درختچه سه رنگ یا فتونیا

سه رنگ

درختچه سه رنگ یا فوتینیا ( که در فارسی به اشتبا فیتونیا هم گفته می شود) یکی از خاص ترین گونه های پهن برگ و همیشه سبز در طراحی فضای سبز است. این گیاه دارای برگ هایی پهن و براق است که در بهار، تابستان و پاییز دارای ۳ رنک متفاوت است. به همین دلیل به اسم درختچه سه رنگ نیز شناخته می شود. علاوه بر آن در بهار دارای خوشه های گل های زرد و سفید و بعد از آن حبه های ریز سرخ و سبیه به انگور است.

فوتینیا در طراحی فضاب سبز به عنوان پرچین، کشت ردیفی و درختچه تکی کاربرد زیاد دارد. و به دلیل رنگ قرمز شاخ و برگ ها، از سایر گیاهان متفاوت است. این درختچه رشد نسبتا مناسب و سریعی دارد. که بوته های هرس نشده آن به راحتی می توانند ۴ تا ۵ متر نیز رشد کنند.  در کنار کاربرد در فضای سبز به دلیل مقاومت بالای آن به گرما و سرما از گونه های مناسب در روف گاردن نیز شناخته می شود. به خصوص انواع هرس شده توپی آن در ارتفاع زیر دو متر کاربرد زیادی برای روف گاردن دارند.

در این مطلب از اسپینگر شما را با ویژگی های این گیاه به عنوان یکی از گونه های مرسوم و مناسب کاشت در روف گاردن آشنا می کنیم. برای مطالعه بیشتر در مورد درختچه های مناسب روف گاردن می توانید مقاله «انواع درخت مناسب روف گادرن» و «درخت های با ریشه کم عمق» را مطالعه نمایید.

نام علمی: Photinia

نام انگلیسی: Photinia

سه رنگ

روش آبیاری

فوتینیا در تمام سال و به خصوص ماه های گرم به آبیاری عمیق و منظم نیاز دارد. این گیاه با وجود تحمل نسبی خشکی، نیاز به خاک مرطوب و آبیاری منظم دارد.

شرایط خاک

خاک مورد نیاز برای سه رنگ، خاک غنی با زهکش خوب است. به همین دلیل ترکیب خاک باغچه و کود آلی با زهکش مناسب برای آن خوب است. و خاک های مخصوص روف گاردن نیز شرایط مناسب برای پرورش و نگهداری آن را خواهد داشت. اگرچه باید توچه داشت حداقل عمق لازم برای کشت فتونیا در کمترین حالت ۵۰ سانتیمتر است. و بهتر است برای بوته های بزرگ تر محل کشت ۹۰ سانتیمتر عمق داشته باشد.

سه رنگ

شرایط نور

درختچه سه رنگ یا فوتینیا برای رشد مناسب به آفتاب کامل احتیاج دارد. این گیاه می تواند سایه نسبی را نیز تحمل کند. اما برای ردش متراکم شاخ و برگ و ایجاد رنگ قرمز درخشان در شاخساره نیاز به نور کافی دارد.

جان پناه روف گاردن
مطالعه این مقاله

کود دهی

دادن کود مناسب در اواخر زمستان و اوایل بهار می تواند غذای کامل گیاه را تامین کند. و بر روی رشد برگ های سالم و زیبا اثر مستقیم بگذارد.

سه رنگ

روش تکثیر

برای تکثیر درختچه سه رنگ معمولا از قلمه استفاده می شود. در فصل پاییز از قلمه های نیمه خشبی آن که به راحتی ریشه دار می شود، برای تکثیر استفاده می کنند.

هرس

درختچه فتونیا دارای فرم رشد پر و نسبتا متراکم است. هرس فرم این گیاه تنها برای شکل دهی آن به صورت دیواره، توپی یا منظم کردن آن به کار می رود. اما هرس سالانه شاخ و برگ در فوتینیا باید اواخر زمستان انجام شود. اگرچه هرس نوک زنی در شاخه در تمام طول سال می تواند انجام شود. که باعث رشد بیشتر برگ های جدید قرمز می شود.

سه رنگ

 

اجرای روف گاردن
بنر اجرای روف گاردن
دانلود کاتالوگ اسپینگر
دانلود کاتالوگ اسپینگر

برخی پروژه های اجرا شده

پروژه مسکونی نیاوران

آدرس: تهران – نیاوران
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۳
معمار:
مهندس عضدی فر
مساحت پروژه: ۱۸۰ متر مربع

پروژه پرنسا مال

آدرس: تهران – خیابان صابونیان
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۷
طراح: مهندسین مشاور دات
مساحت پروژه: ۲۳۰۰ متر مربع

پروژه شاد آباد

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
طراح پروژه: دفتر معماری فرحو
مساحت پروژه: 90 متر مربع

ساختمان مسکونی رزاقی

آدرس: قم
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۱
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۱۶۰ متر مربع

مسکونی مینا رزیدنس کیش

آدرس: جزیره کیش
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۹
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۶۰۰ متر مربع

روف گاردن محوطه جنوبی ایرانمال

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
نوع پروژه: تجاری - تفریحی
مساحت پروژه: 2000 متر مربع

مشاهده پروژه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: این محتوا شامل قوانین کپی رایت می شود.
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟