رز آبشار طلایی

رز آبشار طلایی - اسپینگر - روف گاردن

رز آبشار طلایی یکی از درختچه های زینتی زیبا و همیشه سبز است که برای استفاده در روف گاردن، حیاط و فضای سبز بسیار مناسب است.

مشخصات آبشار طلایی چیست؟

این درختچه زیبا از خانواده گلهای رز بوده که در اوایل بهار گلهای زیبای خود را پدیدار می کند. این گیاه که برخلاف سایر گلهای رز بدون خار است، گیاهی چند ساله با گلهای معطر زرد و گاهی سفید است که می تواند تا ۶ متر نیز رشد کند. در این مطلب ، اسپینگر شما را با رز آبشار طلایی به عنوان یکی از گیاهان مناسب روف گاردن آشنا خواهد کرد. برای مطالعه بیشتر در مورد روف گاردن و انواع گیاهان مورد استفاده در روف گاردن می توانید مقالات “روف گاردن چیست” و “بام باغ یا روف گاردن”  و “گیاهان در روف گاردن بهاری – درختچه ها” را مطالعه نمایید.

نام علمی : Rosa banksiae

نام انگلیسی : Lady Banks Rose

رز آبشار طلایی - اسپینگر - روف گاردن

روش آبیاری رز آبشار طلایی:

رز آبشارطلایی گیاهی است که نیازمند آبیاری عمیق، منظم و مرتب است. در صورتی که این گل را دو سال اول کاشت بصورت منظم آبیاری کنید. در سالهای آینده نیاز آبی این گیاه بسیار کاهش یافته و از سویی مقاومت آن نسبت به خشکی افزایش می یابد. دلیل این امر نیز گسترش و توسعه ریشه گیاه در دو سال اول می باشد. البته باید مراقب بود که آبیاری زیاد باعث خفگی ریشه ها و آسیب به گیاه نشود. سعی کنید در فاصله میان دو آبیاری، خاک گیاه کاملا خشک شود.

شرایط خاک رز آبشار طلایی :

رز آبشار طلایی گیاهی است که نسبت به انواع خاک از خود مقاومت نشان داده و توانایی وفق پذیری با شرایط مختلف خاک را دارد. این گیاه در خاکهای اسیدی، قلیایی و خنثی بخوبی رشد می کند. بهترین خاک برای رشد و  پرورش گیاه رز آبشار طلایی خاک غنی از هوموس، حاصلخیز با زهکشی بالاست. برای آشنایی بیشتر با ترکیبات خاک روف گاردن می توانید مقالات “ویژگی های خاک روف گاردن” و “ترکیب خاک روف گاردن” را مطالعه نمایید.

رز آبشار طلایی - اسپینگر - روف گاردن

شرایط نور :

رز آبشار طلایی برای رشد و گلدهی مناسب به آفتاب کامل نیاز دارد. این گیاه باید در روز حداقل از ۶ ساعت آفتاب مناسب برخوردار باشد. البته آبشار طلایی در مکانهای نیم سایه نیز رشد میکند. ولی با توجه به عدم تامین نور کافی برای گیاه، از میزان گلدهی و رشد این گیاه کاسته خواهد شد. البته لازم است به این نکته دقت نمود که در در شرایط اب و هوایی گرمسیری (تابستانهای گرم)، بهتر است که گیاه را در مکانی نیم سایه کاشت تا حداقل بخشی از روز را در سایه سپری نماید.

دمای مورد نیاز :

رز آبشار طلایی را در اکثر مناطق ایران می توان پرورش داد. این گیاه توان تحمل سرمای نسبی در زمستان را دارد. اما باید دقت نمود که سرمای بیشتر از -۱۲ درجه سانتیگراد به شدت به این گیاه آسیب می رساند. و میزان گلدهی رز آبشار طلایی را به شدت کاهش می دهد. از سویی دیگر در تابستانها نیز در صورتی که دمای هوا از ۳۵ درجه سانتی گراد بالاتر رود، لازم است که فواصل بین آبیاری ها را کاهش داد تا گیاه خشکی نکشد.

رز آبشار طلایی - اسپینگر - روف گاردن

کود دهی :

با توجه به مقاومت و دوام بالای رز آبشار طلایی، این گیاه نیاز چندانی به کود ندارد. اما با توجه به اینکه کمبود نیتروژن خاک می تواند زیبایی و تعداد گلها را کاهش دهد، بهتر است برای تقویت این گیاه در صورت امکان از کودهای آلی به فاصله هر ۴۵ روز تا دو ماه استفاده نمایید.

روش تکثیر رز آبشار طلایی :

گیاه رز آبشار طلایی توسط قلمه، کاشت بذر و نیز جداسازی پاجوش امکان تکثیر دارد. بهترین زمان برای قلمه گرفتن از رز آبشار طلایی، پس از اتمام زمان گلدهی این گیاه است. این زمان تقریبا در اوایل فصل پاییز خواهد بود. در صورتی که قرار باشد تکثیر از طریق پیوند جوانه ها انجام گیرد، این کار را باید در فصل تابستان انجام داد.

رز آبشار طلایی

هرس :

رز آبشار طلای نیاز چندانی به هرس ندارد. الیته می توان در پایان زمان گلدهی گیاه نسبت به هرس کردن شاخه های ضعیف و خشکیده گیاه اقدام نمود. در صورتی که تمایل داشته باشید گیاه را به فرم خاصی هرس نمایید. یا گیاه از فرم مورد نظر شما خارج شده است نیز می توانید در پایان دوره گلدهی گیاه نسبت به حذف شاخ و برگ های اضافی گیاه اقدام نمایید.

رز آبشار طلایی

اجرای روف گاردن
بنر اجرای روف گاردن

مطالب زیر را از دست ندهید

روف گاردن مدولار

روف گاردن مدولار هدف از ساخت روف گاردن‌ بهره‌برداری بیشتر از فضای بام ساختمان است. ضمن آنکه فضایی سبز و پاک نیز طراحی و ساخته می‌شوند. از مزیت‌های دیگر بام [...]

گیاهان در روف گاردن بهاری – درختچه ها
مطالعه این مقاله

4 دیدگاه

بانک مقالات
دانلود کاتالوگ اسپینگر
دانلود کاتالوگ اسپینگر

برخی پروژه های اجرا شده

پروژه مسکونی نیاوران

آدرس: تهران – نیاوران
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۳
معمار:
مهندس عضدی فر
مساحت پروژه: ۱۸۰ متر مربع

پروژه پرنسا مال

آدرس: تهران – خیابان صابونیان
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۷
طراح: مهندسین مشاور دات
مساحت پروژه: ۲۳۰۰ متر مربع

پروژه شاد آباد

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
طراح پروژه: دفتر معماری فرحو
مساحت پروژه: 90 متر مربع

ساختمان مسکونی رزاقی

آدرس: قم
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۱
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۱۶۰ متر مربع

مسکونی مینا رزیدنس کیش

آدرس: جزیره کیش
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۹
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۶۰۰ متر مربع

روف گاردن محوطه جنوبی ایرانمال

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
نوع پروژه: تجاری - تفریحی
مساحت پروژه: 2000 متر مربع

مشاهده پروژه ها

2 نظر برای مقاله “رز آبشار طلایی – گیاهان مناسب روف گاردن

    • خانم مهندس لطفی :

      با سلام . در صورت امکان فراهم کردن بستر کشت با عمق خاک یک متر، در بخش های محفوظ از باد و آفتابگیر قابل کشت هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: این محتوا شامل قوانین کپی رایت می شود.
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟