پیچ امین الدوله

پیچ امین الدوله - اسپینگر - مجری تخصصی روف گاردنپیچ امین الدوله ، درختچه ای است گلدار ، بالارونده  و بومی شرق آسیا که امروزه در بسیاری از کشورهای جهان به عنوان گیاهی زینتی مورد استفاده قرار می گیرد. اما شاید این سوال برای شما هم مطرح شده باشد که چرا نام این گیاه را پیچ امین الدوله گذاشته اند؟ این نام منسوب به علی خان امین الدوله ، صدر اعظم مظفر الدین شاه قاجار است که گفته شده اولین بار در حیاط باغ او، این گیاه دیده شد و به همین دلیل به نام او نامگذاری شد. پیچ امین الدوله ، گیاهی است رونده با گلهای بسیار معطر که در باغها، روف گاردنها و … به عنوان پیچک زینتی مورد استفاه قرار می گیرد.

در این مطلب اسپینگر شما را با ویژگی های این گیاه، به عنوان یکی از مرسوم ترین و مناسب ترین گیاهان مورد استفاده در روف گاردن آشنا خواهد نمود. برای مطالعه بیشتر در مورد روف گاردن و انواع آن می توانید مقالات “روف گاردن چیست” و درخت های با ریشه کم عمق را مطالعه نمایید. همچنین برای آشنایی با سوزنی برگان مناسب روف گاردن می توانید مقاله “سوزنی برگان مناسب روف گاردن” را مطالعه نمایید.

نام علمی :  Lonicera japonica

نام انگلیسی : Japanese Honeysuckle

روش آبیاری پیچ امین الدوله

گیاه بالغ پیچ امین الدوله ، تا حدی در برابر خشکی خاک از خود مقاومت نشان می دهد. اما برای گلدهی منظم و همچنین شادابی گیاه بهتر است که آبیاری منظم این گیاه را فراموش نکنید. سعی کنید همینکه سطح خاک این گیاه رطوبت خود را از دست داد، گیاه را آبیاری کنید. البته برای قلمه های تازه و ساقه های جوان این گیاه، بهتر است که فاصله بین آبیاری ها را کاهش دهید.

پیچ امین الدوله - اسپینگر - مجری تخصصی روف گاردن

شرایط خاک پیچ امین الدوله

پیچ امین الدوله، گیاه سختگیری نسبت به خاک نیست.اما بهتر است برای خاک این گیاه از ترکیب خاک کمپوست و یا خاک برگ استفاده کنید. زهکشی خوب خاک سبب می شود که گیاه شنا دجار پوسیدگی ریشه نشده و همیشه شاداب باشد.

شرایط نور

پیچ امین الدوله گیاهی است که روزی ۶ تا ۸ ساعت آفتاب مستقیم را می پسندد.گرچه این گیاه در مکانهای سایه و کم نور می تواند به خوبی رشد کند، اما این گیاه بهترین رشد را در شرایطی با نور کامل خواهد داشت. د شرایطی سایه یا نیم سایه علاوه بر اینکه از میزان گلدهی گیاه کاسته می شود، زمان گلدهی نیز به تاخیر خواهد افتاد. البته باید توجه داشت که در آب و هوای بسیار گرم، تابش بالای آفتاب علاوه بر اینکه می تواند باعث سوختگی برگها شود، میزان گلدهی را نیز کاهش خواهد داد.

 

گل های بهاره مناسب روف گاردن
مطالعه این مقاله

کود دهی

برای بهبود رشد و تقویت گیاه می توانید از اواسط بهار تا اواخر تابستان نسبت به کوددهی پیچ امین الدوله اقدام کنید. برای این منظور می توانید از کوددهای پوسیده حیوانی و یا کودهای ملایم ۱۰-۱۰-۱۰ استفاده نمایید.

پیچ امین الدوله - اسپینگر - مجری تخصصی روف گاردن

روش تکثیر پیچ امین الدوله

پیچ امین الدوله را می توان توسط روشهای گوناگون و به آسانی تکثیر نمود. اما معمول ترین روش برای تکثیر پیچ امین الدوله، تکثیر توسط قلمه و یا تکثیر بواسه خوابانیدن ساقه است. برای قلمه زدن این گل باید در فصل بهار از گیاه قلمه تهیه نمایید. برای تکثیر گیاه به روش خوابانیدن نیز میتوانید، یکی از شاخه های بلند گیاه را طوری در خاک قرار دهید که نوک شاخه از خاک بیرون باشد. پس از ریشه دار شدن ساقه، باید ساقه را از گیاه جدا کرده و در گلدان یا باغچه بکارید. عمق مناسب خاک برای خوابانیدن ساقه باید در حدود ۴ سانتیمتر باشد.

هرس

پیچ امین الدوله گیاهی هرس پذیر است و هدف از هرس این گیاه در اکثر مواقع افزایش زیبایی فرم گیاه است. برای هرس این گیاه، سعی کنید شاخه های مزاحم را حذف کرده و شاخه های خوش فرم را توسط آویزها یا ریسمان و قیم و … فرم دهید و شکل کلی گیاه را مرتب نمایید.

پیچ امین الدوله - اسپینگر - مجری تخصصی روف گاردن

بنر اسپینگر - مجری روف گاردن
دانلود کاتالوگ اسپینگر
دانلود کاتالوگ اسپینگر

برخی پروژه های اجرا شده

پروژه مسکونی نیاوران

آدرس: تهران – نیاوران
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۳
معمار:
مهندس عضدی فر
مساحت پروژه: ۱۸۰ متر مربع

پروژه پرنسا مال

آدرس: تهران – خیابان صابونیان
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۷
طراح: مهندسین مشاور دات
مساحت پروژه: ۲۳۰۰ متر مربع

پروژه شاد آباد

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
طراح پروژه: دفتر معماری فرحو
مساحت پروژه: 90 متر مربع

ساختمان مسکونی رزاقی

آدرس: قم
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۱
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۱۶۰ متر مربع

مسکونی مینا رزیدنس کیش

آدرس: جزیره کیش
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۹
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۶۰۰ متر مربع

روف گاردن محوطه جنوبی ایرانمال

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
نوع پروژه: تجاری - تفریحی
مساحت پروژه: 2000 متر مربع

مشاهده پروژه ها

2 نظر برای مقاله “پیچ امین الدوله – گیاهان مناسب روف گاردن

    • خانم مهندس نصرتی راد :

      با سلام. بله. برای کشت در روف گاردن نیاز به فضای نسبتا محفوظ، آفتاب کامل و خاک با عمق بالای ۷۰ سانتیمتر دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: این محتوا شامل قوانین کپی رایت می شود.
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟