ماگنولیای زمستانه

ماگنولیای زمستانه درختی بسیار زیبا با گلهای ارغوانی و سفید است که زینت بخش روف گاردنها و حیاط خانه است. فرم کلی ماگنولیا و زیبایی گلهای این درخت سبب شده که ماگنولیای زمستانه از درختانی باشد که در طراحی ها به عنوان تک درخت در مناظر و روف گاردن و … مورد استفاده قرار گیرد.

آیا ماگنولیای زمستانه از گیاهان مناسب روف گاردن است؟

ماگنولیای زمستانه

ماگنولیای زمستانه بر خلاف  ماگنولیای تابستانه ،درختی خزان پذیر است که همزمان با نوروز و در ابتدای فصل بهار گلدهی می کند. همچنین مگنولیای زمستانه بر خلاف نوع تابستانه این گیاه توانایی تحمل سرما تا حدود ۱۰- درجه سانتی گراد را داشته و به خاطر زیبایی گل های آن به عنوان گیاهی زینتی بسیار پرطرفدار می باشد. به دلیل رشد کنئ، مقاومت بالا و خزان پذیر بودن آن این درخت به خوبی در روف گاردن قابل استفاده است. اسپینگر ( espinger ) در این مطلب شما را با برخی از مهمترین ویژگی های ماگنولیای زمستانه آشنا می کند.برای مطالعه بیشتر در مورد روف گاردن و انواع گیاهان مورد استفاده در روف گاردن می توانید مقالات “روف گاردن چیست” و “بام باغ یا روف گاردن”  و “گیاهان در روف گاردن بهاری – درختچه ها” را مطالعه نمایید.

نام علمی : Magnolia Soulangeana

نام انگلیسی :  Saucer magnolia

روش آبیاری :

نیاز آبی ماگنولیای زمستانه بصورت کلی نیاز آبی متوسط محسوب می شود. مگنولیای زمستانه به آبیاری منظم و متوسط نیاز دارد و البته تا حدودی تحمل خشکی را نیز می توان از این درخت انتظار داشت. نکته مهم این است که در طول سال اول بهتر است مگنولیای زمستانه را بصورت عمیق و البته مکرر آبیاری نمایید ولی پس از آن مگنولیا را صرفا زمانی آبیاری کنید محیط اطراف آن خشک باشد. خشک بودن دائم خاک و یا آبیاری با فواصل زمانی بالا می تواند میزان گلدهی مگنولیا را به شدت کاهش دهد.

شرایط خاک :

گرچه درخت ماگنولیای زمستانه خاکهای رسی را به خوبی تحمل می کند اما بهترین خاک برای این درختان خاکهای لومی مرطوب، اسیدی و غنی از نظر ارگانیک با زهکشی خوب است. اگر خاک باغچه و گلدان شما قلیایی و یا خنثی باشد، بهتر است توسط موادی مانند بیت ماس و … میزان اسیدی بودن خاک را افزایش دهید و همچنین برای افزایش میزان مواد ارگانیک خاک نیز بهتر است از خاک برگ مناسب استفاده کنید.  برای افزایش میزان زهکشی و تخلخل خاک نیز می توانید از ماسه استفاده نمایید.برای آشنایی بیشتر با ترکیبات خاک روف گاردن می توانید مقالات “ویژگی های خاک روف گاردن” و “ترکیب خاک روف گاردن” را مطالعه نمایید.

ماگنولیای زمستانه

شرایط نور :

شرایط ایده آل برای رشد و پرورش درخت مگنولیای زمستانه مکانی با نور کامل است به این معنی که این درخت باید از روزی ۶ ساعت تابش مستقیم و بدون فیلتر خورشید برخوردار باشد. البته مگنولیای زمستانه محیط های نیم سایه را نیز می تواند نحمل کند اما باید دقت نمود که کمبود نور از مهمترین دلایل کاهش یا عدم گلدهی و همچنین نشانه های دیگری مانند بلند و باریک شدن ساقه ها و رنگ پریدگی برگها در ماگنولیای زمستانه است.

دمای مورد نیاز :

بهترین دما برای رشد ماگنولیای زمستانه دمایی بین ۹ تا ۲۱ درجه سانتی گراد است. گرچه ماگنولیای زمستانه برخلاف اسمش گرما را به سرما ترجیح می دهد اما گاهی تحمل سرما را نیز دارد ولی نسبت به سرمای اواخر زمستان و اوایل بهار بسیار حساس است.

ماگنولیای زمستانه

کود دهی :

بهترین زمان برای کود دهی به درخت ماگنولیای زمستانه در ابتدای فصل بهار است. بهتر است که کود را با خاک مخلوط نکنید و آن را روی سطح خاک پخش کرده و سپس گیاه را آبیاری نمایید. یا می توانید از کودهای آهسته رهش (کودهای انتشار آرام) برای این منظور استفاده نمایید. از جمله بهترین کودهایی که برای افزایش میزان گلدهی مگنولیای زمستانه پیشنهاد می شوند، کودهای حاوی آهن و فسفر هستند.

روش تکثیر و ازدیاد :

قلمه زدن معمولترین و البته ساده ترین روش برای تکثیر ماگنولیای زمستانه است. البته ازدیاد و تکثیر این درخت توسط بذر نیز امکان پذیر است. بهترین زمان برای قلمه گیری از مگنولیای زمستانه در فصل تابستان می باشد.

هرس :

ماگنولیای زمستانه درختی نیست که قرار باشد با هرس کردن شدید آن را فرم دهی نمایید. البته برای بهبود رشد مگنولیای زمستانه نیز مانند هر درخت دیگری باید هرس شود. بهترین زمان برای هرس قبل از فرا رسیدن بهار و جوانه زدن شاخه ها است. بهتر است که هر سال شاخه هایی که از فرم کلی گیاه خارج شده اند و یا شاخه های مرده را هرس کنید. دقت کنید که هرس شدید را بهتر است زمانی انجام دهید که درخت ماگنولیای زمستانه هنوز جوان است.

ماگنولیای زمستانه

اجرای روف گاردن
بنر اجرای روف گاردن

مطالب زیر را از دست ندهید

چوب های مناسب برای مبلمان روف گاردن

چوب های مناسب برای مبلمان روف گاردن چوب های مناسب برای مبلمان روف گاردن ویژگی‌های مشخصی دارند؛ زیرا باید مقاومت و دوام بیشتری در برابر شرایط آب‌وهوایی فضای باز داشته [...]

بوته های گل دهنده روف گاردن
مطالعه این مقاله

2 دیدگاه

بانک مقالات
دانلود کاتالوگ اسپینگر
دانلود کاتالوگ اسپینگر

برخی پروژه های اجرا شده

پروژه مسکونی نیاوران

آدرس: تهران – نیاوران
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۳
معمار:
مهندس عضدی فر
مساحت پروژه: ۱۸۰ متر مربع

پروژه پرنسا مال

آدرس: تهران – خیابان صابونیان
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۷
طراح: مهندسین مشاور دات
مساحت پروژه: ۲۳۰۰ متر مربع

پروژه شاد آباد

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
طراح پروژه: دفتر معماری فرحو
مساحت پروژه: 90 متر مربع

ساختمان مسکونی رزاقی

آدرس: قم
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۱
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۱۶۰ متر مربع

مسکونی مینا رزیدنس کیش

آدرس: جزیره کیش
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۹
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۶۰۰ متر مربع

روف گاردن محوطه جنوبی ایرانمال

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
نوع پروژه: تجاری - تفریحی
مساحت پروژه: 2000 متر مربع

مشاهده پروژه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: این محتوا شامل قوانین کپی رایت می شود.
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟