اهمیت نورپردازی در طراحی فضای سبز چیست؟

نورپردازی بر مسائل حیاتی انسان مانند حس او هنگام دیدن اطراف بسیار تاثیرگذار است. فضای سبز اثری مثبت بر روحیه افرادی دارد که پس از ساعت‌ها کار روزمره دچار خستگی شده‌اند؛ در آنها حس آرامش ایجاد می کند و استفاده از محیط را برای آنها لذت بخش تر خواهد کرد. در ادامه با این نوشتار در باب اهمیت نورپردازی در طراحی فضای سبز همراه ما بمانید؛ تا از اصول طراحی نورپردازی فضای سبز برای شما بگوییم.اسپینگر ( espinger ) شما را با اصولی آشنا خواهد نمود که می‌تواند خیلی سریع شما را به ساخت فضای آرامش‌بخش نزدیک کند.

طراحی فضای سبز (اسپینگر)

اهمیت نورپردازی در طراحی فضای سبز چیست؟

خیلی خوب می‌دانیم مناسب نبودن فضاسازی اطرافمان یا محیطی که برای خود ساخته‌ایم موجب آشفتگی انسان می‌گردد و یک طراحی مناسب می‌تواند بر زیبایی محیط تاثیر خوبی داشته باشد.

هنگام ایجاد یک فضای سبز زیبا در خارج از منزل یا در داخل خانه، نه تنها باید آن محیط به نوعی حس سرگرم‌کننده را به شما انتقال دهد، بلکه چشم انداز آن فضای سبز باید شما را از هر لحاظ با خود همراه کند.

برای آشنایی بیشتر با طراحی فضای سبز می توانید مقاله    “طراحی روف گاردنرا مطالعه نمایید.

 

اسپینگر - روف گاردن کیش

انتخاب نور

برای افزایش بهره‌وری زندگی در فضای باز و زیباسازی بیشتر محوطه، توصیه می‌شود نور پردازی را بیشتر جدی بگیرید. نورپردازی فضای سبز به شما کمک می کند تا علاوه بر روز، در شب هم بتوانید از محوطه بیرون لذت ببرید. هنگام انتخاب نور، چند نکته ساده را باید در نظر گرفت:

  • چه ناحیه یا مناطقی را می‌خواهید روشن کنید؟
  • به درختان، مسیرها، استخر و سایر امکانات فضای سبزتان توجه کنید. کدام بخش ها نیاز به نور پردازی دارند؟
  • آیا قرار است چراغ ها در معرض عناصر آب و هوایی قرار بگیرند؟
  • نورپردازی چه رنگی را می‌خواهد جلای بیشتری دهد؟ روی چه رنگی قرار است بیشتر تاکید شود؟

در بیشتر اوقات، نورپردازی یک فضای سبز به این معنی است که نورها در معرض عناصر اقلیمی قرار می‌گیرند؛ باد، باران، خورشید و یخبندان همگی می‌توانند تجهیزات نورپردازی شما را خراب کنند.

به همین دلیل، انتخاب مبلمان نورپردازی با متریال و اجزای مقاوم بسیار مهم است. گزینه های ارزان تری که اغلب از پلاستیک ساخته می‌شوند، به سرعت آسیب می‌بینند. بنابراین، خود را مجبور خواهید کرد که به طور منظم چراغ‌ها را تعویض کنید و این مسئله می‌تواند در طولانی مدت غیر اقتصادی باشد.

چراغ‌های آلومینیومی یا فولادی ضد زنگ با کیفیت بالا و دارای روکش مناسب، طول عمر بالایی را ارائه می‌دهند، بنابراین ارزش پول شما را حفظ خواهد کرد. اگرچه ممکن است هزینه چراغ‌های با کیفیت خوب در هنگام خرید زیاد به نظر برسد، اما این محصولات با طول عمر قابل توجه خود ارزش سرمایه گذاری دارند. وسایل برنجی نیز در چشم‌اندازهای درجه یک مورد استفاده قرار می‌گیرند و زیبایی خیره کننده‌ای را ارائه می‌دهند که طول عمر بیشتری نیز خواهد داشت.

از نظر طراحی فضای سبز، چراغ‌ها را می‌توان مطابق آنچه در ادامه می‌آید دسته‌بندی کرد:

۱. چراغ اسپایک  (Spike lights)

برای تاکید کردن بر گیاهان بلند استفاده می‌شود.

 

نورپردازی فضای سبز

۲. چراغ های درون زمین  (In Ground Llights)

 برای تاکید کردن بر فضاهای سبز کناره مورد استفاده قرار می‌گیرد و می‌تواند پنهان شود تا در صورت عدم استفاده قابل مشاهده نباشد.

 

طراحی و اجرای فضای سبز (اسپینگر)

۳. چراغ‌های لبه  (Deck Lights)

 برای تاکید کردن بر لبه‌ها، ایجاد سایه، تاکید بر پله‌ها یا تغییر سطوح استفاده می‌شود.

طراحی فضای سبز (اسپینگر)

۴. چراغ‌های دیواری  (Wall Lights)

طیف وسیعی از سبک‌ها و گزینه‌های روشنایی برای روشن کردن دیوارها و ستون ها، روشن کردن مسیرها، تاکید کردن بر ویژگی‌های یک فضای سبز ایده‌آل در ساختمان‌ها، از همین نورپردازی استفاده می‌کنند.

 

نورپردازی (اسپینگر)

۵. چراغ‌های ال.ای.دی (LED Strip lights)

نوارهای انعطاف‌پذیر می‌توانند خطوط طولانی بسیار زیبای روشنی را ایجاد کنند و در حفره‌های توخالی پنهان شوند تا نمای هاله‌ای در اطراف یا زیر اجسام مانند پله‌ها و غیره ایجاد شود.

کاربرد نور LED در نورپردازی فضای سبز چیست؟

در نورپردازی باغ‌ها معمولاً از هالوژن یا LED استفاده می‌کنند. هالوژن به طور کلی یک نور گرمتر ایجاد می‌کند که برای چشم بسیار خوشایند است. همچنین از توان کم‌تری استفاده می‌کند؛ که طول عمر بالایی خواهد داشت. این نوع روشنایی دارای دو گزینه سرد (نور سفید روشن یا تقریباً رنگ آبی) و گرم (متمایل به زرد) هستند و عملکرد آنها بسیار مقرون به صرفه است.

همچنین می‌توان LED را با عملکرد RGB خریداری کرد که کاربر را قادر می‌سازد تا طیف گسترده ای از رنگ‌ها را اجرا کرده و رنگ‌های نورپردازی را تغییر دهد تا هر گونه حال و هوای دلخواه را تنظیم کند.

همانطور که می‌بینید، هنگام ایجاد یک فضای سبز که باید از آن در روز و شب استفاده کنید، موارد زیادی را باید در نظر گرفت. طراحی نورپردازی فضای سبز می‌تواند ظاهر باغ شما را تغییر دهد و یک سرزمین عجایب ایجاد کند. که هم شما و هم مهمانانتان از آن لذت ببرید. گزینه ها بی پایان هستند. تنوع و سبک‌های نورپردازی محوطه که در دسترس است، با هر نیازی مطابقت دارد.

نورپردازی فضای سبز

کاربرد نورپردازی در ایجاد امنیت چیست؟

یک نورپردازی مناسب، علاوه بر کامل کردن فضای بصری، احساس امنیت را نیز افزایش می‌دهد. وقتی در یک محیط، چشم انداز خود را با لایه‌های مختلف نور روشن می‌کنیم، در واقع بر محیط اطراف خود کنترل بصری خواهیم داشت. که به افزایش احساس حفظِ حریم خصوصی و خلوت کمک خواهد کرد.

درختان و پوشش‌ گیاهی طراحی شده همراه با نورپردازی مناسب، به باغ یا خانه شما عمق می‌بخشند و حس منظم‌تری را در شما ایجاد می‌کنند.  نورپردازی مناسب به ما احساس آرامش واقعی می‌دهد. نور گرمای دعوت کننده، حس زیبایی و احساس امنیت را ایجاد می‌کند.

پس از یک روز طولانی بازگشت به خانه‌ای زیبا با طراحی مناسب در عصرهای ما تفاوت اساسی ایجاد می‌کند. تبدیل یک فضای تاریک و شوم به فضایی دوستانه و آشنا، ظرافتی جادویی است، که با نورپردازی فضای سبز بوجود می‌آید. از اصول طراحی نورپردازی فضای سبز که باید به آن توجه ویژه‌ای داشته باشید، ایجاد احساس امنیت است.

طراحی نورپردازی

زندگی بدون نور

کسانی که یک نورپردازی مناسب را تجربه کرده‌اند، به خوبی می‌دانند که: «زندگی بدون نور پس از تجربه آن مشکل است.». از نظر مفهومی، نورپردازی بیرونی هیچ تفاوتی با تلفن های هوشمند ندارد.

هر دو مورد، شکل خاصی از آسودگی را به شیوه زندگی ما می‌افزایند. مطمئناً ما به یاد می‌آوریم که زندگی قبل از تلفن‌های هوشمند چگونه بود؛ اما اکنون که چشم ما به این موضوع باز شده است، تصور بازگشت به زمان صفحات روزنامه‌ دشوار است. به همین ترتیب، هنگامی که ما خانه خود را با یک طراحی نورپردازی مناسب تجربه کردیم، تصور بازگشت به تاریکی دشوار است.

دکوراسیون تراس سبز
مطالعه این مقاله

زندگی با نور

برخی از مردم اغلب به منظور کاهش هزینه‌های محوطه سازی یا صرفاً عدم توجه شخصی، نورپردازی بیرونی را جدی نمی‌گیرند. چیزی که آنها متوجه نمی‌شوند این است که اهمیت نورپردازی در طراحی فضای سبز می‌تواند فراتر از آنچه که شما فکر می‌کنید باشد. دلایل مهمی برای مفید بودن نورپردازی در فضای باز وجود دارد.

فضای زندگی باید طوری طراحی شود که راحتی و لذت شما را بهینه کند. گاهی شما سرمایه گذاری می‌کنید و فضاهایی برای سرگرمی و لذت بردن می‌سازید؛ مثلا اگر آشپزخانه‌ای را در فضای باز به عنوان مکانی مناسب برای سرگرمی مهمانان، پیوند با خانواده یا صرف لذت بردن از هوای تازه در محیطی امن، ایجاد کرده‌اید، اجازه ندهید کمبود نور مناسب این تجربه منحصر به فرد را خراب کند!

با قرار دادن چراغ های بیرونی در طراحی فضای سبز خود، می‌توانید در ایجاد یک حال و هوا متفاوت دخل و تصرف کنید. اگر از شبی آرام و عاشقانه با شریک زندگی خود لذت می‌برید، می‌توانید نور چراغ ها را کم کنید. برای اینکار باید حواستان به قابل تنظیم بودن نور چراغ‌ها باشد!

اسپینگر - روف گاردن شادآباد

مسئله ایمنی؛ مسیر خود را روشن کنید

نصب چراغ‌های بیرونی به همان اندازه که از نظر زیبایی اهمیت دارند، از نظر ایمنی هم با اهمیت هستند. مهم نیست که چگونه طرح حیاط خلوت خود را به خاطر بسپارید یا مسیرهای پیاده روی شما چقدر هموار باشند. اگر شبانه در حال قدم زدن در فضای سبزی باشید و  نوری وجود نداشته باشد، باید با هر قدمی که قرار است بردارید، تن و بدن شما بلرزد که نکند پای شما به جایی گیر کند و شما آسیب ببینید.

تکیه بر چراغ های خیابان یا چراغ خانه همسایه ایده خوبی برای راهنمایی شما در قدم زدن شبانه نیست. اهمیت نورپردازی در طراحی فضای سبز اینجا به کمک شما می‌آید. و درواقع یک راه حل بسیار کاربردی و ایمن است.

نورپردازی فضای سبز

از دست متجاوزان و دزدان خلاص شوید

سارقان و متجاوزین معمولاً شب‌ها دزدی می‌کنند. انجام اقدامات مشکوک و غیرقانونی در روز روشن جلب توجه می‌کند. به همین ترتیب، تلاش برای سرقت در مناطق روشن نیز به همان اندازه خطرناک است. بنابراین، اگر فضای سبز شما منطقه‌ای روشن و دارای نور کافی باشد، بیشتر سارقان از دزدی و اذیت کردن شما منصرف خواهند شد.

طراحی نورپردازی و بالابردن ارزش خانه

بسیاری از مردم در بازسازی خانه و طراحی فضای باز خانه خود سرمایه گذاری می‌کنند. تقریباً نیمی از کسانی که به دنبال خرید یک خانه هستند، نورپردازی محوطه را به عنوان یک ویژگی فنی ضروری می‌دانند. مطابق آمار، ۴۹ درصد از خریداران بالقوه هنگام خرید طراحی نورپردازی در خانه را کیفیت مطلوب می‌دانند. با نصب چراغ‌های بیرونی به گونه‌ای که از نظر بصری ساختمان را تکمیل کند، جذابیت و ارزش ملک شما را تا حد زیادی بهبود می‌بخشد.

نور عملکرد فضا را ارتقا می‌دهد

شکل طراحی نورپردازی در فضای سبز بر اساس عملکرد فضا، امکانات موجود و نیازهای استفاده کنندگان تعیین می‌شود. بعنوان مثال همانگونه که عملکرد یک پارک بازی و تفریح با یک فضای سبزی که برای استراحت و آرامش ساخته شده متفاوت است، نورپردازی آن نیز در فاکتورهایی چون شدت نور، رنگ نور و… متفاوت خواهد بود.

اثرات مخرب نور مصنوعی بر روی گیاهان و جانوران

در انتها باید ذکر کرد که با وجود اثرات مثبت نورپردازی محوطه بر زندگی انسان، این نوع نورپردازی می‌تواند برای زندگی طبیعی گیاهان و جانوران آسیب رسان باشد. خورشید مهمترین منبع تامین نور گیاهان و جانوران است. که چرخه‌های حیات بر اساس آن شکل می‌گیرد. هر گونه منبع نوری خارج از این چرخه می‌تواند بر زندگی گونه های گیاهی و جانوری اثر منفی داشته باشد.

بسياري از گياهان با تعيين مدت زمانی که نور در دسترس آن‌ها قرار ندارد، توانايي پيش‌بيني و یا فهمیدن فصول سال را دارند. و با اندازه‌گيري زمان تاريكي، دوره شكوفه‌زني و برگ‌ريزي آنها تعيين مي‌شود. برای حيوانات نيز همین مسئله صادق است. نورهاي مزاحم باعث مختل شدن تمركز و جفت يابي آنها شده وچرخه زندگي آنها را بر هم مي‌زند. علاوه بر آن از مهمترين مشكلات ناشي از آلودگي نوري مي‌توان به پرندگان مهاجري اشاره كرد كه در مسير حركت خود به دليل خيره شدن چشمهايشان در اثر نور شهرها مسير خود را گم كرده، و در اثر برخورد با موانع و آسمانخراشها جان خود را از دست مي‌دهند.

به همین دلیل باید توجه داشت که نورپردازی محوطه تا حد امکان با کمترین آسیب بر محیط طبیعی انجام شود. و در صورت امکان سیستم های کنترل هوشمند برای روشنایی محوطه طراحی کرد. که در زمان هایی که از فضا استفاده نمی شود، بتوان میزان نور را کاهش داده و لامپ های غیر ضروری را خاموش کرد.

نتیجه گیری

در طول روز به راحتی می‌توانید زیر نور آفتاب فضای سبز یا محوطه‌ای را که در اختیار دارید مشاهده کنید، اما هنگامی که تاریک می‌شود تلاش شما برای لذت بردن از فضای سبز بدون روشنایی امکان پذیر نخواهد بود. یک نورپردازی مناسب می‌تواند همه چیز را تغییر دهد. همان طور که مشاهده کردید انتخاب های بسیار خوبی برای روشنایی فضای سبز شما وجود دارد. از همراهی شما تا انتهای نوشتار اهمیت نورپردازی در طراحی فضای سبز سپاس‌گزار هستیم. حتما ما را با نظرات خود در رابطه با این نوشتار آگاه کنید.

 

اجرای روف گاردن
بنر اجرای روف گاردن
دانلود کاتالوگ اسپینگر
دانلود کاتالوگ اسپینگر

برخی پروژه های اجرا شده

پروژه مسکونی نیاوران

آدرس: تهران – نیاوران
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۳
معمار:
مهندس عضدی فر
مساحت پروژه: ۱۸۰ متر مربع

پروژه پرنسا مال

آدرس: تهران – خیابان صابونیان
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۷
طراح: مهندسین مشاور دات
مساحت پروژه: ۲۳۰۰ متر مربع

پروژه شاد آباد

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
طراح پروژه: دفتر معماری فرحو
مساحت پروژه: 90 متر مربع

ساختمان مسکونی رزاقی

آدرس: قم
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۱
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۱۶۰ متر مربع

مسکونی مینا رزیدنس کیش

آدرس: جزیره کیش
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۹
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۶۰۰ متر مربع

روف گاردن محوطه جنوبی ایرانمال

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
نوع پروژه: تجاری - تفریحی
مساحت پروژه: 2000 متر مربع

مشاهده پروژه ها

1 نظر برای مقاله “نورپردازی در طراحی فضای سبز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: این محتوا شامل قوانین کپی رایت می شود.
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟