کاج مطبق

 

کاج مطبق - اسپینگر مجری تخصصی روف گاردنکاج مطبق یکی از زیباترین درختانی است که در روف گاردن مورد استفاده قرار می گرد. با توجه به همیشه سبز بودن و زیبایی این سوزنی برگ، استفاده از کاج مطبق هم به عنوان گیاه آپارتمانی و هم به عنوان درختی که قابلیت استفاده در روف گاردن، حیاط و پارکها را دارد، روز به روز در حال افزایش است. زیبایی و شاخص بودن فرم کاج مطبق باعث شده که معماران و طراحان، این درخت را به عنوان یک عنصر شاخص بصری در طراحی ها مورد استفاده قرار دهند.کاج مطبق بر خلاف سایر سوزنی برگها درختی لوکس و تقریبا گران قیمت محسوب می شود. مهمترین دلیل بالا بودن قیمت این گیاه زیبا، به مشکل و سخت بودن تکثیر این درخت مربوط می شود. گرچه رشد این درخت در شرایط و محیط طبیعی، مناسب است ولی در شرایط آپارتمانی این درخت، به کندی رشد می کند.

در این مطلب اسپینگر شما را با ویژگی های کاج مطبق به عنوان یکی از مرسوم ترین و مناسب ترین گیاهان مورد استفاده در روف گاردن آشنا خواهد نمود. برای مطالعه بیشتر در مورد روف گاردن و انواع آن می توانید مقالات “روف گاردن چیست” و “بام باغ یا روف گاردن” را مطالعه نمایید. همچنین برای آشنایی با سوزنی برگان مناسب روف گاردن می توانید مقاله “سوزنی برگان مناسب روف گاردن” را مطالعه نمایید.

نام علمی :  Araucaria heterophylla

نام انگلیسی : Norfolk Island Pine

 

روش آبیاری کاج مطبق:

برای رشد بهتر کاج مطبق ، بهتر است سطح خاک این گیاه همیشه مرطوب باشد.برای دستیابی به این منظور می توان گیاه را در زمستان هر هفته یا نهایتا هر ۱۰ روز یکبار آبیاری نمود. در تابستان با توجه به گرم شدن هوا باید فواصل میان آبیاری را کمتر نمایید و هر هفته ۲ بار کاج مطبق را آبیاری کنید.

 

شرایط خاک کاج مطبق :

بهترین خاک برای رشد کاج مطبق، خاک کمپوست است.سعی کنید خاک این گیاه را از دو قسمت ماسه و یک قسمت خاک برگ انتخاب کنید و تا حد امکان خاک را سبک انتخاب کنید. خاک مورد نیاز این گیاه نباید اسیدی باشد. بطور خلاصه خاک مورد نیاز این گیاه باید خاکی سبک، سست، نفوذ پذیر، مرطوب و ماسه – رسی باشد.

شرایط نور :

کاج مطبق از گونه درختان سایه دوست است و به همین دلیل نور مستقیم خورشید را نمی پسندد البته این نکته به این معنی نیست که این درختان قابلیت نگهداری در آفتاب را ندارند.بهترین شرایط نوری برای این درختان ، نورهای ملایم مانند آفتاب صبحگاهی و یا آفتاب عصر می باشد.

کاج مطبق - اسپینگر مجری تخصصی روف گاردن

کود دهی :

کاج مطبق نیاز چندانی به کود ندارد و بهتر است در فصل بهار و تابستان برای رشد بهتر این گیاه از کودهای محلول در آب استفاده نمایید.

روش تکثیر کاج مطبق :

برای تکثیر کاج مطبق می توان از بذر این گیاه و یا از قلمه گیاه استفاده نمود. البته تکثیر گیاه از طریق بذر، کار ساده ای نیست و نیاز به تجربه و صبر بالایی دارد. روش ساده تر برای تکثیر کاج مطبق ، استفاده از قلمه های گیاه است. قلمه گیری از این گیاه باید در فصل زمستان انجام گیرد و محل نگهداری قلمه باید دمایی در حدود ۲۰ درجه سانتیگراد داشته باشد. سعی کنید قلمه ها را در شرایطی با رطوبت بالا نگهداری کنید.

هرس :

هرس کردن کاج مطبق روش مناسبی برای کنترل رشد این درخت نیست و فقط در شرایط خاص باید انجام پذیرد زیرا سیر رشد طبیعی این گیاه را کاملا به هم خواهد زد. برای اینکار پیشنهاد می شود که صرفا شاخه های خشک پایینی را هرس کرده و از هرس شاخه های بالایی و یا هرس کردن ساقه اصلی خودداری کنید.

کاج مطبق - اسپینگر مجری تخصصی روف گاردن

 

بام باغ، باغی برای همه
مطالعه این مقاله
بنر اسپینگر - مجری روف گاردن
دانلود کاتالوگ اسپینگر
دانلود کاتالوگ اسپینگر

برخی پروژه های اجرا شده

پروژه مسکونی نیاوران

آدرس: تهران – نیاوران
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۳
معمار:
مهندس عضدی فر
مساحت پروژه: ۱۸۰ متر مربع

پروژه پرنسا مال

آدرس: تهران – خیابان صابونیان
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۷
طراح: مهندسین مشاور دات
مساحت پروژه: ۲۳۰۰ متر مربع

پروژه شاد آباد

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
طراح پروژه: دفتر معماری فرحو
مساحت پروژه: 90 متر مربع

ساختمان مسکونی رزاقی

آدرس: قم
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۱
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۱۶۰ متر مربع

مسکونی مینا رزیدنس کیش

آدرس: جزیره کیش
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۹
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۶۰۰ متر مربع

روف گاردن محوطه جنوبی ایرانمال

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
نوع پروژه: تجاری - تفریحی
مساحت پروژه: 2000 متر مربع

مشاهده پروژه ها

4 نظر برای مقاله “کاج مطبق – گیاهان مناسب روف گاردن

  • خانم مهندس لطفی :

   با سلام. کاج مطبق برای روف گاردن مناطق مرطوب مانند گیلان، مازندران و بخش های خوش آب و هوای تهران مانند لواسان بهتر است. با این وجود در سایر مناطق توصیه می شود در بخش های محفوظ روف گاردن کشت شود. تا کمتر در معرض آفتاب مستقیم، باد و خشکی قرار گیرد.

  • خانم مهندس لطفی :

   با سلام.
   کاج مطبق با شرایط خاصی قابل کشت در روف گاردن است. اولا این کاج برای کشت در اقلیم های سرد، معتدل و مرطوب مناسب است. و در مناطق گرم و خشک به هیچ وجه توصیه نمی شود.
   غلاوه بر آن بهتر است در مناطق سایه دار بام و محفوظ از بادهای خشک کشت شود. و رطوبت کافی نیز داشته باشد. کاج مطبق در سایزهای زیر دو متر برای استفاده در روف گاردن مناسب تر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: این محتوا شامل قوانین کپی رایت می شود.
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟