یاس هلندی

یاس هلندی به عنوان درختچه ای زیبا و همیشه سبز، گونه ای لگستروم است که برگهایی براق و سبز رنگ دارد. این درختچه که بومی شرق آسیا و ژاپن بوده، گلهایی سفید رنگ و کوچک دارد که در خرداد ماه باز می شوند. یاس هلندی درختچه ای بسیار هرس پذیر بوده و فرم کلی آن عمودی و بالارونده است و در تمام طول سال سبزی و زیبایی خود را حفظ میکند.

یاس هلندی - اسپینگر
یاس هلندی

کاربرد یاس هلندی در طراحی روف گاردن چیست؟

 این درختچه از مرسوم ترین و پرطرفدار ترین گیاهانی است که در روف گاردن و محوطه سازی مورد استفاده قرار می گیرد و طرفداران بسیاری دارد. یاس هلندی با توجه به مقاوم بودن، نگهداری آسان، هرس پذیری و شکل پذیری بالا، درختچه ای تزینی و بسیار پر کاربرد روف گاردن است. از یاس هلندی برای ایجاد پوشش، دیوار حایل، دیوار سبز، مشخص کردن حریم باغچه ها و یا به صورت المانهای منفرد و ستونی شکل می توان استفاده نمود.

در این مطلب اسپینگر شما را با ویژگی های درختچه یاس هلندی به عنوان یکی از مرسوم ترین و مناسب ترین گیاهان مورد استفاده در روف گاردن آشنا خواهد نمود. برای مطالعه بیشتر در مورد روف گاردن و انواع آن می توانید مقالات “روف گاردن چیست” و “بام باغ یا روف گاردن” را مطالعه نمایید.

نام علمی : ligustrum texanum

نام انگلیسی :  lvory silk tree lilac

 

روش آبیاری یاس هلندی:

یاس هلندی درختچه ای مقاوم به کم آبی می باشد. البته با توجه به شرایط آب و هوای منطقه لازم است که درختچه یاس هلندی در هفته حداقل یکبار سیراب شود. از این نظر می توان گفت که نیاز آبی این درختچه نسبت به سایر درختچه های تزیینی کمتر است. البته گاهی در گرمای تابستان لازم است که میزان آبیاری گیاه را افزایش داد. در صورتی که یاس هلندی در فضای سربسته و یا داخل اپارتمان نگهداری می شود بهتر است که در هر هفته گیاه را ۲ بار آبیاری نمود.

اسپینگر - روف گاردن

شرایط خاک مناسب یاس هلندی:

این درختچه در همه خاکها قابلیت کاشت و رشد دارد. این گیاه در اکثر خاک های اسیدی، قلیایی و خنثی به خوبی قابلیت کاشت و رشد را دارد.برای کاشت این گیاه در گلدان بهتر است از ترکیب خاکبرگ، کوکوپیت، پرلیت و ماسه شسته استفاده گردد.

شرایط نور :

یاس هلندی بصورت کلی گیاهی سایه دوست بوده که به روشنایی کمی نیاز دارد. به همین دلیل بهتر است این درختچه ها را در فضاهایی با سایه نسبی کاشت نمود. فضاهایی که بصورت دائم سایه باشند، امکان ایجاد آفات و قارچها را در گیاه افزایش می دهند. البته لازم به ذکر است که این درختچه نسبت به افتاب نیز مقاومت خوبی از خود نشان می دهد. اما در صورتی که یاس هلندی در گلدان کاشته شده است بهتر است گلدان را پشت پنجره جنوبی و یا در بالکن قرار داد.

دمای مورد نیاز :

درختچه یاس هلندی نسبت به سرما و گرما مقاومت بالایی از خود نشان می دهد و به همین دلیل برای استفاده در شرایط اقلیمی ایران درختچه ای مناسب است.

کود دهی :

در صورتی که این درختچه در فضای باز مانند روف گاردن، حیاط و … کاشت شده است، استفاده از کود پوسیده دامی توصیه می گردد. ولی در صورتی که یاس هلندی در گلدان کاشت شده است، کود دهی باید توسط کود مایع و کود مخصوص گیاهان زینتی (با توجه به دستورالعمل های شرکت سازنده) صورت پذیرد.

اسپینگر - روف گاردن

روش تکثیر یاس هلندی:

گرچه تکثیر یاسهای هلندی از طریق بذر گیاه امکان پذیر می باشد، اما این روش متداول نیست زیرا روشی بسیار زمانبر است. مرسوم ترین روش ازدیاد این درختچه، تکثیر با استفاده از قلمه گیاه است. برای انجام این روش می توان در اواخر تابستان و ابتدای پاییز از قلمه ساقه گیاه استفاده نمود. در این روش پس از جدا کردن قلمه لازم است که برگهای پایین قلمه ساقه کاملا هرس شده و سپس قلمه ها در خاک مناسب با زهکشی خوب و در مکانی مرطوب با نور غیر مستقیم نگهداری شوند. پس از ۴ تا ۶ هفته قلمه ها به خوبی ریشه خواهند زد.

هرس :

یاس هلندی قابلیت هرس بالایی دارد و می توان به راحتی تا یک سوم برگهای این گیاه را هرس نمود. این خاصیت سبب می شود که این درختچه قابلیت شکل پذیری بالایی داشته باشد. بهترین زمان برای هرس کردن این درختچه در اواخر زمستان و اوایل بهار، با توجه به شرایط گلدهی این درختچه می باشد. بصورت کلی مناسب ترین زمان برای انجام هرس این درختچه، پس از پایان یافتن فصل گلدهی و رشد می باشد.

اسپینگر - روف گاردن

 

گیاهان مناسب بالکن
مطالعه این مقاله

اسپینگر - روف گاردن

 

بنر اسپینگر - مجری روف گاردن
دانلود کاتالوگ اسپینگر
دانلود کاتالوگ اسپینگر

برخی پروژه های اجرا شده

پروژه مسکونی نیاوران

آدرس: تهران – نیاوران
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۳
معمار:
مهندس عضدی فر
مساحت پروژه: ۱۸۰ متر مربع

پروژه پرنسا مال

آدرس: تهران – خیابان صابونیان
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۷
طراح: مهندسین مشاور دات
مساحت پروژه: ۲۳۰۰ متر مربع

پروژه شاد آباد

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
طراح پروژه: دفتر معماری فرحو
مساحت پروژه: 90 متر مربع

ساختمان مسکونی رزاقی

آدرس: قم
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۱
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۱۶۰ متر مربع

مسکونی مینا رزیدنس کیش

آدرس: جزیره کیش
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۹
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۶۰۰ متر مربع

روف گاردن محوطه جنوبی ایرانمال

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
نوع پروژه: تجاری - تفریحی
مساحت پروژه: 2000 متر مربع

مشاهده پروژه ها

4 نظر برای مقاله “یاس هلندی – گیاهان مناسب روف گاردن

  • خانم مهندس نصرتی راد :

   با سلام. بله.
   یاس هلندی یکی از بهترین گونه ها برای استفاده در بام است. این گیاه به تنش های گرمایی ، سرمایی و باد بسیار مقاوم هستند. ضمن آنکه از گونه های همیشه سبز مناسب در فضای آزاد شناخته می شوند.

  • خانم مهندس لطفی :

   با سلام.
   بله، یاس هلندی از گیاهان مقاوم و همیشه سبز است. که به راحتی در فضای داخلی و خارجی می تواند مورد استفاده قرار گیرد.
   علاوه بر آن به دلیل برگ های نرم و چرمی، شاخه های انعطاف پذیر ، سمی نبودن گیاه و عدم آلرژی زایی، یاس هلندی یکی از گونه های مناسب برای استفاده در مکان های عمومی شناخته می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: این محتوا شامل قوانین کپی رایت می شود.
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟