انواع سازه سقف برای روف گاردن

کم شدن خانه‌های ویلایی و دارای حیاط، در کنار زیاد شدن آپارتمان ها، باعث شده که روف گاردن و بام‌ سبز بیشتر از هر زمان دیگری محبوب شوند. بالابردن کیفیت روحی ساکنین، افزایش سرانه فضای سبز، استفاده بهینه از فضای آپارتمان و کمک به طبیعت از جمله فواید روف گاردن هستند. اما در کنار این موارد، روف گاردن می تواند محیطی برای صرف غذا، استراحت و مطالعه نیز باشد. هرچند که نگهداری از این محیط در برابر آسیب های آب و هوایی آسان نخواهد بود. تابش مستقیم آفتاب، باد و باران، برف و گرد و خاک، همگی موجب فرسودگی و کثیف شدن مبلمان و کف‌پوش می شوند؛ که خوشبختانه با استفاده از انواع سقف روف گاردن می‌توان از آنها محافظت کرد. اسپینگر ( espinger ) در این مطلب در رابطه با انواع سقف روف گاردن و به بررسی فواید و مزایای سازه سقف روف گاردن می‌پردازد.

سازه های سقف از جمله المان‌های مهم در اجرای روف گاردن‌ به شمار می‌رود. با پوشش دهی روف گاردن دیگر نیازی نیست نگران فرسودگی مبلمان و خیس شدن آن‌ها بود. حتی نیاز نیست در هنگام بارش باران و برف کوسن‌ها و تشک‌ها را جمع کرد. برای مثال می‌توانید با استفاده از سقف متحرک روف گاردن، در هوای آفتابی سقف را جمع کنید و از آسمان آبی لذت ببرید. و در هوای بارانی سقف را در حالت باز قرار دهید. با این روش در هر شرایطی از روف گاردن خود لذت می‌برید.

برای آشنایی بیشتر با مبلمان فضای باز می توانید مقالهمبلمان تراس سبزرا مطالعه نمایید.

طراحی فضای سبز (اسیپنگر)

 

مصالح زیادی را می‌توان برای ساخت انواع سقف در روف گاردن‌ها به کاربرد. سقف پلاستیکی، سقف کشویی فلزی، سقف پارچه‌ای و سقف شیشه ای روف گاردن از انواع سازه سقف روف گاردن به شمار می‌روند. در این نوشتار انواع سقف روف گاردن را معرفی، و مزایا و معایب هر کدام را بررسی خواهیم کرد.

 • دسته بندی سقف روف گاردن
 • بررسی جنس‌های مختلف سازه سقف
 • مزایا و معایب سقف متحرک روف گاردن
 • اهمیت استفاده از سقف در روف گاردن
 • انتخاب سقف مناسب
 • نتیجه‌گیری

دسته بندی سقف روف گاردن

طراحی و اجرای روف گاردن

سقف‌های روف گاردن از نظر سیستم سازه، در دو دسته متحرک و ثابت قرار می‌گیرند. سقف‌های ثابت را هم می‌توان به‌صورت جداگانه نصب کرد، و هم با مصالح از ابتدا طراحی کرد. سقف‌های متحرک نیز به دو صورت دستی و اتوماتیک، باز و بسته می‌شوند. اما طبیعتا سقف متحرک اتوماتیک هزینه بیشتری نیاز خواهد داشت. با توجه به اهمیت استفاده از سقف، بودجه‌ای که دارید، و سایر شرایط موجود، می‌توانید بهترین گزینه برای سقف روف گاردن را تهیه و اجرا کنید.

انواع جنس‌ سقف روف گاردن چیست؟

سقف‌های روف گاردن از جنس‌های مختلفی تهیه می‌شوند. سقف‌های چوبی، پلاستیکی، پارچه‌ای و سقف شیشه ای از انواع این سازه ها هستند. در ادامه به معرفی برخی از جنس‌ها و فواید آن‌ها پرداخته‌ایم.

 • سقف چوبی

سازه سقف روف گاردن

چوب یکی از عناصر طبیعی مهم است، که کاربرد‌های مختلفی در سبک‌های طراحی دارد. چوب از لحاظ ظاهری سازگاری زیادی با فضای باغ و محیط طبیعی دارد. به همین علت یکی از اصلی‌ترین گزینه‌ها برای اجرای سازه سقف روف گاردن محسوب می شود. ضمن آنکه چوبه به صورت ترکیبی با شیشه، فلز و یا پارچه نیز می تواند به کار رود؛ زیرا تناسب بالایی با آن‌ها دارد. از فواید دیگر چوب می‌توان به قابلیت بالای آن در اجرای انواع طرح های سنتی و مدرن اشاره کرد.

از بعد زیباشناختی، چوب نمره خوبی دریافت می‌کند. اما متاسفانه نگهداری آن سخت و پرهزینه است. در برابر دیگر انواع سقف‌ نیز ماندگاری کمتری دارد. در صورت رسیدگی نامناسب، چوب در مقابل رطوبت و نور خورشید آسیب پذیر خواهد بود. با این وجود انواع چوب های فرآوری شده مانند ترموود و وودپلاست می توانند گزینه های مناسبی برای اجرای طرح های چوبی باشند.

برای آشنایی بیشتر با انواع آلاچیق می توانید مقالهآلاچیق روف گاردنرا مطالعه نمایید.

 • سقف پلی کربنات

سقف پلی کربنات

پلی کربنات ویژگی‌های منحصر به فرد بسیاری دارد. به همین دلیل، امروزه از جمله مصالح مهندسی پرکاربرد محسوب می‌شود؛ در اجرای سقف های فضای باز، عمدتا چهارچوب سازه از چوب و یا آهن، و پوشش سقف از پلی کربنات ساخته می شود. به همین ترتیب برای ساخت سقف روف گاردن نیز می توان از آن استفاده کرد.

پلی کربنات در برابر شرایط جوی مختلف، مانند آفتاب و رطوبت مقاومت بسیار خوبی دارد. و از تنوع طرح و رنگ بسیاری نیز برخوردار است. بنابراین، به‌راحتی می‌توانید مطابق با طراحی روف گاردن و مبلمان خود، رنگ و طرح آن را انتخاب کنید. از دیگر ویژگی‌های پلی کربنات، وزن بسیار کم و سادگی نصب آن است. که در کمترین زمان می توان این سقف را نصب کرد. اگرچه به دلیل مصنوعی بودن آن، حس طراوت را به فرد منتقل نمی‌کند. از معایب استفاده از پلی کربنات وابستگی آن به سایر مصالح است، که نمی‌توان آن را به تنهایی به کار گرفت.

 • سقف پارچه‌ای

سقف پارچه ای

سادگی و ارزان بودن از مهم‌ترین دلایل انتخاب این محصول برای اجرای سقف روف گاردن است. سقفی از جنس پارچه قیمت مناسب‌تری نسبت به دیگر سقف‌ها دارد. به همین دلیل برای ساخت سایه‌بان و یا سقف، می توان از انواع پارچه استفاده کرد. با این وجود انوع پوسته های غشایی یا پارچه های مخصوص سایبان فضای آزاد می توانند قیمت بالایی نیز داشته باشند. که با توجه به بودجه باید انتخاب مناسب انجام شود.

ماهیت پارچه به گونه‌ایست که از انعطاف بالایی برخوردار است. سازه‌هایی که از جنس چادر تهیه شده‌اند، در اندازه‌ها، طرح‌ها و اشکال مختلف یافت می‌شوند. ضمن اینکه وزن پارچه نسبتا پایین است. سقف پارچه‌ای در طرح های معمول خیلی سریع و ساده نصب می‌شود و ماندگاری بالایی دارد. اما اجرای سقف پارچه‌ای از نوع سازه های پارچه ای ویژه (پوسته های غشایی)، به سطح دانش و تخصص بالا نیاز دارد.

 • سقف شیشه ای روف گاردن

سقف شیشه ای روف گاردن

شیشه‌ها به دلیل مزایایی که دارند، از گزینه‌های پر طرفدار در ساخت سازه سقف‌ روف گاردن‌ها به شمار می‌روند. در سازه های شیشه ای معمولا چهارچوب از چوب یا فلز و سقف از شیشه ساخته می شود. مزیت سقف شیشه ای روف گاردن استفاده بهینه از روشنایی طبیعی خورشید است. که نیاز به منبع گرمایشی را نیز کمتر می‌کند. شیشه در برابر شرایط مختلف جوی بسیار ماندگار است. مقاومت بالایی دارد؛ و مانند چوب، در ترکیب با مصالح دیگر سازگار است.

بام سبز و کاهش مصرف انرژی
مطالعه این مقاله

از معایب شیشه، مقاومت کم آن در برابر هر گونه ضربه است. اما می‌توانید با افزایش بودجه، شیشه‌های مقاوم در برابر ضربه تهیه کنید. اجرای سقف شیشه ای روف گاردن به نیروی متخصص و با تجربه نیاز دارد. یکی دیگر از سختی‌های استفاده از سقف شیشه ای روف گاردن، نیاز به اتصالات خاص برای نصب آن است. اما زیبایی سقف شیشه‌ای، ارزش این سختی‌ها را دارد.

 

سقف متحرک روف گاردن

سازه سقف روف گاردن

هر نوع سقف دارای معایب و مزایای خاص خود است. برای مثال سقف‌های ثابت، به این دلیل که از مصالح ارزان‌تر ساخته می‌شوند، کم هزینه خواهند شد. ضمن اینکه مصالح به کار رفته در سقف‌های ثابت، از مقاومت و سختی بالایی برخوردار هستند. و بدون نیاز به نگهداری ویژه، تا مدت‌ها ماندگاری دارند. اما بعد از ساخت سقف ثابت، دیگر امکان جابجایی آن را نخواهید داشت.

اما سقف متحرک به راحتی جمع می‌شو،د و انعطاف پذیری بالایی دارد. پارچه و ورق‌های پی‌وی‌سی، از جمله مصالح پرکاربرد در سقف‌های متحرک هستند. جمع کردن و باز کردن سقف در زمان دلخواه مزیت بزرگی است؛ اما قاعدتاً نیاز به بودجه بیشتری دارد. ضمن آنکه باید توجه داشت سقف متحرک روف گاردن ممکن است مقاومت کمتری نسبت به انواع ثابت داشته باشد.

اهمیت استفاده از سقف در روف گاردن

سازه سقف روف گاردن

لذت نشستن زیر نور آفتاب و یا لمس باران و برف همیشگی نیست. گاهی نیاز داریم که در محیط باغ خانه خود بنشینیم، بدون اینکه نگران آفتاب سوختگی و یا سرما خوردن باشیم. در این صورت چاره در نصب سقف برای باغ است. ضمن اینکه مبلمانی که در باغ خود جای داده‌اید، تحمل هر آب و هوایی را نخواهد داشت. و ممکن است زیر نور مستقیم خورشید، باران و برف، گرد و خاک و باد شدید، صدمه ببینند و یا آلوده شوند. خیس شدن آن‌ها موجب زنگ زدن فلز، آلودگی، فرسودگی کوسن‌ها و تشک نیز می‌شود. سقف‌ها پوشش بسیار مناسبی در برابر شرایط جوی مختلف هستند. و کمک می کنند تا با خیال راحت از روف گاردن و آن همه هزینه‌ای که برای آن شده است لذت برد.

انتخاب سقف مناسب

طراحی و اجرای روف گاردن (اسپینگر)

با توجه به نکاتی که تا این قسمت مطرح شد، بهترین سقف برای روف گاردن چیست؟

انتخاب بهترین سقف از بین گزینه‌های بالا به فاکتورهای زیادی بستگی دارد. هزینه، شرایط جوی و سلیقه، از موارد اصلی آن هستند. چوب و سازه‌های چادری از لحاظ زیبایی برتری دارند؛ اما از طرفی هم هزینه بالاتری را طلب می‌کنند. پلی کربنات و شیشه هزینه کمتری در پی خواهند داشت.

در هر صورت انواع سقف‌های بالا برای اجرا در روف گاردن جزء بهترین‌ها هستند. که انتخاب یکی از آن‌ها به بودجه و سلیقه شما بستگی خواهد داشت.

نتیجه‌گیری

سازه سقف روف گاردن

در انتهای نوشتار باید گفت که در زندگی شهری امروز، اجرای دیوار سبز، روف گاردن و یا تراس سبز بسیار موثر خواهد بود. با طراحی این باغ‌های کوچک می توان سهم بسیاری در کاهش گرما، افزایش اکسیژن، آرامش و طراوت داشت. علاوه بر آن فضایی مناسب برای فعالیت های فردی و خانوادگی ایجاد می شود. که با طراحی مناسب می توان در هر نوع آب و هوایی از آن استفاده کرد. اهمیت توجه به سازه سقف روف گاردن، با اثر چشمگیر آن بر میزان کاربرد فضا در طول سال مشخص می شود.

در این نوشتار با معرفی دسته‌بندی سقف‌ها و بررسی جنس‌های مختلف آن‌ها، سعی داشتیم تا به طور کامل در زمینه انواع سقف روف گاردن اطلاع رسانی کنیم. امیدواریم که اطلاعات کافی را کسب کرده باشید.

اجرای روف گاردن
بنر اجرای روف گاردن
دانلود کاتالوگ اسپینگر
دانلود کاتالوگ اسپینگر

برخی پروژه های اجرا شده

پروژه مسکونی نیاوران

آدرس: تهران – نیاوران
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۳
معمار:
مهندس عضدی فر
مساحت پروژه: ۱۸۰ متر مربع

پروژه پرنسا مال

آدرس: تهران – خیابان صابونیان
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۷
طراح: مهندسین مشاور دات
مساحت پروژه: ۲۳۰۰ متر مربع

پروژه شاد آباد

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
طراح پروژه: دفتر معماری فرحو
مساحت پروژه: 90 متر مربع

ساختمان مسکونی رزاقی

آدرس: قم
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۱
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۱۶۰ متر مربع

مسکونی مینا رزیدنس کیش

آدرس: جزیره کیش
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۹
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۶۰۰ متر مربع

روف گاردن محوطه جنوبی ایرانمال

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
نوع پروژه: تجاری - تفریحی
مساحت پروژه: 2000 متر مربع

مشاهده پروژه ها

2 نظر برای مقاله “انواع سازه سقف روف گاردن

  • خانم مهندس نصرتی راد :

   با سلام. سازه های روف گاردن معمولا برای باران شدید و برف های سبک قابل کاربری هستند.
   اما در بارشهای برف شدید باید مقاومت سازه بررسی شود. و در صورت خطر آسیب دیدن، برف روبی گردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: این محتوا شامل قوانین کپی رایت می شود.
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟