معیارهای انتخاب گیاه در روف گاردن

فرآیند انتخاب گیاه در روف گاردن می تواند یک پروسه ی پیچیده و مشکل ساز باشد. با این حال، ویژگی های خاصی دربرخی گونه های گیاهان وجود دارد، که می تواند در روند انتخاب مفید باشد. برای آشنایی بیشتر با معیارهای انتخاب گیاه در روف گاردن با اسپینگر ( espinger ) همراه باشید :

شرایط آب و هوایی

مقاومت گیاهان انتخاب شده  در برابر شرایط آب و هوایی، موقعیت خاص و منطقه جغرافیایی، از مهمترین معیارهای انتخاب گیاه در روف گاردن میباشد. بهترین گیاهان برای محیط بام باغ ها گونه های گیاهی مقاوم در برابر سرما ، گرما ، خشکسالی ، باد ، آفتاب ، بیماری و حشرات هستند. گونه های گیاهی مقاوم در برابر خشکسالی ، با دوام و با نیاز کم به مراقبت و نگهداری برای بام های سبز گسترده توصیه می شود با این وجود ، تعداد زیادی گیاه برای بامهای سبز متمرکز مورد استفاده قرار می گیرد.

گیاهان انتخاب شده باید در برابر شرایط آب و هوایی موقعیت خاص و منطقه جغرافیایی مقاوم باشند. از آنجا که سطح  بام زیاد در معرض عوامل جوی قرار دارد، پارامترهای اقلیمی اغلب در بام بیشتر می شوند. آب و هوا به وضوح نقش اصلی را در انتخاب بهتر گیاهان برای یک بام باغ بازی می کند.بنابراین ، لازم است که توانایی یک گونه گیاه برای زنده ماندن در برابر نوسانات هواشناسی ، دما ، آفتاب / سایه ، رطوبت ، یخبندان ، بارندگی و خشکسالی را در نظر گرفت. همچنین توجه به این نکته مهم است که گاهی اوقات می توان در بام ساختمان های بلند مرتبه ، میکروکلیمای جداگانه ای با وزش باد شدید و دمای شدید ایجاد کرد.

 

محیط کشت

همراه با طراحی و عمق محیط رشد ، انتخاب گیاهان مناسب برای موفقیت یک بام باغ بسیار مهم است. گیاهان انتخاب شده باید متناسب با نوع بام باشند – گسترده ، فشرده یا نیمه فشرده.  شیوه ی نگهداری و عمق ریشه ها  علی الخصوص در  زمان بلوغ  گیاه باید در نظر گرفته شود. گیاهان همچنین باید نیاز کم به آبیاری یا کودهی باشند و یا بدون نیاز به هر دو باشند.

در صورت استفاده از گونه های بومی ، گیاهان بومی باید انتخاب شوند كه روی بام باغها عملکرد خوبی داشته باشند و از آبیاری و نگهداری آنها مطابق با نیازهای خاص خود اطمینان حاصل كنند. در منطق پرباران و معتدل همیشه بهتر است گیاهان مقاوم و با نیاز کم به نگهداری انتخاب شوند که بتوانند عمدتاً در برابر باران زیاد زنده بمانند این گونه های گیاهی به آبیاری یا تغذیه خاصی احتیاج ندارند به جای نمونه های با نگهداری زیاد بهتر هستند. عمق خاک نیز باید مورد بررسی قرار گیرد.

هدف طراحی

از دیگر معیارهای انتخاب گیاه در روف گاردن، هدف از  ایجاد بام باغ و دلیل نصب  است ، اینکه آیا هدف از ایجاد روف گاردن مدیریت آب باران، صرفه جویی در انرژی و کاهش گرما و سرما است یا زیبایی شناسی یا ترکیبی از این عوامل. یک معمار منظر حتما میبایست در انتخاب گیاه و طراحی بام باغ نقش داشته باشد ، مخصوصاً اگر قرار است بام باغ برای عموم قابل استفاده باشد. اگر قرار است در طول سال از بام باغ استفاده شود ، باید گیاهان متعادلی را که در تمام سال سبز هستند را نیز در نظر گرفت.

اندازه و ارتفاع مورد انتظار پوشش گیاهی در زمان بلوغ نیز باید در نظر گرفته شود. بعضی از گیاهان که هنگام نصب برای اولین بار در یک بام باغ کاشته میشوند با گذشت زمان به رشد کامل خود میرسند. پوشش گیاهی که در بام باغ قرار دارد ممکن است بر شخصیت تاریخی ساختمان تأثیر منفی بگذارد. بنابراین ، مهم است که گیاهانی انتخاب شوند که در هنگام برنامه ریزی یک بام باغ بر روی یک بنای تاریخی ، ارتفاع به صورت قابل توجهی افزایش پیدا نکنند.

یک بام باغ با درختان کوچک جهت حفظ نمای تاریخی بنا

نگهداری

صرف نظر از گیاهان انتخاب شده ، یک روف گاردن به نگهداری نیازدارد. علف های هرز و سایر دانه های گیاهان احتمالاً توسط پرندگان ، حشرات و باد بر روی سقف رسوب می کنند. بنابراین، بام باغ باید به صورت دوره ای علف هرز آن برداشته شود. با حذف گونه های مهاجم عمر گیاهان و محیط رشد بیشتر میشود. در حالی که در بیشتر بام باغ های سعی میشود طوری طراحی شود که به سیستم آبیاری نیاز نداشته باشد، ولی باید یک سیستم آبیاری موقت یا طرح آبیاری برای پرورش گیاهان تا زمان استقرار آنها یا زمان خشکسالی در نظر گرفته شود. هیچ بام باغی کاملا بدون تعمیر و نگهداری نیست ، اما با توجه منظم میتواند فاصله زمان نگهداری طولانی شود.

علاوه بر مشخصات فیزیکی ، یک گیاه باید مقرون به صرفه و به راحتی در دسترس باشد تا بتواند یک گونه موفق در بام باغ ها باشد.

مبلمان روف گاردن
مطالعه این مقاله

 

 • انتخاب گیاه برای بام باغ گسترده چگونه است؟

گیاهان برای بام باغ های وسیع باید دارای رشد کم ، رشد/گسترش سریع و ریشه های الیافی باشند که تحمل خشکی بالایی دارند. ساكلنت ها مانند sedum اغلب برای بام باغ گسترده انتخاب می شوند زیرا در شرایط سخت مقاومت می كنند و اتلاف آب را به حداقل می رسانند. ساكلنت ها یك نوع گیاه هستند كه از متابولیسم اسید كراسولا  استفاده می كنند.

این نوع ازگیاهان، شبانه روزنه های خود را باز می کنند (منافذی که در فتوسنتز استفاده می شود) دی اکسید کربن گرفته و روزها هنگام فتوسنتز دی اکسید کربن ، روزنه های خود را بسته نگه می دارند. به دلیل این ویژگی ، این گیاهان از دست دادن آب را به حداقل می رسانند و به مدیریت آب کمک می کنند ، در حالی که مزایای تبخیر و تعرق را نیز به همراه دارند (تبخیر آب از گیاه با جذب گیاه از طریق ریشه ها و انتشار مجدد آن از طریق برگ به صورت بخار). گیاهان دیگر بیشتر در معرض شرایط گرما و خشکسالی هستند و ممکن است به آبیاری نیاز داشته باشند.

کاشت در روف گاردن گسترده

از چمن ها نیز در طراحی استفاده می شود که ظاهر زیبای به بام باغ میدهد، اگرچه عموماً به خاک ، آبیاری و نگهداری بیشتر نیاز دارند.در مناطق با آب و هوای گرم و خشک و با بارندگی اندک  مانند تهران کاشت چمن بعلت هزینه بالای نگهداری و نیاز آبیاری زیاد به صرفه نمیباشد.

گیاهان مختلفی که برای بام های سبز گسترده استفاده می شود. با رشد و  ارتفاع کم ، قابلیت نگهداشتن آب و زیبایی، این گیاهان را برای بام باغهای گسترده  ایده آل می کند.

برای مطالعه بیشتر درباره ساخت روف گاردن می توانید مقاله “ نکات پایه در ساخت روف گاردن ” را مطالعه نمایید.

 • انتخاب گیاه برای بام باغهای متمرکز و نیمه متمرکز چگونه است؟

بام باغ متمرکز بیشتر شبیه یک باغ یا پارک معمولی است و تقریباً محدودیتی برای انتخاب گیاه ندارد. با توجه به تفاوت در محیط رشد بین یک بام باغ گسترده و متمرکز ، بام باغ متمرکز می تواند کاشت های عمیق تر با تنوع بیشتری را در خود جای دهد. با این حال ، همانطور که قبلاً بیان شد ، باید مشخص شود که ساختمان می تواند از پس وزن زیاد بام باغ متمرکز برآید یا خیر. نه تنها محیط رشد عمیق تر و در نتیجه سنگین تر است ، بلکه گیاهان نیز رشد میکنند و  بزرگتر می شوند ، با سیستم های ریشه ای بزرگتری که باید برای کاشت آنها محاسبه  مقاومت سازه صورت گیرد. بعلاوه ، سرعت رشد و اندازه کاشتهای بالغ روی روف گاردن متمرکز باید از نظر دید و تأثیرات آن بر شخصیت تاریخی ساختمان ارزیابی شود.

با توجه به وزن اضافه شده و نیاز به نگهداری بیشتر ، نصب کاشت های بام باغهای متمرکز گران تر نیز خواهد بود. کشاورزی شهری در حال رشد است و فرصت هایی برای رشد و برداشت مواد غذایی از پشت بام شهرها فراهم می کند. از گیاهان و سبزیجات سالاد گرفته تا گوجه فرنگی و خیار. در سراسر دنیا بسیاری از افراد و رستوران ها به دنبال فرصتی برای تولید مواد غذایی به صورت محلی هستند که بام باغها از فضاهای بسیار مناسب برای اینکار میباشند.

اجرای روف گاردن
بنر اجرای روف گاردن
دانلود کاتالوگ اسپینگر
دانلود کاتالوگ اسپینگر

برخی پروژه های اجرا شده

پروژه مسکونی نیاوران

آدرس: تهران – نیاوران
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۳
معمار:
مهندس عضدی فر
مساحت پروژه: ۱۸۰ متر مربع

پروژه پرنسا مال

آدرس: تهران – خیابان صابونیان
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۷
طراح: مهندسین مشاور دات
مساحت پروژه: ۲۳۰۰ متر مربع

پروژه شاد آباد

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
طراح پروژه: دفتر معماری فرحو
مساحت پروژه: 90 متر مربع

ساختمان مسکونی رزاقی

آدرس: قم
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۱
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۱۶۰ متر مربع

مسکونی مینا رزیدنس کیش

آدرس: جزیره کیش
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۹
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۶۰۰ متر مربع

روف گاردن محوطه جنوبی ایرانمال

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
نوع پروژه: تجاری - تفریحی
مساحت پروژه: 2000 متر مربع

مشاهده پروژه ها

4 نظر برای مقاله “معیارهای انتخاب گیاه در روف گاردن

  • خانم مهندس نصرتی راد :

   با سلام. به دلیل اثرات زیست محیطی چمن طبیعی اولوبت اول در طراحی است.
   اما در صورت نبود شرایط مناسب برای تکمیل طراحی می توان از چمن مصنوعی هم استفاده کرد.
   با این وجود توجه داشته باشید که چمن های مصنوعی نیاز به زیرسازی، نصب درست و نگهداری مناسب دارند. که باید از متخصص در این مورد راهنمایی بگیرید.

  • خانم مهندس نصرتی راد :

   با سلام.
   گیاه مناسب برای روف گاردن با توجه به شهر و نوع پروژه متفاوت است. اما اصولا گیاهان مقاوم و با نگهداری کم از گزینه های مناسب شناخته می شوند. به طور مقال برای روف گاردن های تهران انواع خانواده شمشاد مانند شمشاد پرتفالی، شمشاد نعنایی، شمشاد ابلق، گونه های یاس هلندی، و انواع سرو ها مانند نوش، تویا ، جونیپروش و گیاهان گلداری مانند به ژاپنی، پیچ امین الدوله و رز های مینیاتوری از گیاهان ماندگار و با قیمت مناسب شناخته می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: این محتوا شامل قوانین کپی رایت می شود.
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟