اجرا و نصب گرین وال (دیوار سبز)

نصب و اجرای گرین وال یا همان دیوار سبز باید بر اساس تجهیزات مورد استفاده و توسط افراد آموزش دیده صورت گیرد. از زیرسازیهای متفاوتی می توان جهت نصب استفاده نمود. همچنین گلدانهای مختلفی در بازار وجود دارد که با توجه به مکان نصب، هزینه و سلیقه افراد انتخاب می شوند. در این مطلب اسپینگر ( espinger ) اجرا و نصب گرین وال به صورت معمول شرح خواهد داد.

اجرا و نصب گرین وال

برای آشنایی با قیمت گرین وال می توانید مقاله   ”  تعیین قیمت گرین وال  “ را مطالعه نمایید.

اجرای گرین وال توسط اسپینگر

زیرسازی گرین وال (دیوار سبز)

قبل از شروع نصب دیوار سبز ، تمام مشخصات و جزئیات می بایست آماده شود. مواردی مانند فاصله تا لوله های آب و لوله های فاضلاب، میزان صاف بودن و یا ناهمواری دیوار موجود، ابعاد گرین وال و …

پس از بررسی های اولیه نصب گرین وال با اجرای زیر سازی مورد نیاز شروع می شود. در صورتی که دیوار موجود کاملا هموار بوده و نیازی به شاسی کشی فلزی برای اجرای گرین وال نیست. ولی در غیر این صورت، ابتدا باید توسط پروفیلهای فولادی، شاسی مناسب گرین وال را اجرا نمود.

پس از این مرحله نوبت به نصب مش های فلزی مخصوص جهت نصب گلدانهای گرین وال می رسد. پنلهای فولادی مشبک مورد استفاده اسپینگر از جنس فولاد و بطول ۱ متر و عرض ۴۵ سانتیمتر تولید شده اند. این پنلها را می توان توسط پیچ یا توسط عملیات جوشکاری به سطح زیر کار متصل نمود.

اجرا و نصب گرین وال - اسپینگر  

برای آشنایی با طراحی دیوارهای سبز می توانید مقاله   ”  طراحی گرین وال را مطالعه نمایید.

 

اجرای نصب فلاور باکسها (گلدانها)

نصب پنلهای (گلدانها) کاشت

پس از اتمام نصب پنلهای فلزی، نوبت به نصب گلدانها یا فلاور باکسهای مخصوص گرین وال می رسد. این فلاور باکسهای پلیمری که از جنس پلی پروپیلن هستند دوام بسار بالایی داشته و با توجه به ابعاد مناسب و قابلیت نصب و جدا سازی جداگانه هر گلدان، به شما این امکان را می دهند. که در صورت نیاز، هر کدام از گلدانها را که لازم باشد بتوانید از سطح گرین وال جدا نمایید. در تصویر زیر ابعاد گلدانها و جزئیات هر گلدان نمایش داده شده است.

اجرا و نصب گرین وال

گلدانهای گرین وال مورد استفاده توسط اسپینگر، علاوه بر دارای بودن فضای مناسب جهت کاشت و رشد گیاه، با توجه به نیازهای مخصوص یک گرین وال دارای قطعات جانبی مختلفی است که این قطعات جانبی تاثیری بسزا در افزایش کارایی گرین وال خواهند داشت. قطعات جابی گرین والها عبارتند از :

۱ : صافی پخش کننده آب ورودی به گلدان

۲ : زهکش و صافی آب خروجی

۳ : فیکسچر یا قفل نگهدارنده گلدان به پنل های فلزی

۴ : لوله های تخلیه و درین

پس از نصب گلدانها و فلاورباکسهای گرین وال نوبت به نصب سیستم آبیاری هوشمند قطره ای می رسد. در ادامه شما را با انواع سیستمهای آبیاری مورد استفاده در گرین وال آشنا خواهیم نمود.

نصب سیستم آبیاری

در این قسمت از اجرا و نصب گرین وال به نحوی نصب سیستم آبیاری می پردازیم. فن آوری های مختلفی از آبیاری برای دیوار سبز وجود دارد و هر ساله فناوری های جدیدی در حال توسعه هستند. صرف نظر از نوع سیستم دیوار سبز، اکثر دیوارهای سبز دارای یکی از دو نوع سیستم آبیاری هستند: گردش مجدد و آبیاری مستقیم.

اجرا و نصب گرین وال

سیستم های آبیاری با گردش مجدد

سیستم آبیاری گرین وال با گردش مجدد چیست؟

انواع سیستم های آبیاری با گردش مجدد دقیقاً همانطور که از نامش پیداست انجام می شود: گردش مجدد آب. در سیستم چرخش مجدد، منبع آب یک مخزن آبیاری است؛ که یا از راه دور کنترل می شود یا مستقیماً در زیر دیواره سبز قرار دارد. مخزن آبیاری به صورت منظم و بصورت دستی یا اتوماتیک پر می شود تا آب کافی برای آبیاری فراهم شود. آب از مخزن به دیواره سبز منتقل شده و بین گیاهان موجود در گرین وال توزیع می شود. و مازاد آب توسط سیستم تخلیه جمع آوری شده و این آب زهکشی اضافی در پایین دیوارجمع شده و دوباره به مخزن منتقل می شود. سپس از این آب بارها و بارها استفاده می شود.

سیستم آبیاری مستقیم در دیوار سبز چیست؟

در سیستم آبیاری مستقیم مخزن آب و پمپ وجود ندارد. به جای آن آب آبیاری مستقیماً از یک منبع آب خارجی (به عنوان مثال آب شهر) تأمین می شود. به دلیل فشار آب موجود در خطوط آب، برای آبیاری مستقیم نیازی به پمپ نیست. آب به دیواره سبز منتقل می شود و به گیاهان دیوار توزیع می شود. آب اضافی آبیاری جمع آوری شده و به زهکش و راه آب انتقال می یابد.(مجدداً در گردش نیست).

صرف نظر از نوع سیستم آبیاری مورد استفاده (مستقیم یا گردش مجدد)، اکثر دیوارهای سبز توسط تایمر یا کنترل کننده کار می کنند. یک تایمر (یا کنترل کننده) به سیستم آبیاری می گوید چه موقع باید روشن / خاموش شود.  چه مدت اجرا شود و در بعضی موارد کجا اجرا شود. برخی از دیوارهای سبز (به ویژه دیوارهای بزرگتر سبز) به چندین منطقه آبیاری تقسیم می شوند. این اجازه می دهد تا قسمتهای مختلف دیوار با سرعتهای مختلف آبیاری شوند. به عنوان مثال، ممکن است بعضی از قسمتهای دیوار سبز بیش از سایر قسمتها به آب احتیاج داشته باشند.

اسپینگر در تمامی دیوارهای سبز، از کلید های کنترل هوشمند آبیاری با قابلیت زمانبندی استفاده می کند. این امر سبب می شود که شما هرگز نیازمند به یاداوری زمان آبیاری و یا باز و بسته کردن شیرهای آب در زمانهای مقرر نداشته باشید.

اجرا و نصب گرین وال - اسپینگر
سیستم آبیاری قطره ای هوشمند با خطوط افقی
 • آبیاری دستی

سیستم آبیاری دیوار سبز به صورت دستی

نوع سوم آبیاری دستی است. که در آن شخصی که از دیوار سبز مراقبت می کند با استفاده از دستگاه آب، که شامل مخزن است، به سیستم دیوار سبز آب می دهد. آبیاری دستی معمولاً برای دیوارهای سبز کوچکتر انجام می شود مزیت آبیاری دستی این است که نیازی به برق و لوله کشی نیست.

پس از نصب لوله های آبیاری در مکانهای از پیش تعیین شده، آزمایشات زیادی با امتحان کردن سیستم آبیاری برای یافتن نشت یا سایر خرابی ها انجام می شود. تا زمانی که مطمئن شدیم همه چیز مطابق انتظار کار می کند.

اجرا و نصب گرین وال - اسپینگر
سیستم آبیاری قطره ای هوشمند با خطوط افقی

انتخاب خاک

ترکیب محیط کشت به گیاهانی که برای رشد انتخاب می شود بستگی دارد. گیاهان یک ساله به مخلوط خاک گلدان مناسب احتیاج دارند. خاک برای یک سال کامل مورد استفاده قرار می گیرند و به یک خاک گلدان با پایه ذغال سنگ نارس یا کوکوپیت با کیفیت خوب نیاز دارند.

گیاهان چند ساله نیاز به یک خاک گلدان مناسب با پرلیت، پوکه یا کمپوست کاج دارند. برای گیاهان چند ساله، گرمسیری و گیاهانی که انتظار می رود ۳ تا ۵ سال قبل از تقسیم دوام داشته باشند، از خاک گلدان با کیفیت خوب، با پرلیت یا پوکه و یا کمپوست استفاده می کنند. چنین خاکهای گلدان تمایل کمتری به تجزیه دارند.

ساكولنت ها بدون بازکشت مجدد ممكن است دهه ها دوام داشته باشند، بنابراین به یك محیط کشت بسیار غیرآلی احتیاج دارند.

با توجه به هدف کاشت می بایست انتخاب گیاه اجرا و نصب آن در دیوار سبز صورت گیرد.

اجرای گرین وال توسط اسپینگر

کاشت

مرحله آخر از اجرا و نصب گرین وال کاشت گیاهان است. که بر اساس طرح ارائه شده در طراحی کاشت انجام می شود.

کاشت دیوارهای سبز با گیاهان کوچک بسیار آسان است. ابتدا گلدانیها با خاک پر می شوند. و سپس گیاهان را در خاک گذاشته می شوند. به طور معمول با توجه به اندازه گلدانی و گیاه ۱-۳ بوته در هر کاشت کافی است. می بایست عمق خاک گیاه را با حداکثر عمق خاک در قسمت گلدان مطابقت داده شود. کاشت گیاهان باید با دقت و احتیاط انجام شود تا به گیاهان آسیب وارد نشود.

 

تاثیر فضای سبز بر سلامت روان
مطالعه این مقاله

 

اجرای روف گاردن
بنر اجرای روف گاردن
دانلود کاتالوگ اسپینگر
دانلود کاتالوگ اسپینگر

برخی پروژه های اجرا شده

پروژه مسکونی نیاوران

آدرس: تهران – نیاوران
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۳
معمار:
مهندس عضدی فر
مساحت پروژه: ۱۸۰ متر مربع

پروژه پرنسا مال

آدرس: تهران – خیابان صابونیان
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۷
طراح: مهندسین مشاور دات
مساحت پروژه: ۲۳۰۰ متر مربع

پروژه شاد آباد

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
طراح پروژه: دفتر معماری فرحو
مساحت پروژه: 90 متر مربع

ساختمان مسکونی رزاقی

آدرس: قم
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۱
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۱۶۰ متر مربع

مسکونی مینا رزیدنس کیش

آدرس: جزیره کیش
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۹
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۶۰۰ متر مربع

روف گاردن محوطه جنوبی ایرانمال

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
نوع پروژه: تجاری - تفریحی
مساحت پروژه: 2000 متر مربع

مشاهده پروژه ها

49 نظر برای مقاله “اجرا و نصب گرین وال (دیوار سبز)

  • خانم مهندس نصرتی راد :

   برای اطلاع از قیمت و مشاوره لطفا با شماره تلفن ۰۹۱۲۰۹۵۶۵۴۱ (کارشناس فروش) و یا با شماره ۰۲۱۸۶۰۹۱۳۹۴ تماس بگیرید. با تشکر

  • خانم مهندس نصرتی راد :

   با سلام. آبیاری دستی برای دیوارسبز توصیه نمی شود. اولویت با آبیاری قطره ای اتوماتیک و نیمه اتوماتیک است.

 1. ترابی :

  فضایی که گرین وال در آن نصب می شود حتما باید نور مستقیم داشته باشد؟ در صورت موجود نبودن پنجره در فضای مورد نظر آیا امکان نصب گرین وال وجود ندارد؟

  • آقای مهندس عسگری :

   با سلام. اجرای گرین وال در محیط های کم نور و کوچک نیز مشکلی ندارد. علاوه بر تامین نور با لامپ های مخصوص می توان از گیاهان نیاز به نور کم در دیوار سبز استفاده کرد.
   علاوه بر آن دیوار سبز به دلیل نیاز به فضای کم برای محیط های کوچک پیشنهاد می شود.

  • خانم مهندس لطفی :

   با سلام.
   دیوار مناسب برای اجرای دیوار سبز نیاز به دو مشخه اساسی دارد. اول مقاومت وزنی مناسب برای نصب سازه دیوار سبز و دوم ایزولاسیون مناسب در برابر رطوبت.
   در صورت نبود مقاومت سازه ای می توان از سازه نگهداره فلزی و شاسی کشی استفاده کرد.
   در خصوص عایق بندی دیوار، بیشتر انواع دیوارها نیاز به ایزولاسیون جدید برای نصب دیوار سبز دارند. در خصوص لایه بندی و ایزولاسیون می توانید به بخش محصولات اسپینگر مراجعه کنید.

  • آقای مهندس عسگری :

   با سلام.
   به طور کلی آبیاری دستی هزینه کمتری دارد. اما آبیاری قطره ای برای گرین وال بهترین روش است.
   با این وجود برای انتخاب سیستم آبیاری بهینه و مقرون به صرفه برای دیوار سبز خود می توانید با همکاران شرکت اسپینگر از طریق شماره های زیر راهنمایی بگیرید.
   ۰۲۱۸۶۰۹۱۳۹۴
   ۰۹۱۲۰۹۵۶۵۴۱

  • آقای مهندس عسگری :

   با سلام. در مقیاس های خیلی کوچک شاید امکان پذیر باشد. اما در مقیاس متوسط و بزرگ توصیه نمی شود. البته باید حتما شیر برداشت آب در بام در نظر گرفته شود. برای گرین وال آبیاری توسط شیر برقی قاعدتا صورت میگیرد.

  • خانم مهندس لطفی :

   با سلام. بله.
   دیوار سبز در هر محیطی قابل اجراست. اما بعضی از نکات اجرایی آن در فضای داخل و خارج مانند انتخاب گیاهان تفاوت دارد. که باید رعایت شود.

  • خانم مهندس لطفی :

   با سلام. برای این منظور می تواند از طریق شماره های زیر با همکاران اسپینگر تماس داشته باشید.
   ۰۲۱۸۶۰۹۱۳۹۴
   ۰۹۱۲۰۹۵۶۵۴۱

  • آقای مهندس حسنی :

   با سلام. با توجه به متراژ متفاوت است. اما در صورت آماده بودن مکان نصب در ابعاد معمول بین ۱۰ روز تا دو هفته زمان می برد.

  • خانم مهندس لطفی :

   با سلام. در این شرایط آبیاری دستی و آبیاری قطره ای هر دو امکان پذیر است. شیوه دستی هزینه کمتر و آبیاری قطره ای دقت بالاتری دارد. که انتخاب آن بر عهده شما خواهد بود.

  • خانم مهندس نصرتی راد :

   با سلام. لزوما خیر. در روشی از طراحی منظر تحت عنوان طراحی منظر خشک xeriscape که برای مناطق بیابانی استفاده می شود، طراحی با حداقل نیاز به آب صورت می گیرد.

  • خانم مهندس نصرتی راد :

   با سلام. بستگی به دیوار دارد. تقریبا بر روی همه دیوار ها دیوار سبز قابل اجراست. با این وجود در صورت نبود مقاومت باید ابتدا مقاوم سازی شده و برای اجرای دیوار سبز حتما عایق شوند.

  • خانم مهندس لطفی :

   با سلام.
   دیوار سبز تقریبا در هر فضایی به شرط فراهم کردن امکانات مورد نیاز قابل اجرا است.
   منظور از این امکانات: فضای نصب حداقلی، آب، نور و برق برای تاسیسات الکتریکی است. با این وجود روش های مهندسی زیادی برای تامین آنها در شرایط ویژه وجود دارد.
   به طور مثال در صورت نبود آب لوله کشی از منبع ذخیره آب مستقل می توان استفاده کرد. و یا به جای نور خورشید با لامپ های مخصوص نور مورد نیاز را تامین نمود.

  • خانم مهندس نصرتی راد :

   با سلام. در صورتیکه دیوار مقاومت کافی برای نگه داشتن فلاورباکس را نداشته باشد، می توان با شاسی کشی فلزی چهارچوب مقاوم برا نصب فلاورباکس ایجاد کرد.

  • خانم مهندس نصرتی راد :

   با سلام. به شکل صحیح همه گرین وال ها باید دارای آبیاری قطره ای و اتوماتیک باشند.
   اما در انواع دیوار سبز با خاک در مقیاس خانگی می توان آبیاری را به صورت دستی انجام داد.

  • خانم مهندس نصرتی راد :

   با سلام. محدودیتی برای ارتفاع دیوار سبز وجود ندارد.
   در صورت وجود شرایط آب و هوایی مناسب تا هر ارتفاعی دیوار سبز قابل اجراست. به طور مثال در وید داخلی مراکز تجاری تا ارتفاع بالای ۵۰ متر نیز دیوار سبز اجرا شده است.
   اما اجرای دیوار سبز در ارتفاع نیاز به طراحی ویژه برای آبیاری، محاسبه فشار، طراحی گاتر ، نصب سازه، کاشت گیاه و نگهداری

 2. ساغر مرشدی :

  سلام . گیاهان طبیعی بابت طراوتی که دارن با گیاهان مصنوعی قابل مقایسه نیستند. اما می توانیم از گیاهان مصنوعی استفاده کنیم؟

  • خانم مهندس لطفی :

   با سلام. بله. در حال حاضر گیاهان مصنوعی بسیار شبیه به گونه ی طبیعی خود وجود دارند. که با وجود نداشتن مزایای زیست محیطی در دیوار سبز قابل نصب و اجرا هستند.
   استفاده از یک مه پاش برای مرطوب کردن نمای دیوار سبز و افزایش رطوبت محیط هم به ایجاد فضای طبیعی بسیار کمک می کند.

  • خانم مهندس نصرتی راد :

   با سلام. بله. سازه دیوار سبز به خصوص انواع نمدی به خوبی مانع عبور صدا می شوند. و پوشش گیاهی هر چقدر متراکم تر باشد این عایق را بیشتر می کند.
   استفاده از دیوار سبز به عنوان عایق صدا یکی از پیشنهاد های خوب برای ساختمان های ساخته شده و بازسازی است.

  • آقای مهندس عسگری :

   با سلام.
   در دیوارسبز های کوچک خود فرد می تواند کشت گیاه را انجام دهد. اما در دیوارسبز های بزرگتر و برای گونه های گیاهی خاص کشت باید توسط باغبان ماهر انجام شود. جاگذاری درست ریشه ها، عدم آسیب به شاخساره و تثبیت مناسب گیاه در محل کشت، اثر زیادی بر زنده مانی گیاهان کشت شده و رشد سریع آنها خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: این محتوا شامل قوانین کپی رایت می شود.
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟