سیستم آبیاری گرین وال-روش گردش مجدد آب

سیستم آبیاری گرین وال برای اطمینان از بقای دیوارهای سبز لازم و ضروری است. گرین وال را می توان با آب آشامیدنی، آب باران جمع آوری شده، یا آب حاصل از سیستم بازیافت آب خاکستری آبیاری کرد. آبیاری با روش گردش مجدد بهترین راه حل برای مناطق بدون منبع آب یا بدون لوله زهکش تخلیه فاضلاب است. برای آشنایی بیشتر با سیستم آبیاری گرین وال در ادامه با اسپینگر ( espinger ) همراه باشید.

سیستم آبیاری گردش مجدد دیوار سبز به شما این امکان را می دهد که گرین وال خود را در هر مکانی که به منبع تخلیه و آب دسترسی ندارید نصب کنید. همچنین این یک روش عالی برای صرفه جویی در مصرف آب است.

گرین وال( اسپینگر)

سیستم آبیاری گرین وال شامل چه بخش هایی می شود؟

یک سیستم آبیاری گردش مجدد شامل ۵ عنصر اصلی است:

 • مخزن آب برای ذخیره آب
 • پمپ برای گردش مجدد آب
 • سیستم کنترل برای اندازه گیری زمان و رطوبت
 • لوله برای توزیع آب به بالای دیوار سبز
 • سینی تخلیه برای جمع آوری رطوبت و بازگشت آن به مخزن

اجرای گرین وال توسط اسپینگر

برای آشنایی با طراحی دیوارهای سبز می توانید مقاله   ”  طراحی گرین وال را مطالعه نمایید.

مخزن آب

استفاده از مخزن ساده ترین بخش طراحی این سیستم است. مخازن را می توان از مواد مختلفی از جمله شیشه آکواریومی، استیل، یا پلاستیک تهیه کرد. و باید از استفاده موادی که زود از بین می روند یا موادی که برای گیاهان سمی هستند مانند آلومینیوم و فلز گالوانیزه اجتناب کرد. در برخی موارد می توان با یک جعبه چوبی و یک محلول ضدآب مخزن کم هزینه ای ساخت.

پمپ آب

پمپ آب با روتور شناور آزاد بسیار ساده و قابل اطمینان است. همچنین هنگامی که مخزن خشک می شود می تواند برای مدت کوتاهی کار کند.

سیستم کنترل

سیسم کنترل و تنظیمات با تایمر دیجیتال را در نزدیکی دیوارسبز قرار می دهند تا بتوان مستقیماً از اتصال تک سیم استفاده کرد. برخی پمپ های زیر آبی با یک سیم ۵ متری طولانی ارائه می شوند. بنابراین با استفاده از این نوع سیمها می توان از ایجاد اتصالات در مناطق مرطوب جلوگیری کرد. در گرین والهایی که در فضای باز قرار دارند معمولاً برای محافظت از سیستم کنترل در برابر جریان آب و هوا، پوشش قابل باز و بسته شدن در نظر گرفته می شود. اگر در یک مکان عمومی واقع شده باشند، ممکن است نیاز به تهیه یک جعبه با قفل یا  کمدی در نزدیک  آن محل جهت قرار دادن تایمر باشد.

سیستم آبیاری گرین وال( اسپینگر)
سیستم کنترل آبیاری گرین وال

تنظیم تایمر

برای بیشتر مواقع در نور شدید، تایمر باید تنظیم شود تا یک بار در روز به مدت ۳۰ دقیقه کار کند. گیاهان داخل سالن با نور کم به زمان بیشتری برای خشک شدن احتیاج دارند. بنابراین هر ۴ روز یکبار سیستم روی ۱ ساعت برنامه ریزی می شود.

گیاهان باید بررسی شده و در صورت لزوم تنظیمات انجام شود. اگر مطمئن نیستید که چه مدت باید تایمر را تنظیم کنید، از برق بکشید و صبر کنید تا خاک تقریباً خشک شود و گیاهان شروع به آویزان شدن جزئی کنند. سپس برای آبیاری کامل آن را دوباره به برق وصل کنید.

روزهای گذشته را یادداشت کنید، سپس تایمر را متناسب با آن تنظیم کنید. در ابتدا مرتباً برای ورود به سیستم چک کنید. مشاهده دقیق و مکرر در ابتدا می تواند از بروز خطا جلوگیری کند. وقتی زمان آبیاری شما درست باشد، دیوار سبز به خوبی رشد میکند.

لوله های آبیاری برای سیستم های گردش مجدد

برای لوله های سیستم آبیاری گرین وال استفاده از لوله ای با دیواره نازک که بسیار مقرون به صرفه است و کار با آن آسان است پیشنهاد می شود. همچنین بهتر است به رنگ مشکی باشد که از رشد جلبکها داخل لوله جلوگیری کند.

 

نکات و ترفندها

دیوارهای سبز بزرگ

اگر گرین وال بزرگتر از ۳٫۵ متر یا با عرض بیشتر از ۳٫۵ متراست، لوله مناسب برای دریافت جریان کافی نیاز است. برای دیوارهایی با عرض بیش از ۳٫۵ متر استفاده بیش از یک پمپ توصیه می شود.

هرگز از خط لوله قطره ای برای سیستم های چرخشی استفاده نکنید.

این نوع لوله ها با چاله های دارای سوراخهای ریزی هستند که هنگام تلاش برای گردش مجدد آب به سرعت مسدود می شود. فقط در صورت استفاده از منبع آب شیرین با فیلتر ریز از لوله های دارای آبیاری قطره ای استفاده کنید.

برای درست کار کردن یک سیستم گردش مجدد سوراخ های باز مورد نیاز هستند.  وجود یک جریان نامحدود آب بسیار کلیدی است.

در لوله های آبیاری با دیواره ای نازک می توانید سوراخ ها را با ذوب کردن ایجاد کنید. حفره های ذوب شده حفره هایی با لبه های صاف ایجاد می کند تا از گرفتگی جلوگیری کند. از آهن لحیم کاری برای ذوب استفاده کنید. از دستکش استفاده کنید تا دست خود را نسوزانید. همچنین مراقب باشید هنگام تنظیم کردن، وسایل دیگر نسوزد.

ذوب شدن پلاستیک دود زیادی ایجاد می کند، بنابراین آن را در خارج یا در یک اتاق با تهویه مناسب انجام دهید. یک حوله پارچه ای مرطوب و ضخیم آماده داشته باشید تا پلاستیک ذوب شده را سریع پاک کنید. با این کار بوی دود و پلاستیک سوخته به حداقل می رسد.

برای پنل های نمدی در هر گلدانی دو سوراخ ایجاد میشود.

سوراخ ها باید در لبه های هر گلدانی قرار بگیرند. نباید با هر بار آبیاری کل گیاه غرق آب شود. بنابراین سوراخ ها را در جایی که آب باید در آن جریان داشته باشد، کمی به کنار گیاه در داخل گلدانی قرار دهید. سوراخهای ایجاد شده بوسیله ذوب می بایست در انتهای کار به سمت پایین چرخانده شوند.

اجرا و نصب گرین وال

برخی سیستم های پیشرفته تر با یک سوراخ در هر گلدانی کاملاً به درستی کار خواهند کرد. لوله باید در قسمت بالا قرار گرفته و به سمت عقب و کمی به سمت پایین زاویه داشته باشد. از لوله های آبیاری مشکی استاندارد برای نصب دیوار سبز بزرگ، برای اطمینان از جریان کافی آب استفاده می شود. لوله را به قسمت جلوی دیوار سبز متصل می کنند تا برای تغییر یا اصلاح به راحتی در دسترس باشد.

آبیاری گرین وال( اسپینگر)

بست های لوله

از اتصالات فشرده برای اتصال لوله در قسمت بالا به پنلها استفاده می شود. برای بستن لوله در جای خود از بست های مخصوص به آن استفاده می شود. لوله میبایست کمی شل نصب شود زیرا پس از ایجاد سوراخ ها ۹۰ درجه به پایین چرخانده خواهد شد.

گلهای دیوار سبز داخلی
مطالعه این مقاله

سطح قرار گیری لوله جهت تراز بودن باید مورد بررسی قرارگیرد. تا آبیاری به درستی و در همه ی قسمتهای گرین وال انجام شود.

آبیاری دیوار سبز( اسپینگر)
تراز کردن جهت قرارگیری لوله های آبیاری

آب را میبایست با چند لوله های توزیع کرد. آب نباید با یک لوله تأمین عمودی بیش از یک صفحه کاشت را آبیاری کند.

برای تأمین آب کافی دیوار سبز بزرگتر، چندین لوله تغذیه عمودی بین پانل ها تنظیم می شود. تغذیه باید با یک پمپ انجام شود. اما بهتر است برای ایجاد انشعاب از یک آداپتور سه راهی در نزدیک به پمپ استفاده شود. تقسیم در نزدیکی منبع، جریان پراکنده تری را از طریق لوله های بیشتر فراهم می کند.

آزمون و خطا

قبل از کاشت، میبایست آبیاری گرین وال امتحان شود و در صورت لزوم اصلاح شود. ممکن است تشخیص داده شود که برای جریان یکنواخت، به لوله های بزرگتر با سوراخ های کوچکتر نیاز دارد. بنابراین بهتر است برای یک پمپ کمی بزرگتر برنامه ریزی و از لوله های بزرگتر استفاده شود. بهتر است از سوراخ های خیلی کوچک استفاده نکنید زیرا زودتر مسدود میشوند.

ناودان (گاتر)

برخی از سیستم ها بالای مخزن تنظیماتشان انجام می شود تا آب بتواند مستقیماً درون مخزن بریزد بنابراین نیازی به ناودان (یا گاتر) نیست. در شرایط دیگر ممکن است  که یک ناودان لازم داشته باشد تا آب را از پایین دیوارسبز جمع کند و سپس آن را به مخزن هدایت کند.

آبیاری گرین وال( اسپینگر)
گاتر و محل خروج و بازگشت آب به مخزن

سیستم قبل از کاشت حتما باید آزمایش شود.

پس از اتمام قرار دهی لوله ها در جای خود و اتصال به پمپ، آب را به مخزن خود اضافه کنید. سپس پمپ را به برق متصل کرده و جریان آب را مشاهده کنید. آماده باشید که در صورت بیرون بودن شلیک آب، پمپ را به سرعت از برق جدا کنید.

آب باید به آرامی از هر سوراخ به داخل گلدانیها سرازیر شود هر گلدانی در قسمت عقب و پایین خیس شود. سپس از پانل های پایین آب می ریزد و مجدد به مخزن وارد می شود. عبور لوله های آبیاری در بالای سیستم بسیار مهم است. همه گیاهان باید به میزان مساوی آب دریافت کنند.

نگهداری

برای آبیاری گرین وال میبایست یک برنامه زمانی ایجاد شود و بالای مخزن قرار داده شود. همچنین می بایست تایمر را برای مدتی که در خانه یا محل کار نیستید تنظیم کنید.

مخازن آب

در سیستم آبیاری گرین وال مخازن باید پر نگه داشته شوند. بنابراین باید به صورت هفتگی مقداری آب تمیز به مخزن اضافه شود.مخازن را بیش از حد پر نکنید. در حین کار کردن سیستم آب اضافه نکنید. ۳ تا ۴ ساعت صبر کنید تا تمام چکه کردنها متوقف شود. مراقب باشید مخزن بیش از حد پر نشود. قبل از اضافه کردن آب بیشتر، اطمینان حاصل کنید که سرریزی آب از پنل ها متوقف شده است. آب در دیواره جمع می شود و سپس مخازن پر  و آب سرریز میشود.

تعویض آب

چرا آب مخزن دیوار سبز باید تعویض شود؟

تبخیر آب مورد استفاده گیاهان باعث ایجاد آب بسیار غلیظ با رسوبات سخت، مواد شیمیایی کود یا نمک می شود. بنابراین، باید ۳ یا ۴ بار در سال آب آن به طور کامل تعویض شود. استفاده از پمپ داخل مخزن آسانترین روش تخلیه است. می توانید به راحتی یک شیلنگ را متصل کرده و به یک زهکش نزدیک هدایت کنید. ورودی جلوی پمپ را به سمت پایین قرار دهید. میتوانید تقریباً همه آب را یک باره خارج کنید. برداشتن تمام آب لازم نیست. وقتی پمپ هوا را می مکد، پمپ را متوقف کرده و سپس سیستم را وصل کنید. سپس مخزن را با آب تمیز دوباره پر کنید.

منابع آب سخت و pH

گاهی آب شهری از آب چاه و دارای سختی زیادی است. این نوع آب ها باعث تجمع مواد معدنی در نمدها می شوند. یا محیطی با PH قلیایی ایجاد میکند که به گیاهان آسیب میرساند. شما می توانید آب را با یک فیلتر داخلی که مخصوص از بین بردن رسوبات آب سخت طراحی شده است، فیلتر کنید. همچنین یک کیت تست pH تهیه کرده  و برای تنظیم PH آب از آن استفاده کنید. این کیت ها معمولاً در فروشگاه ها و یا به صورت آنلاین قابل تهیه هستند.

برای آشنایی با اجرای دیوارهای سبز می توانید مقاله   ”  اجرا و نصب گرین وال “ را مطالعه نمایید.

آبیاری دیوار سبز( اسپینگر)

 

اجرای روف گاردن
بنر اجرای روف گاردن
دانلود کاتالوگ اسپینگر
دانلود کاتالوگ اسپینگر

برخی پروژه های اجرا شده

پروژه مسکونی نیاوران

آدرس: تهران – نیاوران
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۳
معمار:
مهندس عضدی فر
مساحت پروژه: ۱۸۰ متر مربع

پروژه پرنسا مال

آدرس: تهران – خیابان صابونیان
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۷
طراح: مهندسین مشاور دات
مساحت پروژه: ۲۳۰۰ متر مربع

پروژه شاد آباد

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
طراح پروژه: دفتر معماری فرحو
مساحت پروژه: 90 متر مربع

ساختمان مسکونی رزاقی

آدرس: قم
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۱
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۱۶۰ متر مربع

مسکونی مینا رزیدنس کیش

آدرس: جزیره کیش
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۹
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۶۰۰ متر مربع

روف گاردن محوطه جنوبی ایرانمال

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
نوع پروژه: تجاری - تفریحی
مساحت پروژه: 2000 متر مربع

مشاهده پروژه ها
سیستم آبیاری گرین وال شامل چه بخش هایی می شود؟

یک سیستم آبیاری گردش مجدد شامل ۵ عنصر اصلی است:

 • مخزن آب برای ذخیره آب
 • پمپ برای گردش مجدد آب
 • سیستم کنترل برای اندازه گیری زمان و رطوبت
 • لوله برای توزیع آب به بالای دیوار سبز
 • سینی تخلیه برای جمع آوری رطوبت و بازگشت آن به مخزن

2 نظر برای مقاله “سیستم آبیاری گرین وال

  • آقای مهندس عسگری :

   با سلام
   قطعا بهتر است که در نزدیکی محل نصب گرین وال ، سر خط آب موجود باشد اما در صورت موجود نبودن شیر آب نیز خللی در عملکرد گرین وال ایجاد نخواهد شد. برای اطلاع بیشتر و مشاوره لطفا با شماره تلفن ۰۹۱۲۰۹۵۶۵۴۱ (کارشناس فروش) و یا با شماره ۰۲۱۸۶۰۹۱۳۹۴ تماس بگیرید. با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: این محتوا شامل قوانین کپی رایت می شود.
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟