همه چیز درباره اجرای دیوار سبز با پتوس

اجرای دیوار سبز با پتوس زیبایی منحصربه‌فردی دارد. گیاه پتوس دارای تنوع بالایی از طرح و رنگ است. به همین دلیل یکی از گزینه‌های محبوب برای اجرای دیوار سبز در خانه، دفتر کار و سایر محیط‌های داخلی به شمار می رود. مراقبت و نگهداری از پتوس، آسان است؛ و همه می‌توانند از آن نگهداری کنند.

گیاه پتوس، گونه ای آپارتمانی است که در انواع دیوار سبز می‌توان از آن استفاده کرد؛ چراکه قابلیت کشت و نگهداری در بستر خاک و آب را دارد. این گیاه، برای دیوار سبز بالکن و تراس هم جزو گزینه‌های بسیار عالی به شمار می‌آید؛ به شرطی که تابش نور مستقیم خورشید وجود نداشته باشد. در این مقاله انواع پتوس، دیوار سبز با پتوس و مزایای اجرای دیوار سبز با پتوس معرفی شده است. همراه اسپینگر باشید.

برای آشنایی بیشتر با دیوار سبز می توانید مقالهتفاوت دیوارسبز داخلی و خارجیرا مطالعه نمایید.

دیوار سبز با پتوس

دیوار سبز با پتوس

در مقاله‌های قبلی در رابطه با دیوار سبز مطالبی را مطرح کرده‌ایم. دیوار سبز، سازه‌ای عمودی است که با گیاهان پوشیده می‌شود. و در محیط‌های مختلف قابل اجراست. دیوار سبز را می‌توان در خانه، اداره‌ها، مراکز خرید، فرودگاه، مجتمع‌های تجاری، روف گاردن و هر محیط داخلی و بیرونی طراحی و اجرا کرد. دیوار سبز مزایای زیادی دارد که از جمله آنها می‌توان به زیبایی بصری، کاهش سروصدای بیرون، افزایش اکسیژن، تقویت روحیه و بهبود کیفیت هوای محیط اشاره کرد. انتخاب گیاهان مورد استفاده در دیوار سبز، مسئله مهمی بوده و به عوامل محیطی مثل نور، دما و نیاز آبیاری بستگی دارد.

یکی از بهترین گزینه‌ها برای اجرای دیوار سبز ، گیاه پتوس است. گیاه پتوس یک گیاه آپارتمانی رونده به شمار می‌آید که زیبایی بی‌نظیری دارد.

برای آشنایی بیشتر با گیاهان دیوار سبز می توانید مقالهگل های دیوار سبز داخلیرا مطالعه نمایید.

بنر گرین وال

آشنایی با گیاه پتوس

قبل از هر چیزی، بهتر است با گیاه پتوس بیشتر آشنا شویم. پتوس (Epipremnum aureum) ، گیاهی با برگ‌های نسبتا پهن قلبی شکل است، که طرح و رنگ‌های متفاوتی دارد. این گیاه قابلیت رشد به صورت رونده را دارد. و معمولا به صورت آبشاری رو به پایین، رشد می کند. موقع اجرای دیوار سبز با پتوس بهتر است، ساقه‌های آن را به طنابی ببندید تا با این کار، به رشد روبه بالای آن‌ها کمک کنید.  گیاه پتوس مقاومت بسیار بالایی در برابر انواع آب و هوا دارد. و می‌تواند خود را با محیط‌های مختلف سازگار کند. اگر زمان کافی برای رسیدگی به دیوار سبز را ندارید، گیاه پتوس بهترین گزینه است.

دیوار سبز با پتوس

انواع پتوس چیست؟

پتوس انواع مختلفی دارد که در شکل ظاهری و اندازه برگ‌ها و سرعت رشد با هم متفاوت هستند؛ اما نحوه نگهداری از آنها یکسان است. در ادامه به معرفی رایج‌ترین انواع پتوس می‌پردازیم:

·        پتوس سبز یا جید

برگ‌های پتوس جید، به رنگ سبز تیره هستند و ظاهری شبیه به قلب دارند. از ویژگی‌های مهم این گیاه می‌توان به رشد در نور کم، اشاره کرد. این گیاه، سازگاری بیشتری نسبت به گونه‌های دیگر پتوس دارد. و مهمترین و رایج ترین گونه پتوس در بازار است.

دیوار سبز با پتوس

·        پتوس ابلق یا طلایی

این گونه نیز یکی از رایج‌ترین گیاهان آپارتمانی است. برگ‌های این نوع گیاه، سبز رنگ بوده و دارای طرح‌هایی به رنگ کرمی یا زرد است. این گیاه در شرایطی با نور محیطی کم به رشد خود ادامه می‌دهد و از بین نمی‌رود؛ اما در این شرایط،‌ طول ساقه‌ها بلند‌تر و اندازه‌ برگ‌ها کوچک‌تر می‌شود. رنگ برگ‌ها نیز در نور کم به سبز متمایل می‌شود و رگه‌ها زرد و طلایی آن آن به مرور کمتر می‌شوند. (نور کم در تمامی انواع پتوس، به همین شکل عمل می‌کند؛ یعنی رشد علفی و سبز شدن رنگ برگ‌ها را به همراه دارد).

دیوار سبز با پتوس

·        پتوس مرمری

پتوس مرمری یا ملکه مرمری برگ‌هایی به رنگ سفید و سبز دارد. و رشد آن نسبت به انواع دیگر پتوس، کمتر است. رگه‌های رنگی روی برگ‌های پتوس مرمری، بیشتر از پتوس ابلق است.

دیوار سبز با پتوس

·        پتوس نئون

پتوس نئوس، دارای برگ‌های قلبی شکل به رنگ زرد روشن است. که به همین دلیل طرفداران بسیاری دارد. این گیاه دارای برگ‌های سبز – زرد، درخشان و نئونی است.

پتوس نئون

·        پتوس سفید یا ارتشی

از جدیدترین گونه‌های گیاه پتوس، پتوس سفید یا ارتشی نام دارد. این گیاه دارای برگ‌های کوچک‌تر و موج‌دار است.

دیوار سبز با پتوس

·        پتوس مانجولا

برگ‌های پتوس مانجولا، سبز رنگ و قلبی شکل است. که رگه‌های سفید و کرمی رنگ نیز در روی آن وجود دارد. لبه برگ‌های این گیاه، دارای حاشیه‌های مواج است.

دیوار سبز با پتوس

مزایای دیوار سبز با پتوس

گیاه پتوس در دیوار سبز نسبت به گیاهان دیگر مزایایی دارد که خیلی از افراد ترجیح می‌دهند، برای اجرای دیوار سبز از آن استفاده کنند. در ادامه برخی از مزایای پتوس را مطرح می‌کنیم.

زهکشی دیوار سبز
مطالعه این مقاله

·        قابلیت اجرا در همه بسترها

گیاه پتوس در انواع بسترها قابلیت اجرا دارد. مثلا می‌توان گیاه پتوس را در بستر خاک در فلاورباکس یا در دیوار سبز هیدروپونیک با نمد اجرا کرد. یکی از دلایل محبوبیت این گیاه در داخل آپارتمان، همین ویژگی است.

·        نگهداری راحت

نگهداری گل و گیاه کارِ سختی نیست؛ ولی به زمان و دقت نیاز دارد. مخصوصا در محیط بسته ساختمان، گل و گیاه ممکن است زودتر آسیب ببینند. و به همین دلیل، خیلی از افراد نمی‌توانند گل‌های آپارتمانی را سالم نگه دارند. اما گیاه پتوس جزو گیاهانی است که نگهداری راحتی دارد و شما را به دردسر نخواهد انداخت.

·        مقاومت بالا

این گیاه به علت مقاومت بالا، در اکثر محیط‌ها می‌تواند رشد کند، به همین دلیل هم در داخل آپارتمان کاربرد زیادی دارد. و تقریبا در برابر بیشتر آفات و بیماریها مقاوم است.

·        قیمت مناسب

از دیگر مزایای دیوار سبز با پتوس قیمت مناسب آن است. خیلی از افراد، هزینه پایین این گیاه را ملاک انتخاب خود قرار می‌دهند.

·        زیبایی بصری

گیاه پتوس به دلیل تنوع بالایی که در طرح و رنگ دارد، یکی از بهترین گزینه‌ها برای اجرای دیوار سبز محسوب می‌شود. تصور کنید دیوار سبزی دارید که تمام آن با انواع گیاهان پتوس پوشیده شده و همه آنها به دما، نور و آبیاری یکسانی نیاز دارند. بنابراین، نگهداری از آن نیز آسان‌تر خواهد بود.

دیوار سبز با پتوس

اصول نگهداری دیوار سبز

در ادامه اصول نگهداری صحیح گیاه پتوس را بررسی می‌کنیم:

·        آب مورد نیاز برای نگهداری پتوس:

مراقبت باشید که به گیاه پتوس زیاد آب ندهید؛ اما خاک این گیاه همیشه باید کمی مرطوب باشد. در موقع آبیاری مطمئن شوید که آب به همه قسمت‌های خاک رسیده است. اگر رنگ برگ‌های دیوار سبز با پتوس، قهوه‌ای شود و یا پژمرده به نظر برسد، به این معنی است که به آب بیشتری نیاز دارد. اگر رنگ برگ‌های دیوار سبز با پتوس به رنگ زرد مایل شد، باید میزان آبیاری را کاهش دهید.

·        دمای مناسب برای گیاه پتوس:

گیاه پتوس تحمل دماهای متوسط ۱۳ تا ۳۰ درجه را دارد، ولی در حالت کلی این نوع گیاهان، گرمسیری هستند. و دماهای بالای ۲۱ تا ۳۲ درجه را ترجیح می دهند.

دیوار سبز با پتوس

·        نور مناسب پتوس:

روشنایی روز داخل خانه برای رشد پتوس کافی است. این گیاه در محیط کم‌نور هم به رشد خود ادامه می‌دهد؛ اما بهترین نور برای پتوس، نور غیرمستقیم پشت پنجره است. تنها نکته‌ای که در مورد این گیاه، باید به خاطر بسپارید این است که پتوس تحمل گرمای مستقیم نور خورشید را ندارد، بنابراین در محیط داخلی منزل و جایی که نور آفتاب مستقیما به برگ‌های آن نمی‌تابد، خوب رشد می‌کند.

نکته: اگر حیوان خانگی و یا کودک خردسال دارید، گیاه پتوس را دور از دسترس آنها نگه دارید؛ چراکه پتوس گیاهی سمی است.

در این مقاله با اجرای دیوار سبز با پتوس ، انواع پتوس برای دیوار سبز، مزایای دیوار سبز و اصول نگهداری آن آشنا شدیم. امیدواریم این مقاله برایتان مفید واقع شده باشد.

برای آشنایی بیشتر با نگهداری می توانید مقالهنگهداری دیوار سبزرا مطالعه نمایید.

اجرای روف گاردن
بنر اجرای روف گاردن
دانلود کاتالوگ اسپینگر
دانلود کاتالوگ اسپینگر

برخی پروژه های اجرا شده

پروژه مسکونی نیاوران

آدرس: تهران – نیاوران
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۳
معمار:
مهندس عضدی فر
مساحت پروژه: ۱۸۰ متر مربع

پروژه پرنسا مال

آدرس: تهران – خیابان صابونیان
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۷
طراح: مهندسین مشاور دات
مساحت پروژه: ۲۳۰۰ متر مربع

پروژه شاد آباد

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
طراح پروژه: دفتر معماری فرحو
مساحت پروژه: 90 متر مربع

ساختمان مسکونی رزاقی

آدرس: قم
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۱
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۱۶۰ متر مربع

مسکونی مینا رزیدنس کیش

آدرس: جزیره کیش
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۹
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۶۰۰ متر مربع

روف گاردن محوطه جنوبی ایرانمال

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
نوع پروژه: تجاری - تفریحی
مساحت پروژه: 2000 متر مربع

مشاهده پروژه ها

4 نظر برای مقاله “دیوار سبز با پتوس

 1. امیرعلی :

  سلام خسته نباشید ما یک دیوار در جای کم نور داریم میخواستیم پتوس رو روی اون دیوار برامون کار کنید قابل اجرا هست؟

  • خانم مهندس نصرتی راد :

   با سلام. در صورتی که دیوار در فضای داخلی باشد، امکان پذیر است. البته با توجه به میزان نور، ممکن است نیاز به روشنایی مصنوعی تکمیلی نیز باشد.

 2. صفرایی :

  سلام ودرود
  مدتیه دنبال دیوار سبز با قیمت مناسب هستم گیاه پتوس از نظر زیبایی هم مناسب هست
  ما اصفهان ساکن هستیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: این محتوا شامل قوانین کپی رایت می شود.
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟