گیاهان مناسب روف گاردن تهران

یکی از مهمترین بخش ها در طراحی و اجرای روف گاردن، طراحی کاشت است. طراحی کاشت به معنای انتخاب گونه های گیاهی، چیدمان و تعداد آنهاست. که باید با آگاهی کامل از شرایط محیطی و اقلیم انجام شود. انتخاب درست گونه های گیاهی می تواند اثر زیادی بر نتیجه ی نهایی روف گاردن داشته باشد. به طوریکه باغ شما در همه فصل های نمایی زیبا یا نامناسب داشته باشد. ضمن آنکه باید توجه کرد طراحی کاشت بد، باعث مرگ گیاهان و ایجاد هزینه های بالا در نگهداری خواهد شد. گیاهان مناسب روف گاردن تهران شامل مجموعه ای از درختچه ها، بوته ها و گیاهان علفی است. که با توجه به مناطق تهران توسط مهندسین فضای سبز انتخاب و کاشت می شوند. در این مقاله مشخصات اصلی این گیاهان و لیستی از مهمترین گونه ها گیاهان مناسب روف گاردن تهران معرفی شده است.

اسپینگر - روف گاردن رزاقی

روف گاردن ساختمان مسکونی رازقی- تهران (شرکت اسپینگر)

چه گیاهانی مناسب روف گاردن تهران هستند؟

گیاهان مناسب روف گاردن تهران بیشتر در گروه گیاهان منطقه کوهستانی معتدل و سرد قرار دارند. اگرچه که در بعضی از موارد گیاهان منطقه معتدل مرطوب و یا گرم و خشک نیز به دلیل شرایط اقلیم های خرد در تهران قابل کشت هستند. اما نکته مهمی که باید به آن توجه داشت، شرایط روف گاردن است. در روف گاردن همه شرایط محیطی به صورت تشدید شده وجود دارد. تابش آفتاب دارای شدت بیشتری است. سرعت وزش باد، میزان سرما، حجم آلودگی هوا و حتی میزان رطوبت نسبت به سطح زمین در حد قابل توجهی نامناسب است. بنابراین گیاهان باید از گونه های مقاوم تر انتخاب شوند. و یا با رسیدگی و ایجاد شرایط مناسب گیاهان همواره در سلامت کامل نگهداری شوند.

همینطور در روف گاردن به دلیل الزامات امنیتی سازه گونه های مهاجم نیز کشت نمی شوند. در واقع هر گونه از درختان، درختچه ها و گیاهان که رشد ریشه آنها به صورت مهاجم بوده و به ساختمان آسیب برساند؛ برای کشت در روف گاردن ممنوع است. و آشنایی تجربی با عملکرد گیاه در اقلیم تهران از این بابت اهمیت زیادی دارد.

روف گاردن ویلایی- اسپینگر - روف گاردن
روف گاردن پروژه مسکونی نیاوران – تهران (شرکت اسپینگر)

ویژگی های اقلیمی تهران

شرایط دمایی

کلانشهر تهران از نظر آب و هوایی می تواند به چند بخش تقسیم شود. محدوده شمالی تهران که در کوهپایه قرار دارد؛ دارای آب و هوای سردتر است. در این بخش تابستان ها نسبتا خنک هستند. در حالیکه در زمستان سرما و یخبندان بیشتری دارد. محدوده جنوبی تهران که به سمت کویر و دشت های شهر ری ادامه پیدا کرده، آب و هوایی گرم و خشک دارد. این منطقه در زمستان کمتر دچار یخبندان می شود. در حالیکه تابستان های بسیار داغ، با تابش شدید آفتاب دارد.

در این بین محدوده میانی تهران از نظر دمایی حد وسط این دو ناحیه است. و بر اساس جریان های کریدورهای هوا، نزدیکی به مسیل های قدیمی تهران مانند کن یا تجریش از نظر آب و هوایی می توانند متفاوت باشند. بنابراین شهر تهران دارای تابستان های داغ و گرم، زمستان های سرد و بهار و پاییز معتدل است. اما تعیین وضعیت دمایی روف گاردن باید بر اساس محدوده پروژه بازبینی شود. تا بتوان بهترین گیاهان مناسب روف گاردن تهران را انتخاب کرد.

میزان بارندگی و رطوبت هوا

بارندگی و رطوبت هوا دو عامل وابسته به یکدیگر هستند. هرقدر میزان بارندگی در منطقه ای بیشتر باشد؛ رطوبت نسبی هوا نیز در آن بیشتر خواهد بود. با توجه به توضیحات ذکر شده در مورد مناطق دمایی تهران، محدوده های بارشی نیز تا حدی مشخص می شوند.

میزان بارش و رطوبت هوا در شمال تهران بیشترین میزان را دارد. و شیب آن با حرکت به سمت دشت های جنوب به شکل قابل توجهی کم می شوند. به طوریکه از ناحیه معتدل کوهستانی به دشت های حاشیه کویر می رسد. شیب عمومی کم شدن بارندگی و رطوبت در تهران به این شکل است. اگرچه که جریان های هوایی و مسیل ها نیز نقش مهمی در انتقال آب و رطوبت هوا دارند.

در مورد رطوبت به این نکته هم باید توجه کرد که شیب رطوبت علاوه بر شیب شمال به جنوب، دارای شیب غرب به شرق نیز هست. که با حرکت از غرب تهران به سمت کوههای شرق و پارک سرخه حصار نیز کم می شوند. توجه به این حرکت دو طرفه شیب بارندگی و رطوبت اثر زیادی بر انتخاب گیاهان مناسب روف گاردن دارد.

گیاهان مناسب روف گاردن تهران
گیاهان روف گاردن پروژه مدرسه مفید بعد از ۷ سال – قم (شرکت اسپینگر) 

شرایط بادی

بادهای تهران شامل سه دسته هستند: بادهای غربی، باد جنوب به شمال در تابستان و جریان هوای کوه به دشت و برعکس از دره های هفتگانه تهران. باد غربی مهمترین جریان غالب بادی است . که باعث خروج آلودگی هوا از تهران می شود. بادهای جنوبی نیز در تابستان از داخل کویر به سمت تهران وزش دارند. که باعث انتقال آب و هوای گرم و گرد و غبار خاک و نمک به داخل شهر می شوند. گیاهان مناسب روف گاردن تهران در بخش های جنوبی معمولا از گیاهان بیابانی، مقاوم به بادهای شور و گرد و غبار هستند.

بام سبز یا باغ بام ؟
مطالعه این مقاله

آخرین گروه از بادهای تهران، جریان های ملایم هوا در دره های هفتگانه تهران است. که تنها آسیب آنها می تواند در زمستان و با انتقال بادهای سرد برفی از کوه باشد. که در زمان وارونگی دما باعث یخ زدگی گیاهان پایین دست مسیل می شود. غیر از این مورد، بادهای دره های هفتگانه تهران مجموعه ای بادهای ملایم هستند. که جریان هوای مناسب ایجاد می کنند. و تاحدی باعث بهبود وضعیت رطوبت و دما در حاشیه مسیل و باغهای آن می شوند.

شرایط نوری

تهران از نظر شرایط نوری دارای تابش طولانی مدت و شدید است. همین موضوع باعث ایجاد دمای بالا، رطوبت کم و خشکی در اقلیم آن شده است. این میزان از تابش خورشید برای گیاهان نورپسند بسیار مناسب است. و اکثر گونه های درختی، درختچه ای و علفی رشد خوبی در آن خواهن داشت. گیاهان اقلیم های شمالی کشور و اقلیم گرمسیری (مانند گیاهان آپارتمانی) نیاز نوری کمتری دارند. این گیاهان در محیط طبیعی میزان نور کمی دریافت می کنند. و یا به صورت طبیعی در سایه درختان رشد می کنند. این گروه از گیاهان برای کشت در روف گاردن تهران مناسب نیستند. این حجم از تابش خورشید باعث آسیب شدید برگ ها و سوختگی آنها می شوند. و در صورت کاشت نیز باید در محدوده محفوظ و سایه دار کشت شوند.

گیاهان مناسب روف گاردن
روف گاردن ساختمان مسکونی آوا – تهران (شرکت اسپینگر)

ویژگی های گیاهان مناسب روف گاردن تهران

نیاز آبی گیاهان مناسب روف گاردن

گیاهان مناسب روف گاردن در تهران، بهتر است از گروه گیاهان مقاوم به خشکی و یا با نیاز آبی نسبتا کم باشد. میزان منابع آبی در تهران محدود است. و اقلیم کلی در گروه آب و هوای خشک قراردارد. گیاهان بومی منطقه نیز از گیاهان با نیاز آبی کم و ریشه عمق هستند. بنابراین هر قدر نیاز آبی گیاهان روف گاردن کم باشد، بازدهی بهتری در شرایط خشک روف گاردن خواهد داشت.

گیاهان مناسب روف گاردن تهران
روف گاردن پروژه مسکونی دانیال – تهران (شرکت اسپینگر)

ویژگی های خاک

از نظر خاک گیاهان تهران در خاک های نسبتا آهکی و سخت و تاحدی فقیر رشد می کنند. و در محدوده مسیل ها خاک های ماسه ای و آبرفتی نیز تا حدی وجود دارد. اما خاک روف گاردن شامل ترکیب خاکی بسیار غنی، سبک و با بافت مناسب است. تا ضمن وزن کم، بهترین شرایط را برای رشد گیاهان فراهم کند. بنابراین خاک باتوجه به نوع گیاه قابل تغییر است. تنها گیاهان نیازمند به خاک های سنگین به دلیل وزن بالای خاک استفاده نمی شوند. و گیاهان حساس به خاک اسیدی نیز به دلیل باران های اسیدی و تغییر PH خاک در روف گاردن کشت نمی شوند.

میزان نیاز به نگهداری

نگهداری یکی از بخش های اصلی بعد از ساخت روف گاردن است. گیاهان مناسب روف گاردن تهران می توانند دارای درجات مختلفی از نیاز به رسیدگی، هرس و نگهداری باشند. در این مورد اولویت با سلیقه کارفرما و ایده های طراح است. با این حال گیاهانی که نیاز به رسیدگی کمتری داشته باشند، کاربری بیشتری دارند. و گیاهان مناسب روف گاردن تهران از آنها انتخاب می شوند.

برای آشنایی بیشتر با سوزنی برگان می توانید مقاله سوزنی برگان مناسب روف گاردنرا مطالعه نمایید.

روف گاردن ویلایی- اسپینگر - روف گاردن
روف گاردن پروژه مسکونی کامرانیه – تهران (شرکت اسپینگر)

مهمترین گونه های گیاهان مناسب روف گاردن تهران

درخت و درختچه مناسب روف گاردن:

یاس هلندی، تویا، لاوسون، شمشاد، پیراکانتا، صنوبر ایتالیایی، سرو ناز، زربین، ماگنولیا زمستانه، سیب گل، زیتون، زیتون تلخ، سنجد، بامبو، ژینکو، میخک هندی، ابریشم مصری، اقاقیا، ارغوان

بوته های مناسب روف گاردن تهران:

شمشاد، زرشک، جونیپروس رونده، شیرخشت، یاس زرد، به ژاپنی، سنجد ابلق ، پامپاس گراس، رز مینیاتوری، سه رنگ، برگ نو ، ترون، یوکا، طاووسی، برگ بو

روف گاردن ویلایی- اسپینگر - روف گاردن
روف گاردن ساختمان مسکونی رازقی پس از ۵ سال (شرکت اسپینگر)

گیاهان رونده و پیچ ها

امین الدوله، نسترن رونده، یاس شیروانی، پاپیتال، موچسب، گلیسین، پیچ اناری، آبشار طلایی، یاسمن زرد

گیاهان علفی مناسب روف گاردن

آجوگا، فستوکا، لیزماکیا، فرانکنیا، ابری، میسکانتوس، آویشن

روف گاردن ویلایی- اسپینگر - روف گاردن
روف گاردن ساختمان مسکونی آوا (شرکت اسپینگر)

 

اجرای روف گاردن
بنر اجرای روف گاردن
دانلود کاتالوگ اسپینگر
دانلود کاتالوگ اسپینگر

برخی پروژه های اجرا شده

پروژه مسکونی نیاوران

آدرس: تهران – نیاوران
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۳
معمار:
مهندس عضدی فر
مساحت پروژه: ۱۸۰ متر مربع

پروژه پرنسا مال

آدرس: تهران – خیابان صابونیان
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۷
طراح: مهندسین مشاور دات
مساحت پروژه: ۲۳۰۰ متر مربع

پروژه شاد آباد

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
طراح پروژه: دفتر معماری فرحو
مساحت پروژه: 90 متر مربع

ساختمان مسکونی رزاقی

آدرس: قم
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۱
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۱۶۰ متر مربع

مسکونی مینا رزیدنس کیش

آدرس: جزیره کیش
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۹
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۶۰۰ متر مربع

روف گاردن محوطه جنوبی ایرانمال

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
نوع پروژه: تجاری - تفریحی
مساحت پروژه: 2000 متر مربع

مشاهده پروژه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: این محتوا شامل قوانین کپی رایت می شود.
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟