عوامل موثر در قیمت گرین وال – بخش اول : سازه

دیوار سبز یکی از جدیدترین روش های ایجاد فضای سبز در شهرسازی است. از آنجاکه دیوارسبز فضای عمودی را اشغال می کند؛ برای سازه های پرتراکم شهری قابلیت اجرای بالایی دارد. در فضای خانگی، تجاری و اداری با کاربران زیاد نیز می تواند اجرا شود. که در واقع گرین وال بهترین روش ساخت فضای سبز در مکان هایی است که سطح افقی محدود دارند. امروزه سیستم های متفاوتی برای ساخت گرین وال طراحی شده است. مانند انواع دیوار سبز مدولار، نمدی و انواع ماس وال. با این وجود قیمت گرین وال مسئله ای مبهم برای کارفرمایان و طراحان است. و هزینه ساخت گرین وال یکی از مهمترین عوامل موثر بر انتخاب آن است. در این مقاله و مقاله بعد اسپینگر ( espinger ) به تفکیک عوامل موثر بر قیمت سازه دیوار سبز، اجرا، پوشش گیاهی و سیستم های نگهداری پرداخته است.

قیمت دیوار سبز

چطور می توانیم قیمت گرین وال را محاسبه کنیم؟

برای آگاهی درست از قیمت هر سیستم، باید قیمت اجزای سازنده آن را بررسی کرد. قیمت نهایی دیوار سبز شامل قیمت اجزای سازنده و هزینه اجرای آن است. که البته هزینه هایی مانند بیمه، ارزش افزوده، تبلیغات، سود و سایر هزینه ها را نیز شامل می شود. اما آگاهی درست از این اجزا به ما در مدیریت قیمت کمک زیادی می کند. به خصوص که در بعضی بخش ها مانند زیرسازی یا تامین و کاشت گیاه می توان بدون واسطه اقدام کرد. در ادامه نکات پر اهمیت برای بررسی قیمت هر بخش شرح داده شده است.

 

اجزای تشکیل دهنده قیمت گرین وال

سیستم های گرین وال بسیار متفاوت هستند. و هر یک از این سیستم ها گزینه های متفاوتی برای هر بخش دارند. در این مقاله قیمت دو سیستم دیوارسبز مدولار و نمدی بررسی شده است. و قیمت نمای سبز Green Facade و ماس وال Moss wall در مقاله های آینده بررسی خواهند شد. بنابراین در هر بخش توضیحات محدود به دو سیستم رایج ساخت گرین وال در تهران خواهد بود.

برای مطالعه بیشتر درباره انواع دیوار سبز می توانید مقاله دیوار سبز چیست؟ را مطالعه نمایید.

 

قیمت گرین وال

عوامل موثر بر قیمت سازه اصلی گرین وال

سازه اصلی گرین وال مهمترین بخش آن است؛ که در واقع کلیّت دیوار سبز را تشکیل می دهد. اولین تقسیم بندی در انواع گرین وال به دلیل تفاوت تکنولوژی سازه اصلی آنها ایجاد شد. اما سازه اصلی شامل دو بخش می شود. سازه پایه (Base Structure) و سازه گرین وال، که گیاه را به همراه بستر کشت نگه می دارد؛ منظور از سازه پایه، ساختاری است که بخش اصلی گرین وال را به دیوار متصل می کند. و منظور از سازه گرین وال باکس یا بستر نمدی است که خاک و گیاه در آن کشت می شود.

 

قیمت گرین وال در سیستم مدولار چقدر است؟

سازه گرین وال در سیستم های مدولار، باکس است. این باکس ها می توانند از صفحات فلزی، کامپوزیت و ترکیبات پلاستیک ساخته شوند. که قیمت، کیفیت و دوام آنها به این متریال وابسته است. به طور کلی ترتیب قیمت باکس ها از کم به زیاد عبارت است از: پلاستیکی، فلزی و کامپوزیت. اما درجه کیفیت آنها می تواند این ترتیب را تغییر دهد.

علاوه بر کیفیت متریال، تعداد باکس هم در تعیین قیمت موثر است. به طور مثال باکس های پیش ساخته به دلیل استفاده از قالب یکسان قیمت کمتری دارند. در صورت نیاز به ساخت قالب جداگانه برای گرین وال، هزینه باکس بالاتر خواهد بود. و باکس های فلزی بسته به ابعاد و تعداد می توانند توسط آهنگر ساخته شوند. یا به صورت پیش ساخته خریداری شوند. که در هر پروژه بررسی هزینه تهیه و تولید باکس در قیمت گرین وال موثر خواهد بود. در مجموع می توان گفت باکس های پلاستیکی پیش ساخته کمترین قیمت را خواهند داشت. و باکس های کامپوزیت سفارشی دارای بالاترین قیمت هستند.

 

قیمت گرین وال
نمونه گرین وال مدولار با باکس پلاستیکی پیش ساخته

 

قیمت گرین وال در سیستم نمدی چقدر است؟

در انواع گرین وال نمدی گیاه در درون جیب های نمدی کشت می شوند. حال با توجه به نوع دیوارسبز این جیب ها از قبل دوخته شده اند. و یا سیستم دیوار نمدی به صورت دولایه است؛ که با برش کاتر می توان این دولایه را مثل جیب از هم جدا کرد. برای هر دو روش فضای کشت گیاه توسط لایه های نمدی ایجاد می شود. در دیواره های نمدی کیفیت نمد، ضخامت آن و میزان دوخت انجام شده در نمد قیمت گرین وال را تعیین می کند.

سال های اخیر تولیدات داخلی محصولات مناسبی به خصوص برای دیوار سبز مدولار تولید کرده اند. گرین وال نمدی تولید شده در ایران هنوز با آزمون و خطا مواجه است. در گرین وال های وارداتی تنها پوشته نمدی و سیستم آبیاری قابلیت واردات را دارد. و بقیه اجزای مورد استفاده در دیوار سبز با قیمت و کیفیت مناسب از داخل کشور قابل تهیه است. به همین دلیل داخلی یا خارجی بودن این بخش از گرین وال می تواند بر قیمت اثر زیادی بگذارد. پس برای بررسی قیمت دیوار نمدی، به جنس نمد، ضخامت، تراوایی آن، میزان دوخت و محل تولید باید توجه کرد.

نمای سبز Green Facade
مطالعه این مقاله

 

قیمت گرین وال
گرین وال نمدی با پنل های سفارشی و جیب های آماده کشت

 

عوامل موثر بر قیمت سازه پایه و اجرا:

زیرسازی دیوار مرحله ای است که دیوار پایه برای نصب دیوار سبز آماده می گردد. و ساختار نگهدارنده دیوار سبز بر روی آن نصب می شود. در این مرحله عملیات مقاوم سازی دیوار، ایزولاسیون، ساخت و نصب سازه پایه و نصب پوسته نمدی یا باکس مدولار به سازه پایه صورت می گیرد. و هر یک از این مراحل شامل دو هزینه تامین متریال و اجرا به صورت مجزا هستند. که می توانند توسط یک گروه اجرایی یا تیم های متفاوت اجرا شوند. بسته به دیوار و سیستم گرین وال ممکن است همه مراحل انجام شود. و یا بعضی از مراحل مانند مقاوم سازی و ایزولاسیون پایه حذف گردد. عوامل موثر بر افزایش/کاهش قیمت هر یک از این مراحل در ادامه شرح داده شده است.

 

مقاوم سازی دیوار پایه:

هر قدر وزن دیوار سبز بیشتر باشد، دیوارپایه نیاز به مقاوم سازی بیشتری دارد. این مقاوم سازی توسط عملیات عمرانی و با مشاوره مهندس سازه صورت می گیرد. که افزایش عملیات تقویت دیوار هزینه ساخت را افزایش می دهد.

ایزولاسیون دیوار پایه:

بعضی از انواع دیوار سبز در داخلی ترین بخش دارای عایق ضد آب هستند. اما در بعضی دیگر، این لایه تنها نوعی محافط در برابر آب است. و به طور کامل از انتقال رطوبت جلوگیری نمی کند. به همین دلیل به ایزولاسیون دیوار پایه نیاز خواهد بود. این ایزولاسیون به وسیله قیرگونی، ایزوگام، پوشش های نانو و یا سایر متریال مخصوص ایزولاسیون انجام می شود. در دیوارهای برخی از پروژه ها نیز ایزولاسیون با نصب صفحات PVC و آبندکردن درزها با چسب آکواریوم  صورت می گیرد. عوامل موثر بر هزینه با توجه به متراژ به نوع عایق و عملیات اجرایی آن بستگی دارد. انواع عایق های رایج توسط کارگران حرفه ای قابل اجراست. اما در پوشش های تخصصی بهتر است از تکنسین مربوط استفاده کرد.

قیمت گرین وال
نصب پنل های پیش ساخته ایزولاسیون بر روی دیوار

 

ساخت سازه فلزی یا شاسی کشی:

همه انواع دیوار سبز به غیر از ماس وال، با فاصله پنج تا ده سامنتیمتری از دیوار نصب می شود. این فاصله برای جلوگیری از انتقال رطوبت و گردش هوا است. بعضی از انواع گرین وال این فاصله را به صورت پیش ساخته دارند. اما در سایر موارد این زیر سازی باید ساخته شود. برای ساخت سازه نگهدارنده فلزی از شاسی های آماده می توان استفاده کرد. و یا در بعضی موارد با انواع قوطی آهنی آنها را ساخت. که بسته به نوع دیوار و متراژ سازه، میزان آهن مصرف شده و هزینه اجرا متفاوت خواهد بود. برای ساخت زیر سازی نیز متریال (شاسی آماده یا قوطی آهن) و هزینه عملیات نصب بر قیمت نهایی موثر است. در شاسی های آماده عملیات نصب بسیار سریع و حتی توسط افراد غیر حرفه ای امکان پذیر است. اما برای ساخت شاسی ساخته نشده، نیاز به آهنگر حرفه ای است.

 

قیمت گرین وال
نصب سازه زیر سازی پیش ساخته (شاسی آماده) برای نصب گرین وال

 

عملیات نصب دیوار سبز:

نصب دیوار سبز به معنای نصب باکس مدولار یا پوسته نمدی بر روی سازه فلزی (شاسی کشی) است. که می تواند توسط خود فرد یا نصاب متخصص انجام شود. این کار به متراژ، محل نصب و سیستم دیوار سبز وابسته است. بعضی از انواع دیوار سبز نیاز به اتصال در خروجی های زهکش یا قفل شدن در یکدیگر را دارد. در حالیکه بقیه به شکل ساده مانند پنل های پازل چیدمان می شوند. برخی از انواع گرین وال برای نصب نیاز به ابزارهای خاصی مانند میخکوب بادی دارند. و یا در دیوارهای بزرگ و بلند نصب دیوار سبز نیاز به مهارت تخصصی کار در ارتفاع خواهد داشت. میزان تخصصی بودن اجرای دیوار سبز هزینه اجرای آن را بالا خواهد برد. به همین دلیل هزینه اجرایی بخش قابل توجهی از بودجه را در گرین وال های خاص و پیچیده به خود اختصاص خواهد داد.

 

قیمت گرین وال
نصب باکس های گرین وال مدولار به صورت تخصصی
اجرای روف گاردن
بنر اجرای روف گاردن
دانلود کاتالوگ اسپینگر
دانلود کاتالوگ اسپینگر

برخی پروژه های اجرا شده

پروژه مسکونی نیاوران

آدرس: تهران – نیاوران
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۳
معمار:
مهندس عضدی فر
مساحت پروژه: ۱۸۰ متر مربع

پروژه پرنسا مال

آدرس: تهران – خیابان صابونیان
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۷
طراح: مهندسین مشاور دات
مساحت پروژه: ۲۳۰۰ متر مربع

پروژه شاد آباد

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
طراح پروژه: دفتر معماری فرحو
مساحت پروژه: 90 متر مربع

ساختمان مسکونی رزاقی

آدرس: قم
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۱
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۱۶۰ متر مربع

مسکونی مینا رزیدنس کیش

آدرس: جزیره کیش
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۹
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۶۰۰ متر مربع

روف گاردن محوطه جنوبی ایرانمال

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
نوع پروژه: تجاری - تفریحی
مساحت پروژه: 2000 متر مربع

مشاهده پروژه ها

2 نظر برای مقاله “قیمت گرین وال – بخش اول

    • خانم مهندس نصرتی راد :

      با سلام. بله. قیمت دیوار سبز علاوه بر نوع سازه و سیستم آن ؛ به نوع گیاه نیز وابسته است. به خصوص در انواع دیوار سبز داخلی گیاهانی مانند گونه های خانواده آناناس و انواع ارکیده قیمت بالاتری از گیاهان معمول و رایج دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: این محتوا شامل قوانین کپی رایت می شود.
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟