انواع درخت روف گاردن

طراحی کاشت بخشی مهم و اساسی در تکمیل روف گاردن است. هدف ار ساخت روف گاردن ایجاد فضای سبز برای کاربران است. در نتیجه انتخاب درست گونه های گیاهی یک عامل مهم برای تکمیل طراحی است. در بسیاری از انواع روف گاردن تنها گونه های پوششی و بوته ای به کار می رود. به دلیل تخصصی بودن انتخاب، انتقال، کاشت و نگهداری درختان در روف گاردن این گیاهان از روف گاردن حذف می شوند. اما حجم گیاهی ایجاد شده با درختان و اثر آن در ایجاد فضا و منظر سازی با بوته ها قابل جایگزینی نیست. یکی از دلایل نگرانی  استفاده از درخت روف گاردن، هدم آشنایی با گونه های مناسب و مقاوم است. در این مقاله چند نمونه از انواع مناسب درخت روف گاردن معرفی شده است.

برای آشنایی بیشتر با درختان روف گاردن می توانید مقالهدرختچه های همیشه سبز روف گاردنرا مطالعه نمایید.

درخت روف گاردن

افرا

درخت افرا یکی از زیباترین گونه های درختی است. که تنوع بالایی نیز در جنس و گونه دارد. انواع افرا از نظر اندازه و خزان تا حدی متفاوت هستند. اما همه آنها در گروه درختان برگریز با خزان رنگی قرار می گیرند. گونه های کند رشد افرا برای استفاده در روف گاردن مناسب هستند. که معروفترین آنها افرای ژآپنی است. درخت افرای ژاپنی سایز کوچکی دارد. بسیار کند رشد است. برگ های آن به رنگ قرمز تیره هستند، که خزان زیبایی دارند. این درخت روف گاردن، گیاهی نسبتا حساس است. به همین دلیل باید در مناطق محفوظ از آفتاب و بادهای شدید کشت شود. با این وجود به دلیل زیبایی منحصر به فردش گزینه ای جذاب برای چند نقطه تاکیدی در بام شما می تواند باشد.

 

درخت روف گاردن

صنوبر ایتالیایی

انواع درخت صنوبر از قدیم در ایران مورد استفاده قرار می گرفتند. به همین دلیل به شکل فرهنگی با منظره این درخت ارتباط دارند. بیشتر انواع صنوبر دارای ارتفاه بسیار بلند و ریشه های مهاجم هستند . که برای استفاده در بام به کار نمی روند. اما یک گونه زینتی با نام صنوبر ایتالیایی وجود دارد. صنوبر ایتالیایی درختی ظریف با ارتفاع ۲ تا ۴ متر است. که برگ های سبز روشن در بهار و زرد درخشان در پاییز دارد. این درخت از گیاهان مناسب روف گاردن است. که در آب و هوای ایران نیز به خوبی رشد می کند. صنوبر ایتالیایی به شکل ردیفی برای جلوگیری از  اشراف یا بادشکن می تواند مورد استفاده قرار گیرد. البته به خاطر ارتفاع بلند آنها توصیه می شود تا حتما با انکراژ در بستر خاک کاملا تثبیت گردند.

درخت روف گاردن

توری

درخت توری یکی از شناخته شده ترین گونه های گیاهی در فضای سبز شهری است. اما این گیاه به دلیل تنوع بالای نما در فصل های مختلف، مقاومت بالا و نگهداری آسان یک انتخاب عالی برای روف گاردن است. درخت توری در هر چهارفصل دارای منظره مطلوب است. در بهار برگ های ریز صورتی آن رشد می کنند؛ که در تابستان به رنگ سبز تیره در می آیند. گل های خوشه ای این درخت هم در اواخر بهار و اوایل تابستان ظاهر می شوند . که می توانند به رنگ های سفید، سرخابی یا قرمز باشند. رنگ آمیزی پاییزه این درخت طیفی شامل زرد، تارنجی، قرمز و قهوه ای ست. و در زمستان شاخه های خوشرتگ و شفاف آ«حتی بدون برگ نیز بسیار چشمگیر و زیبا هستند. به همین دلیل می تواند یکی از بهترین انتخاب ها برای درخت روف گاردن باشد.

درخت روف گاردن

درخت پر

یکی از گونه های درختچه ای بومی ایران، درخت پر است. این گیاه در خارج از کشور طرفداران زیادی داشته و یکی از گیاهان مهم در منظر شناخته می شود. اما در ایران کمتر مورد استفاده قرار می گیرد. برگ های این درخت ارغوانی است و در پاییز به رنگ قرمز ، زرد یا نارنجی در می آید. و گل های معروف آن که شبیه به پر است در رنگ های زرد، سفید یا صورتی است. و در تابستان ظاهر می شود. درخت پر گیاهی مقاوم با نگهداری آسان است. و تنها به خاک غنی بازهکش خوب نیاز دارد. این درخت روف گاردن به خصوص برای کشت در باکس های درختی یا باغچه های عمیق گزینه مناسبی است.

درخت روف گاردن

سیب گل

شرایط روف گاردن تا حدی در گروه شرایط آب و هوایی سخت قرار می گیرد. که البته با توجه به مکان و طراحی می توان آن را مدیریت کرد. با این وجود معمولا کشت درختان میوه در روف گاردن توصیه نمی شود. اما بسیاری از گونه های درختی مانند سیب، گیلاس و آلبالو دارای رقم های بدون میوه هستند. این گروه از درختان تنها شکوفه های زیبا و برگ دارند. که به خوبی مانند درختان میوه چرخه رنگی و فصلی را خواهند داشت. و یکی از انتخاب های جذاب برای آوردن بهار و پاییز به روف گاردن می توانند باشند. سیب گل یکی از رایج ترین این درختان است. درخت سیب گل دارای منظر بهاره همراه با برگ های سبز روشن و شکوفه های درشت سیب است. که در تابستان به سبز تیره و در پاییز به زرد تغییر رنگ می دهد.

نکته های کلیدی در طراحی روف گاردن - بخش دوم
مطالعه این مقاله

درخت روف گاردن

انار

در بین درختان میوه چند گونه مقاوم برای کشت در روف گاردن به کار می روند. این درختان در سالهایی با آب و هوای مناسب میوه می دهند. و در سالهای نامناسب بار ندارند. یکی از این درختان انار است. البته انارهایی زینتی که بدون میوه هستند و یا میوه آنها ارزش اقتصادی ندارد گزینه بهتری به عنوان درخت روف گاردن است. و گونه های باغی برای کشت در بام توصیه نمی شود. درخت انار دارای برگ های ریز زیبا، رنگ پاییزه خاص، و گل های قرمز است. این درخت یکی از میوه های بهشتی هم شناخته شده و علاوه بر نمای خاص، معنای فرهنگی نیز برای ایرانیان دارد. به همین دلیل استفاده از آن در طراحی کاشت می تواند به شدت مورد استقبال قرار گیرد.

درخت روف گاردن

دم موشی

درختچه دم موشی یکی از گیاهانی است که بعد از دوره قاجار به ایران وارد شد. این درختچه خزان دار دارای شاخه های خمیده و نرم است. و گل های بلند کشیده به رنگ های آبی ، بنفش، سفید و ارغوانی دارد. که انواع آبی و بنفش آن در ایران بیشتر استفاده می شود. دم موشی گیاهی مقاوم به گرما و سرماست. به نگهداری کمی نیاز دارد. و در مناطق نسبتا محفوظ روف گاردن و یا به صورت نرکیبی با سایر گیاهان به خوبی می تواند استفاده شود.

درخت روف گاردن

یاس بنفش

انواع گونه های یاس همیشه طرفداران زیادی در طراحی باغ ها دارند. یاس بنفش درختی کوچک، مقاوم به سرما و سازگار با آب و هوای ایران است. گل های خوشه ای و معطر این گیاه در اواسط تا اواخر بهار رشد می کنند. که جاذب حشرات هستند. نیاز خاکی این گیاه با ترکیب خاک روف گاردن به راحتی تامین می شود .و تحمل خوبی برای گرمای تابستانه و سرمای زمستانه دارد. از آنجا که یاس بنفش گیاهی باغی شناخته می شود، در لیست گیاهان روف گاردن قرار نمی گیرد. اما سازگار بودن آن با شرایط آب و هوایی ایران یاس بنفش را می تواند به عنوان یک درخت روف گاردن خاص و متفاوت جدید در ترکیب گیاهان روف گاردن قرار دهد.

درخت روف گاردن

زیتون

یکی دیگر از درختان میوه که در روف گاردن کاربرد زیادی دارد، درخت زیتون است. درخت زیتون از انواع کوچک تا درختان ۵۰ ساله در روف گاردن می تواند به کار رود. برخلاف سایر گیاهان زیتون یکی از مواردی است که می توان از همان درخت میوه در بام استفاده کرد. اگرچه معمولا میوه قابل مصرف تولید نمی کند. این درخت همیشه سبز دارای برگ های سبز – خاکستری براق است. که ترکیب رنگی آن در بین سایر گیاهان متفاوت و خاص است. علاوه بر آن در تمام طول سال زیبایی خود را حفظ می کند. و مانند یک المان همیشگی در منظر قرار می گیرد. درخت زیتون به دلیل نمای فوق العاده، مقاومت بالا و نگهداری آسان در بیشتر موارد به عنوان درخت روف گاردن به کار می رود.

درخت زیتون

برگ بو

آخرین گونه گیاهی پیشنهادی در روف گاردن درخت برگ بو است. این گیاه به صورت بوته ای و در ابعاد کوچک کاربرد زیادی دارد. اما یکی از بهترین پیشنهادها به عنوان درختی مقاوم و همیشه سبز در روف گاردن است. ترکیب برگ های سبز تیره و پهن آن نمایی قوی ایجاد می کند. ضمن آنکه در برابر بیماریها مقاوم است؛ به راحتی هرس می شود. و عطر خوب برگ های آن در فضای روف گاردن می تواند به راحتی پخش شود. بنابراین می توان از آن به جای بوته، به عنوان درخت روف گاردن استفاده کرد.

انتخاب مناسب درخت

اجرای روف گاردن
بنر اجرای روف گاردن
دانلود کاتالوگ اسپینگر
دانلود کاتالوگ اسپینگر

برخی پروژه های اجرا شده

پروژه مسکونی نیاوران

آدرس: تهران – نیاوران
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۳
معمار:
مهندس عضدی فر
مساحت پروژه: ۱۸۰ متر مربع

پروژه پرنسا مال

آدرس: تهران – خیابان صابونیان
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۷
طراح: مهندسین مشاور دات
مساحت پروژه: ۲۳۰۰ متر مربع

پروژه شاد آباد

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
طراح پروژه: دفتر معماری فرحو
مساحت پروژه: 90 متر مربع

ساختمان مسکونی رزاقی

آدرس: قم
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۱
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۱۶۰ متر مربع

مسکونی مینا رزیدنس کیش

آدرس: جزیره کیش
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۹
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۶۰۰ متر مربع

روف گاردن محوطه جنوبی ایرانمال

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
نوع پروژه: تجاری - تفریحی
مساحت پروژه: 2000 متر مربع

مشاهده پروژه ها

2 نظر برای مقاله “انواع درخت روف گاردن

  • خانم مهندس نصرتی راد :

   با سلام.
   گیاه برگ بو گونه ای مناسب فضای آزاد هست. گلدان های کوچک آن در محیط داخلی قابل نگهداری هستند. اما به مرور زمان کیقیت خود را از دست داده و دچار ریزش برگ شدید خواهند شد. به همین دلیل تنها برای محیط های خارجی مانند فضای آزاد روف گاردن، تراس گاردن و بالکن توصیه می شوند.
   برای ایجاد بافتی شبیه به برگ بو در فضضای سبز داخلی می توان از یاس هلندی استفاده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: این محتوا شامل قوانین کپی رایت می شود.
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟