اجرای روف گاردن ؛ هر آنچه که باید درباره نحوه اجرای روف گاردن بدانید

روف گاردن‌ با ایجاد فضایی سبز و زیبا، چشم‌اندازی متفاوت و آرامش‌بخش را فراهم می‌کند. به همین دلیل، محبوبیت آنها در میان افرادی که به زندگی شهری عادت کرده‌اند، بیشتر شده است. ضمن آنکه بام سبز مزیت‌های بسیاری دارد؛ از جمله بهبود کیفیت هوا، کمک به طول عمر بام و افزایش بهای ساختمان. اجرای روف گاردن می‌تواند این محیط را در اختیار شما قرار دهد.

اسپینگر - اجرای روف گاردن تهران شادآباد
اجرای روف گاردن تهران (پروژه شادآباد)

مراحل اجرای روف گاردن چیست؟

نحوه اجرای روف گاردن عمومی ترین و مهمترین نکته ای است، که از سوی کارفرمایان و بازدیدکنندگان سایت اسپینگر ( espinger ) پرسش می شود. مجموعه اسپینگر در این مطلب قصد دارد معمول ترین شیوه اجرای روف گاردن را با شما در میان بگذارد. در این مطلب کارشناسان اسپینگر شما را با نحوه ساخت روف گاردن، به صورت مرحله به مرحله آشنا خواهند نمود. برای ساخت و اجرای یک روف گاردن به صورت معمول مراحل زیر انجام می گیرد:

 • طراحی روف گاردن
 • اجرای تاسیسات
 • عایق سازی رطوبتی بام
 • اجرای لایه محافظ در باغچه ها
 • نصب لایه ضد ریشه در باغچه ها
 • اجرا و نصب لایه زهکش در باغچه ها
 • نصب لایه های فیلتراسیون باغچه ها
 • خاک ریزی و کاشت باغچه ها
 • کفسازی، نصب آلاچیق، مبلمان و …

در ادامه کارشناسان اسپنگر، شما را با مراحل مختلف ساخت روف گاردن آشنا خواهند نمود.

لایه های روف گاردن - اسپینگر - روف گاردن

برای آشنایی بیشتر با روف گاردن و لایه های مختلف آن، می توانید مقالات “روف گاردن چیست” و “آشنایی با لایه های روف گاردن” را مطالعه نمایید.

 • طراحی روف گاردن

اولین مرحله در اجرای روف گاردن تهیه طرح ها و نقشه های لازم برای این کار است.

نقشه های لازم برای ساخت روف گاردن چیست؟

طرح های لازم عبارتند از نقشه های معماری روف گاردن، نقشه های تاسیساتی شامل نقشه های آبرسانی، سیستم تخلیه و زهکشی، نقشه های روشنایی و الکتریکال، طرح کاشت و تهیه جداول برای خرید گل و گیاه مناسب. این نقشه ها باید توسط کارشناسان آشنا با موارد فنی، تهیه شده و سپس برای ساخت روف گاردن مورد استفاده قرار می‌گیرند. که مهندسان اسپینگر با توجه به تجربه های موفق در طراحی و اجرای پروژه های مختلف می‌توانند شما را در این زمینه یاری کنند.

 • اجرای تاسیسات

پس از تهیه نقشه ها، اجرای روف گاردن با شروع اجرای تاسیسات و تکمیل آن آغاز می شود. در این مرحله کلیه خطوط مربوط به آبیاری گیاهان و لوله های تخلیه آبهای اضافی ناشی از بارندگی و آبیاری گیاهان اجرا می‌شود. همچنین خطوط برق مربوط به  سیستم های روشنایی و سایر تاسیسات الکتریکی اجرا می گردد.

 • اجرای عایق رطوبتی بام

نصب عایق رطوبتی را شاید به توان مهمترین مرحله در ساخت روف گاردن به حساب آورد. بستر سازی و شیب بندی، اجرای عایق رطوبتی، تست آب بندی عایق و در ادامه محافظت از آن، بخشهای مختلفی از اجرای عایق رطوبتی هستند. هرگونه ایراد در انتخاب نوع عایق و اجرای عایق رطوبتی، می‌تواند کل سیستم یک روف گاردن را با مشکلات اساسی مواجه نماید. به همین دلیل کارشناسان اسپینگر با توجه به شرایط آب و هوایی، کاربری ساختمان، همچنین ویژگی های روف گاردن پروژه، اقدام به انتخاب عایق رطوبتی کرده و مطابق با دستور دستورالعمل‌ها استانداردها و آیین‌نامه‌های اجرایی، عایق رطوبتی را اجرا می کنند.

 

اسپینگر - روف گاردن
                  اجرای تست عایق رطوبتی- روف گاردن ساختمان مسکونی رزاقی – شرکت اسپینگر

روف گاردن پروژه مسکونی رزاقی

 • اجرای لایه محافظ عایق رطوبتی باغچه ها

پس از اجرای عایق رطوبتی، نوبت به اجرای لایه محافظ عایق رطوبتی می رسد. هدف از اجرای این لایه محافظت از لایه عایق رطوبتی در برابر آسیب های احتمالی می باشد. انتخاب نوع و جنس این لایه، با توجه به شرایط پروژه، نوع روف گاردن و میزان فشارهای ناشی از وزن کلی روف گاردن بر عایق رطوبتی صورت می گیرد. لایه محافظ بین لایه ضد ریشه و عایق رطوبتی قرار می گیرد. البته در برخی از شرایط با توجه به نوع روف گاردن و مشخصات عایق رطوبتی، امکان حذف این لایه وجود دارد.

اسپینگر - روف گاردن
                   اجرای لایه محافظ عایق رطوبتی روف گاردن ساختمان مسکونی رزاقی – شرکت اسپینگر
 • اجرای لایه ضد ریشه

اسپینگر - روف گاردن
    اجرای لایه ضد ریشه محوطه پروژه ایرانمال – شرکت اسپینگر

عملکرد و وظیفه لایه ضد ریشه به عنوان پنجمین مرحله از ساخت روف گاردن ، ایجاد سد در برابر آسیب های احتمالی ناشی از عملکرد ریشه گیاهان، در سازه و تاسیسات ساختمان است. انتخاب این ضد ریشه نیز باید با توجه به نوع گیاهان انتخاب شده و عمق کاشت باغچه ها  توسط کارشناسان آشنا با  شرایط فنی روف گاردن  انجام پذیرد. نکته مهم در انتخاب لایه ضد ریشه، این است که لایه حتما باید استانداردها و آزمونهای بین المللی مقاومت در برابر ریشه را دارا باشد.

توجه به جزئیات، اورلپ ها و همپوشانی های مختلف در اجرای این لایه بسیار مهم و حیاتی است. علاوه بر آن در هنگام نصب لایه ضد ریشه باید توجه نمود که، همراه با نصب لایه محافظ بین عایق رطوبتی و لایه ضد ریشه، یک لایه محافظ نیز حتما باید بین لایه ضد ریشه و لایه زهکش قرار گیرد. لایه محافظ، لایه ضد ریشه را از فشار های ناشی از لایه زهکش حفظ می کند.

 

چوب های مناسب برای مبلمان روف گاردن
مطالعه این مقاله

 

 

اجرای روف گاردن تهران محوطه جنوبی ایرانمال اسپینگر
 ساخت روف گاردن تهران (پروژه ایران مال)
 • اجرا و نصب لایه زهکش

اسپینگر - روف گاردن
         اجرای لایه زهکش- روف گاردن تهران پروژه مسکونی ازگل

پس از نصب لایه ضد ریشه، لایه زهکش نصب می شود. وظیفه لایه زهکش کمک به هدایت و تخلیه آب های اضافی موجود در گلدانها و باغچه هاست. در صورت عدم تخلیه مناسب این آبها، ریشه های گیاهان دچار پوسیدگی و فساد شده و گیاهان در مدت زمانی کوتاه از بین می روند. به همین دلیل در زمان ساخت روف گاردن انتخاب و نصب صحیح لایه های زهکش اهمیت بالایی پیدا می کنند. برای آشنایی هر چه بیشتر شما با انواع لایه های زهکش، این نکته را باید در نظر داشت که لایه های زهکش با توجه به عمق باغچه ها، در دو نوع کلی زهکش های دارای ظرفیت انبارش آب و بدون ظرفیت انبارش و نگهداری آب در دسترس هستند. که هر کدام از آنها خود در ابعاد و شکلها و جنسهای مختلف تولید می شوند.

 

 

 

 

 

 • اسپینگر - روف گاردن
             اجرای لایه فیلتر- روف گاردن تهران پروژه مسکونی ازگل

  اجرای لایه های فیلتراسیون

هفتمین مرحله، از مراحل مختلف ساخت روف گاردن، اجرای لایه های فیلتراسیون می باشد. وظیفه این لایه ها، جلوگیری از نفوذ خاک به سیستم زهکشی و لوله های تاسیساتی و همچنین شسته شدن خاک گلدانها و باغچه ها می باشد. لایه های فیلتراسیون که در روف گاردن به کار می روند شامل لایه های فیلتراسیون طبیعی که از شن و ماسه و …. تشکیل شده و یک لایه فیلتر ژئوتکستایل است؛ که دقیقا روی لایه زهکش قرار می گیرد.

 

 

 

 

 

اجرای روف گاردن تهران پروژه ازگل - مجری روف گاردن اسپینگر
اجرای روف گاردن تهران (پروژه ازگل)
 • خاک ریزی و کاشت باغچه ها

آخرین مرحله در اجرای باغچه ها و گلدانها، خاک ریزی و کاشت گیاهان است. در این بخش نیز باید به طرح اختلاط و ترکیب خاک دقت نمود. اجزا و عناصر مختلف که در ترکیب خاک مورد نیاز روف گاردن به کار می روند، به صورت معمول از خاک برگ،کوکوپیت، پوکه، پرلیت، ورمی کمپوست، خاک زراعی و … تشکیل شده است. گیاهان نیز با توجه به طرح کاشت تعیین شده و در انتهای کار در باغچه ها کاشته می شوند.

برای آشنایی بیشتر با ترکیبات خاک روف گاردن می توانید مقالات “ویژگی های خاک روف گاردن” و “ترکیب خاک روف گاردن” را مطالعه نمایید.

اسپینگر - روف گاردن
               اجرای خاک ریزی بستر کاشت – روف گاردن ساختمان مسکونی رزاقی – شرکت اسپینگر
 • کفسازی، نصب آلاچیق، مبلمان و …

اجرای کفسازی و نصب انواع مبلمان مربوط به روف گاردن، آخرین مرحله از ساخت روف گاردن است. مبلمان مورد استفاده در روف گاردنها، طیف وسیعی از وسایل و ابزار را شامل شده که با توجه به مساحت روف گاردن، میزان استفاده از آن و خواسته های شما انتخاب می شوند. که شامل مواردی مانند ، باربیکیو، چراغهای روشنایی، آلاچیقها، نیمکتها و … می شود.

طراحی فضای سبز (اسیپنگر)

اجرای کفسازی ترموود – روف گاردن ساختمان مسکونی رزاقی – شرکت اسپینگرطراحی فضای سبز (اسیپنگر)

کاشت گل و گیاه در روف گاردن ساختمان مسکونی رزاقی – شرکت اسپینگر

اجرای روف گاردن
بنر اجرای روف گاردن
دانلود کاتالوگ اسپینگر
دانلود کاتالوگ اسپینگر

برخی پروژه های اجرا شده

پروژه مسکونی نیاوران

آدرس: تهران – نیاوران
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۳
معمار:
مهندس عضدی فر
مساحت پروژه: ۱۸۰ متر مربع

پروژه پرنسا مال

آدرس: تهران – خیابان صابونیان
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۷
طراح: مهندسین مشاور دات
مساحت پروژه: ۲۳۰۰ متر مربع

پروژه شاد آباد

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
طراح پروژه: دفتر معماری فرحو
مساحت پروژه: 90 متر مربع

ساختمان مسکونی رزاقی

آدرس: قم
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۱
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۱۶۰ متر مربع

مسکونی مینا رزیدنس کیش

آدرس: جزیره کیش
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۹
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۶۰۰ متر مربع

روف گاردن محوطه جنوبی ایرانمال

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
نوع پروژه: تجاری - تفریحی
مساحت پروژه: 2000 متر مربع

مشاهده پروژه ها

22 نظر برای مقاله “اجرای روف گاردن

  • خانم مهندس نصرتی راد :

   با سلام . لایه های ممبران ضد ریشه دارای موادی هستند که مانع رشد ریشه در مجاورت آنها و نفوذ ریشه به عایق بندی می شود.
   لایه های عایق بندی در برابر نفوذ ریشه به شدت آسیب پذیر هستند. و بدون مواد ضد ریشه نمی توانند در برابر نفوذ آنها مقاومت کنند. و می توان گفت ریشه گیاهان بیشتریت آسیب را به عایق بندی روف گاردن وارد می کند. بنابراین در این خصوص باید دقت نمود.

  • سرکار خانم مهندس لطفی :

   سلام دوست عزیز
   مجموعه اسپینگر با توجه به تجربه کار بر روی فیلتر های خاک و ماندگاری گل و گیاه و عملکرد زهکش ها از فیلتر های خاک برند Dupont در پروژه استفاده میکند که به صراحت میتوان گفت تا به امروز نتایج قابل قبولی نسبت به دیگر رقبا داشته و طول عمر بالایی را برای روف گاردن ها رقم زده است. به طور نمونه دو محصول زیر به عنوان فیلتر های خاک قابل بیان است.
   لایه فیلتر خاک-DuPont-SF27
   لایه فیلتر خاک-DuPont-SF32

  • خانم مهندس نصرتی راد :

   با سلام. بله
   با توجه به نوع پروژه، شما برای مشاوره به طراح متخصص آن بخش ارجاع داده خواهید شد.
   برای این منظور می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید:
   ۰۲۱۸۶۰۹۱۳۹۴
   ۰۹۱۲۰۹۵۶۵۴۱

 1. فریبا خاوری :

  سلام روزتون بخیر سوالم اینکه صفر تا صد کار با خودتون هست؟منظورم باربیکیو مبلمان و… هستش با خودتون انجام میشه؟

  • خانم مهندس نصرتی راد :

   با سلام. مدت زمان عایق بندی در حالت عادی کمتر از مدت زمان اجرای تمام بخش های روف گاردن است.
   زمان مورد نیاز عایق بندی بر اساس متراژ و نوع متریال انتخابی برای عایق بندی (ایزوگام، ممبران، عایق رطوبتی پوششی ) انجام می شود. تیم اسپینگر به دلیل تجربه بالا در کمترین زمان ممکن این فرآیند را انجام خواهند داد.
   زمان مورد نیاز اجرای روف گاردن نیز به متراژ طرح و آیتم های اجرایی مربوط است.

  • خانم مهندس نصرتی راد :

   با سلام. غیر از مناطق بیابانی تقریبا در تمام کشور قابل اجراست. اگرچه غیر از اقلیم کلی منطقه، خرد اقلیم محل ساختمان و شرایط آن نیز در قابلیت اجرا موثر است.

  • آقای مهندس حسنی :

   با سلام. تمامی بام های دارای یک لایه ایزولاسیون آب بندی هستند. اما برای اطمینان بیشتر توصیه می شود یک لایه عایق اضافی در بام به کار رود.
   ضمن آنکه تمامی بخش هاس کشت گیاه نیاز به عایق بندی تخصصی روف گاردن از نوع عایق های ضد ریشه دارند.

  • خانم مهندس نصرتی راد :

   باسلام. بله. مقاومت وزنی کافی در برابر اضافه بار، عایق بندی کامل و دسترسی به تاسیسات مورد نیاز مانند آب، سیستم فاضلاب و برق

  • خانم مهندس نصرتی راد :

   با سلام. برای این منظور می توانید با همکاران شرکت اسپینگر از طریق شماره های زیر تماس بگیرید.
   ۰۲۱۸۶۰۹۱۳۹۴
   ۰۹۱۲۰۹۵۶۵۴۱

  • خانم مهندس لطفی :

   با سلام.
   زمان مورد نیاز برای اجرای روف گاردن به اندازه بام، طراحی و انواع کاربریهای انتخاب شده بستگی دارد.
   در نتیجه ساخت روف گاردن می تواند از سه هفته تا چند سال نیز ادامه داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: این محتوا شامل قوانین کپی رایت می شود.
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟