چراغ های روف گاردن، نورهای رویایی

یک کافی شاپ را با نورپردازی عالی تصور کنید و یکی دیگر را بدون نورپردازی. کدام محیط برای شما آرامش بیشتری به ارمغان می‌آورد؟ محیطی که نورپردازی مناسب دارد، زیباتر و آرامش‌بخش‌تر خواهد بود. هدف از ساخت روف گاردن در ساختمان‌ها، تجربه حس سرسبزی و آرامش در کنار اعضای خانواده است. مطمئنا شب‌ها کسی تمایل ندارد در محیطی تاریک و به دور از نور بنشیند. نورپردازی روف گاردن یکی از قدم‌های اساسی برای زیباتر کردن پشت‌بام است. تا بتوانید از هیاهوی شهر و خستگی روز، به آن جا پناه ببرید. انتخاب مناسب چراغ های روف گاردن در این مسیر به شما کمک خواهد کرد. در این مقاله از اسپینگر در مورد انواع روشنایی و چراغ های روف گاردن با شما صحبت خواهیم کرد.

برای آشنایی بیشتر با نورپردازی می توانید مقالهنورپردازی فضای سبزرا مطالعه نمایید.

چراغ های روف گاردن

چراغ های روف گاردن

قبل از هر چیزی باید به این نکته اشاره کنیم که انواع روشنایی روف گاردن به دو دسته متمرکز و گسترده تقسیم می‌شود.

نورپردازی روف گاردن را در ذهن خود مجسم کنید، روف گاردن ذهنی شما چگونه است؟ تصور می‌کنید که کدام نقطه از روف گاردن پرنورتر است؟ شاید روف گاردنی را تصور کرده باشید که همه جای آن پر از نور‌های رنگارنگ و پراکنده است. یا روف گاردنی که در یک نقطه متمرکز، بسیار نورانی بوده و بخش های دیگر آن تاریک است. قبل از هر چیزی باید درمورد نورپردازی روف‌گاردن تصوراتی داشته باشید و سپس آن را اجرا کنید.

سیستم روشنایی متمرکز، به روشی گفته می‌شود که نور در یک نقطه خاص از پشت‌بام، متمرکز می‌شود. در حالیکه سیستم روشنایی گسترده، در نقطه مقابل سیستم روشنایی متمرکز قرار دارد. در سیستم روشنایی گسترده، نور در همه نقاط روف گاردن دیده می ‎شود. و نور فقط در یک نقطه محدود نشده است. انتخاب هر یک از این دو روش، بستگی به سلیقه شخصی شما دارد.

بعد از این که حالت متمرکز و گسترده روشنایی خود را انتخاب کردید، نوبت به انتخاب چراغ های نورپردازی می‌رسد. چراغ های روف گاردن می‌توانند پشت‌بام شما را نورانی کنند؛ تا در هنگام شب بتوانید از محیط آرامش‌بخش آن لذت ببرید.

نورپردازی روف گاردن

نمونه چراغ روف گاردن

امروزه با توجه به افزایش طرفداران نورپردازی و روشنایی روف گاردن، روش‌های اجرای و وسایل آن نیز گسترش یافته است. شما می‎توانید از انواع چراغ های روف گاردن ال ای دی، لامپ‌های دیواری، ریسه‌های نور، چراغ‌های دفنی، پایه‌دار، نور افکن‌ها و … استفاده کنید. هر یک از چراغ های نورپردازی روف گاردن، جذابیت خاصی به پشت‌بام شما خواهند بخشید. در ادامه این مطلب راجع به ایده‌ها و نمونه چراغ روف گاردن شما صحبت خواهیم کرد.

نورپردازی آبنما

آبنما یکی از اجزای مهم برای زیباتر کردن روف گاردن است. اگر در طراحی روف گاردن خود از آبنما‌ها استفاده کرده‌اید، برای نورپردازی آن می‌توانید از روش روشنایی متمرکز استفاده کنید. با انعکاس نور در این محیط، جذابیت بسیار خاصی ایجاد می‌شود. انواع چراغ های روف گاردن مثل نورافکن‌ها، چراغ های پایه‌دار و … می‌توانند برای نورپردازی آبنما مورد استفاده قرار بگیرند؛ فقط کافیست تجهیزات نوری خود را با زاویه مناسب نسبت به آب قرار دهید تا درخشندگی خاصی ایجاد شود.

نورپردازی روف گاردن

نورپردازی پله‌ها و مبلمان

از دیگر نقاطی که می‌توانید نورپردازی زیبایی را در آن‌ها اجرا کنید، پله‌ها و مبلمان هستند. معمولا نورپردازی که در پله‌ها استفاده می‌شود، به صورت دفنی و یا نور مخفی خواهد بود.

برای نورپردازی مبلمان می‌توانید از چراغ دیواری روف گاردن، چراغ‌های پایه‌دار و … استفاده کنید؛ یعنی همه چراغ‌ها در نورپردازی مبلمان، قابلیت اجرا دارند.

نورپردازی آلاچیق و سایبان

یکی از روش‌هایی که با کمک آن می‌توانید پشت‌بام خود را زیباتر کنید، استفاده از نورپردازی آلاچیق و یا سایبان خواهد بود. در این قسمت می‌توانید از چراغ‌ها مانند: نورافکن‌ها، ال‌ای‌دی‌ها و یا نورهای مخفی استفاده کنید.

استفاده از ریسه‌های نوری نیز برای آلاچیق کاربرد دارد. همچنین انواع چراغ دیواری روف گاردن نیز گزینه‌ای برای زیباتر کردن آلاچیق و سایبان است. حتی می‌توانید چراغ‌های دیوارکوب را روی جداره‌های سایبان‌ها نصب کنید.

نورپردازی زمینی روف گاردن

یکی دیگر از ایده‌ها برای نورپردازی روف گاردن، نورپردازی مسیر پشت‌بام است. می‌توانید یک مسیر در نظر بگیرید و آن را به صورت زمینی نورپردازی کنید. در این روش می‌توانید از انواع چراغ‌های دفنی و پایه‌دار استفاده کنید. این دو گزینه برای نورپردازی مسیر پشت‌بام، بسیار کاربردی خواهند بود.

کشاورزی شهری، باغی روی بام
مطالعه این مقاله

 

نورپردازی گیاهان

همانطور که می‌دانید گیاهان عضو جدایی ناپذیر روف گاردن هستند. هر چقدر گیاهان و درختان و گل‌های کاشته شده در محیط پشت‌بام بیشتر باشد، زیبایی آن چندین برابر می‌گردد. حال اگر نورپردازی هم به این گیاهان اضافه شود، در هنگام شب نمای بسیار عالی از گیاهان، ایجاد خواهد شد.

برای نورپردازی گیاهان می‌توانید نور‌های زمینی را در قسمت پایین درختان قرار دهید؛ به این ترتیب نور از پایین به درختان و گیاهان می‌تابد و یک منظره زیبا حاصل می‌شود. استفاده از نور‌های زمینی مثل چراغ‌های دفنی برای این محیط بسیار مناسب هستند. همچنین می‌توانید گیاهان را با انواع ریسه‌های نور تزیین کنید.

چراغ های روف گاردن

نورپردازی طاق‌ها و المان‌های تزئینی

از انواع المان‌های تزئینی نظیر طاق‌ها، مجسمه‌ها و …. در روف گاردن خود استفاده کنید. در این روش برای نورپردازی بهتر است چراغ‌های دیوارکوب را انتخاب کنید. با نصب این چراغ‌ها بر روی طاق‌ها و مجسمه‌ها، نوعی سبک کلاسیک جذاب ایجاد می‌شود که با نگاه کردن به آن فضا لذت خواهید برد.

نکته بسیار مهم این است که برای صرفه جویی در برق می‌توانید از حسگر‌های حرکتی استفاده کنید. مانند همان حسگر‌هایی که در راه پله‌های ساختمان نصب می‌شوند. به این ترتیب فقط با ورود اعضای خانواده به پشت‌بام، چراغ‌ها روشن می‌گردند.

نورپردازی استخر

نورافکن‌ها وسیله‌ای هستند که شما می‌توانید برای شاخص کردن عناصر روف گاردن از آن استفاده کنید. این چراغ‌ها، در نورپردازی استخر گزینه بسیار مناسبی هستند. نورافکن‌ها روی آب استخر، جلوه بسیار زیبایی ایجاد خواهند کرد. البته چراغ‌های پایه‌دار، دفنی و … هم می‌توانند برای نورپردازی استخر، مورد استفاده قرار گیرند.

چراغ های روف گاردن

نکات مهم برای نورپردازی روف گاردن

 • همانطور که می‌دانید نورپردازی به علت در تماس بودن با برق، ممکن است خطراتی را داشته باشد. برای پیشگیری از خطرات احتمالی، باید تمام المان‌های نورپردازی را عایق بندی کنید. تا در موقع ایجاد رطوبت، ایمنی لازم را داشته باشند. به رعایت ایمنی نورپردازی، توجه ویژه‌ای نشان دهید.
 • شدت نور پردازی روف گاردن باید مناسب باشد. نورپردازی بیش از حد، آرامش را سلب ‌می‌کند. شدت نور باید به گونه‌ای باشد که آرامش بصری شما را حفظ نماید و برای همسایگان نیز مزاحمتی ایجاد نکند.
 • حتما می‌دانید که دنیای رنگ‌ها، بسیار پیچیده است. و هر رنگ، نوعی احساس را در ما زنده می‌کند. بهتر است با توجه به نیاز درونی خود، رنگ نورپردازی را انتخاب کنید. قبل از هر چیزی بهتر است در مورد تاثیر رنگ‌ها در زندگی انسان‌ها، جستجوهای لازم را انجام دهید.

در این مقاله با چراغ های روف گاردن و نمونه چراغ روف گاردن آشنا شدیم. نظر شما در مورد نورپردازی و انتخاب چراغ مناسب برای پشت‌بام چیست؟ ممنون که تا آخر این مقاله، همراه اسپینگر بودید.

برای آشنایی بیشتر با نورپردازی روف می توانید مقالهنورپردازی روف گاردنرا مطالعه نمایید.

 

اجرای روف گاردن
بنر اجرای روف گاردن
دانلود کاتالوگ اسپینگر
دانلود کاتالوگ اسپینگر

برخی پروژه های اجرا شده

پروژه مسکونی نیاوران

آدرس: تهران – نیاوران
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۳
معمار:
مهندس عضدی فر
مساحت پروژه: ۱۸۰ متر مربع

پروژه پرنسا مال

آدرس: تهران – خیابان صابونیان
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۷
طراح: مهندسین مشاور دات
مساحت پروژه: ۲۳۰۰ متر مربع

پروژه شاد آباد

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
طراح پروژه: دفتر معماری فرحو
مساحت پروژه: 90 متر مربع

ساختمان مسکونی رزاقی

آدرس: قم
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۱
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۱۶۰ متر مربع

مسکونی مینا رزیدنس کیش

آدرس: جزیره کیش
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۹
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۶۰۰ متر مربع

روف گاردن محوطه جنوبی ایرانمال

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
نوع پروژه: تجاری - تفریحی
مساحت پروژه: 2000 متر مربع

مشاهده پروژه ها

2 نظر برای مقاله “چراغ های روف گاردن

  • خانم مهندس نصرتی راد :

   با سلام. نورپردازی در روف گاردن شامل دو هدف کاربردی و زیبایی شناسی است. که بخش کاربردی آن در اجرای روف گاردن ضرورت دارد. چون هدف اصلی آنها تامین امنیت و دسترسی کارابرن خواهد بود.
   بخش ضروری در نورپردازی روف گاردن شامل نورپردازی مسیرها، مشخص کردم محدوده بام ، دسترسی به تاسیسات و مشخص کردن محل عوارض مانند آب نما، استخر، مجسمه، جوی، پله ، آلاچیق و سایر عوارض بزرگ روف گاردن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: این محتوا شامل قوانین کپی رایت می شود.
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟