آشنایی با سان روم گاردن

به دنبال افزایش زندگی آپارتمان نشینی، کمبود فضای سبز در طراحی اغلب خانه‌ها دیده می‌شود. علاوه بر این که افزایش آلودگی هوا، احساس خوشایندی را برای مردم در فضای باز ایجاد نمی‌کند؛ در نتیجه طراحان به ایجاد فضای سبز در محیط بسته علاقه پیدا کردند. یکی ازاین سازه های متفاوت که هر روز محبوب‌تر می‌شود، سان روم گاردن است.

سان روم گاردن یکی از بهترین گزینه‌ها برای داشتن فضایی آرامش بخش و مملوء از گیاهان مختلف است. اما کاربرد آن چیست؟ و چه تفاوتی با روف گاردن دارد؟ برای این که بدانید سان روم گاردن چیست با ما همراه باشید.

طراحی فضای سبز (اسیپنگر)

سان روم گاردن چیست؟

سان روم گاردن به اتاقی تمام شیشه گفته می‌شود، که درون آن پوشیده شده از گیاهان متناسب با فضای پوشیده است. چیزی که این اتاق را به یک فضای منحصربه‌ فرد تبدیل می‌کند، دید پانورامایی آن به اطراف و قابلیت پرورش گیاهان در آن است. به طوریکه حتی در شرایط بد جوی می‌‌توانید از این باغ استفاده کنید. و محفوظ گرما یا سرمای بیرون از آن لذت ببرید.

شما می‌توانید با ساخت این فضا، محیطی دلنشین و آرامش بخش در نزدیک محل زندگی ایجاد کنید. سان روم گاردن به عنوان شکلی از فضای مستقل می تواند در روف گاردن، تراس، بالکن و حیاط ساخته شود. و به عنوان بخشی از فضای سبز خصوصی مورد استفاده قرار گیرد.

طراحی فضای سبز (اسیپنگر)

تفاوت سان روم گاردن با روف گاردن چیست؟

برخی افراد معتقد هستند سان روم گاردن شباهت بسیاری با روف گاردن دارد. در این بخش به مقایسه این دو نوع فضای سبز می پردازیم.

سان روم گاردن از لحاظ ساختاری  کاملا متفاوت از روف گاردن است. روف گاردن نوعی از فضای سبز است که بر روی بام ایجاد می شود. این فضای سبز می تواند شامل مبلمان و کاربری های مختلف باشد. مانند باغ آبی، فضای بازی کودکان، فضای نشیمن، گلخانه و غیره. در حالیکه سان روم گاردن شکلی از سازه سبز است که در درون آن باغی مختص به آن شرایط ایجاد می شود. و این سازه در هر نوع فضای سبزی می تواند ساخته شود. حتی می تواند بخشی از یک روف گاردن باشد.

در کنار آن سان روم گاردن در بسیاری از طراحی ها با پنل های جدا کننده به طور مستقیم به فضای داخلی خانه متصل است. که این شکل از طراحی در روف گاردن رایج نیست. علاوه بر آن هدف اصلی از ساخت روف گاردن استفاده از هوای آزاد بیرون است. اما هدف از ساخت سان روم گاردن محافظت کاربران از هوای نامناسب محیط خارجی است. در انتها گیاهان روف گاردن از گونه های مقاوم به آب و هوای بیرون و گیاهان سان روم گاردن از گونه های گرمسیری و آپارتمانی است.

برای آشنایی بیشتر با روف گاردن می توانید مقالهفرق روف گاردن با پنت هاوسرا مطالعه نمایید.

سان روم گاردن

تفاوت بین سان روم گاردن و گلخانه

سان روم گاردن و گلخانه از نظر شرایط محیطی درون آنها تا حدی شبیه به یکدیگر هستند. در واقع هر دو سازه فضایی با اقلیم قابل کنترل برای پرورش گیاهان مورد نظر ایجاد می کنند. اما مهمترین تفاوت آنها در هدف ساخت و الگوی کاربری است.

 هدف اصلی سان روم گاردن بالابردن کیفیت زندگی انسان از نظر ارتباط با طبیعت و زیبایی است. که فضایی تفریحی برای کاربران آن فراهم می کند. برخلاف آن هدف ساخت گلخانه تولید محصولات مد نظر است. که کارایی آن با توجه به ارزش اقتصادی برآورد می شود.

گیاهان مناسب سان روم گاردن

گیاهان به کاربرده شده در سان روم گاردن معمولا از گیاهان گرمسیری و آپارتمانی هستند. که نیاز به دما، رطوبت بالا و تابش خورشید دارند. در واقع این گیاهان به گرما، تابش آفتاب و رطوبت مقاومت بالایی دارند؛ و در فضای بسته به خوبی رشد می کنند. اما در انتخاب گیاهان روف گاردن باید گیاهان مقاوم به خشکی، باد، تغییرات دمایی بالا و تابش مستقیم خورشید انتخاب شوند.

گیاهان مورد استفاده معمولا میزان سبزینگی بالایی دارند. در تمام سال از شرایط مناسب برای رشد برخوردار هستند. گونه هایی مانند انواع پتوس، سانسوریا، کاکتوس، شمعدانی، فیلودندرون، کلودندرون، آنتوریوم، ارکیده، گیاهان خانواده آناناس و سایر گیاهان گرمسیری برای این فضا مناسب هستند.

سان روم گاردن

طراحی سان روم گاردن

طراحی سان روم گاردن شامل سه بخش است. سازه اصلی، طراحی مبلمان و طراحی کاشت. هر یک از این سه بخش دارای نکات و ویژگی هایی است که در ادامه ذکر می شوند.

طراحی سازه اصلی

سازه اصلی سان روم چیزی شبیه به گلخانه های کوچک است. بدنه اصلی آن از فلز یا چوب ساخته شده و پنجره ها با شیشه، تلق یا ونیل پوشانده می شود. این سازه می تواند در شکل های مختلف و با سقف های گرد یا شیبدار ساخته شود. معمولا بعضی از پنجره ها برای تعویض هوا و تنظیم دما به صورت تاشو و ریلی طراحی می شوند. ضمن آنکه به دلیل گرمای بیش از حد در تابستان و حتی سرمای بیش از حد در زمستان باید سیستم تهویه و گرمایش مناسب برای آن در نظر گرفته شود.

طراحی مبلمان

کاربری اصلی سان روم به عنوان فضای سبزی سرپوشیده است. با این وجود بسته به نیاز و علاقه شخصی می توان در داخل این اتاقک‌ها لوازمی چون مبل‌های راحتی، میز‌غذاخوری و کتابخانه‌های کوچک به کار برد. در هر حال باید توجه کرد مبلمان مورد استفاده در برابر تابش آفتاب و رطوبت مقاوم باشند. زیرا نور مستقیم، دمای بالا و رطوبت زیاد به راحتی می تواند به مبلمان آسیب برساند.

طراحی کاشت

طراحی کاشت در سان روم گاردن می تواند بسیار خلاقانه و خاص باشد. معمولا فضای زیادی از آن پوشیده از گیاهان مختلف است. و در به منظور شبیه سازی فضای طبیعت از انواع درختچه‌ها، گلها، گیاهان رونده و آویز در آن استفاده می شود.

روش های آبیاری روف گاردن
مطالعه این مقاله

سان روم گاردن

متریال اصلی در ساخت سان روم گاردن

برای ساخت سان روم گاردن از محصولات جدید مانند چوب پلاست، انواع پلی اتیلن با مقاومت بالا ، شیشه‌، آلومینیوم و حتی آهن نیز استفاده می‌شود. اما برای ساخت دیواره‌های این اتاقک‌های شیشه‌ای نیاز به بررسی دقیق شرایط اقلیمی منطقه مورد نظر هستیم. انتخاب متریال سازه اصلی و پوشش مناسب با آن و حتی شکل سازه به شرایط آب و هوایی بستگی دارد. به طور مثال در مناطق مرطوب استفاده از چوب و آهن مناسب نیست. و بهتر است برای سازه از چوب پلاست یا آلومینیوم استفاده شود. همینطور در مناطق خشک و آفتابی استفاده از سقف‌های شیشه‌ای باعث بالارفتن شدت تابش می شود. و استفاده از پوشش های مات می تواند بهتر باشد. به طور کلی، در ساخت این سازه از سه ماده محبوب استفاده می‌شود؛ که شامل وینیل و آلومینیوم و چوب است.

·        وینیل

 وینیل از مواد محبوب و پر استفاده است که در ساخت سان روم از آن استفاده می‌شود. از مزایای این ماده می‌توان به نگهداری و مراقبت کم، ارزان بودن و مقاومت بالا در برابر اثرات محیطی اشاره کرد. این ماده عمدتاً در رنگ‌های بژ و سفید یافت می‌شود و اکثراً به صورت چند لایه ساخته شده است. به این صورت که داخل آن از لایه‌های آلومینیوم یا فولاد گالوانیزه برای مقاومت بالاتر محصول استفاده می‌شود.

·        آلومینیوم

 این فلز در مقایسه با وینیل عایق خوبی نیست. آلومینیوم معمولاً گران‌تراست. با این حال، بسیاری از اتاق‌هایی که از تکیه گاه‌های عمودی و دیواره‌های روکش شده با وینیل برای زیبایی و یا عایق‌بندی اضافی استفاده می‌کنند؛ آلومینیوم را به عنوان ساختار سقف و برای مقاومت بالاتر به کار می‌برند.

·        چوب

 چوب را می‌توان از گران‌ترین مواد برای ساختن یک اتاق آفتاب‌گیر دانست. اما انتخاب بسیار مناسبی برای اتاق‌های دارای پنل‌های شیشه‌ای است. زیرا به شما امکان اجرای آسان و زیبایی به نظیری را خواهد داد. فراموش نکنید که چوب به نگهداری دوره‌ای نیاز دارد.

روف گاردن ویلایی- اسپینگر - روف گاردن

رنگ و سبک مناسب سان روم گاردن

شما محدودیتی در انتخاب رنگ و سبک مبلمان ندارید؛ اما رنگ های روشن می تواند اثر بهتری در شادابی محیط داشته باشند. به طور مثال رنگ سفید محیط را بزرگتر، رنگ سبز آن را آرامش بخش تر و رنگ زرد فضا را گرم و پر انرژی تر نشان می دهد.

 با توجه به این که دیوارها به‌ طور کامل از شیشه هستند؛ گیاهان و مبلمان تنها عناصر دکوراسیون به‌ حساب می‌آیند. پس می‌توانید با خیال راحت از پارچه‌هایی با بافت گل‌ دار استفاده کنید. هم‌چنین صندلی‌های راک و آویز هم کاملا مناسب این فضا خواهند بود. این سازه به شما این امکان را می‌دهد که به طور همزمان از محیط داخلی خانه و فضای باز بیرون لذت ببرید.

طراحی فضای سبز (اسیپنگر)

انواع سان روم گاردن

در ادامه انواع سان روم گاردن را معرفی می‌کنیم. تا با توجه به محیط و علایق‌تان، فضای مورد نظر خود را انتخاب کنید.

اتاق آفتاب

اتاق‌های فصلی در اشکال  مختلفی ساخته می‌شوند. یک نوع آن اتاق شیشه‌ای است که معمولاً به خانه متصل و از داخل خانه قابل دسترسی است. طراحی این اتاق به گونه‌ای است که هنگام آب و هوای معتدل، به عنوان یک محوطه اضافی برای زندگی استفاده می شود. از آنجا که سان روم‌ها معمولاً ارتباطی با سیستم سرمایشی و گرمایشی خانه شما ندارند؛ ممکن است استفاده از آن‌ها در تابستان‌های بسیار گرم و زمستان‌های بسیار سرد چندان راحت نباشد.

اتاق‌های چهار فصل

این اتاق یک سان روم گاردن کامل است؛ و برای گرم و سرد شدن یا کنترل شرایط محیط داخلی طراحی شده است. به گونه‌ای که می‌توان در تمام فصول سال از آن استفاده کرد و لذت برد. سیستم تهویه به کار برده شده در این اتاقک‌ها متناسب با شرایط مختلف جوی تنظیم می گردد.

سان روم به عنوان گلخانه

 در بعضی از انواع سان روم گاردن تاکید اصلی بر پرورش گیاهان است. خصوصا پرورش گلهای خاص و یا سبزجات فصلی در خانه. به همین دلیل تاکید طراحی و سیستم های کنترل آن بیشتر باتوجه به گیاهان تنظیم می شود. و کارکردی مابین سان روم و گلخانه خواهد داشت. اتاق‌ چهارفصل می‌تواند یک ساختار اتصالی بین خانه با سطح نور فراوان بیرون ایجاد کند؛ که دما و رطوبت مورد نیاز برای گیاهان را تامین می‌کند.

برای آشنایی بیشتر با باغچه های خانگی می توانید مقالهباغچه سبزیجات عمودیرا مطالعه نمایید.

 

اجرای روف گاردن
بنر اجرای روف گاردن
دانلود کاتالوگ اسپینگر
دانلود کاتالوگ اسپینگر

برخی پروژه های اجرا شده

پروژه مسکونی نیاوران

آدرس: تهران – نیاوران
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۳
معمار:
مهندس عضدی فر
مساحت پروژه: ۱۸۰ متر مربع

پروژه پرنسا مال

آدرس: تهران – خیابان صابونیان
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۷
طراح: مهندسین مشاور دات
مساحت پروژه: ۲۳۰۰ متر مربع

پروژه شاد آباد

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
طراح پروژه: دفتر معماری فرحو
مساحت پروژه: 90 متر مربع

ساختمان مسکونی رزاقی

آدرس: قم
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۱
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۱۶۰ متر مربع

مسکونی مینا رزیدنس کیش

آدرس: جزیره کیش
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۹
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۶۰۰ متر مربع

روف گاردن محوطه جنوبی ایرانمال

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
نوع پروژه: تجاری - تفریحی
مساحت پروژه: 2000 متر مربع

مشاهده پروژه ها

2 نظر برای مقاله “آشنایی با سان روم گاردن

  • خانم مهندس نصرتی راد :

   با سلام.
   اجرای همه یا بخشی از پروژه به درخواست کارفرماست. شرکت اسپینگر توانایی اجرای پروژه به صورت صفر تا صد را دارد.
   اما با درخواست کارفرما بخش های مورد نظر شما قابل واگذاری هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: این محتوا شامل قوانین کپی رایت می شود.
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟