معرفی مبلمان در تراس سبز – بخش اول : طراحی معماری

 

تراس های سبز با دید زیبا و استفاده بهینه از فضا جایگاه ویژه ای در شهرها پیدا کرده اند. ایجاد فضای سبز کوچک برای پرورش گل ها، گیاهان دارویی و سبزیجات از بهترین روش های استفاده از تراس و بالکن به شمار می آید. انتخاب صحیح مبلمان تراس سبز به همراه طراحی مناسب، تراس را به محیطی موثر و فعال تبدیل می کند؛ که علاوه بر پرورش گیاهان می تواند فضای جذابی برای صرف غذا، مطالعه، استفاده از منظر زیبا و ارتباط مستقیم با فضای آزاد ایجاد کند. در ادامه مطلب با کارشناسان اسپینگر ( espinger )  همراه باشید :

کدام نوع متریال و مبلمان مناسب تراس سبز است؟

در طراحی تراس سبز تنوع بالایی از متریال و مبلمان به کار می رود. از آنجاکه تراس و بالکن ها فضایی حد واسط بین محیط داخلی و خارجی محسوب می شوند؛ بسته به نوع فضا متریال ها و مبلمان معماری داخلی و خارجی هر دو در آن کاربرد دارد. انتخاب متریال و مبلمان تراس سبز دقیقا باتوجه به شرایط محیطی و طراحی از بین این طیف انتخاب می شود، که ضمن مقاومت بالا بتواند فضای دلخواه را نیز ایجاد کند. طراحی تراس سبز عبارت است از : طراحی نما، کف پوش، مبلمان، آب نما، سایبان، باربیکیو و غیره.

 

مبلمان تراس سبز، تراس گاردن

متریال جداره (کف، دیوار، سقف)

در انتخاب متریال جداره، مصالح متنوعی کاربرد دارد. اما در این بین باید به نکاتی توجه داشت. در طراحی تراس سبز باید هارمونی و هماهنگی در متریال های کف و دیوارها رعایت شود. این هماهنگی می تواند بر اساس رنگ، بافت یا جنس متریال تعیین شود. و درصورت استفاده از انواع مختلف متریال ها، این تنوع باید محدود باشد. در انتخاب متریال سقف نیز کاربرد مصالحی غیر از گچ و سیمان رایج نیست. زیرا در معرض دید نبوده و یا باعث انحراف دید از منظر اصلی می شود. با این وجود در صورت نیاز طراحی و هدف طراح می توان آن را تغییر داد.

کف پوش مناسب تراس سبز چیست؟

کف پوش در تراس هاس سبز تنوع بالایی دارد. این تنوع عبارت است از: بتن، سنگ، سرامیک، موزاییک، کاشی، آجر، ترمووود، چوب پلاست، قلوه سنگ، چمن مصنوعی و هر متریالی که به عنوان کف پوش وجود دارد. در انتخاب کف پوش علاوه بر بافت و رنگ باید به ویژگی های آن نیز توجه کرد. کف پوش ها در تراس سبز باید در برابر رطوبت و تابش آفتاب مقاومت خوبی داشته باشند. این فضا با وجود داشتن سقف در معرض هوای آزاد است. علاوه بر آن، قابلیت شستشو و نظافت آسان نیز می تواند در استفاده آسان از تراس بسیار مفید باشد.

تراس سبز، دیوار سبز
کاربرد پارکت برای کفپوش تراس سبز

 

نمای دیوار

دیواره های تراس سبز محدوده ی تراس را تعریف می کنند. دیواره ها بر اساس انتخاب نوع متریال، رنگ و بافت آنها می توانند فضا را بزرگتر یا کوچکتر نشان دهند. بعضی از متریال های کف مانند سرامیک، بتن، آجر و چوب های مصنوعی می توانند در نمای دیوار نیز به کار برده شوند. انتخاب متریال مناسب برای دیوار به حس آرامش و امنیت کاربر کمک زیادی می کند. متریال دیواره نیز مانند کف باید به آفتاب و رطوبت مقاوم باشد. و شستشوی آسان نیز از مزیت های دیوار به شمار می آید.

 

مبلمان تراس سبز
استفاده از نمای سنگ برای دیوار در بالکن

سقف

سقف در تراس و بالکن، همان سطح زیرین کف تراس بالایی است. نمای سقف معمولا در ساده ترین حالت ممکن طراحی می شود که باعث اختلال دید ناظر نشود. با این وجود در بعضی موارد از متریال دیوارها برای سقف استفاده می شود. این نمای یکپارچه به ساده سازی طراحی تراس کمک می کند.

نرده های حفاظ

بسیار از تراس ها و بالکن ها در جداره های خارجی به جای دیوار، حفاظی از فلز یا چوب دارند. این حفاظ علاوه بر ایجاد امنیت، طراحی و زیبایی متفاوتی به فضا می دهد. همینطور حالت مشبک نرده ها دید بصری را حفظ می کند، و به کاربر حس نزدیکی بیشتر با فضای بیرون را می دهد. حفاظ های فلزی خصوصا در بسیاری از شهرهای اروپایی نمای بیرونی اصلی تراس ها محسوب می شوند.

 

طراحی تراس سبز، نمای سبز
حفاظ ساده با نرده های فلزی هماهنگ با مبلمان تراس گاردن

شیشه بند

در برخی موارد برای ایجاد فضای محصور یا نیمه محصور در تراس یا بالکن، دیوار شیشه ای طراحی می شود. این دیوار شیشه ای می تواند ثابت یا متحرک باشد. دیوار شیشه ای ضمن ایجاد فضای امن در داخل، نمای دور دست را حفط می کند. و در مناطق بادخیز، بسیار گرم یا سرد مناسب خواهد بود. همینطور در انواع متحرک، وضعیت استفاده به خواست کاربر قابل تنظیم است. اگرچه به دلیل هزینه بالا استفاده از دیوار شیشه ای رایج نیست.

 

طراحی تراس گاردن
استفاده از دیوار شیشه ای متحرک در تراس

 

مبلمان Furniture

مبلمان نشیمن

محل نشیمن مهمترین المان در مبلمان تراس سبز است. از آنجاییکه کاربرد اصلی تراس و بالکن سبز استفاده از منظره ی زیبا و ارتباط نزدیک با گیاهان است؛ انتخاب نوع مبلمان در میزان استفاده از آن اهمیت زیادی دارد. تنوع بالایی از مبلمان محل نشیمن در تراس و بالکن استفاده می شود. که می توان به انواع میز و صندلی فلزی و چوبی، مبل های مدرن و کلاسیک، نیمکت های بتنی و چوبی، تخت های سنتی ایرانی و عربی، تخت های تاشو اروپایی و حتی انواع پاف، تشکچه و بالشتک ها اشاره کرد.

در انتخاب نوع مبلمان نشیمن نکات زیادی باید مورد توجه قرار بگیرد. مهمترین نکته ویژگی های کاربر و نوع استفاده فرد از تراس گاردن است. سن، جنسیت، کاربری برای مطالعه، مدیتیشن یا صرف غذا، تعداد نفرات کاربر، شخصیت و سلیقه ی آنها از مواردی است که باید مد نظر قرار بگیرد. مبلمان می تواند به صورت ثابت یا متحرک طراحی شود. از مزایای مبلمان ثابت هماهنگی با محیط و صرفه جویی در مصرف فضا است. در حالیکه از مزیت های مبلمان متحرک تنوع بالا، جابجایی آسان و قابلیت تغییر دکوراسیون سریع است.

 علاوه بر نوع کاربری، متریال و شکل مبلمان باید با تم اصلی طراحی یکی باشد. زیرا مبلمان نشیمن یکی از عناصر اصلی در فضاهای کوچک محسوب می شود. جنس متریال مبلمان نیز تنوع بسیار بالایی دارد. اما باید دقت داشت که محدوده وزنی برای تحمل بار سازه در نظر گرفته شود. علاوه بر آن بهتر است مبلمان نسبت به آفتاب و رطوبت هوای آزاد مقاوم باشد، و یا در برابر عوامل آسیب رسان محافظت شود.

دکوراسیون تراس سبز
مطالعه این مقاله

 

مبلمان تراس سبز
طراحی تراس سبز با مبلمان حصیری و سبک

 

شلف / قفسه

طراحی فضای تراس و بالکن به صورت خانگی با تم های سنتی، روستیک و پست مدرن جزئیات زیادی دارد. در این نوع طراحی از وسایل تزئینی مانند انواع گلدان، مجسمه، شمعدان و شمع استفاده می شود. دیزاین فضا با جزئیات زیاد نیاز به فضایی مناسب برای چیدمان دارد. به همین دلیل در چنین طرح هایی انواع شلف و قفسه در نظر گرفته می شود.

شلف ها به صورت دیوار کوب در دیواره بالکن نصب می شوند. و متریال آن بسته به نوع طرح می تواند فلز، چوب و حتی بتن باشد. قفسه ها بیشتر از جنس فلز و چوب به صورت متحرک و ثابت هستند. انواع قفسه ها برای گلدان یا سایر وسایل وجود دارند؛ که می توانند به دیواره ها متصل شوند. و یا به صورت مستقیم بر روی زمین قرار بگیرند.

 

فلاورباکس، تراس گاردن
استفاده از شلف برای طراحی تراس سبز با گلدان

 

آب نما

استفاده از سازه های آبی در تراس ها و بالکن های سبز کوچک خیلی مرسوم نیست. در تراس گاردن های بزرگتر استفاده از آب و سازه های آبی بیشتر پیشنهاد می شود. با این وجود در صورت تمایل کارفرما معمولا از سازه های آبی کوچک و یا دیواری مانند پرده آب به کار می رود. باید توجه کرد که سیستم ایزولاسیون، زهکش و وزن سازه نیز در طراحی آب نما باید مورد توجه قرار گیرد.

برای مطالعه بیشتر درباره ایزولاسیون می توانید مقاله آشنایی با لایه های روف گاردن را مطالعه نمایید.

 

آب نما، مبلمان تراس سبز
طراحی آب نمای کوچک در تراس

 

نورپردازی

تراس های سبز علاوه بر روز، کاربری زیادی در شب دارند. افراد شاغل پنج روز از هفته، بعد از غروب آفتاب در خانه هستند. به همین دلیل استفاده مناسب از مبلمان تراس سبز تاثیر زیادی در کاربری خواهد داشت. یکی از ملزومات استفاده تراس در شب، نورپردازی مناسب آن است.

نورپردازی تراس سبز چگونه انجام می شود؟

انتخاب نوع، میزان نور و شکل چراغ بر اساس طراحی صورت می گیرد. اما باید توجه کرد که نورپردازی در تراس سبز به صورت ملایم انجام می شود. به شکلی که تمرکز نور بر دیواره ها یا کف باشد؛ در نتیجه فرد استفاده کننده ضمن داشتن روشنایی مناسب در مرکز نور و دید زیاد قرار نمی گیرد. در بسیاری از موارد هم روشنایی بیشتر نور در ارتفاع پایین تر از حفاظ و نرده هدایت می شود. بازتاب نور از کف به سمت بالا باعث شکست و تابش نوری ملایم در فضای عمودی می شود.

 

نورپردازی، طراحی بالکن
نورپردازی ملایم و غیر مستقیم تراس برای ایجاد فضایی آرام

 

پرده

منظور از پرده در مبلمان تراس سبز، استفاده از صفحه ای متحرک در فضای عمودی ما بین کف و سقف است. پرده علاوه بر کابرد تزیینی برای کنترل میزان تابش آفتاب، بستن دید و کاهش شدت باد استفاده می شود. برای این منظور از انواع پارچه می توان استفاده کرد. علاوه بر آن انواع پرده های حصیری، کرکره ای و پرده های ساخته شده از بامبو نیز در بالکن ها استفاده می شوند.

برای مطالعه بیشتر درباره بادشکن می توانید مقاله بادشکن در روف گاردن را مطالعه نمایید.

مبلمان تراس سبز
کاربرد پرده های ظریف سفید برای کنترل نور و دید

سایبان

تراس گاردن ها در ساعات مختلفی از روز و فصل های متفاوت مورد استفاده قرار می گیرند. تابش مستقیم آفتاب در ظهر و یا غروب، همینطور بادهای شدید و یا باران های ملایم استفاده از این فضا را محدود می کند. یکی از انواع مبلمان تراس سبز انواع سایبان ها، چترها و شیدها هستند. این سازه ها از جنس پارچه، برزنت، پلاستیک و یا چوب به عنوان حفاظی سبک عمل می کنند. سقف های متحرک، نیمه متحرک یا ثابت در تراس، فضای محفوظ ایجاد می کنند؛ که شرایط استفاده از تراس را در اقلیم های مختلف ممکن می کند. در طراحی انواع تراس گاردن همیشه سایبان به عنوان یکی از اجزا مهم در نظر گرفته می شود.

باربیکیو / بار

فضای تراس و بالکن عموما برای تهیه غذا طراحی نمی شود. چون محدودیت فضایی و نزدیکی به محیط داخلی می تواند باعث ورود دود و بوی نامطبوع به محیط خانه شود. با این وجود به خواست کارفرما باربیکیو با دودکش بلند می تواند در نظر گرفته شود. در تراس های بزرگتر نیز فضای کوچک و محدودی مانند بار قابل طراحی است.

 

سایبان، تراس سبز
استفاده از سایبان پارچه ای متحرک در تراس گاردن

اجرای روف گاردن
بنر اجرای روف گاردن
دانلود کاتالوگ اسپینگر
دانلود کاتالوگ اسپینگر

برخی پروژه های اجرا شده

پروژه مسکونی نیاوران

آدرس: تهران – نیاوران
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۳
معمار:
مهندس عضدی فر
مساحت پروژه: ۱۸۰ متر مربع

پروژه پرنسا مال

آدرس: تهران – خیابان صابونیان
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۷
طراح: مهندسین مشاور دات
مساحت پروژه: ۲۳۰۰ متر مربع

پروژه شاد آباد

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
طراح پروژه: دفتر معماری فرحو
مساحت پروژه: 90 متر مربع

ساختمان مسکونی رزاقی

آدرس: قم
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۱
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۱۶۰ متر مربع

مسکونی مینا رزیدنس کیش

آدرس: جزیره کیش
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۹
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۶۰۰ متر مربع

روف گاردن محوطه جنوبی ایرانمال

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
نوع پروژه: تجاری - تفریحی
مساحت پروژه: 2000 متر مربع

مشاهده پروژه ها

2 نظر برای مقاله “مبلمان تراس سبز (بخش اول : طراحی معماری)

    • خانم مهندس نصرتی راد :

      خیر. با وجود اینکه رعایت تم اصلی طراحی و سبک غالب در اجرا موثر است، با این وجود می توانید تنها با رعایت هماهنگی، تقارن و تناسب اجزای محتلف روف گاردن را از سبک های محتلف انتخاب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: این محتوا شامل قوانین کپی رایت می شود.
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟