نکته های کلیدی در طراحی روف گاردن

اسپینگر - روف گاردنروف گاردن (بام باغ) به بامی گفته می شود که در آن گیاهان در یک بستر عایق و ضد آب کشت شده است. این سیستم شامل یک سیستم عایق بندی و اجزای مرتبط با آن مانند یک  لایه محافظت ،لایه ضد ریشه ، لایه زهکشی ، عایق حرارتی و لایه هوادهی و یک بار سنگین از محیط رشد و کاشت است. برای نصب سیستم بام باغ ، چند راهنما در برخی از کشورها در دسترس هستند این دستورالعمل ها، انواع بام باغ ، انواع مختلف پوشش گیاهی ، تکنیک های ساختمانی مورد نیاز و روش های نگهداری از بام باغ را پوشش می دهد.برای آشنایی بیشتر با نکات کلیدی در طراحی روف گاردن در ادمه با اسپینگر ( espinger ) همراه باشید :

 علاوه بر مزایای تزئینی ، بام باغها مواد غذایی ، کنترل دما ، مزایای هیدرولوژیکی ، ارتقا معماری ، زیستگاه های حیات وحش و استفاده های تفریحی را نیز فراهم می کنند.

باغ به غیر از سقف می تواند در بالکن ها و دیگر مناطق یک ساختمان نیز ایجاد شود. در بام باغ ، فضا برای باغبانی در مقیاس کوچک فراهم می شود. که شهرها اغلب فاقد آن هستند. بام باغ ها اگر با چمنزارها ، بوته ها ، محل نشستن ،پرگولا، باربیکیو و درختان کوچک همراه شوند، فضای بسیار مناسب و کاربردی را بوجود می آورند. همچنین می توان آب یا باغ صخره ای را برای آن در نظر گرفت یا ساختاری سایه دار (کلاه فرنگی یا آلاچیق) در روف گاردن ایجاد کرد. بام باغها را می توان روی ساختمان های تجاری یا مسکونی و همچنین سازه های زیرزمینی مانند گاراژ پارکینگ نصب کرد. بام های سبز به ویژه هنگامی که استفاده از آنها به مکانی برای لذت بردن کسانی که در ساختمان زندگی می کنند گسترش یابد ، بسیار با ارزش هستند.

اسپینگر - روف گاردن

مهمترین نکته های کلیدی در طراحی روف گاردن را می توان در ۵ بخش مورد بررسی قرار داد. این ۵ بخش عبارتند از :

 1. اجتماع یک تیم طراحی مناسب
 2. تحلیل سایت و سازه
 3. برنامه اجرا
 4. طراحی کاشت
 5. تعمیر و نگهداری

در بخش نخست این مقاله ، موارد ۱ تا ۳ نکات کلیدی در طراحی روف گاردن مورد بررسی قرار گرفت. در این بخش درباره سایر موارد ذکر شده صحبت شده است. برای آشنایی با بخش نخست می تواند مقاله “نکته های کلیدی در طراحی روف گاردن – بخش نخست” را مطالعه نمایید.

۴- طراحی کاشت

طراحی کاشت و انتخاب نوع گیاهان از دیگر بخشهای مهم در طراحی بام باغ میباشد. از آنجا که تعداد زیادی گونه گیاهی در هر منطقه وجود دارد ، انتخاب گیاه مناسب برای بام های سبز دشوار است. هر بام سبز باید علاوه بر اقلیم خاص خود ، در آب و هوای منطقه نیز زنده بماند. با این محدودیت ها ، باید اطلاعات را از شرایط و اقلیم های مختلف جمع آوری کرد تا بتوان بهترین گونه های گیاهی را برای بام سبز پیشنهاد داد. استفاده از منابع تحقیقاتی برای تصمیم گیری صحیح در مورد یک پروژه بام سبز ، می تواند به شدت باعث صرفه جویی در وقت و منابع شود. انتخاب گیاهان در بام های سبز معیارهای زیادی دارد که به هم مرتبط هستند. عوامل اقلیمی و آب و هوایی و محیطی نقش بسزایی در انتخاب گونه های گیاهی دارند. به ویژه میانگین دمای متوسط، ​​پایین و بالای منطقه ، میزان تابش خورشید ، سرعت باد ، و توزیع و میزان بارندگی در طول سال مشخص می کند که چه گونه هایی می توانند در یک منطقه خاص زنده بمانند. در مکانهای خشک از آنجا که سرعت تابش خورشید زیاد است و رطوبت در دسترس گیاه به سرعت از بین میرود، مقاومت به خشکی گیاههان انتخابی بسیار مهم است. ساكلنت ها مانند sedums ، معمولاً در بام های سبز انتخاب می شوند ، زیرا توانایی زنده ماندن در شرایط سخت را دارند. نگهداری دقیق تر و محیط رشد عمیق تر ، امکان استفاده از گیاهانی را می دهد که مقاومت کمتری در برابر خشکسالی نشان می دهند. انتخاب مناسب گونه های گیاهی بقای هر گیاه و پایداری جمعیت آنها را تضمین می کند ، که بر میزان مزایایی که از یک روف گاردن دریافت می شود تأثیر می گذارد.

نکته های کلیدی در طراحی روف گاردن - اسپینگر - روف گاردن

سایر عوامل تعیین کننده در فرآیند انتخاب گیاه ، هدف پروژه و ظاهر مورد علاقه کارفرما است. اگر هدف پروژه  ایجاد محیط طبیعی تری باشد ، میبایست گونه های بومی انتخاب شوند .استفاده از گیاهان بومی منطقه علاوه بر رشد بهتر گیاهان نیاز به نگهداری و مراقبت و هزینه های پیش رو را به مقدار قابل توجهی کاهش میدهد.روش نصب  نیزممکن است بر انتخاب گیاه تأثیر بگذارد. در دسترس بودن گیاهان در هر یک از اشکال مختلف ممکن است در انتخاب گونه های گیاهی تأثیر بگذارد. علاوه بر این ، روش نصب ممکن است میزان آبیاری مورد نیاز در طول نصب اولیه را تعیین کند. میزان نیاز گیاه به آبیاری یکی دیگر از فاکتورهای مهم در انتخاب گیاه است.

۵- تعمیر و نگهداری

بام باغ ها به طور خاص برای استفاده روزانه و حجم بالای بازدیدکنندگان و کاربران طراحی شده اند. انواع دسترسی ممکن است آسانسور ، پله ها ، راه پله با درب یا دریچه باشد. در مرحله طراحی پروژه ، دسترسی برای نصب و نگهداری را نیز باید شامل شود و استانداردهای ایمنی سایت و ساختمان را برآورده سازد.باید حداقل موارد زیر را در هنگام طراحی در نظر گرفت تا از سهولت تعمیر و نگهداری بامهای سبز در حین نصب و پس از آن اطمینان حاصل شود:

 • دسترسی به تجهیزات و بازرسی های پس از ساخت
 • دسترسی به سیستم آبیاری

دسترسی به سیستم آبیاری در اکثر سقف های سبز ضروری است. سیستم آبیاری ، محیط رشد و انتخاب گیاه از عوامل مهم تعیین کننده نیازهای نگهداری طولانی مدت و بقای پوشش گیاهی بام سبز در شرایط گرم و خشک است. در غیر این صورت ، ممکن است گیاهان مرتباً کاشته شوند و یا سیستم آبیاری جایگزین شوند. سهولت دسترسی به تایمرهای آبیاری توصیه می شود. اگر از سیستم آبیاری زیر سطحی استفاده می شود ، هم برای بازرسی و هم برای نگهداری از آن میبایست دریچه لحاظ شود. در طولانی مدت احتمال دارد که سیستم آبیاری زیر سطحی با مواد آلی که در زیر منطقه ریشه گیاه  جمع می شوند، مسدود شود. امکان دسترسی به سیستم ، فلش زدن ، تخلیه و غیره برای پاکسازی ضروری است.

نکته های کلیدی در طراحی روف گاردن - اسپینگر - روف گاردن

در طراحی بام سبز ، اجزای مورد نیاز به نوع پوشش گیاهی و نحوه دستیابی به تعادل بین آب و زهکشی برای تأمین نیازهای پوشش گیاهی بستگی دارد. اصل کلی، بازآفرینی شرایطی است که طبیعتی در یک سیستم ریشه ای کم عمق فراهم می کند. در تمام انواع بام سبز ، عمق بستر کاملاً به پوشش گیاهی مشخص شده بستگی دارد و لایه های مختلف زهکشی و نگهدارنده آب با توجه به سطح آب مورد نیاز برای نگهداری گیاه انتخاب می شوند. بسترها عموماً بستگی به نوع پوشش گیاهی نصب شده دارد. سدوم کم رشد به یک بستر با زهکشی متوسط و کم عمق و مواد مغذی کم نیاز دارد. گلهای وحشی به بستر عمیق تری (۱۰۰-۱۵۰ میلی متر) نیاز دارند. گیاهان علفی ، بوته ها و درختان روی بامهای سبز به عمق بیشتری از خاک احتیاج دارند (۳۰۰-۴۵۰ میلی متر +). با بیشتر شدن کاشت ، به محتوای آلی بالاتری در بستر نیاز است.

اجرای روف گاردن
بنر اجرای روف گاردن

مطالب زیر را از دست ندهید

تراس گاردن ژاپنی

طراحی تراس گاردن ژاپنی فضای تراس و بالکن یکی از بهترین بخش های آپارتمان برای نگهداری گیاهان است. بالکن و تراس به عنوان فضایی برای ارتباط با هوای آزاد مورد [...]

نورپردازی در طراحی فضای سبز
مطالعه این مقاله

6 دیدگاه

بانک مقالات
دانلود کاتالوگ اسپینگر
دانلود کاتالوگ اسپینگر

برخی پروژه های اجرا شده

پروژه مسکونی نیاوران

آدرس: تهران – نیاوران
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۳
معمار:
مهندس عضدی فر
مساحت پروژه: ۱۸۰ متر مربع

پروژه پرنسا مال

آدرس: تهران – خیابان صابونیان
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۷
طراح: مهندسین مشاور دات
مساحت پروژه: ۲۳۰۰ متر مربع

پروژه شاد آباد

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
طراح پروژه: دفتر معماری فرحو
مساحت پروژه: 90 متر مربع

ساختمان مسکونی رزاقی

آدرس: قم
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۱
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۱۶۰ متر مربع

مسکونی مینا رزیدنس کیش

آدرس: جزیره کیش
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۹
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۶۰۰ متر مربع

روف گاردن محوطه جنوبی ایرانمال

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
نوع پروژه: تجاری - تفریحی
مساحت پروژه: 2000 متر مربع

مشاهده پروژه ها

4 نظر برای مقاله “نکته های کلیدی در طراحی روف گاردن – بخش دوم

 1. ساناز :

  سلام. روزتون بخیر. در صورتی که طراحی روف گاردن داشته باشیم، می تونیم برای مشاوره و نظر روی طرح به شما مراجعه کنیم؟

  • خانم مهندس نصرتی راد :

   با سلام. بله.
   برای مشاوره بر روی طراحی های موجود می توانید از طریق شماره های زیر با همکاران ما در اسپینگر تماس بگیرید.
   ۰۲۱۸۶۰۹۱۳۹۴
   ۰۹۱۲۰۹۵۶۵۴۱

 2. محمدامین علامه :

  سلام در طراحی روف گاردن ها علاوه بر گیاهانی که حالا با توجه به اقلیم اب هوای انتخاب میشن از گل ها هم میتونیم استفاده کنیم؟

  • خانم مهندس لطفی :

   با سلام. بله. گل های فصلی در هر فصل برای روف گاردن قابل تهیه و بازکشت هستند. که گزینه های بسیاری را به شما ارائه خواهند کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: این محتوا شامل قوانین کپی رایت می شود.
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟