معرفی انواع گیاهان مناسب بالکن های شمالی و جنوبی

انتخاب گل و گیاه مناسب برای بالکن، امری بسیار حساس و مهم است. که باید در آن همه معیارهای نگهداری گل و گیاه از جمله نور، آب، میزان حرارت و… را مورد بررسی قرار دهیم. انتخاب گیاهان مناسب بالکن از جمله موضوعاتی است که نباید ساده از روی آن بگذریم.

برای سرسبز و زیباتر کردن محیط تراس و بالکن، می‌توانید از انواع گیاهان و گل‌های طبیعی استفاده کنید. استفاده از انواع گل و گیاه برای منزل، علاوه بر جنبه زیبایی، فواید دیگری مانند حفظ سلامت روحی و جسمی را به همراه خواهد داشت. در تراس و بالکن‌های شمالی یا جنوبی می‌توانیم انواع گل و گیاه مختلف را به کار ببریم. جز گونه گیاهی هیچ محدودیتی در این راستا وجود ندارد؛ فقط کافیست با گیاهان مناسب بالکن و تراس آشنا شویم؛ و هر کدام را در جای خود استفاده کنیم. با این مقاله از اسپینگر همراه ما باشید تا گیاهان مناسب بالکن را بشناسیم.

گیاهان مناسب بالکن

گیاهان مناسب بالکن

گیاهان مناسب بالکن و یا تراس باید توانایی تحمل شرایط آب و هوایی مختلف از جمله بارندگی، تابش نور مستقیم خورشید، گرد و غبار و سرما یا گرما را داشته باشند. حتما می‌دانید که نور و حرارت بالکن‌های شمالی و جنوبی با یکدیگر متفاوت است، بنابراین انتخاب گل و گیاه برای هر یک، متفاوت خواهد بود.

بالکن‌های جنوبی، نور بیشتر و گرمای کمتری دارند. در حالیکه بالکن‌های شمالی، سایه بیشتر و دمای کمتری دارند. در ادامه این مطلب، گیاهان مناسب تراس سبز و گیاهان مناسب برای بالکن شمالی و جنوبی را بررسی خواهیم کرد.

برای آشنایی بیشتر با گیاهان می توانید مقالهگیاهان مناسب روف گاردن تهرانرا مطالعه نمایید.

گیاهان مناسب بالکن

چه گیاهانی مناسب تراس سبز هستند؟

از جمله گیاهان مناسب تراس سبز، گیاهان رونده هستند. خیلی از افراد، این گیاهان را برای پوشاندن تراس و یا بالکن خود در برابر اشراف همسایگان، انتخاب می‌کنند. در هنگام انتخاب گیاهان رونده، این نکته را به خاطر بسپارید که تابش نور مستقیم آفتاب می‌تواند به بعضی از گیاهان آسیب برساند. پس در تراس های جنوبی از گیاهان مقاوم و نور پسند استفاده کنید. حالت رشد گیاهان رونده می تواند به صورت بالارونده، خزنده و یا ریزشی باشد. در نتیجه این گیاهان با توجه به نوع رشد و طراحی می توانند هدایت شوند. گونه های خزنده و بالا رونده به راحتی بر روی کابل ها قابل هدایت هستند. در حالیکه گیاهان ریزشی به شکل آبشاری از نما آویز می شوند.

گیاهان مناسب بالکن

در کنار گونه های رونده می توان از انواع گیاهان گلدانی نیز در تراس سبز استفاده کرد. یکی از گزینه‌هایی که در برابر نور آفتاب تحمل زیادی دارد، گل شمعدانی است؛ که در انواع رنگ‌ها می‌توانید آن را پیدا کنید. گل محبوبه شب نیز برای تراس یا بالکن گزینه مناسبی است، چون در تمام شب، رایحه‌ای دلپذیر را در محیط زندگی شما پخش خواهد کرد.

اگر علاقه‌مند به پخش رایحه گل در فضای تراس و یا منزل هستید، می‌توانید از گل اطلسی و یاس نیز استفاده کنید. که در طول روز، محیط تراس خود را با رایحه خوش، دلپذیرتر خواهند کرد. برای این که بتوانید در طول شبانه‌ روز از رایحه خوش گل‌ها لذت ببرید، می‌توانید تلفیقی از این گل‌ها را انتخاب کنید.

گل‌های مناسب بالکن شمالی و جنوبی

در ادامه نمونه‌های دیگری از گل و گیاهان مناسب بالکن های شمالی و جنوبی را همراه توضیحات کوتاه، معرفی می‌کنیم.

·       گل کاغذی

یکی از گزینه‌های مناسب برای تراس و بالکن، گل کاغذی است. این گل حالت رونده دارد و می‌تواند دیواری از گل را در بالکن برای‌تان ایجاد کند. از نیازهای اصلی این گل می‌توان به نور زیاد و آب کم اشاره کرد.

·        گل حنا

از دیگر گزینه‌های مناسب برای تراس، گل حناست. گل حنا ظاهر بسیار جذابی داشته و به نورگیری کمی‌ هم نیاز دارد. این گیاه هر روز به آبیاری نیاز دارد تا بتواند بلند شود و به خوبی رشد کند.

·        گیاه توت فرنگی

توت فرنگی میوه‌ای است که شما می‌توانید آن را درون گلدان هم پرورش دهید. که از نظر زیبایی و کاربرد، این گیاه بسیار مناسب است.

گل های بهاره مناسب روف گاردن
مطالعه این مقاله

·        گوجه فرنگی

اگر علاقمند به کاشت میوه‌های طبیعی و گیاهان هستید. و می‌خواهید به صورت مرتب از آن‌ها استفاده کنید، گوجه‌فرنگی از دیگر محصولاتی است که می‌توانید آن را در تراس و بالکن پرورش دهید. گوجه‌فرنگی توانایی رشد در گلدان یا باکس های آویز را دارد. این محصول در بالکن‌ها و تراس‌هایی که نور بیشتری دارند و گرم هستند، بهترین نتیجه را می‌دهد. می‌توان گفت، بالکن‌های شمالی بهترین گزینه برای رشد گوجه فرنگی هستند.

برای آشنایی بیشتر با انواع فلاورباکس می توانید مقالهفلاورباکس نرده ایرا مطالعه نمایید.

گیاهان مناسب بالکن

·        گل رز

یکی از محبوب‌ترین گل‌های دنیا، گل رز است. اگر شما هم عاشق این گل هستید، می‌توانید در تراس و یا بالکن خود آن را پرورش دهید.

·        گل نسترن

نسترن نوعی گیاه است که همانند یک درختچه کوچک، حداکثر ارتفاعِ ۳ متری دارد. گل‌های رنگارنگ و خوشبوی این گیاه، باعث جلب توجه شما خواهد شد.

درختچه‌های مناسب برای تراس و بالکن شمالی و جنوبی

·        نخل زینتی

اگر می‌خواهید از درختچه‌ها و گیاهان خاص در تراس یا بالکن خود استفاده کنید، نخل زینتی یکی از گزینه‌های مناسب است. این گیاه مقاومت بسیار بالایی دارد. در فصل تابستان، نخل زینتی به تهویه خوب نیازمند است. و در فصل زمستان می‌تواند تا دماهای ۵ تا ۱۰ سانتی گراد را تحمل کند.

·        درخت نارنج

درخت نارنج یک درختچه همیشه سبز به شمار می‌آید که عطر و بوی بسیار خوبی دارد. این درختچه می‌تواند هوای بسیار سرد زمستان را نیز تحمل کند، اما بهتر است قسمت برگ‌های آن را با نایلون پوشش دهید.

·        شمشاد

از دیگر گزینه‌های بسیار محبوب که دارای گل‌های بسیار زیباست، شمشاد نام دارد. در واقع شمشاد، یک گیاه تزئینی است که ظاهری جذاب و برگ‌های مستحکمی ‌دارد.

·        درخت زیتون

درخت زیتون جزو گیاهان بسیار پرطرفدار به شمار می‌آید که رنگ آن همیشه سبز است و نیاز به مراقبت خاصی ندارد.

گیاهان مناسب بالکن

جمع بندی گیاهان

گیاهان و گل‌هایی که می‌توانید برای تزیین تراس یا بالکن استفاده کنید، بسیار متنوع است. به صورت جمع بندی، این گیاهان را مرور می‌کنیم:

گیاهان مناسب بالکن شمالی:

 • گل حنا
 • تمام گونه‌های بگونیا
 • زنبق یا سوسن سفید
 • بنفشه
 • پیچ تلگرافی
 • گل یخ
 • نرگس
 • خرزهره
 • شب بو معمولی

گیاهان مناسب بالکن

گیاهان مناسب بالکن جنوبی:

 • گل کاغذی
 • گل انارک
 • نیلوفر
 • عشقه
 • پیچ امین الدوله
 • شمعدانی
 • اقاقیا

گیاهان مناسب بالکن

در این مقاله با بعضی از گیاهان مناسب بالکن جنوبی و بالکن شمالی آشنا شدیم. متشکریم که تا آخر این مقاله، همراه ما بودید. نظر شما در مورد گیاهان مناسب بالکن چیست؟ آیا تجربه‌ای در این زمینه دارید؟

اجرای روف گاردن
بنر اجرای روف گاردن
دانلود کاتالوگ اسپینگر
دانلود کاتالوگ اسپینگر

برخی پروژه های اجرا شده

پروژه مسکونی نیاوران

آدرس: تهران – نیاوران
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۳
معمار:
مهندس عضدی فر
مساحت پروژه: ۱۸۰ متر مربع

پروژه پرنسا مال

آدرس: تهران – خیابان صابونیان
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۷
طراح: مهندسین مشاور دات
مساحت پروژه: ۲۳۰۰ متر مربع

پروژه شاد آباد

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
طراح پروژه: دفتر معماری فرحو
مساحت پروژه: 90 متر مربع

ساختمان مسکونی رزاقی

آدرس: قم
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۱
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۱۶۰ متر مربع

مسکونی مینا رزیدنس کیش

آدرس: جزیره کیش
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۹
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۶۰۰ متر مربع

روف گاردن محوطه جنوبی ایرانمال

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
نوع پروژه: تجاری - تفریحی
مساحت پروژه: 2000 متر مربع

مشاهده پروژه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: این محتوا شامل قوانین کپی رایت می شود.
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟