تراس سبز جنوبی

استفاده از تراس و بالکن سبز بخشی از فرهنگ شهرنشینی در شهرهای بزرگ و مهم شده است. کاربری این فضاها از انباری، حیاط پشتی یا بخش غیر قابل استفاده خانه به حیاط کوچک خصوصی تبدیل شده است. به همین دلیل طراحی مناسب، استفاده صحیح از مبلمان و گیاهان برای تراس و بالکن اهمیت زیادی پیدا کرده است. در بین انواع تراس ها و بالکن ها، آنهایی که در سمت جنوب قرارگرفته اند، به دلیل شرایط ویژه خود بهترین محل برای ایجاد فضای سبز هستند. به همین دلیل در این مقاله از اسپینگر ویژگی های تراس سبز جنوبی، شرایط و نکات مهم برای ساخت و نگهداری آن معرفی شده است. با ما همراه باشید.

تراس سبز جنوبی

تراس سبز چیست ؟

تراس سبز، به طور کلی نوعی از تراس است، که در آن فضای سبز وجود داشته باشد. اگر چه باید توجه کرد که در طراحی و ساخت بالکن و تراس سبز مبنا بر پایه ایجاد شرایط مناسب رشد گیاهان و محیطی بهینه برای استفاده ساکنان از فضای تراس است. بنابراین هر دو بخش گیاهی و انسانی در آن مورد توجه قرار می گیرد. تراس سبز با هدف ایجاد فضای سبز قابل استفاده ساکنان ساخته می شود. و در کنار آن اثرات مثبت زیست محیطی و زیباسازی نیز بر فضای شهری و نمای ساختمان خواهد داشت.

برای آشنایی بیشتر با تراس سبز  می توانید مقالهتراس گاردن چیست؟را مطالعه نمایید.

چرا تراس سبز جنوبی؟

تراس سبز بر اساس جهت قرار گیری آن در نمای ساختمان، می تواند شمالی، جنوبی، شرقی و غربی باشد. جهت قرارگیری تراس و بالکن اثر زیادی بر شرایط محیطی آن مانند میزان در یافت نور، دمای هوا، رطوبت و باد خواهد داشت. بنابراین در طراحی تراس سبز توجه به جهت جغرافیایی آن اولین ویژگی تعیین کننده است.

از آنجا که ایران در نیمکره شمالی قرار گرفته است؛ زاویه تابش خورشید به صورت جنوب به شمال خواهد بود. به همین دلیل با حرکت از جنوب کشور به سمت شمال، میزان دریافت نور در سمت جنوبی ساختمان به طور مشخص بیشتر از سمت شمالی ساختمان است. در معماری سنتی نیز اتاق های آفتابگیر و زمستانه در سمت جنوب ساختمان و یا رو به جهت جنوب طراحی می شدند. تا بتوانند بیشترین میزان نور و گرما را دریافت کنند.

به همین ترتیب بالکن و تراس جنوبی به عنوان بهترین فضا برای ایجاد فضای سبز  شناخته می شود. بالکن و تراس جنوبی میزان بیشتری از نور خورشید را دریافت می کند. این تابش بیشتر باعث ایجاد دمای بالاتر و رطوبت کمتر خواهد بود. و در بیشتر شهرهای ایران به غیر استان های جنوبی بهترین فضا برای کاشت و نگهداری گیاهان را بوجود می آورد. به همین دلیل تراس سبز جنوبی بیشتر از سایر جهت ها ساخته می شود.

برای آشنایی بیشتر با ساخت تراس سبز در تهران  می توانید مقالهبالکن و تراس سبز تهرانرا مطالعه نمایید.

تراس سبز جنوبی

ویژگی های تراس سبز جنوبی

نور

با توجه به زاویه تابش خورشید در ایران، جهت جنوب بیشترین میزان نور و روشنایی را دریافت می کند. این میزان نور برای کشت و نگهداری بیشتر انواع گیاهان داخلی و خارجی مناسب است. و تقریبا تمامی گیاهانی که نیازمند آفتاب کامل و نیم سایه هستند؛ در جهت جنوب بهترین رشد را خواهند داشت. حتی برای گیاهانی که از نور غیر مستقیم استفاده می کنند؛ بهتر است نور سمت جنوب را با استفاده از انواع سایبان و فیلتر برای آنها کنترل کرد. زیرا غیر از نور جنوب و تا حدی شرق، میزان نور دریافتی شمال و غرب برای بیشتر گیاهان زینتی رایج کم است. و به شکل مشخص بر میزان سبزینگی، رشد و سلامت گیاه اثر می گذارد. به خصوص این شرایط از مرکز ایران به سمت شمال کشور خیلی بیشتر وجود دارد.

دما

یکی از عوامل بسیار مهم در ایجاد فضای سبز وضعیت دمایی محیط است. این مورد به خصوص برای گیاهان فضای بیرونی اهمیت بسیار بیشتری دارد. گیاهان فضای داخلی دارای دمای نسبتا ثابت و قابل کنترلی هستند. اما گیاهان فضای بیرون به شکل مستقیم تحت تاثیر دمای محیط خواهند بود. تابش بیشتر آفتاب باعث بالاتر رفتن دمای محیط، رطوبت کمتر و میزان یخ بندان و سرمای زمستانه کمتری خواهد بود. به همین دلیل تراس سبز جنوبی فضایی با دمای مناسب تر برای کشت و نگهداری گیاهان است. ضمن آنکه فضای گرمتری برای استفاده ساکنان به خصوص در فصل پاییز و زمستان فراهم می کند.

تراس سبز جنوبی

رطوبت

تابش خورشید و دما در مرحله بعد بر میزان رطوبت اثر گذار خواهند بود. بالکن و تراس جنوبی محیطی خشک تر نسبت به شمال ایجاد می کند. با وجود آنکه خشکی و تابش زیاد در فصل تابستان باعث آسیب به گیاهان می شود؛ اما این مشکل به راحتی با استفاده از سایبان و غبار پاشی قابل کنترل است. در حالیکه رطوبت باقیمانده در محیط می تواند به شرعت باعث پوسیدگی ساقه و گسترش انواع بیماریهای قارچی شود. در تراس سبز جنوبی به دلیل کمترین میزان رطوبت گیاهان بیشترین میزان سلامت را دارند. و حتی رطوبت باقیمانده بعد از آبیاری نیز به گیاهان آسیب نمی رساند.

تراس گاردن آسان
مطالعه این مقاله

طراحی تراس سبز جنوبی

مهمترین نکات در طراحی تراس سبز جنوبی استفاده مناسب از میزان تابش آفتاب، دما و رطوبت است. در تراس سبز جنوبی به دلیل میزان مناسب تابش آفتاب تنوع بالایی از گیاهان قابل استفاده هستند. علاوه بر آن مبلمان پارچه ای و چوبی قابلیت کاربرد بیشتری خواهند داشت. و کمتر دچار پوسیدگی می شوند. با این وجود تابش زیاد در تابستان می تواند تا حدی آزار دهنده باشد. به همین دلیل در طراحی تراس سبز جنوبی حتما باید نوعی از سایبان، چتر یا چادر موقت برای کاربران و گیاهان حساس در نظر گرفته شود.

علاوه بر آن دمای گرمتر معمولا کمک می کند، تا در تراس سبز جنوبی نیاز به استفاده از وسایل گرمایشی نباشد. و در فصل های سرد با لباس مناسب بتوان از فضای بیرون استفاده کرد. در دمای بالا نیز انواع پنکه، مه پاش و یا استفاده از فضا بعد از غروب آفتاب می تواند راهکار مناسبی برای استفاده از آن باشد. با این وجود توجه کنید که فصل بهار و تابستان این بخش از منزل بیشترین میزان نور را دریافت می کند. در نتیجه نمی توانید از مبلمان فلزی بدون روکش مناسب استفاده کنید.

به طور کلی در طراحی تراس جنوبی تابش بیشتر آفتاب و گرما همواره یک مزیت در نظر گرفته می شود. اما همین نکته باید در جهت عکس نیز مورد توجه قرار گیرد. متریال مورد استفاده در تراس سبز جنوبی باید در برابر تابش مستقیم آفتاب، خشکی و دما بالا مقاومت مناسبی داشته باشند. و در شهرهای خشک تر ایران مانند محدوده جنوبی تهران نیز به بادهای منطقه ای مانند بادهای شور سمت جنوب در طراحی توجه کرد.

تراس سبز جنوبی

گیاهان مناسب برای تراس سبز رو به جنوب

تقریبا بیشتر گیاهان فضای باز در تراس سبز جنوبی قابل کشت و نگهداری هستند. ویژگی های کلی گیاهان مناسب تراس سبز جنوبی عبارتند از:

  • نیاز به آفتاب کامل مستقیم، غیر مستقیم یا نیم سایه
  • مقاومت به نور مستقیم آفتاب
  • مقاوم به خشکی خاک و هوا
  • مقاومت به دمای بالا

تنها گونه های گیاهی که نیاز به سایه، رطوبت کامل خاک و هوا دارند و یا دمای بالا به آنها مستقیما آسیب می رساند، بهتر است در تراس سبز جنوبی مورد استفاده قرار نگیرند. غیر از این موارد انواع درختچه ها، بوته ها، پیچ های رونده و گل های فصلی به راحتی در تراس سبز جنوبی قابل استفاده هستند. برخی از گیاهان بسیار مناسب برای تراس سبز جنوبی عبارتند از : انواع رز، نسترن، گل کاغذی، شمشاد، ترون، برگ بو، انواع برگ نو، انواع زرشک، شیرخشت، ناندینا، سه رنگ، بیشتر گیاهان خانواده کراسولا مانند ناز رونده و بیشتر گل های فصلی مانند بنفشه، مینا، داودی، جعفری، بابونه، میمون، تاج خروس و غیره.

تراس سبز جنوبی

اجرای روف گاردن
بنر اجرای روف گاردن
دانلود کاتالوگ اسپینگر
دانلود کاتالوگ اسپینگر

برخی پروژه های اجرا شده

پروژه مسکونی نیاوران

آدرس: تهران – نیاوران
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۳
معمار:
مهندس عضدی فر
مساحت پروژه: ۱۸۰ متر مربع

پروژه پرنسا مال

آدرس: تهران – خیابان صابونیان
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۷
طراح: مهندسین مشاور دات
مساحت پروژه: ۲۳۰۰ متر مربع

پروژه شاد آباد

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
طراح پروژه: دفتر معماری فرحو
مساحت پروژه: 90 متر مربع

ساختمان مسکونی رزاقی

آدرس: قم
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۱
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۱۶۰ متر مربع

مسکونی مینا رزیدنس کیش

آدرس: جزیره کیش
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۹
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۶۰۰ متر مربع

روف گاردن محوطه جنوبی ایرانمال

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
نوع پروژه: تجاری - تفریحی
مساحت پروژه: 2000 متر مربع

مشاهده پروژه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: این محتوا شامل قوانین کپی رایت می شود.
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟