آشنایی با گلهای دیوار سبز داخلی

اگرچه بسیاری از گیاهان آپارتمانی گل دهنده قابلیت کشت در دیوار سبز را دارند؛ طراحان گرین وال معمولا خود را به استفاده از گیاهانی با برگ های زینتی محدود می کنند. بخش مهمی از گلهای دیوار سبز در دسته گیاهان داخلی قرار دارند. این گونه ها در شرایط مناسب نور، رطوبت و غذای کافی می توانند تا چند نوبت در سال گل تولید کنند. و دیدن مراحل غنچه زدن و شکوفایی گل ها یکی از پر طرفدار ترین مناظری است که در طراحی پروژه های خاص و لاکچری می تواند مورد استفاده قرار گیرند. با این وجود نیاز به دانش تخصصی برای نگهداری آنها و برنامه ریزی برای گلدهی، باعث توجه کمتر به گیاهان گلدار در ساخت دیوار سبز شده است. اسپینگر ( espinger ) در این متن نمونه هایی از مهمترین گلهای دیوار سبز برای ترکیب در طراحی کاشت معرفی نموده است.

برای آشنایی بیشتر با گیاهان دیوار سبز داخلی می توانید مقاله   ” گیاهان دیوار سبز داخلیرا مطالعه نمایید.

دیوار سبز (اسپینگر)

آنتوریوم

گل آنتوریوم Anthurium یکی از پرکاربردترین و شناخته شده ترین گلهای دیوار سبز است. این گیاه دارای برگ های قلبی شکل به رنگ سبز تیره است؛ که نمایی چرمی و براق دارد. گل های آن از نوع اسپات، در رنگ های قرمز، صورتی، زرد، نارنجی، سفید است. گل ها بسیار براق، چشمگیر با نمایی ساده و مدرن هستند؛ که طول عمری بین ۲ تا ۳ ماه دارند. این گیاه به دلیل برگ های زیبا با نمای حاره ای، حتی بدون گل نیز یکی از گیاهان مناسب در ساخت دیوار سبز است.

روش نگهداری آنتوریوم در دیوارسبز چیست؟

آنتوریوم از گیاهان مناطق گرمسیری است. و مانند سایر گیاهان دیوار سبز داخلی نگهداری می شود. این گیاه به نور کافی غیر مستقیم، خاک سبک غنی و مرطوب نیاز دارد. برای تامین رطوبت آن باید به صورت روزانه غبارپاشی شده و یا از بخور سرد برای آن استفاده کرد. و در فصل رشد به صورت ماهانه کوددهی شود. دمای مناسب آنتوریوم بین ۱۸ تا ۳۰ درجه سانتی گراد است. و در دمای اتاق به راحتی قابل نگهداری است. آنتوریوم می تواند به انواع بیماریهای گیاهان آپارتمانی دچار شود. به همین دلیل به شکل منظم باید از نظر بیماریها و مقابله با آنها کنترل شود.

در کاربرد آنتوریوم باید توجه داشت که تمام بخش های این گیاه به دلیل داشتن کریستال کلسیم اگزالات سمی بوده، می تواند حساسیت پوستی ایجاد کند. به همین دلیل باید دور از دسترس کودکان کشت شود. با این وجود آنتوریوم یکی از بهترین گونه های گل دهنده دیوار سبز است؛ که می تواند در طراحی ها مورد استفاده قرار گیرد.

 

گلهای دیوار سبز، آنتوریوم
استفاده از گل آنتوریوم در طراحی دیوار سبز داخلی

بگونیا

انواع بگونیا Begonia sp از آشناترین گونه های گیاهان آپارتمانی هستند. این گیاه همیشه سبز به صورت گلدانی در فضای داخلی و خارجی قابل نگهداری است. گونه های مختلف بگونیا از نظر شکل و اندازه برگ تنوع بالایی دارند. و گل های آنها در شکل های متفاوت و با رنگ های قرمز، صورتی، زرد، نارنجی و سفید وجود دارد. گونه های بگونیا از نظر شرایط نگهداری تا حدی با یکدیگر متفاوت هستند. به طور مثال با وجود اینکه بیشتر گونه های آن در سایه رشد بهتری دارند، بعضی از انواع بگونیا نیاز به نور مستقیم آفتاب دارند. با این وجود همه آنها گیاهانی مناسب آب و هوای گرم و مرطوب هستند.

دمای مناسب این گیاه بین ۱۵ تا ۲۶ درجه سانتی گراد است. و در محیط داخلی شرایط رشد مناسبی دارد. بیشتر گونه های بگونیا نیازمند نور غیر مستقیم و کافی هستند. از نظر خاک بگونیا به خاک سبک، غنی با زهکش بالا نیاز دارد. و نیاز آبی آن متوسط است. دو نمونه از بهترین انواع بگونیا برای استفاده در دیوار سبز بگونیای وکسی یا بگونیا عروس Begonia semperflorens و بگونیا خالدار ‘Begonia ‘Angel Wing هستند.

بگونیا عروس Begonia semperflorens

گیاه بگونیای عروس گیاهی نسبتا کوچک با ارتفاع بین ۱۵ تا ۳۰ سانتی متر است. برگ های آن به رنگ سبز روشن و فرم قلبی شکل تا نزدیک به گرد هستند. گل های بگونیای عروس با تعداد زیاد و فرم گرد ظاهر می شوند. به همین دلیل گل ها اثر رنگی قوی بر روی دیوار سبز خواهند داشت. این گیاه برای دیوارهای با عرض کم مناسب است. اما باید توجه داشت که بگونیا عروس نیاز نوری نسبتا بالایی دارد. و برای رشد و گلدهی مناسب باید نور مستقیم خورشید دریافت کند.

 

بگونیا، دیوار سبز
طراحی دیوار سبز با استفاده از بگونیا عروس

بگونیا خالدار ‘Begonia ‘Angel Wing

گونه بگونیای خالدار گیاهی متفاوت تر نسبت به سایر گونه های بگونیا است. برگ های این گیاه دارای رنگ سبز تیره با رگه های ارغوانی است، که بر روی آن خال های سفید رنگ دارد. شکل برگ ها شبیه به بال است و به همین دلیل به آن بگونیای بال فرشته یا بال اژدها هم می گویند. این گیاه از نظر نیاز نوری در گروه سایه دوست با نور کافی غیر مستقیم قرار دارد. بگونیای خالدار از نظر حجمی گیاه بلندتری است. و با رشد حجم بیشتری از دیگر انواع بگونیا ایجاد می کند. به همین دلیل برای طراحی دیوارهایی با نمای جنگلی مناسب تر هستند. گل های بگونیای خالدار با فرم خوشه ای آویخته و به صورت محدود ظاهر می شود. به همین دلیل برای دیوارهای خاص و مدرن انتخاب بهتری هستند.

 

بگونیا، گلهای دیوار سبز
استفاده از بگونیای خالدار برای طراحی دیوار سبز داخلی با نمای حاره ای

 

اسپاتیفیلوم

گل اسپاتیفیلوم Spathiphyllum یا گل چمچه ای از بهترین انواع گلهای دیوار سبز است. برگ های اسپاتیفیلوم نسبتا پرتراکم، کشیده، نوک تیز و براق است. به همین دلیل قابلیت پوششی خوبی در دیوار سبز دارد. و بدون گل نیز نمای زیبایی خواهد داشت. گل های اسپاتیفیلوم در واقع بر روی استوانه سفید رنگ وسط آن قرار دارند. و اسپات (برگ تغییر شکل یافته) زیر آن به رنگ سفید در عموم به عنوان گل شناخته می شود. اسپاتیفیلوم به طور معمول ۲ بار در سال گل می دهد.

این گیاه از نظر نگهداری بسیار کم توقع است. از نظر نور نیاز به نور غیر مستقیم و نیم سایه دارد. اگرچه برای گلدهی باید حتما نور کافی دریافت کند. نیاز آبی اسپاتیفیلوم متوسط رو به بالاست. و برای تامین رطوبت هوا می توان بر روی آن غبارپاشی انجام داد. خاک این گیاه نیز باید غنی، سبک با زهکشی بالا باشد، تا گیاه بتواند به خوبی رشد کند. اسپاتی فیلوم نیز مانند سایر گیاهان مناطق گرمسیری مناسب نگهداری در دمای اتاق است. و اهمیت آن در تصفیه هوا، آن را جزو بهترین گیاهان دیوار سبز داخلی قرار داده است. باید توجه داشت که اسپاتیفیلوم نیز دارای مواد سمی در بافت خود است. و باید دور از دسترس کودکان قرار بگیرد.

دیوار سبز داخلی، اسپاتیفیلوم
طراحی دیوار سبز با استفاده از گل اسپاتیفیلوم

 

ارکیده

گونه ارکیده Orchid sp شامل گروه بسیار بزرگی از گلهای دیوار سبز می شود. گیاهان خانواده ارکیده تقریبا یکی از عناصر اصلی در طراحی انواع دیوار سبز داخلی لاکچری محسوب می شوند. رنگ و طرح گل های ارکیده تنوع بسیار بالایی دارد. و ماندگاری گلها به همراه زیبایی منحصر به فرد آنها از مهمترین ویژگی های کاربرد آنها در دیوار سبز است. از آنجاکه تعداد گونه های این گیاه زیاد است، در اینجا تنها نکات کلی در خصوص گیاهان این خانواده گفته شده است.

کاربرد ارکیده در دیوار سبز چگونه است؟

ارکیده ها از گیاهان بومی مناطق گرمسیری هستند؛ که به صورت اپی فیت بر روی درختان رشد می کنند. این گیاهان از نظر نور، نیاز به نور آفتاب غیر مستقیم و کافی دارند. نور کافی به خصوص برای گلدهی گیاه اهمیت زیادی دارد. نیاز آبی ارکیده رطوبت بالا بدون آب ماندگی است. ضمن آنکه رطوبت بالای هوا برای سلامت گیاه اهمیت زیادی دارد. و بهتر است برای آن از بخور سرد استفاده شود. خاک مناسب ارکیده ترکیبی از پوسته درخت و خزه درشت (ماس) است. این گیاه به دلیل اپی فیت بودن آن به راحتی در انواع دیوار سبز نمدی قابل کشت است. باید توجه داشت ارکیده ها برای رشد مناسب و گلدهی نیاز به نگهداری تخصصی دارند. در نتیجه انواع دیوار سبز هوشمند می تواند بستر مناسبی برای کشت ارکیده باشند.

دیوار سبز با پتوس
مطالعه این مقاله
ارکیده، دیوار سبز (Espinger)
طراحی دیوار سبز خاص با کاربرد گل های ارکیده در لابی هتل

 

فوشیا

گل گوشواره یا فوشیا Fuchsia یکی از زیباترین انتخاب ها در بین گل های دیوار سبز است. فوشیا دارای ساقه هایی بلند، با برگ هایی ظریف به رنگ سبز روشن است. و گل های گوشواره مانند آن در تابستان رشد می کنند؛ که از انتهای شاخه آویزان می شوند. فوشیا به دلیل نگهداری سخت و عمر کوتاه گل ها کمتر برای دیوار سبز استفاده می شود. با این وجود مشکل نگهداری تا حد زیادی در انواع دیوار سبز هوشمند قابل کنترل است. و می تواند پیشنهادی متفاوت و خاص به عنوان یکی از گلهای دیوار سبز در نظر گرفته شود.

فوشیا گیاهی بسیار حساس است. از نظر نیاز آبی فوشیا نیازمند رطوبت بالا و زهکش بسیار قوی است. به همین دلیل این گیاه در خاک بسیار سبک هوموسی کشت می شود. و آبیاری آن در حجم کم و به تناوب صورت می گیرد. غبارپاشی و بخور سرد هم بر سلامت گیاه و بالارفتن طول عمر گلها موثر است. از نظر نوری فوشیا نیاز به نور زیاد غیر مستقیم دارد. این گیاه برای نگهداری در فضای داخلی بسیار مناسب است. و نگهداری درست از آن فوشیا را به ویژگی شاخص دیوار سبز در تابستان تبدیل می کند.

 

گلهای دیوار سبز، فوشیا
طراحی دیوار سبز داخلی با استفاده از فوشیا

استفانوتیس

گل استفانوتیس Stephanotis با نام یاس ماداگاسکار نیز شناخته می شود. این گیاه رونده برگ هایی کوچک، براق و چرمی شکل دارد . و گل های آن سفید رنگ، لوله ای، معطر شبیه به یاس شیروانی است. استفانوتیس برای رشد نیاز به قیم دارد. و بر روی دیوار سبز به راحتی قابل کنترل و هدایت است. با وجود اینکه این گیاه بیشتر به صورت گلدانی مورد استفاده قرار می گیرد، پیشنهاد مناسبی به عنوان گیاه گلدار دیوار سبز داخلی است.

این گیاه نیز به عنوان یکی از گیاهان گرمسیری رشد مناسبی در دمای اتاق دارد. و در زمستان نیز دمای کمتر از ۱۵ درجه سانتی گراد را نمی تواند تحمل کند. نیاز نوری آن آفتاب کافی غیر مستقیم است. استفانوتیس نیاز به خاک کاملا مرطوب با زهکشی بالا دارد. به همین دلیل آبیاری آن در دفعات زیاد و به مقدار کم صورت می گیرد. ضمن آنکه بخور سرد هم به شادابی و سلامت گیاه کمک می کند.

 

استفانوتیس (اسپینگر)
کاربرد گیاه رونده استفانوتیس در طراحی دیوار سبز

 

هویا کارنوزا

گل هویا کارنوزا Hoya carnosa گیاهی از خانواده پیچ شمعی (پیچ مومی) است . این گیاه یکی از گونه های گرمسیری است؛ که به صورت همیشه سبز رونده یا آویز رشد می کند. برگ های آن به رنگ سبز تیره است. و گل آن به صورت مجتمع (چتری) به رنگ های سفید و صورتی روشن در خرداد تا پاییز رشد می کنند؛ که عطر خوشبویی نیز دارند.

این گیاه از نظر نیاز نوری به نور کامل غیر مستقیم نیاز دارد. آبیاری هویا در تابستان برای مرطوب نگهداشتن خاک به صورت منظم انجام می شود. که در زمستان کاهش پیدا می کند. علاوه بر آن هویا کارنوزا نیاز به خاک بسیار غنی با زهکشی بالا دارد. رطوبت بالای هوا با غبارپاشی باید به صورت منظم در تابستان انجام شود. هویا کارنوزا برای گلدهی نیاز به نگهداری دقیق و کافی دارد، با این وجود گل های آن یکی از متفاوت ترین و خاص ترین گل های دیوار سبز داخلی هستند.

هویا کارنوزا (اسپینگر)
طراحی دیوار سبز داخلی با کاربرد گیاه رونده هویا کارنوزا

 

اسکینانتوس

گیاه اسکینانتوس Aeschynanthus یکی از انواع گلهای دیوار سبز است که به صورت آویز رشد می کند. این گیاه دارای برگ های ضخیم و براق به رنگ سبز تیره است. و گل های آن بیشتر به رنگ قرمز، قرمز تیره و زرد هستند. این گل ها فرم لوله ای دارند و به صورت خوشه ای در کنار هم رشد می کنند. به دلیل رنگ قرمز شفاف این گیاه در بیشتر گونه ها به آن Lipstick Plant نیز گفته می شود.

اسکینانتوس به نور متوسط تا زیاد و هوای گرم نیاز دارد. به همین دلیل برای کشت در بخش آفتابگیر محیط داخلی می تواند مناسب باشد. نیاز آبی این گیاه متوسط است. و رطوبت هوای مورد نیاز آن می تواند با غبارپاشی منظم تامین شود. خاک این گیاه نیز می بایست بسیار سبک و غنی باشد. اسکینانتوس نیز مانند هویا بیشتر به صورت گلدانی مورد استفاده قرار می گیرد. با این وجود به عنوان یکی از گیاهان گلدهنده تابستانه دیوار سبز گزینه بسیار مناسبی است.

 

اسکینانتوس (اسپینگر)
طراحی دیوار سبز داخلی با استفاده از گل اسکینانتوس

ورزیا

گیاه ورزیا Vriesea یکی از گیاهان خانواده آناناس است. این گیاه دارای برگ های کشیده به رنگ سبز روشن است. که به صورت دایره ای حول محور مرکزی گیاه رشد می کند. و گل های شمشیر مانند آن در بهار و پاییز به رنگ های زرد، نارنجی و قرمز ظاهر می شود. ورزیا در طبیعت به صورت اپی فیت بر روی درختان رشد می کند. به همین دلیل در دیوار سبز به خصوص سیستم های نمدی به راحتی قابل کشت است.

ورزیا نگهداری نسبتا آسانی در فضای داخلی دارد. از نظر نور نیاز به نور کافی غیر مستقیم دارد. و نور مستقیم آفتاب به برگ های آن صدمه می رساند. دمای مورد نیاز این گیاه مانند سایر گیاهان گرمسیری باید بالای ۱۵ درجه سانتیگراد باشد. خاک مناسب ترکیبی از پیت ماس است. که باید دارای رطوبت کافی و زهکشی مناسب باشد. ورزیا نیز مانند بیشتر گیاهان گرمسیری نیاز به رطوبت دائم بدون آب ماندگی دارد. و برای رطوبت هوا بهتر است روزانه دوبار غبارپاشی انجام شود.

گلهای دیوار سبز داخلی، ورزیا
کشت گیاه ورزیا به عنوان یکی از گلهای دیوار سبز داخلی

گازمانیا

گیاه گازمانیا Guzmania یکی دیگر از گیاهان پر طرفدار خانواده آناناس است؛ که در ترکیب گلهای دیوار سبز می تواند استفاده شود. این گیاه نیز مانند ورزیا دارای برگ های کشیده است که حول محور مرکزی گیاه رشد می کنند. در وسط دارای فرورفتگی شبیه به فنجان است. برگ های گازمانیا لبه ای صاف و گوشتی دارند. و در نزدیکی مرکز گیاه تغییر رنگ می دهند که در عموم به عنوان گل آن شناخته می شود. گل واقعی گازمانیا در وسط برگ های رنگی رشد می کند. این گیاه تنها یکبار گل می دهد و سپس از بین می رود. با این وجود فرم خاص و رنگ چشمگیر آن اثر زیادی در طراحی دیوار سبز دارد.

گازمانیا نیز برای رشد و گلدهی به نور آفتاب غیر مستقیم و کافی نیاز دارد. دمای بالای ۱۵ درجه برای این گیاه مناسب است. و آبیاری آن به صورت منظم با تناوب بیشتر در فصل های گرم سال انجام می شود. گازمانیا نیز از دسته گیاهان اپی فیت است. در نتیجه ترکیب پیت ماس برای کشت آن مناسب است. و به راحتی می تواند به صورت عمودی در دیوار سبز رشد کند. رطوبت هوای مورد نیاز این گیاه نیز می تواند با غبارپاشی روزانه تامین شود.

گلهای دیوار سبز، گازمانیا (اسپینگر)
طراحی دیوار سبز داخلی با استفاده از گازمانیا

 

اجرای روف گاردن
بنر اجرای روف گاردن
دانلود کاتالوگ اسپینگر
دانلود کاتالوگ اسپینگر

برخی پروژه های اجرا شده

پروژه مسکونی نیاوران

آدرس: تهران – نیاوران
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۳
معمار:
مهندس عضدی فر
مساحت پروژه: ۱۸۰ متر مربع

پروژه پرنسا مال

آدرس: تهران – خیابان صابونیان
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۷
طراح: مهندسین مشاور دات
مساحت پروژه: ۲۳۰۰ متر مربع

پروژه شاد آباد

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
طراح پروژه: دفتر معماری فرحو
مساحت پروژه: 90 متر مربع

ساختمان مسکونی رزاقی

آدرس: قم
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۱
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۱۶۰ متر مربع

مسکونی مینا رزیدنس کیش

آدرس: جزیره کیش
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۹
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۶۰۰ متر مربع

روف گاردن محوطه جنوبی ایرانمال

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
نوع پروژه: تجاری - تفریحی
مساحت پروژه: 2000 متر مربع

مشاهده پروژه ها

2 نظر برای مقاله “گلهای دیوار سبز داخلی

    • خانم مهندس نصرتی راد :

      با سلام. این گیاهی گرمسیری و مناسب فضای داخلی است. و نیاز به گرما و رطوبت بالا دارد.
      بنابراین تنها در مناطق مرطوب و جنوبی کشور مانند بندرعباس می تواند برای فضای خارجی بالکن از آن استفاده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: این محتوا شامل قوانین کپی رایت می شود.
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟