آزالیا

آزالیا گیاهی پرطرفدار با گلهای رنگی و بسیار زیبا است که در روف گاردن ، حیاط و محوطه های باز بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. البته آزالیا در گلدان و به عنوان گل آپارتمانی نیز بسیار مورد پسند و استفاده است. آزالیا بیشتر بصورت درختچه ای با گلهایی در رنگهای قرمز، سفید، بنفش و زرد دیده می شود. گلهای آزالیا درشت ، پر پر و منفرد هستند که در فصل بهار شکوفا شده و به مدت چند هفته روی گیاه باقی می مانند.

آزالیا - اسپینگر - روف گاردن

در این مطلب اسپینگر شما را با ویژگی های آزالیا به عنوان یکی از مرسوم ترین و مناسب ترین گیاهان مورد استفاده در روف گاردن آشنا خواهد نمود. برای مطالعه بیشتر در مورد روف گاردن و انواع گیاهان مورد استفاده در روف گاردن می توانید مقالات “روف گاردن چیست” و “بام باغ یا روف گاردن”  و “گیاهان در روف گاردن بهاری – درختچه ها” را مطالعه نمایید.

نام علمی : Rhododendron 

نام انگلیسی : Azaleas 

روش آبیاری آزالیا :

آزالیا گیاهی است که رطوبت نسبتا بالایی را نیاز دارد. غبار پاشی روزانه رطوبت، در رشد این گیاه مناسب روف گاردن تاثیری بسزا دارد. با توجه به این نکات می توان اینگونه بیان کرد که آزالیا آبیاری متوسط تا زیاد را می پسندد. اما باید توجه کنید که در فاصله بین دو آبیاری حتما سطح خاک این گیاه کاملا خشک شده باشد. البته پس از گلدهی گیاه بهتر است که هر روز آزالیا را آب پاشی نمود تا طراوت و شادابی گلها حفظ شود.

شرایط خاک آزالیا:

چه خاکی مناسب آزالیا است؟

آزالیا گیاهی است که برای رشد و عمر مناسب به خاکهای اسیدی نیاز دارد. به همین دلیل PH خاک مورد استفاده برای پرورش آزالیا باید چیزی بین ۴/۵ تا ۶ باشد. شاید اندازه گیری میزان PH خاک برای شما کار ساده ای نباشد به همین دلیل هنگام تهیه خاک برای آزالیا این نکات را در نظر بگیرید. از گل فروشها خاک مناسب برای آزالیا را تهیه کنید و هنگام خرید خاک، میزان PH خاک را که روی بسته خاک نوشته شده است ،چک کنید. همچنین به یاد داشته باشید که برای پرورش  گل آزالیا از کودهای حیوانی استفاده نکنید.کودهای حیوانی میزان اسیدی بودن خاک را کاهش می دهند. بهتر برای این گیاه از هوموس و سایر موادی که میزان اسید خاک را افزایش می دهند استفاده کنید.

آزالیا - گیاه مناسب روف گاردن - اسپینگر - روف گاردن

شرایط نور :

گرچه آزالیا گیاهی است که به نور فراوان نیاز دارد اما باید به این نکته دقت نمود که نور مستقیم و فراوان برای این گیاه مضر است. هنگام استفاده از آزالیا به عنوان یکی از گیاهان مناسب روف گاردن ، باید این گیاه را در محیطی نیم سایه با نور غیر مستقیم قرار داد. همیشه این نکته را در خاطر داشته باشید که نور مستقیم و شدید آفتاب، گلهای آزالیا را از بین خواهد برد.

دمای مورد نیاز :

گرچه آزالیا گیاهی مناسب کاشت در فضاهای باز است اما این گیاه تحمل سرمای زیاد را ندارد. بهتر است در زمستان گیاه را در پوشش پلاستیکی مورد محافظت قرار داد. دمای مناسب برای پرورش و گل دهی آن را دمایی بین ۱۲ تا ۱۵ درجه سانتیگراد می دانند و این یعنی آزالیا تحمل اندکی سرما دارد و این سرمای اندک برای گل دهی بهتر گیاه در بهار لازم است. ولی همانطور که قبلا نیز گفتیم باید گیاه را در برابر سرمای زیاد محافظت نمود.

گیاه مناسب روف گاردن - اسپینگر - روف گاردن

کود دهی :

همانطور که در ابتدای مطلب نیز گفته شد برای کود دهی به آزالیا نباید از کودهای حیوانی استفاده نمود. بهترین زمان برای کود دهی ، از اردیبهشت تا اواسط تیر ماه است. برای این منظور از کودهایی که حاوی آهن و پتاسیم هستند استفاده می گردد. فواصل میان کود دهی نیز هر دو هفته می باشد.

اسپینگر - روف گاردن

روش تکثیر آزالیا :

برای تکثیر آزالیا از قلمه های چوبی نیمه سخت که از ساقه های جوان گرفته می شود استفاده می گردد. برای این منظور قلمه هایی به طول حدودا ۱۰ سانتی متر تهیه کنید و آنها را در خاکی که دارای نسبتی مساوی از پرلیت و بیت ماس است کاشت نمایید. بهتر است که قلمه ها ۲ تا ۳ سانتیمتر در خاک فرو رفته باشند. خاک را مرطوب نگدارید و گلدان را بوسیله پلاستیک پوشش دهید تا کم کم قلمه ها شروع به رشد نمایند.بهترین زمان برای قلمه گیری از آزالیا اواخر بهار تا اواسط تابستان است.  

هرس :

هرس کردن آزالیا یکی از کلیدی ترین نکات در پرورش آن است.برای افزایش گلدهی، حتما باید آن را هرس نمود. نحوه هرس کردن این گیاه بدین صورت است که پس از اتمام دوره گلدهی گیاه، حتما باید سرشاخه ها را هرس نمود تا گیاه شاخه های تازه ای تولید کرده و در دوره بعد گل دهی کند. برای هرس کردن شاخه های بد شکل یا شاخه هایی که خارج از فرم کلی گیاه رشد کرده اند نیز باید پس از اتمام دوره گلدهی گیاه اقدام نمود.

اجرای روف گاردن
بنر اجرای روف گاردن

مطالب زیر را از دست ندهید

انکراژ درخت چیست؟

انکراژ درخت چیست؟ ساخت فضای سبز و روف گاردن در شهرها دارای سرعت زیادی است. که به دلیل اهمیت کاربردی آنها بخش زیادی از گیاهان به صورت بزرگ و رشد [...]

گیاهان مناسب بالکن
مطالعه این مقاله
بانک مقالات
دانلود کاتالوگ اسپینگر
دانلود کاتالوگ اسپینگر

برخی پروژه های اجرا شده

پروژه مسکونی نیاوران

آدرس: تهران – نیاوران
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۳
معمار:
مهندس عضدی فر
مساحت پروژه: ۱۸۰ متر مربع

پروژه پرنسا مال

آدرس: تهران – خیابان صابونیان
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۷
طراح: مهندسین مشاور دات
مساحت پروژه: ۲۳۰۰ متر مربع

پروژه شاد آباد

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
طراح پروژه: دفتر معماری فرحو
مساحت پروژه: 90 متر مربع

ساختمان مسکونی رزاقی

آدرس: قم
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۱
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۱۶۰ متر مربع

مسکونی مینا رزیدنس کیش

آدرس: جزیره کیش
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۹
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۶۰۰ متر مربع

روف گاردن محوطه جنوبی ایرانمال

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
نوع پروژه: تجاری - تفریحی
مساحت پروژه: 2000 متر مربع

مشاهده پروژه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: این محتوا شامل قوانین کپی رایت می شود.
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟