یاس زرد

درختچه یاس زرد درختچه ای خزان پذیر و زیبا با گلهای زرد رنگ است؛ که در بسیاری از مناطق ایران قابل رویش است. این درختچه که ارتفاعی بین ۱ تا ۳ متر دارد و گاهی تا ۶ متر نیز می رسد. در اوایلیاس زرد - اسپینگر - روف گاردن بهارو قبل از رویش برگها، گلهای زرد این درختچه پدیدار می شوند. یاس زرد از درختچه هایی است، که برای استفاده در روف گاردن ها، محوطه ها و پارکها بسیار مناسب است. و البته بسیار نیز مورد استفاده قرار می گیرد. برای مطالعه بیشتر در مورد روف گاردن و انواع گیاهان مورد استفاده در روف گاردن می توانید مقالات “روف گاردن چیست” و “بام باغ یا روف گاردن”  و “گیاهان در روف گاردن بهاری – درختچه ها”  که توسط کارشناسان اسپینگر ( espinger ) نگارش شده است را مطالعه نمایید.

نام علمی : Forsythia

نام انگلیسی : Forsythia

روش آبیاری :

یاس زرد به عنوان یکی از گیاهان مناسب روف گاردن، باید به صورت منظم آبیاری گردد. اگرچه درختچه یاس زرد تحمل اندکی خشکی را دارد ولی بهترین شرایط برای این گیاه از نظر رطوبت خاک، خاکی متوسط تا مرطوب است. در صورت وجود بارندگی نیازی به آبیاری مجدد یاس زرد وجود ندارد. و فقط در صورتی که فواصل بین بارشها زیاد باشد. و در این بین خاک رطوبت خود را از دست می دهد نسبت به آبیاری گیاه اقدام کنید.

یاس زرد - اسپینگر - روف گاردن

 

شرایط خاک :

یاس زرد - اسپینگر - روف گاردن

برای رشد و پرورش درختچه یاس زرد باید خاک سبک با زهکشی مناسب و غنی از نظر مواد آلی فراهم نمود. که میزان ایده ال PH خاک مناسب برای رشد این گیاه بین ۶/۸ تا ۷/۷ است. اما بصورت کلی این گیاه نسبت به خاکهای قلیایی و اسیدی از خود مقاومت نشان می دهد. و نسبت به خاکهای رسی نیز مقاوم است. برای آشنایی بیشتر با ترکیبات خاک روف گاردن می توانید مقالات “ویژگی های خاک روف گاردن” و “ترکیب خاک روف گاردن” را مطالعه نمایید.

شرایط نور :

درختچه های یاس زرد در روز حداقل به ۶ ساعت نور مستقیم آفتاب نیاز دارند. کاهش میزان دریافت نور مستقیم در روز می تواند میزان گلدهی یاس زرد را به شدت تحت تاثیر قرار دهد. به همین دلیل بهتراست یاس زرد را در محیطی با آفتاب کامل یا محیطی نیم سایه پرورش داد. و در کل به یاد داشته باشید این درختچه نور مستقیم و بدون فیلتر را ترجیح می دهد.

دمای مورد نیاز :

درختچه یاس زرد نسبت به دماهای بالا از خود مقاومت بسیار خوبی نشان می دهد؛ به همین دلیل این گیاه را در بسیاری از مناطق ایران می توان پرورش داد. البته یاس زرد برای گل دهی مناسب نیاز به هوای خنک و سرد دارد. که هرچه هوا خنک تر باشد مدت زمان گلدهی این گیاه نیز افزایش می یابد.

یاس زرد

کود دهی :

بهترین زمان برای کود دهی و تقویت یاس زرد در اوایل فصل بهار می باشد. ;i برای این کار بهتر است از کودهای ارگانیک انتشار آهسته (کند رها شونده) استفاده نمایید.

روش تکثیر و ازدیاد :

معمول ترین روش برای تکثیر و ازدیاد یاس زرد، استفاده از قلمه های خشبی است. روشهای دیگری نیز برای ازدیاد و تکثیر یاس زرد وجود دارد. مانند استفاده از پاجوش های ریشه و یا استفاده از روش خوابانیدن . استفاده از بذر های گیاه برای تکثیر و ازدیاد این گیاه کاری سخت بوده و بi ندرت مورد استفاده قرار می گیرد.

یاس زرد

هرس :

آیا یاس زرد نیاز به هرس دارد؟

برای ایجاد و حفظ زیبایی فرم در یاس زرد بهتر است که این گیاه را هر ساله هرس نمود. بهترین زمان برای هرس یاس زرد، درست پس از پایان گلدهی گیاه است. بدون هرس کردن، با توجه به رشد سریع ساقه ها، گیاه از فرم مناسب خارج شده و ظاهری نامناسب پیدا می کند. این نکته را نیز به خاطر داشته باشید که در صورت هرس گیاه قبل از آغاز گلدهی، بخشی از گلها را از دست خواهید داد. و از لذت دیدن این گلهای زرد و زیبا محروم خواهید شد.

یاس زرد - اسپینگر - روف گاردن

اجرای روف گاردن
بنر اجرای روف گاردن

مطالب زیر را از دست ندهید

کاربرد چوب پلاست در روف گاردن

کاربرد چوب پلاست در روف گاردن چیست؟ آیا با خود فکر کرده‌اید که کاش در خانه‌های قدیمی‌ با حیاط سرسبز زندگی می‌کردید؟ آیا فضای آپارتمان برای شما دلگیر و خسته‌کننده [...]

یاس هلندی - گیاهان مناسب روف گاردن
مطالعه این مقاله

2 دیدگاه

بانک مقالات
دانلود کاتالوگ اسپینگر
دانلود کاتالوگ اسپینگر

برخی پروژه های اجرا شده

پروژه مسکونی نیاوران

آدرس: تهران – نیاوران
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۳
معمار:
مهندس عضدی فر
مساحت پروژه: ۱۸۰ متر مربع

پروژه پرنسا مال

آدرس: تهران – خیابان صابونیان
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۷
طراح: مهندسین مشاور دات
مساحت پروژه: ۲۳۰۰ متر مربع

پروژه شاد آباد

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
طراح پروژه: دفتر معماری فرحو
مساحت پروژه: 90 متر مربع

ساختمان مسکونی رزاقی

آدرس: قم
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۱
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۱۶۰ متر مربع

مسکونی مینا رزیدنس کیش

آدرس: جزیره کیش
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۹
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۶۰۰ متر مربع

روف گاردن محوطه جنوبی ایرانمال

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
نوع پروژه: تجاری - تفریحی
مساحت پروژه: 2000 متر مربع

مشاهده پروژه ها

2 نظر برای مقاله “یاس زرد – گیاهان مناسب روف گاردن

    • خانم مهندس لطفی :

      با سلام. اگر نمای گلهای یاس زرد مورد نظر باشد، باید حتما گیاه در کنار دیوار کاشته شود. تا با رشد شاخه ها تا حدی مشخص شود.
      اما برای داشتن نمای گل زرد در روف گاردن استفاده از گیاهان رونده و آویز با گل زرد موثر تر خواهد بود. گیاهانی مانند یاسمن زرد،رز آبشار طلایی و حتی گل کاغذی زرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: این محتوا شامل قوانین کپی رایت می شود.
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟