معرفی گیاهان رونده مناسب بالکن

یکی از جذاب ترین گروه گیاهان در طراحی آپارتمانی، انواع گیاهان رونده است. گیاهان بالارونده، پیچنده و آویز به دلیل شکل رشد خود می توانند کاربرد زیادی در فضای بالکن و تراس داشته باشند. از آنجا که این گیاهان برای رشد نیاز به فضایی برای بالا رفتن، پیچیدن یا آویز شدن دارند؛ می توانند از نرده ها، حفاظ، جان پناه تراس، و دیوار های داخلی آن برای حرکت استفاده کنند. علاوه بر آن از آنجا که تراس و بالکن فضایی نیمه محصور است، حفاظت کافی برای رشد گیاهان را نیز فراهم می کند. به همین دلیل آشنایی با مهمترین گیاهان رونده مناسب بالکن می تواند در طراحی کاشت یک تراس گاردن زیبا بسیار موثر باشد. برای آشنایی با گیاهان رونده مناسب بالکن در ادامه مطلب با اسپینگر ( espinger ) همراه باشید.

کاربرد گیاهان بالارونده در بالکن چیست؟

بالکن ها فضای کم و محدودی برای کشت گیاهی دارند. به همین دلیل انتخاب گیاهان در آن می تواند بسیار محدود باشد. دو بخش مهم از سطوح قابل استفاده کشت گیاهان، دیوارها و حفاظ (جان پناه) بالکن است. در این بخش ها معمولا از دو روش برای کشت گیاه استفاده می شود. یک روش کاربرد گلدانهای آویز و دیوارکوب است. و روش دوم استفاده از انواع گیاهان رونده مناسب بالکن.

استفاده از گیاهان رونده در بالکن و تراس یکی از قدیمی ترین روش های ساخت تراس گاردن است. ریشه این گیاهان می تواند در یک گلدان متوسط یا بزرگ محدود شود. در حالیکه شاخساره آن قابلیت رشد و هدایت در فضای بسیار زیادی را دارد. با این روش می توان حجم سبزینگی زیادی را با استفاده از سطح کشت کم ایجاد کرد. و با هدایت گیاهان به فضا شکل و فرم دلخواه را داد. در این متن بعضی از بهترین گونه های گیاهی رونده برای کشت و نگهداری در بالکن معرفی شده است.

برای آشنایی با گونه هایی از درختان بهار گل می توانید مقاله « تراس بهاری، مهمانی عطر و رنگ » را مطالعه نمایید.

گلیسین

گیاه پیچ گلیسین Wisteria sinensis یکی از مهمترین گیاهان رونده است؛ که در بهار به گل می رود. این گیاه خزان دار، با برگ های شانه ای سبز روشن است؛ که در پاییز به رنگ زرد طلایی در می آید. خوشه های گل بنفش،آبی یا سفید آن اوایل بهار قبل رشد برگ ها ظاهر می شوند. و بین ۲ تا ۴ هفته گلدهی آنها ادامه دارد. علاوه بر آن گل ها عطر لطیف و ملایمی دارند که در هوای خنک بهاری به خوبی قابل تشخیص است.

چرا از پیچ گلیسین در بالکن استفاده می شود؟

مهمترین دلایل اهمیت گلیسین به عنوان یکی از گیاهان بالارونده بالکن رشد سریع و مقاومت آن است. این گیاه گونه ای مقاوم با نگهداری آسان است. به نور آفتاب متوسط تا زیاد نیاز دارد. به همین دلیل آفتاب شدید بالکن به آن آسیب نمی رساند. علاوه بر آن در صورت آبیاری مناسب می تواند خشکی هوا را در شهرهایی مانند تهران تحمل کند. این گیاه به ندرت به آفات و بیماریها دچار می شود. و رشد سریع آن در طراحی گیاهی بالکن و هدایت شاخه ها بسیار موثر است. به همین دلیل براحتی در طی دو تا سه سال می توان با آن نرده ها و دیوارهای مورد نظر را پوشش داد.

برای مطالعه بیشتر در مورد طراحی بهاری می توانید مقاله « انتخاب گیاهان در روف گاردن بهاری» را مطالعه نمایید.

گیاهان رونده مناسب بالکن (اسپینگر)
کاشت پیچ گلیسین به عنوان گیاه بالارونده بر روی آلاچیق تراس

گل کاغذی

گیاه گل کاغذی Bougainvillea یکی از بهترین گزینه ها برای شهرهای جنوبی کشور به حساب می آید. در اقلیم حاره ای و نیمه حاره ای این گیاه به صورت همیشه سبز بوده و در تمام سال گلدهی دارد. در استان های شمالی مانند گیلان و مازندران نیز گل کاغذی رشد خوبی دارد؛ اما در پاییز و زمستان خزان می کند. و از سرمای و یخ زدگی زمستان نیز باید محافظت شود. با این وجود یکی از بهترین گونه ها با رشد زیاد است. که قابلیت هرس، تربیت و فرم پذیری بالایی دارد. و برای پوشاندن دیوارها، نرده ها و شبکه های هدایت گیاه بسیار مناسب است.

گل کاغذی علاوه بر بافت پر و شاداب برگ ها، برگچه های رنگی زیبایی دارد. این برگچه های رنگی در اطراف گل اصلی که ریز و سفید است ظاهر می شوند. و تنوع رنگی بالایی مانند زرد، نارنجی، قرمز، صورتی، سرخابی و بنفش دارند. حجم زیاد گل و رنگ قوی آن در طراحی بسیار چشمگیر و زیباست. ضمن آنکه گلدهی طولانی مدت این گیاه نیز یکی از مهمترین دلایل استفاده زیاد از آن است.

گل کاغذی، گیالان بالارونده مناسب بالکن
هدایت و هرس گل کاغذی بر روی دیواره ی  آرک های تراس

پیچ اناری

گیاه پیچ اناری Campsis یکی از جذابترین پیچ های بالارونده در بهار و تابستان است. این پیچ هم مانند گل کاغذی در آب و هوای گرم رشد بهتری دارد. با این وجود در مناطق معتدل هم کشت می شود. پیچ اناری دارای برگ های سبز میانه و گل هایی شبیه به گل انار است. که به رنگ های قرمز، صورتی و زرد هستند. رنگ قرمز آن در ایران رایج تر است. و گلدهی آن از اواخر بهار تا اواخر تابستان ادامه دارد. این گیاه نیز به مراقبت کمی نیاز دارد. و در آفتاب مستقیم رشد خوبی دارد. سرعت رشد آن نسبتا بالاست؛ و به راحتی سازه هایی مانند نرده و آلاجیق را می پوشاند.

گیاهان رونده مناسب بالکن (اسپینگر)
استفاده از پیچ اناری به عنوان بالارونده یا گیاه آویز برای ساخت تراس گاردن

امین الدوله

پیچ امین الدوله Lonicera sp یکی از شناخته شده ترین گیاهان فضای سبز شهری تهران است. امین الدوله بیشتر یک گیاه رونده محسوب می شود تا بالارونده. با این وجود به دلیل شاخه های نرم و انعطاف پذیر قابلیت هدایت و شکل دهی خوبی دارد. علاوه بر آن امین الدوله گیاهی همیشه سبز یا نیمه خزان کننده است. به همین دلیل در سرمای کم مانند گونه های همیشه سبز برگ های خود را حفظ می کند. برگ های این گیاه تخم مرغی شکل، سبز تیره با نمای چرمی است. و گل های آن به رنگ سفید، زرد، صورتی و بسیار معطر است؛ که در بهار و تابستان رشد می کنند.

گیاه امین الدوله یکی از گونه های بسیار مقاوم است. که به راحتی در آفتاب و سایه رشد می کند. با این وجود گلدهی آن در آفتاب بهتر انجام می شود. نیاز این گیاه به آبیاری متوسط است، اما مقاومت خوبی در شرایط خشکی نیز دارد. و به دلیل رشد بالا و سریع آن یکی از گیاهان ایده آل برای پوشاندن دیوار هاست.

گیاهان رونده مناسب بالکن، امین الدوله
استفاده از پیج امین الدوله به عنوان گیاه رونده بر روی حفاظ و دیواره بالکن

نسترن

گیاه نسترن رونده Rosa canina یکی از گیاهان مورد علاقه مردم ایران است. نسترن در واقع یکی از گیاهان خانواده رز است. به همین دلیل بسیاری از مشخصات آن با رز مشترک است. نسترن گیاهای برگ ریز است که به صورت بالارونده رشد می کند. بیشتر گونه های آن دارای خار هستند. با این وجود به دلیل رشد مناسب و گل های زیبا استفاده زیادی دارد. گل های نسترن به رنگ های سفید، قرمز و زرد هستند که در طول بهار رشد می کنند.

تفاوت تراس و بالکن و پاسیو
مطالعه این مقاله

نسترن رونده نیز از گیاهان مقاوم با رشد بالاست. به همین دلیل در صورت وجود آفتاب کافی و آبیاری مناسب تقریبا در هر مکانی رشد می کند. شاخه های آن قابلیت زیادی برای هدایت بر روی داربست دارد. بیماریهای نسترن مانند انواع گل رز نسبتا بالاست. اما روش های کنترل و مدیریت آن نیز به راحتی در بازار قابل تهیه است.

گیاهان رونده مناسب بالکن (اسپینگر)
هدایت نسترن بر روی دیواره و حفاظ بالکن

آبشار طلایی

گیاه آبشار طلایی Kerria japonica هم مانند نسترن یک گیاه بسیار شناخته شده در فضای سبز تهران است. این گیاه خزان دار، با گل های خوشه ای پرپر به رنگ زرد و نارنجی است. که شاخه های آن فرم آویز دارند. و در بهار با گل پوشیده می شوند. این گیاه مناسب آب و هوای خنک و مرطوب است. آبیاری آن منظم و متوسط بوده و برای رشد نیاز به آفتاب کامل دارد. هر چند که تا حدی سایه را نیز تحمل می کند. آبشار طلایی در کل گیاهی بی دردسر برای نگهداری است. اما شاخه های آن قابلیت بالاروندگی ندارند. و نیاز است تا بر روی داربست یا نرده بالکن هدایت شود. با این وجود به صورت ترکیب با سایر گیاهان رونده می تواند یکی از گیاهان مناسب بالکن در نظر گرفته شود.

گیاهان رونده مناسب بالکن (Espinger)
کشت آبشار طلایی برای هدایت بر روی داربست برای ساخت نمای سبز

یاس شیروانی

خانواده یاس ها گونه های متنوع و زیادی دارند. که بسیاری از آنها در طراحی تراس گاردن استفاده می شوند. یاس سفید Jasminum officinale یکی از انواع یاس های بالارونده است. و با نام های یاس سفید، یاسمن سفید و یاس شیروانی شناخته می شوند؛ گل های یاس شیروانی سفید، کوچک و معطر است. که در بهار و تابستان ظاهر می شود. یاس شیروانی گیاهی نیمه خزان کننده است و در مناطق معتدل و گرم خزان کامل نمی کند. این گیاه نیازمند آبیاری منظم، آفتاب کامل و آب و هوای معتدل است. گرما و سرمای شدید می تواند به یاس آسیب برساند.

یاس شیروانی در گلدان به صورت محدود رشد می کند. به همین دلیل تنها بخش محدودی را می تواند پوشش دهد. هرس و تربیت آن هم به صورت محدود در اواخر زمستان انجام می شود. و بیشتر برای تربیت روی دیوار و داربست استفاده می شود. یاس شیروانی به عنوان یک گیاه مکمل در ترکیب با گونه های دیگر انتخاب خوبی به عنوان یکی از گیاهان رونده بالکن است.

 

گیاهان رونده مناسب بالکن ، یاس
طراحی بالکن سبز با استفاده از یاس شیروانی با هدایت و هرس فرم

یاس رازقی

گل یاس رازقی یا یاس عربی Jasminum sambac می تواند انتخابی خاص به عنوان یکی از گیاهان رونده بالکن باشد. این گیاه نیمه همیشه سبز است. و گل های آن با رنگ سفید شیری به صورت کم پر و پرپر وجود دارند. در مناطق با آب و هوای گرم و مرطوب یاس رازقی در بهار و پاییز گل می دهد. اما در مناطق معتدل و سرد گیاه حساسی محسوب می شود. این گیاه به نور کافی، بدون آفتاب مستقیم و آبیاری و رطوبت مناسب احتیاج دارد. برای استفاده آن در بالکن بهتر است در بخش محفوظ بالکن قرار بگیرد. و در زمستان نیز باید پوشانده شود. نگهداری یاس رازقی نیاز به توجه و دقت زیادی دارد. با این وجود گل های بسیار معطر و فرم شاداب گیاه اثر زیادی بر فضای بالکن دارد. و یکی از بهترین گزینه ها برای باغبانهای حرفه ای است.

گیاهان رونده مناسب بالکن (Espinger)
کابرد یاس رازقی در طراحی بالکن سبز به صورت گلدانی

پیچ تلگرافی

گونه پیچ تلگرافی Vinca sp یکی از گیاهان رونده مناسب بالکن است؛ که کمتر در ایران معرفی می شود. پیچ تلگرافی گیاهی همیشه سبز است. و گل های پروانه مانند آن در رنگ های زیادی مانند آبی و بنفش، ارغوانی و سفید هستند؛ که در بهار ظاهر می شوند. پیچ تلگرافی گیاهی نسبتا کم توقع و مقاوم است. در زمستان قادر به تحمل سرما است. و در تابستان های خشک می تواند در محل های دارای سایه و نسبتا محفوظ به رشد خود ادامه دهد. از نظر فرم رویشی این گیاه مانند امین الدوله بیشتر رونده است، تا بالارونده. اما به دلیل شاخه های انعطاف پذیر قابلیت تربیت بالایی بر روی داربست و دیوار دارد.

گیاهان رونده مناسب بالکن (Espinger)
طراحی تراس سبز با استفاده از پیچ تلگرافی در رنگ های مختلف

پیچ کلماتیس

کلماتیس Clematis یک انتخاب لوکس به عنوان یکی از گیاهان رونده مناسب بالکن است. پیچ کلماتیس گیاهی خزان دار است. و گل های آن تقریبا در تمامی رنگ ها وجود دارند. از نظر زمان گلدهی نیز گونه های زود گل دهنده در اوایل بهار و تابستان و گونه های دیر گل دهنده در اواسط تابستان تا پاییز به گل می روند.  کلماتیس نیز گیاهی نسبتا رونده است تا بالارونده؛ با این وجود قابلیت تربیت بالایی بر روی داربست و دیواره دارد. این گیاه غیر از آب و هوای گرم جنوب، تقریبا در همه جا قابل کشت است. نیاز به آبیاری منظم، خاک نسبتا قلیایی و نور مستقیم برای گلدهی دارد. هر چند که در مناطق بسیار گرم بهتر است در سایه قرار گیرد. با در نظر گرفتن همه این موارد می تواند یکی از بهترین انتخاب ها برای ساخت تراس گاردن متفاوت باشد.

گیاهان رونده مناسب بالکن ، کلماتیس
کاربرد پیچ کلماتیس به صورت گلدانی در طراحی تراس سبز خاص

 

اجرای روف گاردن
بنر اجرای روف گاردن
دانلود کاتالوگ اسپینگر
دانلود کاتالوگ اسپینگر

برخی پروژه های اجرا شده

پروژه مسکونی نیاوران

آدرس: تهران – نیاوران
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۳
معمار:
مهندس عضدی فر
مساحت پروژه: ۱۸۰ متر مربع

پروژه پرنسا مال

آدرس: تهران – خیابان صابونیان
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۷
طراح: مهندسین مشاور دات
مساحت پروژه: ۲۳۰۰ متر مربع

پروژه شاد آباد

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
طراح پروژه: دفتر معماری فرحو
مساحت پروژه: 90 متر مربع

ساختمان مسکونی رزاقی

آدرس: قم
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۱
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۱۶۰ متر مربع

مسکونی مینا رزیدنس کیش

آدرس: جزیره کیش
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۹
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۶۰۰ متر مربع

روف گاردن محوطه جنوبی ایرانمال

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
نوع پروژه: تجاری - تفریحی
مساحت پروژه: 2000 متر مربع

مشاهده پروژه ها

2 نظر برای مقاله “گیاهان رونده مناسب بالکن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: این محتوا شامل قوانین کپی رایت می شود.
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟