میخک هندی – گیاهان مناسب روف گاردن

پیتسپروم یا میخک هندی بوته ای همیشه سبز با گونه های زینتی متنوع است. این گیاه بومی استرالیا است و به صورت طبیعی در اندازه درختچه های کوچک نیز رشد می کند. انواع مختلف میخک هندی دارای برگ های سبز، ابلق با حاشیه سفید و یا زرد با برگ ها براق و چرمی شکل هستند. گل های ریز و بسیار معطر آن در بهار رشد می کنند؛که به میوه های ریز تبدیل می شوند.

آیا میخک هندی مناسب روف گاردن است؟

میخک هندی

پیتسپروم یکی از گیاهان بسیار مناسب برای روف گاردن به خصوص در آب و هوای تهران است. که به عنوان درختچه همیشه سبز  استفاده می شود. فرم گرد و چتری این گیاه به صورت طبیعی بسیار زیبا است. که برای ایجاد دیواره و یا فرم های منظم تا حدی قابل فرم دهی نیز هست. این گیاه گونه ای کم توقع و نسبتا مقاوم است. که گرما و سرما را به خوبی تحمل می کند. و با آبیاری مناسب می تواند از گونه های مهم در طراحی فضای سبز روف گاردن باشد.

در این مطلب از اسپینگر شما را با ویژگی های پیتسپروم به عنوان یکی از گونه های مرسوم و مناسب کاشت در روف گاردن آشنا می کنیم. برای مطالعه بیشتر در مورد گیاهان مناسب روف گاردن می توانید مقاله «بوته های گل دهنده روف گاردن» را مطالعه نمایید.

 

نام علمی: Pittosporum 

نام انگلیسی: mock orange / Austrian laurel

میخک هندی

روش آبیاری

گیاه پیتسپروم نیاز به آبیاری و رطوبت کافی دارد. به طور کلی آبیاری در تابستان ۲ تا ۳ بار در هفته و در زمستان یکبار در هفته کافی است. با وجود اینکه گیاه تحمل خشکی را دارد؛ در طولانی مدت باعث آسیب به گیاه می شود. و بهتر است خاک آن مرطوب باشد. علاوه بر آن غبارپاشی نیز اثر زیادی بر کیفیت و سلامت برگ ها خواهد داشت.

شرایط خاک

خاک این گیاه باید غنی و نیمه سنگین باشد. گیاه پیتسپروم دارای چتری پهن و نسبتا سنگین است. در نتیجه باید بتواند به خوبی در خاک استقرار داشته باشد. با این وجود خاک های کاملا سنگین با آب ماندگی بالا نیز برای آن مناسب نیست. در روف گاردن خاک مناسب برای گیاهان بزرگ میخک هندی باید میزان خاک برگ و  ماسه بیشتری نسبت به پرلیت داشته باشد.

کامیس پاریس - گیاهان مناسب روف گاردن
مطالعه این مقاله

شرایط نور

از نظر نوری این گیاه به نور کافی و کامل نیاز دارد. با این وجود بهتر است بیشتر نور به صورت غیر مستقیم باشد. زیرا آفتاب شدید به برگ ها آسیب می رساند. این گیاه به عنوان گونه ی زیر اشکوب می تواند مناسب باشد.

 

پیتسپروم

کود دهی

پیتسپروم نیاز غذایی خاصی ندارد. کودهای کامل مایع و جامد رایج برای گیاهان زینتی به صورت فصلی و طبق دستورالعمل برای آن استفاده می شوند.

روش تکثیر

برای تکثیر این گیاه می توان از کاشت بذر آن در بهار استفاده کرد. علاوه بر آن گونه های ابلق به صورت پیوند روی پایه های مقاوم نیز مورد استفاده قرار می گیرند.

میخک هندی

هرس

فرم پنجه ای این گیاه در برابر هرس آسیب پذیر است و زیبایی آن را از بین می رود. ضمن آنکه خود گیاه فرمی چتری و نسبتا منظم دارد. به همین دلیل هرس خاصی روی آن انجام نمی شود. با این وجود هرس شکل دهی به صورت محدود در سالهای اولیه رشد گیاه می تواند انجام شود.

اجرای روف گاردن
بنر اجرای روف گاردن
دانلود کاتالوگ اسپینگر
دانلود کاتالوگ اسپینگر

برخی پروژه های اجرا شده

پروژه مسکونی نیاوران

آدرس: تهران – نیاوران
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۳
معمار:
مهندس عضدی فر
مساحت پروژه: ۱۸۰ متر مربع

پروژه پرنسا مال

آدرس: تهران – خیابان صابونیان
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۷
طراح: مهندسین مشاور دات
مساحت پروژه: ۲۳۰۰ متر مربع

پروژه شاد آباد

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
طراح پروژه: دفتر معماری فرحو
مساحت پروژه: 90 متر مربع

ساختمان مسکونی رزاقی

آدرس: قم
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۱
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۱۶۰ متر مربع

مسکونی مینا رزیدنس کیش

آدرس: جزیره کیش
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۹
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۶۰۰ متر مربع

روف گاردن محوطه جنوبی ایرانمال

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
نوع پروژه: تجاری - تفریحی
مساحت پروژه: 2000 متر مربع

مشاهده پروژه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: این محتوا شامل قوانین کپی رایت می شود.
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟