درخت های با ریشه کم عمق

اگر شما هم می‌خواهید در روف گاردن خود درخت و درختچه‌های مختلف بکارید؛ باید از درخت های با ریشه کم عمق استفاده کنید. روف گاردن محیطی حساس است. و باید در آن حداکثر میزان ایمنی رعایت شود. یکی از مهمترین نکات ایمنی عدم آسیب رساندن به سازه سقف و ایزولاسیون توسط ریشه گیاهان است. که در مورد درختان اهمیت بیشتری دارد. به همین دلیل از نظر نوع ریشه درختان با ریشه محدود از درختان مناسب روف گاردن هستند.

درخت های با ریشه کم عمق دارای تنوع زیادی هستند. انواع گونه هایی همیشه سبز، برگریز و گلدار در این دسته قرار می گیرند. که با توجه به طراحی درختان مناسب روف گاردن از بین آنها انتخاب می شود. این نوع درخت ها زیبایی بی‌نظیری دارند و به ساختار و چشم انداز روف گاردن کمک می‌کنند. از جمله درختان با ریشه کم عمق می‌توان این گونه ها را معرفی کرد. انواع سرو، کاج، مرکبات، و بعضی از انواع افرا. در این مقاله توضیح می‌دهیم که درخت های با ریشه کم عمق چه درختانی هستند. و چطور می‌توانید بهترین درخت ها برای کاشت در روف گاردن را انتخاب کنید.

درخت های با ریشه کم عمق

اهمیت انتخاب درخت های با ریشه کم عمق برای روف گاردن چیست؟

دقت داشته باشید که هر نوع درختی را نباید در پشت بام ساختمان کاشت. به‌ مرور زمان ریشه درختان گسترش پیدا می کنند. در بعضی از گونه ها ریشه به ایزولاسیون و سازه سقف نفوذ می کند. همین نفوذ باعث ورود رطوبت، آسیب‌ دیدگی و ترک در ساختمان می گردد.

بنابرین اگر می‌خواهید سال‌های زیادی در روف گاردن از درختان تزئینی مراقبت کنید؛ باید گیاهان را به دقت انتخاب کنید. و از درختان یا گیاهانی که ریشه کم عمق و کوتاهی دارند، بهره بگیرید. رشد ریشه در این نوع گیاهان محدود است. در نتیجه با گذشت زمان هیچ گونه آسیبی به ساختمان وارد نمی کند. ضمن آنکه گیاهان با ریشه های مهاجم از نظر نگهداری سخت تر هستند. و به آب و حجم خاک بیشتری نیاز دارند. به همین دلیل کاشت آنها در شرایط سخت روف گاردن مناسب نخواهد بود.

طراحی فضای سبز (اسیپنگر)

فاکتورهای مهم برای انتخاب گیاهان مناسب روف گاردن

 • مقاومت به نور و گرما

روف گاردن فضایی با تنش های محیطی است. میزان تابش آفتاب در آن بیشتر است. و رطوبت کمتری نسبت به سطح زمین دارد. به طور معمول گیاهانی که در برابر گرما و نور شدید خورشید مقاوم هستند، می توانند از گیاهان مناسب روف گاردن باشند. علاوه بر آن در اکثر بام‌های سبز برای گیاهان سایبان در نظر گرفته نمی‌شود.و شدت و مدت تابش افتاب بیشتر خواهد بود. نور مستقیم و خشکی شدید برای بسیاری از گیاهان مناسب نیست؛ و آسیب شدیدی به آن می رساند. که نمای زیبای روف گاردن را از بین خواهد برد.

طراحی فضای سبز (اسیپنگر)

 • ریشه کم عمق

گیاهان برای رشد مناسب نیاز به حجم و نوع خاک مناسب دارند. در این بین گونه های با ریشه ی گسترده نیاز به حجم خاک بیشتری دارند. و در شرایط محدود روف گاردن امکان خاکریزی در حجم زیاد وجود ندارد. در نتیجه به دلیل کمبود فضای رشد، گیاه به مرور زمان آسیب می بیند. در حالیکه درختچه و درخت های با ریشه کم عمق به راحتی در فضای محدود رشد می کنند. و زیبایی شاخ و برگ خود را نیز از دست نمی دهند.

علاوه بر آن، همانطور که گفته شد امنیت در سازه روف گاردن اهمیت زیادی دارد. درختان با ریشه های گسترده و مهاجم در اثر رشد به سازه سقف نفوذ می کنند. در نتیجه ایزولاسیون روف گاردن آسیب دیده و رطوبت به دیواره نفوذ می کند. ضمن آنکه رشد ریشه در سازه باعث ایجاد ترک و شکستگی می گردد. که در طولانی مدت می تواند باعث ریزش سقف شود. حتی درصورت استفاده از درختان با ریشه های مهاجم، درختان باید در باکس های درختی جدا از سطح سقف کشت شوند. و به طور منظم رشد ریشه و امنیت آنها کنترل شود.

درخت های با ریشه کم عمق

 • مقاومت در برابر باد

آسیب باد به گیاهان معمولا به دو روش صورت می گیرد. اول کاهش رطوبت محیط و ایجاد خشکی در محیط است. و دوم ناشی از باد افتادگی و شکستن گیاهان خواهد بود. در خصوص آسیب اول باید از گیاهان مقاوم به خشکی استفاده کرد. ضمن آنکه آبیاری مناسب و مه پاشی می تواند به سلامت گیاهان کمک زیادی کند.

از ویژگی های گیاهان مناسب روف گاردن مقاومت آنها در برابر آسیب های فیزیکی ناشی از باد است. درخت های با ریشه کم عمق می توانند در برابر باد افتادگی تا حدی آسیب پذیر باشند. اگرچه درختان با ریشه پخش و ارتفاع کم مقاومت خوبی در برابر باد دارند. و ارتفاع درختان در روف گاردن کمتر از ۳ متر خواهد بود. با این وجود در صورت خطر باد افتادگی از انواع قیم و سیستم های نگهدارنده انکراژ برای تثبیت درختان در روف گاردن استفاده می شود.

طراحی فضای سبز (اسیپنگر)

کدام درختان برای کاشت در روف گاردن مناسب هستند؟

 • درخت سرو

درخت سرو از گیاهان مناسب روف گاردن است. این درخت از گونه های همیشه سبز و زینتی است. که به نگهداری و مراقبت خیلی کمی احتیاج دارد. در مقایسه با بسیاری از درختان، ریشه کم عمق‌تر و محدودی دار؛ و در برابر گرما، سرما، خشکی و باد نیز مقاوم است. به‌ طور معمول سروها در مکان‌های پرنور رشد بهتری دارند. اما سایه را نیز تا حدی تحمل می کنند. با کاشت سرو در روف گاردن، درختانی سبز، کشیده و نسبتا منظم دارید. که در تمام سال زیبایی خود را حفظ می کنند؛ و در صورت نیاز قابلیت هرس نیز دارند.

درخت های با ریشه کم عمق
کاشت سرو به صورت هرس شده برای حاشیه روف گاردن
 • درخت کاج

انواع گونه های کاج از درخت های با ریشه کم عمق و مناسب روف گاردن هستند. کاج ها گونه های همیشه سبز، مقاوم و با فرم نسبتا منظم هستند. که مقاومت خوبی به تنش های دمایی، باد و خشکی دارند. انواع کاج مانند گونه های نوئل، کاج مطبق و کاج مشهد جزو گونه های مناسب روف گاردن هستند. که در تهران هم مورد استفاده قرار می گیرند.

برای آشنایی بیشتر با درخت کاج مطبق می توانید مقاله “کاج مطبق – گیاه مناسب روف گاردن” را مطالعه نمایید.

درخت های با ریشه کم عمق
استفاده از درخت کاج در روف گاردن
 • یاس هلندی

یاس هلندی از پر کاربردترین درخت های با ریشه کم عمق است. که به صورت تخصصی هرس شده و برای روف گاردن استفاده می شود. این درختچه از ارتفاع ۵۰ سانتی متری به شکل بوته ای، تا درختهایی با ارتفاع ۳ متر قابل رشد و کنترل است. درختچه یاس هلندی، همیشه سبز، بسیار زیبا، مقاوم و مناسب آب و هوای تهران است. که شاخ و برگ متراکم زیبا و گلهای خوشه ای سفید در فصل بهار دارد.

کاج مطبق - گیاهان مناسب روف گاردن
مطالعه این مقاله

برای آشنایی بیشتر با درختچه یاس هلندی می توانید مقالهیاس هلندی” را مطالعه نمایید.

طراحی و ساخت روف گاردن (اسپینگر)
کاربرد یاس هلندی در طراحی فضای سبز روف گاردن
 • مگنولیای زمستانه

درخت مگنولیا دارای دو گونه تابستانه و زمستانه است. مگنولیای زمستانه گیاهی برگریز است. و در بهار پیش از رشد برگ ها بر روی آن گل های جام مانند به رنگهای سفید، صورتی یا بنفش ظاهر می شود. این درخت ارنفاعی بین ۱٫۵ تا ۳ متر دارد. و به دلیل خواب زمستانه در برابر سرما مقاوم است. ریشه های محدود مگنولیای زمستانه آن را در گروه گیاهان مناسب روف گاردن قرار می دهد. که به صورت تک درخت، در بخش های محفوظ و گلدان های درختی قابل کشت است.

برای آشنایی بیشتر با درختچه مگنولیا می توانید مقالهمگنولیا زمستانهرا مطالعه نمایید.

 • درخت ارغوان

یکی دیگر از درخت های با ریشه کم‌ عمق که در روف گاردن کشت می شود، درخت ارغوان است. ارغوان در برابر سرما و یخ‌زدگی مقاومت بسیار زیادی دارد و می‌تواند تا دمای -۲۳ درجه سانتی‌گراد را تحمل کند. ضمن آنکه کرما، خشکی و خاک های ضعیف را به خوبی تحمل می کند.درخت ارغوان گل‌های ارغوانی دارد؛ که در بهار پیش از برگ ها بر روی تنه ظاهر می شود. و برگ های آن در پاییز به رنگ طلایی در می آید. فرم کوچک، قابلت کنترل و رشد محدود ارغوان آن را در گروه درختان مناسب روف گاردن قرار داده است.

برای آشنایی بیشتر با درخت ارغوان می توانید مقاله “درخت ارغوان – گیاه مناسب روف گاردن” را مطالعه نمایید.

 • درخت اقاقیا

اقاقیا نیز یکی دیگر از درختان زینتی با ریشه کم عمق است. این درخت زیبا، رشد بسیار سریعی دارد؛ و در فصل بهار و تابستان شروع به گل‌دهی می‌کند. درخت اقاقیا شاخه‌هایی آویزان دارد و بهترین گزینه برای سایه اندازی فضای پشت بام می تواند باشد. علاوه بر آن درخت اقاقیا مقاوم به گرما، خشکی، باد و خاک های فقیر است. ضمن آنکه ریشه های آن به تقویت خاک نیز کمک می کنند.

برای آشنایی بیشتر با درخت اقاقیا می توانید مقاله “درخت اقاقا – درختان مناسب روف گاردن” را مطالعه نمایید.

 • درختچه پیراکانتا

پیراکانتا از درختچه های نیمه ایستاده، با برگ های همیشه سبز و ریشه کم عمق است. برگ های پیراکانتا گرد، به رنگ سبز تیره و تخم مرغی شکل است. در فصل بهار گل های سفید و د پاییز میوه های قرمز و نارنجی جذابی می دهد. با هدایت مناسب پیراکانتا به صورت درخت کوتاه ایستاده قابل فرم دهی است. و در صورت کاشت در حاشیه دیوار روف گاردن، فرم نیمه آویز به خود می گیرد. این درخت مقاومت زیادی به سرما و گرما دارد. که برای کشت در روف گاردن مناسب است.

 • درختچه شمشاد

گونه های شمشاد، از پرکاربردترین درختچه های همیشه سبز هستند. که رشد ریشه محدود دارند. این درختچه مقاومت خوبی به گرما، سرما و آفتاب دارد. و بیشتر به صورت هرس شده در ارتفاع های مختلف به کار می رود. انواع شمشاد در ترکیب با گل های فصلی بخش زیادی از فضای سبز رایج در تهران را تشکیل می دهند. و از گیاهان بسیار پر کاربرد در روف گاردن هستند.

 • درختچه به ژاپنی

گیاه به ژاپنی درختچه ای برگریز، با فرم گرد و ریشه محدود است. این درختچه دارای گل های بسیار زیبا در بهار است. و در پاییز برگ های آن به رنگ نارنجی و قرمز در می آید. مقاومت به ژاپنی به آفتاب، گرما، سرما و خشکی آن را در گروه درخت های با ریشه کم عمق مناسب روف گاردن قرار می دهد. ضمن آنکه این گیاه در ترکیب با یاس زرد به عنوان جفت های گیاهی در طراحی کاشت به کار می روند.

 • درختچه فوتونیا

فتونیا یا سه رنگ درختچه ای همیشه سبز است. که برگ های آن در بهار و تابستان به رنگ قرمز و ارغوانی است. این گیاه نسبت به سرما و باد مقاوم است. ضمن آنکه رشد ریشه محدودی دارد. به دلیل تفاوت رنگی برگ های آن با سایر گیاهان، از گونه های مناسب برای روف گاردن است. که در ترکیب با شمشاد و یاس هلندی به کار می رود.

 • پیچ امین‌ الدوله

پیچ امین الدوله جزو پر رشد ترین گیاهان رونده مناسب برای تهران است. این گیاه دارای ریشه های محدود و کم عمق است. در حالیکه شاخه های بلندی تولید می کند. امین الدوله برگهای بیضی شکل و گل هایی سفید و بسیار معطر در بهار و تابستان دارد. باید توجه کرد که این گیاه برای گلدهی نیاز به آبیاری کافی و آفتاب مناسب دارد. با این وجود تا حدی به سایه نیز مقاوم خواهد بود.

برای آشنایی بیشتر با پیچ امین الدوله می توانید مقاله “پیچ امین الدوله” را مطالعه نمایید.

طراحی فضای سبز (اسیپنگر)
استفاده از پیچ امین الدوله به عنوان گیاه رونده بر روی پرگولای روف گاردن

سخن پایانی

گونه های گیاهی زیادی از بین گیاهان با ریشه های کم عمق وجود دارند. که در گروه گیاهان مناسب روف گاردن قرار می گیرند. در این مقاله سعی کردیم تا چند نمونه از بهترین درخت های با ریشه کم عمق که در ایران مورد استفاده قرار می گیرند،معرفی کنیم. و دلایل انتخاب این درختان و درختچه ها برای کشت در روف گاردن را شرح دهیم. تا بتوانیم در انتخاب بهترین درخت ها برای روف گاردن به شما کمک کنیم.

برای آشنایی بیشتر با انواع درختان روف گاردن می توانید مقالهدرختچه های روف گاردن بهاریرا مطالعه نمایید.

اجرای روف گاردن
بنر اجرای روف گاردن
دانلود کاتالوگ اسپینگر
دانلود کاتالوگ اسپینگر

برخی پروژه های اجرا شده

پروژه مسکونی نیاوران

آدرس: تهران – نیاوران
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۳
معمار:
مهندس عضدی فر
مساحت پروژه: ۱۸۰ متر مربع

پروژه پرنسا مال

آدرس: تهران – خیابان صابونیان
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۷
طراح: مهندسین مشاور دات
مساحت پروژه: ۲۳۰۰ متر مربع

پروژه شاد آباد

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
طراح پروژه: دفتر معماری فرحو
مساحت پروژه: 90 متر مربع

ساختمان مسکونی رزاقی

آدرس: قم
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۱
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۱۶۰ متر مربع

مسکونی مینا رزیدنس کیش

آدرس: جزیره کیش
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۹
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۶۰۰ متر مربع

روف گاردن محوطه جنوبی ایرانمال

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
نوع پروژه: تجاری - تفریحی
مساحت پروژه: 2000 متر مربع

مشاهده پروژه ها

6 نظر برای مقاله “درخت های با ریشه کم عمق

 1. لیلا افخمی :

  در روف گاردن ما از یاس هلندی و کاج استفاده شد. خیلی زیباست اما تغییر رنگ ندارند و همیشه یک شکل هستند. برای داشتن تنوع رنگی چه گیاهانی رو پیشنهاد می کنید؟

  • خانم مهندس نصرتی راد :

   با سلام.
   بهترین پالت گیاهی در اجرای روف گاردن شامل ۵۰ درصد گیاهان همیشه سبز و ۵۰ درصد گیاهان خزان دار است. که این نسبت تا میزان یک سوم همیشه سبز و دو سوم خزان دار هم می تواند تغییر کند.
   برای بهبود پالت گیاهی می توانید از گل های فصلی، گیاهان رونده خزان دار و بوته های خزان دار استفاده نمایید. برای بررسی گونه های گیاهی پیشنهادی می توانید به بخش گیاهان مناسب روف گاردن در سایت اسپینگر مراجعه کنید.

 2. سجاد ملاکریمی از خمینی شهراصفهان :

  عالی بود ممنون
  فقط اگه لطف می کردید درختان میوه کم حجم تر را بیشتر می نوشتید بهتر بود

 3. آرپادو :

  وقت بخیر

  برای کاشتن درختانی با ریشه کم عمق جهت کاشت کنار مزار میخواستم بفرمایین همین درختان مناسب روف گاردین مناسب کنار سنگ مزار هست ?
  طوریکه بعدها به سنگ مزار آسیب نرساند?
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  • خانم مهندس نصرتی راد :

   با سلام .
   بله. از گیاهان مناسب روف گاردن برای کشت در آرامستان می توان استفاده کرد. با این وجود بهتر است از بوته هایی با ریشه های کوتاه، یا درختان سوزنی برگ که حجم ریشه کمی دارند استفاده کنید.
   در کنار آن یکی از مهمترین نکات انتخاب گیاهان مقاوم به گرما و خشکی است. به خصوص که رسیدگی به آنها در فضای آرامستان به شکل منظم امکان پذیر نمی باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: این محتوا شامل قوانین کپی رایت می شود.
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟