کامیس پاریس یا سرو لاوسون

کامیس پاریس

درختچه سرو لاوسون یا کامیس پاریس یکی از پرکاربردترین گونه های سوزنی برگ است. که به دلیل فرم خمره ای، برگ های ظریف، رنگ زیبا و نگهداری آسان در بسیاری از طراحی ها به کار می رود. این شبه سرو مخصوصا واریته طلایی آن یکی از شناخته شده ترین انواع سوزنی برگ در ایران به خصوص برای طراحی ویلا است. و رنگ سبز آن نسبت به سایر سوزنی برگ ها دارای تم زرد بیشتری است که آن را در دسته سبز- زرد قرار می دهد. این سوزنی برگ بومی آمریکای شمالی و غربی است. واریته هایی به رنگ کبود، سبز و طلایی دارد؛ که انواع سبز و طلایی آن بیشتر استفاده می شود.

سرعت رشد سرو لاسون متوسط است. و سیستم ریشه ای قوی دارد و در برابر باد شدید

 

 زمستانی بسیار مقاوم است. به طور کلی سرو لاوسون برای بخش های گرم و خشک ایران مانند جنوب تهران مناسب نیست؛ اما در بخش های شمالی و کوهستانی به خصوص مناطق سرد، معتدل و مرطوب یکی از بهترین پیشنهادها برای روف گاردن است.

در این مطلب از اسپینگر شما را با ویژگی های این گیاه به عنوان یکی از گونه های مرسوم و مناسب کاشت در روف گاردن آشنا می کنیم. و برای مطالعه بیشتر در مورد درختان مناسب روف گاردن می توانید مقاله «سوزنی برگان مناسب روف گاردن» و «انواع درخت روف گاردن» را مطالعه نمایید.

نام علمی: Chamaecyparis sp

نام انگلیسی: False cypress

کامیس پاریس

روش آبیاری

سرو لاوسون در دو سال اول باید به شکل منظم آبیاری شود. اما بعد از تثبیت و رشد گیاه با توجه به گرمای هوا هفته ای یک تا سه بار باید سیراب شود. و در پاییز و زمستان نیز آبیاری آن کاهش پیدا کند.

شرایط خاک

خاک های شنی لومی و رسی لومی برای کشت سرو لاوسون مناسب هستند. در بیشتر موارد خاک باغچه مخلوط با کود حیوانی و زهکشی مناسب برای آن استفاده می شود. که در روف گاردن انواع خاک غنی و سنگین روف گاردن با PH اسیدی می تواند برای این گیاه به کار برده شود.

کامیس پاریس

شرایط نور

سرو لاوسون از آنجا که گیاه مناطق سردسیر است، به هوای خنک با نور آفتاب مستقیم و زیاد نیاز دارد. البته که آبیاری مناسب نیز با توجه به میزان نور و دما باید انجام شود. اما به طور کلی نیاز به آفتاب کامل دارد.

انواع روف گاردن
مطالعه این مقاله

روش تکثیر

برای تکثیر این گیاه از قلمه آن استفاده می شود. قلمه های کامیس پاریس به خوبی در بستر ماسه ای ریشه دار می شوند. و بعد به صورت گلدانی در مراکز کشت و تولید سوزنی برگان شمال کشور پرورش داده می شوند. در بخش شمالی ایران مانند گچسر به دلیل رطوبت بالای هوا و هزینه کم تولید این گونه ها مقرون به صرفه است.

کامیس پاریس

هرس

این درخت به شکل طبیعی دارای فرم خمره ای و منظم است. در نتیجه به هرس نیاز ندارد. با این وجود به دلیل قابلیت هرس پذیری بالا به صورت دیوار، پرچین، توپی و پیچ نیز هرس می شود. برای هرس فرم دهی کامیس پاریس، با توجه به شکل مورد نظر آن را از حدود سال دوم می توان هرس کرد؛ و با رشد گیاه شکل مورد نظر را تکمیل نمود. که بعد از رسیدن به ابعاد و شکل نهایی هر سال تنها هرس پاکسازی و نگهداری به صورت منظم انجام می شود.

کامیس پاریس

اجرای روف گاردن
بنر اجرای روف گاردن
دانلود کاتالوگ اسپینگر
دانلود کاتالوگ اسپینگر

برخی پروژه های اجرا شده

پروژه مسکونی نیاوران

آدرس: تهران – نیاوران
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۳
معمار:
مهندس عضدی فر
مساحت پروژه: ۱۸۰ متر مربع

پروژه پرنسا مال

آدرس: تهران – خیابان صابونیان
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۷
طراح: مهندسین مشاور دات
مساحت پروژه: ۲۳۰۰ متر مربع

پروژه شاد آباد

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
طراح پروژه: دفتر معماری فرحو
مساحت پروژه: 90 متر مربع

ساختمان مسکونی رزاقی

آدرس: قم
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۱
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۱۶۰ متر مربع

مسکونی مینا رزیدنس کیش

آدرس: جزیره کیش
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۹
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۶۰۰ متر مربع

روف گاردن محوطه جنوبی ایرانمال

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
نوع پروژه: تجاری - تفریحی
مساحت پروژه: 2000 متر مربع

مشاهده پروژه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: این محتوا شامل قوانین کپی رایت می شود.
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟