشد. مشخص ترین ویژگی این پیچ گل های خوشه ای بلند و بزرگ آن است که پیش از رشد برگ ها گیاه را می پوشاند. این خوشه های آویز بسته به گونه آن دارای طیف رنگی سفید، آبی، ارغوانی و بنفش است؛ و گل ها عطری ملایم و شیرین دارند.

پیچ گلیسین به راحتی در باکس و گلدان بر روی روف گاردن قابل کشت است. و از آنجا که رشد سریعی دارد برای پوشاندن سازه های چوبی، سایبان و نرده حفاظ مناسب است. به طوریکه در مدت نزدیک به سه سال می تواند نمای مناسبی ایجاد کند. گلدهی گلیسین با توجه به گرم شدن هوا، از اوایل فروردین شروع شده و تا اواسط اردیبهشت می تواند ادامه داشته باشد. برگ های آن شانه ای و سبز براق است. این گیاه نیاز به آبیاری مناسب و نور مستقیم آفتاب دارد. علاوه بر آن به سرما تا منفی ۲۵ درجه سانتیگراد نیز مقاوم است، که آن را تبدیل به گیاه مناسبی برای روف گاردن در تهران می کند.

 

فضای سبز تهران، پیچ گلیسین
طراحی آلاچیق با هدایت پیچ گلیسین و ایجاد نمای بهاری خاص

 

ارغوان Judas-tree

درخت ارغوان درختی کوچک با نام علمی Cercis siliquastrum است. این درخت کوچک دارای شاخه های نازک و تیره رنگی است، که در اوایل بهار با غنچه های کوچک گل ارغوانی پوشیده می شود. و تا رویش برگ ها بر روی شاخه باقی می ماند. برگ های درخت ارغوان به شکل قلبی است که در پاییز زرد طلایی می شوند.ارغوان یکی از مشخص ترین گیاهان گلدهنده بهار است. به خصوص که رشد گل ها بر روی تنه گیاه را یکپارچه به رنگ ارغوانی می کند. و در تضاد با رنگ های روشن بهاری، اثر رنگی آن شاخص و قوی است. درختچه ارغوان در داخل گلدان نیز قابل رشد است. این گیاه با هرس فرم نسبتا منظمی به خود می گیرد. نیاز به آبیاری متوسط دارد و به گرما و سرمای معمول انواع روف گاردن در تهران مقاوم است.

برای آشنایی بیشتر با درخت ارغوان می توانید مقاله “درخت ارغوان – گیاه مناسب روف گاردن” را مطالعه نمایید.

 

شکوفه، درخت ارغوان
استفاده از درخت ارغوان به صورت گلدانی در طراحی روف گاردن

 

 ماگنولیا زمستانه Chinese magnolia

درخت ماگنولیا دارای دو گونه تابستانه و زمستانه است. ماگنولیای زمستانه Magnolia soulangeana در اواخر زمستان و اول بهار شروع به گلدهی می کند. که گلهای آن قبل از رشد برگ ها باز می شود. گلهای بزرگ لاله مانند ماگنولیای زمستانه به رنگ های سفید، صورتی و بنفش روشن وجود دارد که بسیار شاخص و متفاوت است. درخت ماگنولیا در شروع بهار زیبایی خاصی به فضا می دهد و به خصوص در زمان گلدهی برای طراحی های مدرن بسیار مناسب است.

این درخت قابلیت هرس و فرم پذیری کمی دارد. با این وجود به دلیل رشد کم امکان کشت در گلدان را دارد؛ و تا چندین سال به صورت گلدانی قابل نگهداری است. ماگنولیای زمستانه تا حدی به سرما حساس است. و در زمان گلدهی باید از سرمای ناگهانی محافظت شود.

 

طراحی روف گاردن بهاری، ماگنولیا زمستانه
کاربرد درخت های گلدانی و کوچک ماگنولیای زمستانه برای طراحی خاص روف گاردن

 

گیلاس  Cherry

درخت گیلاس Prunus avium و درخت آلبالو Prunus cerasus هر دو دارای شکوفه های بسیار زیبایی هستند. این شکوفه ها در اوایل فروردین پیش از رشد برگ ها باز می شوند. و رنگ آنها سفید، صورتی روشن و تیره است. شکوفه های گیلاس در کشورهای آسیایی مانند چین، ژاپن و کره نوعی نماد فرهنگی محسوب می شوند. و حتی در بعضی شهرها جشنواره شکوفه های گیلاس برگزار می گردد. به همین دلیل پرورش این گیاهان به صورت پاکوتاه، گلدانی و با هرس درختچه ای سابقه ای طولانی دارد.

درخت گیلاس علاوه بر شکوفه های زیبا، در تابستان میوه می دهد. که نمای قرمز میوه ها بسیار زیباست. درخت گیلاس از نظر نگهداری نیاز به توجه دارد. این گیاه برای گلدهی خوب و میوه دهی باید سرمای زمستانه کافی داشته باشد. و در فصل میوه نیز به گرما بدون بارندگی نیاز دارد. ضمن آنکه رطوبت زیاد به درخت آسیب می رساند. شرایط روف گاردن در تهران به خصوص مناطق یک، دو و همینطور محدوده لواسانات برای نگهداری درخت گیلاس مناسب است. اما باز هم برای انتخاب گیاه باید به خرد اقلیم منطقه و شرایط روف گاردن توجه کرد.

استفاده از درختان میوه برای طراحی روف گاردن در تهران انتخاب جذابی است. به خصوص که به صورت سنتی باغداری بخشی از پیشینه فرهنگی ایرانیان است. علاوه بر خانواده گیلاس، درختان پاکوتاه آلو و سیب هم می توانند برای روف گاردن در تهران به کار برده شوند. اما باید در انتخاب درخت مناسب که به خوبی شکوفه داده و میوه تولید کند دقت بسیار زیادی داشت.

 

شکوفه گیلاس
پرورش درخت گیلاس مقدس Sakura در معبد بودایی LINH PHUOC PAGODA ، ویتنام

اجرای روف گاردن
بنر اجرای روف گاردن
دانلود کاتالوگ اسپینگر
دانلود کاتالوگ اسپینگر

برخی پروژه های اجرا شده

پروژه مسکونی نیاوران

آدرس: تهران – نیاوران
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۳
معمار:
مهندس عضدی فر
مساحت پروژه: ۱۸۰ متر مربع

پروژه پرنسا مال

آدرس: تهران – خیابان صابونیان
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۷
طراح: مهندسین مشاور دات
مساحت پروژه: ۲۳۰۰ متر مربع

پروژه شاد آباد

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
طراح پروژه: دفتر معماری فرحو
مساحت پروژه: 90 متر مربع

ساختمان مسکونی رزاقی

آدرس: قم
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۱
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۱۶۰ متر مربع

مسکونی مینا رزیدنس کیش

آدرس: جزیره کیش
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۹
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۶۰۰ متر مربع

روف گاردن محوطه جنوبی ایرانمال

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
نوع پروژه: تجاری - تفریحی
مساحت پروژه: 2000 متر مربع

مشاهده پروژه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: این محتوا شامل قوانین کپی رایت می شود.
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟