مرکز همایشهای ونکوور

یکی از مناظر زیبا در اسکله شهر ونکوور کانادا، ساختمان مرکز همایشهای ونکوور است. ساختمانی جدید با نمای شیشه ای که مطابق با استانداردهای سازگاری با محیط زیست طراحی و اجرا شده است. پروژه مرکز همایشهای ونکوور که در سال ۲۰۰۹ ساخت آن پایان یافته است و به دلیل رعایت کردن مسائل زیست محیطی و دارا بودن بام سبز وسیع، موفق شده است گواهینامه Certified LEED New Construction Double Platinum را اخذ نماید. در زمان برگزاری بیست و یکمین دوره بازی های المپیک و پارا المپیک، این مجموعه به عنوان مرکز فعالیت ۷۰۰۰ کارمند رسانه های مختلف، توسط معماران LMN با همکاری شرکای موسن، کاتل و مکی و همچنین معماران و شهرسازان DA طراحی شد. بام سبز ساختمان مرکز همایشهای ونکوور ، بیش از ۲۴۰۰۰ متر مربع مساحت دارد و بزرگترین بام سبز (بام زنده) کانادا بوده و همچنین بزرگترین بام سبز یک ساختمان غیر صنعتی در آمریکای شمالی است.

بام سبز پروژه مرکز همایشهای ونکوور یک زیستگاه علفی است که بیش از ۴۰۰ هزار گیاه بومی در آن کاشت شده است. این بام سبز همچنین بستری است برای رشد و زندگی تعداد بسیار زیادی از حشرات و پرندگان که از میان آنها می توان به ۴ کلونی بزرگ کندوهای زنبور عسل اشاره نمود. این زنبورها علاوه بر کمک به گرده افشانی گیاهان بام، عسل مورد نیاز فروشگاهها و رستورانهای این مرکز همایشها را تامین می کنند. از مهمترین اقداماتی که در پروژه مرکز همایشهای ونکوور در راستای سازگاری با محیط زیست انجام شده است، می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • بام سبز پروژه با مساحت ۲۴۰۰۰ مترمربع، به صورت یک سطح سبز خود نگهدار (Self-maintenance) طراحی شده است که در آن علاوه بر کاشت ۴۰۰۰۰۰ گیاه بومی، ۴ گروه زنبور عسل هم نگهداری می­شود و عسل مورد استفاده رستوران های مجموعه را تأمین می کنند.
  • ۱۰۰ درصد آبهای سیاه و خاکستری پروژه مرکز همایشهای ونکوور توسط سیستم تصفیه پروژه بازیافت شده و جهت آبیاری بام سبز پروزه مورد استفاده قرار می گیرد.
  • در رستورانها و فروشگاههای این مرکز از مواد غذایی کنسرو شده و ظروف یکبار مصرف استفاده نشده و باقی مانده غذای روزانه به موسسات خیریه اهدا می شود.
  • این مرکز بیش از ۵۰ درصد مواد اضافی و زباله های تولید شده را بازیافت می کند.
  • در زیر ساختمان و در امتداد خط ساحلی، سطوح پلکانی در زیر آب ایجاد شده است که روی انها انواع گیاهان دریایی سازگار با اقلیم منطقه کاشته شده و این گیاهان زیستگاه گونه های متنوعی از جانوران هستند.

نام پروژه : مرکز همایشهای ونکوور
مکان پروژه: ونکوور – کانادا
طراح : معماران LMN با همکاری شرکای موسن، کاتل و مکی و همچنین معماران و شهرسازان DA
تاریخ اتمام پروژه : ۲۰۰۹
متراژ بام سبز : ۲۴۰۰۰ متر مربع