هشت ایده فضای سبز داخل خانه ؛ راهکارهایی برای ایجاد آرامش‌ و زیبایی

امروزه در بسیاری از آپارتمان‌ها یک فضای سبز کوچک، خانه را به محیطی آرامش‌بخش تبدیل می‌کند. برای ایجاد فضایی خاص، زیبا و متفاوت در منزل خود می توانید بر روی طراحی فضای سبز تمرکز کنید. چرا که فضاسازی‌های طبیعی و سبز در خانه از مهمترین نیازهای انسان در دنیای تکنولوژیک امروز است. در ادامه این نوشتار اسپینگر ( espinger ) ، ایده‌های محبوب و پرطرفداری جهت ایجاد فضای سبز داخل خانه ارائه شده است.

 

فضای سبز داخل خانه (اسپینگر)

هشت ایده فضای سبز داخل خانه

اگر در خانه‌ای ویلایی و دارای حیاط زندگی می‌کنید، باید با تمام وجود قدردان باشید؛ حقیقتا سپری کردن وقت در فضای سبزی که در اختیار دارید و نفس کشیدن در هوایی که طراوت و تازگی را در وجودتان ایجاد می‌کند، خستگی‌ کارهای روزمره را رفع می‌کند. اما اگر در آپارتمان زندگی می‌کنید و فضای سبز کمی در اختیار دارید، بنابر دلایلی که بالاتر اشاره شد، ضروری است تا هوای خانه خود را بهبود ببخشید و باطراوت‌ کنید. در این نوشتار هشت ایده برای فضای سبز داخل خانه معرفی شده است.

ایده هایی برای طراحی داخلی با گیاهان

  • کاربرد گیاهان در دکوراسیون داخلی
  • استفاده از آویزهای سبز
  • استفاده از گلدان در پشت پنجره ها
  • کاربرد تراریوم
  • کاربرد دیوار سبز در خانه
  • ساخت فضای سبز در بالکن و پشت بام

ایده هایی برای طراحی داخلی همگام با طبیعت

  • استفاده از نور طبیعی خورشید در خانه
  • استفاده از رنگ سبز در دیوارهای داخلی
  • ممنوعیت استفاده از مواد دارای VOC در دکوراسیون داخلی

ممکن است خانه‌ شما آپارتمانی باشد؛ نداشتن حیاط بهانه ی خوبی برای دوری از طبیعت نیست. نگهداری از گیاهان در خانه ویژگی های مثبت زیادی دارد. که در ادامه راهکارهایی ساده و کاربردی برای طراحی داخلی با آنها ارائه می‌دهیم.

گیاهان می‌توانند ظاهر اتاق شما را کاملاً تغییر دهند؛ و ظاهری تازه به هر اتاقی بدهند. در این مقاله ایده هایی برای ساخت فضای سبز در محیط داخلی معرفی شده است. که برای کسانی که محدودیت کاشت در فضای باز دارند، فرصتی عالی به شمار خواهد رفت. تصاویری که در ادامه تماشا خواهید کرد روش هایی برای استفاده از گیاهان در زیست روزمره را ارائه می دهد. بوییدن یک شاخه گل، تماشای یک باغ مینیاتوری سرپوشیده و حتی تغییر در رنگ‌ها و دکوراسیون‌، راه‌هایی فوق العاده است تا محیطی سبز و انگیزه‌بخش برای زندگی داشته باشیم.

فضای سبز داخل خانه (اسپینگر)

ایده هایی برای طراحی داخلی با گیاهان

۱- کاربرد گیاهان در فضای سبز داخل خانه

گیاهان در نگاه اول المان های خیلی ساده ای به نظر می‌رسند. اما اگر به آن توجه جدی‌تری داشته باشید، می‌توانند به عنوان عناصر اصلی در طراحی داخلی به کار روند. و برای ایجاد یک فضای سبز دلنشین به شما کمک کند. گیاهان زیبایی طبیعی را به محیط وارد می کنند، و طراوت خاصی را برای شما به ارمغان می‌آورند. ضمن آنکه مواد شیمیایی مضر را از هوا فیلتر کرده و اکسیژن  تولید می‌کنند. همینطور رایحه خوش نعناع، ریحان، رزماری و عطر دلپذیر گلهایی مثل ژربرا و شمعدانی در بهبود کیفیت هوای داخل خانه معجزه می‌کنند. نکته بسیار مهمی که وجود دارد این است که برای رشد گیاهان در خانه خود نیازی به اتاق زیاد ندارید. و با راهکارهای خلاقانه می تواند فضای مناسب را ایجاد کنید.

فضای سبز داخل خانه

ایجاد قفسه برای فضای سبز داخل خانه

بسیار مهم است که ایده‌های مختلفی را برای قرار گرفتن گلدان‌ها در خانه خود در نظر بگیرید. کاربرد قفسه ها یکی از بهترین روش های چیدمان گلدان در فضای داخلی است. قفسه‌هایی را بر روی دیوارها ایجاد کنید و گلدان‌هایتان را روی آن ها قرار دهید تا به فضای سبز دوچندانی دست پیدا کنید. نکته مهم در استفاده از قفسه این است که با وجود سبز کردن خانه، می توانید تناسب  فضای داخلی را حفظ کنید.

فضای سبز داخل خانه
استفاده از طبقات چوبی برای چیدمان فضای سبز داخلی

۲٫ استفاده از گلدان در پشت پنجره ها

آیا پنجره‌های شما برهنه به نظر می‌رسند؟ در این شرایط استفاده از فلاورباکس های پشت پنجره همان چیزی است که شما نیاز دارید. از گیاهان ساده تا گلهای آبشاری، گونه های زیادی هستند که در این باکس ها قابل کشت هستند؛ و نمای خانه شما را به سطح هیجان‌انگیز و سرسبزی ارتقا می‌دهند.

یکی از بهترین ویژگی‌های فلاورباکس های پنجره این است که همه از آن لذت می‌برند. به عنوان مثال، اگر آن‌ها را در جلوی خانه خود قرار دهید، نه تنها از شما استقبال گرم خواهند کرد، بلکه رهگذران نیز آنها را تحسین می کنند.

ضمن آنکه بر نمای داخلی خانه نیز موثر هستند. چه کسی عاشق منظره‌ای نیست که با گل‌ها و برگ‌های زیبا قاب شده باشد؟ علاوه بر این، فلاورباکس ها فرصتی را برای خلاقیت واقعی ایجاد می‌کند که مکمل زیباییِ دکوراسیون داخلی و سایر ایده‌های طراحی فضای سبز داخل منزل خواهد بود.

فلاورباکس

 استفاده از اختلاف ارتفاع در فلاورباکس های پنجره

فلاور باکس آویز مانند تصویر بالا، با سطوح مختلف کاشت، جلوه‌ی خیره‌کننده ای ایجاد می‌کند. برای ایجاد یک نمای زیبا، از گیاهان با ارتفاع متفاوت استفاده کنید. کاربرد گیاهان بلند، علاوه بر دید زیبا می تواند تا حدی اشراف را کم کرده و به حفظ حریم خصوصی کمک کند.

فلاورباکس چوبی

تاکید بر هماهنگی فلاورباکس و گیاهان، با طراحی پنجره و نما

گاهی اوقات یک انتخاب ساده می‌تواند به صورت معجره آسا طراحی شما را تکمیل کند! مانند کشت یک گیاه با گل های هم رنگ با قاب پنجره. در تصویر بالا، کاشت هوشمند مینا چمنی سفید در قاب سفید چوبی پنجره یک تصویر زیبا و در عین حال جذاب را ارائه می‌دهد. این گل‌ها لبخند را به روی لب همه می‌آورند و با نمای ساده ساختمان هماهنگ به نظر می‌رسند.

۳- استفاده از آویزهای سبز

گلدانهای کوچک ساده و زیبا می تواند به صورت آویز در فضای داخلی خانه به کار رود. این گلدانها را می توانید بالای سینک و یا روی دیواره‌ی کابینت کنار پنجره قرار دهید. ترکیب آنها با نور آفتاب  زیبایی خاصی را خلق می کند. با این روش زمانی که در آشپزخانه مشغول کار هستید، با دیدن گلدان‌های آویزان و دیوارکوب ‌ اطراف سینک و کابینت نشاط و شادابی را به زیر پوست روزمرگی خود تزریق می کنید؛ که  در روحیه‌ی شما تاثیرگذار خواهد بود.

فضای سبز داخل خانه (اسپینگر)

امکان کاشت گیاهان در پی وی سی

در کنار گلدان های آویز، می توان از روش های خلاقانه برای کشت گیاهان در آشپزخانه استفاده کرد. یکی از ایده های جدید برای پرورش گیاهان در پنجره های نورگیر، استفاده از قطعه های پی وی سی برای ساخت بستر کشت گیاهان است. با این روش می توان با هزینه کم فضایی سبز در خانه ایجاد کرد. که به صورت چشمگیری بر بهبود محیط داخلی موثر است.

فضای سبز داخل خانه
کاشت خلاقانه گیاهان در فلاورباکس PVC

۴- کاربرد تراریوم در فضای سبز داخل خانه

تراریوم را امتحان کنید! تراریوم‌ها در حال پیشرفت و شناخته شدن هستند. به طور معمول، تراریوم با گیاهانی که دارای شاخ و برگ کوچک هستند، ساخته می‌شود. که به آرامی رشد می‌کنند. مهمترین نکته در ساخت تراریوم جفت کردن گیاهان با زیستگاه‌های طبیعی مشابه است.

علاوه بر آن نگهداری از تراریوم بسیار آسان است. و می توان گفت که تنها به آبیاری نیاز دارد. با این وجود نیاز آبی آن به اندازه یک گیاه معمولی نیست.  اثر گلخانه‌ای محیط بسته تراریوم، آب را به جای تبخیر در هوا نگه می دارد. در نتیجه دیدن لکه‌های شبنم و آب در کنار تراریوم شما طبیعی است و بخشی از زیبایی آن است! اگر مدتی زیادی است شبنم ندیده‌اید، زمان آن رسیده است که آن را آبیاری کنید.

جزئیات اجرایی روف گاردن
مطالعه این مقاله

فضای سبز داخل خانه

۵- کاربرد دیوار سبز در فضای سبز داخل خانه چیست؟

طراحی دیوار سبز داخل خانه یکی از ایده های مهم دکوراسیون داخلی مدرن است، که دیوارهای خالی را متحول می‌کند. سبز شدن دیوارها، احساس طبیعی به دکوراسیون داخلی می‌بخشد.

طراحی دیوار سبز داخل خانه ظاهر هر مکانی را کاملاً تغییر می‌دهد. ایده‌های زیادی برای تزئین داخلی سازگار با محیط زیست وجود دارد، اما ایجاد دیوارهای سبز و تزئینات عمودی با گیاهان، از چشمگیرترین آنهاست. هنگامی که طرح دیوار سبز خود را با گیاهان گلدار رنگارنگ، چوب، کاغذ دیواری یا شیشه بازیافتی ترکیب می‌کنید، می‌توانید جلوه های شگفت انگیزی را برای دکوراسیون داخلی ایجاد کنید.

برای آشنایی بیشتر با ساخت دیوار سبز می توانید مقاله    “طراحی گرین والرا مطالعه نمایید.

فضای سبز داخل خانه (اسپینگر)

۶- ساخت فضای سبز در بالکن و پشت بام

در سه دهه گذشته، بام های سبز به بخشی مهم برای توسعه پایدار شهری تبدیل شده‌اند. مزایای چشمگیر اقتصادی و اکولوژیکی آنها، همراه با افزایش آگاهی از محیط زیست، محبوبیت آنها را افزایش داده است. در حال حاضر، بام‌ها و تراس‌های سبز در اکثر شهرهای بزرگ جهان یافت می‌شود، که به وجود آنها برای محیط شهری و ساکنان بسیار مفید است.

با افزایش تمرکز بر بهره وری انرژی، روند ساخت ساختمان‌های سبز رو به افزایش است. تمرکز بر بهره وری انرژی بر صنعت سقف و یا بام نیز تأثیر گذاشته است. سقف ها نقش عمده ای در ساخت و ساز ساختمان ایفا می‌کنند؛ و در عصر بهره وری انرژی، شرکت‌های سقف‌سازی با فناوری‌های پیشرفته و پایدار روبرو شده‌اند. بام‌ سبز یا تراس‌ سبز به زیبایی یک ساختار می‌افزاید و در عین حال می‌تواند سیستم کارآمد برداشت آب باران را تسهیل کرده و سطح آب زیرزمینی را دوباره شارژ کنند.

طراحی و ساخت روف گاردن (اسپینگر)

ایده هایی برای طراحی داخلی همگام با طبیعت

۷- استفاده از نور طبیعی خورشید در خانه

نورپردازی مناسب می‌تواند فرصت های زیادی در تغییر فضا داخلی ایجاد کند. اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که آب و هوایی سرد دارد؛ بهتر است به جای پرده های سنگین از پنجره های دوجداره برای عایق کردن ساختمان استفاده کنید. تا ورود نور طبیعی خورشید در فضای خانه شما به حداکثر برسد.

فضای سبز داخل خانه

برای حفظ حریم خصوصی، پرده‌های کرکره‌ای نیز بسیار مناسب هستند. و ضمن کم کردن اشراف، نور بیشتری وارد خانه می‌کنند. اگر در آب و هوای خیلی سرد زندگی می‌کنید، دیوارهای با رنگ‌های تیره‌ گرمای بیشتری را جذب می‌کنند.

در خانه هایی که پنجره کم است؛ می توانید با لامپ‌ها و روشنایی مصنوعی، نور اضافی را وارد خانه خود کنید. به این نکته توجه کنید که کاربرد ابزارهای مختلف نورپردازی در ایجاد یک فضای سبز مناسب ضروری است.

۸- استفاده از رنگ سبز در دیوارهای داخلی

فضای سبز داخل خانه

آیا یک دیوار با رنگ سبز یا چند کوسن مناسب می‌تواند در دکوراسیون داخلی تغییر ایجاد کند؟ قطعا! استفاده از طیف های مناسب رنگ سبز در دکوراسون داخلی، به تداوم حس آرامش و سبزینگی کمک زیادی می کند. هر یک از انواع رنگ های سبز با هدف مشخص در دکوراسیون داخلی به کار می رود. به طور مثال رنگ سبز زمردی حس شاد و چشمگیری در فضا ایجاد می کند. اگر به دنبال کمی آرامش هستید، دیوارهای خود را با رنگ ملایم‌ترِ نعناعی رنگ کنید. و برای کسانی که می‌خواهند تأثیر زیادی از محیط اطراف خود بگیرند، رنگ سبز سدری می‌تواند این ارتباط را به ارمغان بیاورد. به عنوان مثال دیوارهای سبز رنگ در اتاق نشیمن مدرن تصویر بالا زیبایی خاصی دارد. ترکیب سبز و سفید نیز، راهی عالی برای بدست آوردن شادابی و ایجاد انرژی است.

ممنوعیت استفاده از مواد دارای VOC در دکوراسیون داخلی چیست؟

ترکیبات آلی فرار یا VOC  مواد شیمیایی آلی هستند که در دمای اتاق به راحتی تبخیر می‌شوند. آنها را می توان در بسیاری از محصولات رایج خانگی از جمله رنگ، چسب، محصولات تمیز کننده خانگی، خوشبو کننده هوا، حتی مبلمان و فرش یافت. این مواد آلی فرار مضر، ممکن است سمی نباشند؛ ولی در طولانی مدت اثرات مخرب بر سلامتی انسان و محیط زیست دارند.

غلظت VOC در فضاهای بسته خانه، دو تا پنج برابر بیشتر از فضای باز می تواند باشد. این مسئله به شکل جدی برای ساکنین مضر است. زیرا VOC باعث تشدید بسیاری از مشکلات سلامتی مانند سوزش چشم و گلو، سردرد، حالت تهوع، آسیب کبدی، اختلالات سیستم عصبی و حتی سرطان می شود.

یکی از راه‌های به حداقل رساندن مواد VOC در خانه ، استفاده از رنگ‌های دارای گواهی مهر سبز، رقیق کننده رنگ، چسب و سایر محصولات است. سعی کنید مبلمان و محصولات چوبی که فاقد فرمالدئید اضافی هستند، خریداری کنید.

نتیجه گیری

همه ما فواید استفاده از فضای باز و محیط های سبز را احساس کرده‌ایم. بیرون آمدن از خانه با توجه به بیماری‌های ویروسی چون کرونا می‌تواند سلامتی ما را به خطر بیاندازد. یک راه حل ساده این است که فضای داخلی خود را سبز کنیم!

شواهد قابل توجهی وجود دارد که نشان می‌دهد گیاهان داخلی برای سلامتی و بهبود کیفیت زندگی ما مفید هستند. اثرات مثبت گیاهان در محیط‌های مختلف از جمله ادارات، بیمارستان ها، کلاس‌های درس و خانه‌ اثبات شده است. از جمله این اثرات می‌توان به این موارد اشاره کرد: کمک به تصفیه هوا، کمک به مبارزه با سندرم بیماری ساختمان (SBS)، کاهش سطح دی اکسید کربن، کاهش سطح گرد و غبار موجود در هوا و  البته کاهش سطح استرس. بنابراین ایده های این مقاله می توانند پیشنهادهایی برای دعوت طبیعت به فضای داخلی خانه شما باشند.

 

اجرای روف گاردن
بنر اجرای روف گاردن
دانلود کاتالوگ اسپینگر
دانلود کاتالوگ اسپینگر

برخی پروژه های اجرا شده

پروژه مسکونی نیاوران

آدرس: تهران – نیاوران
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۳
معمار:
مهندس عضدی فر
مساحت پروژه: ۱۸۰ متر مربع

پروژه پرنسا مال

آدرس: تهران – خیابان صابونیان
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۷
طراح: مهندسین مشاور دات
مساحت پروژه: ۲۳۰۰ متر مربع

پروژه شاد آباد

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
طراح پروژه: دفتر معماری فرحو
مساحت پروژه: 90 متر مربع

ساختمان مسکونی رزاقی

آدرس: قم
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۱
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۱۶۰ متر مربع

مسکونی مینا رزیدنس کیش

آدرس: جزیره کیش
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۹
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۶۰۰ متر مربع

روف گاردن محوطه جنوبی ایرانمال

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
نوع پروژه: تجاری - تفریحی
مساحت پروژه: 2000 متر مربع

مشاهده پروژه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: این محتوا شامل قوانین کپی رایت می شود.
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟