درختچه های همیشه سبز مناسب روف گاردن

با توجه به تفاوت باغبانی روی بام با باغبانی در روی زمین، انتخاب گیاه بسیار مهمتر و چالش برانگیزتر است. شما به گیاهانی نیاز دارید که در شرایط آفتابی، گرم، سرد ، خشک و باد شدید رشد کنند. درختان و درختچه های همیشه سبز اغلب به خشکی مقاوم هستند. سطوح کوچک برگ آنها به آرامی آب خود را از دست می دهند و برگهای سفت با سطوح مومی دارای لایه محافظ اضافی در برابر خشک شدن باد هستند. برای آشنایی بیشتر درختچه های مناسب روف گاردن در ادامه با اسپینگر ( espinger ) همراه باشید.

به هر حال قبل از انتخاب گیاه می بایست به شرایط و ضوابط منطقه، آب و هوا و میزان آفتاب، مقاومت سازه و همچنین نوع بام باغ خود آشنا بوده و محاسبات و طراحی دقیق آن انجام شده باشد.

برای آشنایی بیشتر با طراحی روف گاردن می توانید مقاله « نکات کلیدی در طراحی روف گاردن » را مطالعه نمایید.

سه رنگ

فوتینیا معمولاً از ۴ تا ۱۵ متر رشد می کند. اکثر گونه ها همیشه سبزند اما چندین گونه آن برگریز نیز هستند. گلها در اوایل تابستان و به صورت متراکم شکوفا می شوند. گلها رایحه ای ملایم دارند. میوه ی آن کوچک، قرمز روشن و شبیه توت است که به مقدار زیادی تولید می شود. میوه ها در پاییز می رسند و اغلب تا زمستان نیز باقی می ماند که توسط پرندگان مصرف می شوند.

شرایط مناسب کاشت سه رنگ در روف گاردن چیست؟

این گیاه آفتاب کامل را ترجیح می دهد، اما امکان دارد برگ های آن در آفتاب خیلی شدید بسوزد.سایه ی بخشی از روز را نیز تحمل می کند، ولی خیلی متراکم نخواهد شد و شاخ و برگ تازه ی درخشانی تولید نخواهد کرد. خاک با زهکشی خوب می طلبد. به خاکهای سنگین و خیس تحمل نشان نمی دهد.

درختچه های همیشه سبز (اسپینگر)
فوتینیا

 ماهونیا

گیاه ماهونیا از درختچه های همیشه سبز است. بوته ها، که تا ارتفاع ۱ تا ۳ متر رشد می کنند. سرعت رشد این گیاه بسیار آهسته است.برگها بیضی شکل و دندانه دندانه هستند و بین ۳ تا ۷ سانتیمتر طول دارند ، رنگ برگها آبی مایل به سبز است و در پاییز به رنگ برنز در می آیند. گل های این گیاه کوچک، زرد رنگ، معطر و زرق و برق دار بوده و در اواسط بهار ظاهر می شوند و ظاهری بسیار زیبا به گیاه می بخشند. در جاهای خنک و مرطوب بهترین رشد را دارند.در مناطق حاره یا مناطق خیلی گرم رشد نمی کند.

سایه روشنِ آفتاب را ترجیح می دهد. آفتاب صبح را دوست دارد،اما از آفتاب داغ بعد از ظهر باید در امان باشد. به خاک با زهکشی خوب،حاوی مواد آلی فراوان،نیاز دارد. مالچ پاشی روی خاک به خنک ماندن ریشه ها در تابستان کمک خواهد کرد.

درختچه های همیشه سبز (اسپینگر)
ماهونیا

یاس هلندی

یاس هلندی یا لگستروم یک گیاه گلدار است. این گیاه شامل حدود ۵۰ گونه است. گیاهی بسیار مقاوم و زیبا با برگهای براق و ضخیم می باشد. این درختچه قابلیت هرس و شکل دهی هم دارد. یاس هلندی سایه دوست می باشد و به روشنایی کمی نیاز دارد. در فضای باز شما می توانید برای شادابی بیشتر گیاه آن را در سایه یا مکان هایی مسقف قرار دهید. سایه مطلق نیز باعث بوجود آمدن بیماری قارچی در این گیاه می شود. در بهار برای گل دهی آن را در مسیر نور کامل آفتاب قرار دهید.

این درختچه مقاومت بالایی نسبت به سرما و گرما دارد. البته در مناطق خیلی سردسیر بهتر است برای دوری از خطر سرمازدگی در زمستان با نایلون دور گیاه را بپیچانید. یاس هلندی به خاطر حالت واکسی برگ هایش نیاز کمتری به آب دارد اما لازم است حداقل هفته ای یکبار سیراب شود. مقدار آبیاری بسته به شرایط محیطی، نوع آرایش کاشت و منطقه مورد نظر متفاوت است.

درختچه های همیشه سبز (اسپینگر)
یاس هلندی

یوکا

یوکاها از درختچه های همیشه سبز و بسیار مقاوم به خشکی هستند؛ و آب را در تنه یا پایه های پیازی خود ذخیره می کنند. بسیاری از آنها دارای برگهای تیز و تیغه دار هستند. یوکا رشد کندی دارد و برای زنده ماندن تقریباً به هیچ مراقبتی احتیاج ندارد. ارتفاع بر اساس نوع متفاوت است. انواع کوچکتر می توانند ۰٫۵ تا ۱٫۲ متر ارتفاع و عرض داشته باشند، و انواع بزرگتر می توانند به ۹ متر برسند. در بعضی انواع آن حتی بیشتر هم رشد می کنند.

به آفتاب کامل نیاز دارد و کمبود نور خورشید می تواند باعث رشد شاخ و برگ و کاهش گلدهی شود.بر اساس نوع برخی از آنها در بهار و برخی دیگر از اواسط تا اواخر تابستان شروع به گلدهی می کنند. اکثر گونه ها سالانه در طول عمر خود شکوفا می شوند.

انواع روف گاردن
مطالعه این مقاله

برگها ضخیم یا نازک اند معمولاً بلند و باریک، شمشیری شکل هستند. شاخ و برگ برخی از آنها می تواند تیغ دار باشد. گلها روی ساقه های بزرگی که از مرکز گیاه بیرون می آیند ، شکوفا می شوند. گلها معمولاً سفید یا کرم رنگ هستند.

درختچه های همیشه سبز (اسپینگر)
یوکا

میخک ژاپنی یا هندی

یک درخت همیشه سبز کوچک است، که کاربرد زیادی به عنوان یکی از درختچه های همیشه سبز روف گاردن دارد.درختچه ای است که ارتفاع آن حدود ۸ تا ۱۰ متر می رسد. تنه باریک (قطر ۳۰-۴۰ سانتی متر) با پوست خاکستری تیره خالدار  است که به تدریج به سمت نوک شاخه ها سیاه می شود. پوشش برگ فشرده است. ترتیب برگها روی ساقه متناوب او با دمبرگ کوتاه است. برگها معمولاً کوچک هستند.

روش نگهداری میخک هندی در روف گاردن چیست؟

برای رشد مناسب این گیاه بهتر است در مورد گیاهان جوان زمانی که سطح خاک نسبتاً خشک شد آن را آبیاری کنیم. گیاهان بالغ و چند ساله نسبت به خشکی خاک تا حدودی مقاومت دارند، بنابراین بین دو آبیاری اجازه دهید سطح خاک کامل رطوبت را از دست بدهد سپس اقدام به آبیاری کنید. در آبیاری این گیاه نباید زیاده روی کرد زیرا به مانده آبی در اطراف ریشه‌ها حساس است در نتیجه ابتدا برگهای زرد شده ریزش می‌کند و سپس به تدریج گیاه از بین خواهد رفت.

به مکانی با آفتاب کامل تا یا نیمه سایه نیاز دارد. البته در مناطقی که هوا در طی فصل رشد گرم است کاشت گیاه در مکانی نیمه سایه نیمه آفتاب توصیه می‌شود. به خصوص اینکه از ظهر به بعد مکان کاشت سایه باشد تا گیاه به دلیل گرمای هوا و تابش نور آفتاب آسیب نبیند این مسئله به خصوص برای گیاهان کاشته شده در گلدان اهمیت دارد، در غیر این صورت نوک و حاشیه برگها حالتی خشکیده و قهوه‌ای می‌شود. به همین دلیل در گیاهان گلدانی بهترین مکان قرار دادن گلدان در طی تابستان جهت شرقی منزل است. این گیاه سرما را تا حدود ۵-درجه سانتی گراد تحمل می‌کند، البته در چنین شرایطی اکثر برگهای خود و برخی ساقه‌های جوان را از دست می‌دهد.

درختچه های همیشه سبز (اسپینگر)
میخک هندی

کنف زینتی

گیاهی است یكساله از تیره پنیرك.  كنف از گیاهان لیفی است كه در نواحی گرم و مرطوب و اساساً برای استخراج فیبر نرم از پوست ساقه جهت تهیه الیافت كشت می گردد ،هر چند كه دانه كنف نیز جهت روغن گیری قابل استفاده است .

میوه كنف بصورت كپسول است . كنف از محصولات نواحی گرم و مرطوب است. به یخبندان حساس بوده و یك فصل رشد بدون یخبندان حداقل ۲۰۰ روزه نیاز دارد . نیاز كنف به آب زیاد است. ضمن آنکه به شوری خاك نسبتاً مقاوم است . كنف از گیاهانی است كه حاصلخیزی خاك را به شدت مورد استفاده قرار داده و خاك را ضعیف می سازد .

درختچه های همیشه سبز (اسپینگر)
کنف تزیینی

برای آشنایی بیشتر با انتخاب گیاه برای روف گاردن می توانید مقاله « معیارهای انتخاب گیاه در روف گاردن » را مطالعه نمایید.

 

اجرای روف گاردن
بنر اجرای روف گاردن
دانلود کاتالوگ اسپینگر
دانلود کاتالوگ اسپینگر

برخی پروژه های اجرا شده

پروژه مسکونی نیاوران

آدرس: تهران – نیاوران
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۳
معمار:
مهندس عضدی فر
مساحت پروژه: ۱۸۰ متر مربع

پروژه پرنسا مال

آدرس: تهران – خیابان صابونیان
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۷
طراح: مهندسین مشاور دات
مساحت پروژه: ۲۳۰۰ متر مربع

پروژه شاد آباد

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
طراح پروژه: دفتر معماری فرحو
مساحت پروژه: 90 متر مربع

ساختمان مسکونی رزاقی

آدرس: قم
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۱
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۱۶۰ متر مربع

مسکونی مینا رزیدنس کیش

آدرس: جزیره کیش
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۹
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۶۰۰ متر مربع

روف گاردن محوطه جنوبی ایرانمال

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
نوع پروژه: تجاری - تفریحی
مساحت پروژه: 2000 متر مربع

مشاهده پروژه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: این محتوا شامل قوانین کپی رایت می شود.
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟