گیاهان علفی چندساله مناسب بام سبز

گیاهان علفی چندساله ضمن مقاوم بودن با گلهای رنگارنگشان و جذب پروانه ها، زیبایی وصف ناپذیری به روف گاردن شما می دهند. این گیاهان را می توان در گلدان و یا باغچه های مخصوص در بام کاشت. اسپینگر ( espinger ) در اینجا به چند مورد از گیاهان علفی یکساله و چندساله که می توان با آنها به زیبایی بام باغها افزود اشاره کرده است.

برای آشنایی بیشتر با طراحی روف گاردن می توانید مقاله « نکات کلیدی در طراحی روف گاردن » را مطالعه نمایید.

گل مکزیکی

گل مکزیکی (Agastache) در آفتاب کامل رشد می کند و گل می دهد. از گیاهان علفی چندساله است که در سایه های جزئی، به ویژه سایه بعد از ظهر در آب و هوای گرم نیز رشد دارد، اما ممکن است به خوبی گل ندهد. این گیاه گل در خاکهای حاصلخیز و دارای زهکشی خوب بهترین رشد را دارد. خاک تقریبا خنثی برا آن مناسب است؛ و در مناطق دارای خاک اسیدی باید مقداری آهک به خاک اضافه نمود.

گیاهان علفی چندساله ( اسپینگر)
گل مکزیکی

دانه ها را ۴ تا ۶ هفته قبل از آخرین تاریخ یخبندان در داخل خانه بکارید. هنگامی که حدود ۱۲ سانت  ارتفاع پیدا کرد گیاهان را به خارج از خانه منتقل کنید. گیاهان فاصله بین ۳۰ تا ۴۵ سانتیمتر فضا نیاز دارند. در بهار پس از گذراندن سرما گل مکزیکی را بکارید. نهال آن می تواند در هر زمان تا اوایل تابستان کشت شود. این گیاه به راحتی می تواند به طور مستقیم در بام باغ نیز کاشته شود. بذرها در بهار یا پاییز کاشته می شوند. بذرهای کاشته شده در پاییز، در طول زمستان خفته می مانند و در زمان مناسب در بهار جوانه می زنند.

بومادران

یک گیاه دائمی است که به سرعت ۰٫۶ متر رشد می کند. مقاوم بوده و حساس به سرما نیست. از خرداد تا مرداد گل می دهد و دانه های آن از دی تا شهریور می رسند. این گونه توسط حشرات گرده افشانی می شود.

در خاکهای سبک (شنی)، متوسط ​​(لومی) و سنگین (رسی) رشد می کند. با این وجود خاک با زهکشی خوب را ترجیح می دهد و می تواند در خاکهای فقیر و بسیار قلیایی نیز رشد کند.

در نیمه سایه یا بدون سایه رشد می کند. و می تواند خشکی را تحمل کند. گیاه در اکثر خاکها و شرایط رشد می کند، اما خاکی با زهکشی خوب و در موقعیت آفتابی را ترجیح می دهد. سایه را نیز تحمل می کند. این گیاه دارای سیستم ریشه ای گسترده ای است و معمولاً تهاجمی است و باید جمعیت آن کنترل شده باشد. بومادران یک گیاه بسیار مقاوم است که تا ۵- درجه سانتیگراد را تحمل می کند.

گیاهان علفی ( اسپینگر)
بومادران

آلیوم (پیاز تزیینی یا سیرک)

سیرک از گیاهان علفی چندساله است که پیاز زینتی نیز نامیده می شود، و یکی از جالب ترین شکوفه ها در بام باغ در بهار و تابستان است. با شکل کروی فرم خود را در طول فصل حفظ می کند. و یکی از طولانی ترین شکوفه ها را دارد. تنوع زیادی در رنگ، ارتفاع و فرم آنها خواهید یافت. ضمن آنکه همه آنها به عنوان شاخه گلهای بریده تزیینی بسیار جذاب هستند. از سیرک در سراسر بام به صورت ردیفی می توان استفاده کرد و چشم انداز زیبایی را خلق نمود.

در آفتاب کامل رشد می کند، اما می تواند شرایط نیمه سایه را نیز تحمل کند. خاک با زهکشی خوب مهمترین شرط برای آلیوم است زیرا پیازها در صورت رها شدن در خاک مرطوب ممکن است پوسیده شوند.

پیازها را در فصل پاییز بکارید تا بهار شکوفا شوند. در فصل پاییز با توجه به آب و هوای منطقه خود، پیازهای خفته آلیوم را بکارید. آنها را در عمق ۲-۳ برابر قطر آنها (۱۰-۱۸سانت) در محلی آفتابی که دارای زهکشی خوب است یا تا حدی سایه دار است بکارید.

آلیوم به طور قابل ملاحظه ای در حالت خواب مقاوم است و می تواند منتظر کاشت بماند؛ اما برای ریشه زایی باید چند هفته قبل در زمین قرار داده شوند. اگر می خواهید به مدت طولانی پیازها را نگه دارید، می بایست در جای تاریک سرد و خشک نگه دارید.

گیاهان علفی ( اسپینگر)
سیرک

بودلیا ( دم موشی)

درختچه های گلداری هستند که در اواخر تابستان و پاییز گلهای رنگارنگ تولید می کنند. شکوفه های متمایز آنها در خوشه های بلند در انتهای شاخه ها شکوفا می شود. این گلها معمولاً با نام بوته پروانه ای شناخته می شوند و دارای رایحه ای شبیه عسل و غنی از شهد هستند. این امر آنها را برای پروانه ها، زنبورها و دیگر حشرات مفید بسیار جذاب می کند.

ارقام مختلف بودلیا وجود دارد. با رنگهای گل از سفید و زرد تا نارنجی ، صورتی ، بنفش . در گذشته ، بودلیا فقط به عنوان گیاهان با ارتفاع زیاد در دسترس بود. در حال حاضر پرورش دهندگان گیاهان ارقام کوتاه تری را پرورش داده و معرفی کرده اند که در حیاط و بام باغهای معمولی راحت تر جای می گیرند.

برخی از گونه های پرورش یافته بودلیا  می توانند تهاجمی باشند. بنابراین می بایست در کاشت آن دقت لازم را داشت. بودلیا باید در آفتاب کامل کاشته شود. این به معنای حداقل ۸ ساعت نور آفتاب است. در مناطق جنوبی  سایه صبح یا بعد از ظهر خوب است تا زمانی که گیاهان حداقل ۶ ساعت در معرض نور خورشید قرار بگیرند.

مانند بسیاری از گیاهان، ریشه های بودلیا خاک مرطوب را تحمل نمی کنند. به ویژه در زمستان. اطمینان حاصل کنید که محل کاشتی را انتخاب کنید که در آن خاک بسیار خوب زهکشی شده است.

گیاهان علفی چندساله ( اسپینگر)
بودلیا

علف پروانه

این گیاه چندساله بوته ای به دلیل خوشه های بزرگ و  گلهای نارنجی روشن بسیار زیبا است. برگها عمدتا متناوب هستند. خوشه های گلهای زرد نارنجی تا نارنجی روشن، در بالای ساقه قرار دارند. فراوانی شاخ و برگ های سفت و نیزه مانند، زمینه ای سبز تیره زیبایی را برای گل ها نمایان می کند.

نکات پایه در ساخت روف گاردن
مطالعه این مقاله

این گیاه اغلب از بذر در باغچه های خانگی رشد می کند. گلهای درخشان پروانه ها را به خود جذب می کند. گیاه چند ساله و برگریز است. مصرف آب کمی دارد و خاک  مرطوب را تحمل می کند. خاکهای شنی با زهکشی خوب را ترجیح می دهد. خشکسالی را نیز تحمل می کند.

علف پروانه دارای ساختار گل جالب و غیر معمول است. آن را در میان سایر گیاهان چندساله متوسط ​​بکارید. علف پروانه شته می گیرد. می توانید آنها را برای خوردن کفشدوزک ها بگذارید یا شاخه و برگها را با آب صابون اسپری کنید. شته ها را می توان با جریان فشار قوی آب نیز حذف کرد.

گیاهان علفی
علف پروانه

سرخارگل (اکیناسه، اکیناشا)

از گیاهان علفی چندساله است که معمولاً در آفتاب کامل رشد می کند. برخی گونه ها ممکن است سایه جزئی را تحمل کنند، و در آب و هوای گرمتر، سایه بعد از ظهر می تواند از سوختن برگها جلوگیری کند.

از نظر گونه و رقم زمان شکوفه متفاوت است، اما زمان شکوفایی معمولاً از خرداد تا مرداد یا دیرتر متغیر است. بیشتر گلهای بنفش و قرمز هستند؛ اما انواع صورتی ، قرمز ، نارنجی ، سفید ، زرد و سبز آن نیز وجود دارد.

 خاک متوسط ​​و با زهکشی خوب را ترجیح می دهد. اگر گلهای کوچک یا ضعیف رشد کرده اند کمی کود در اطراف گیاهان اضافه کنید. مراقب باشید ، تغذیه بیش از حد می تواند منجر به وفور شاخه و برگ و کمبود گل شود.

تحمل خشکسالی را دارد، اما در رطوبت متوسط ​​، ​​بهتر عمل می کند. به طور مرتب آبیاری کنید، اما بگذارید خاک در بین دو آبیاری خشک شود.

در صورت پر شدن، توده ها را هر ۴ سال یکبار تقسیم کنید. باید در منطقه ای کاشته شود که روزانه ۶ تا ۸ ساعت نور خورشید دریافت کند، زیرا ممکن است در صورت سایه طولانی مدت ساقه ها و برگ ها به کپک پودری دچار شوند.

گیاهان علفی چندساله ( اسپینگر)
سرخارگل

جیپس فلا

گیاه  Gyposphila paniculata  (نفس کودک ) ، گیاهی علفی و برگریز از خانواده  caryophyllaceae  (میخک) بوده که بومی شرق و مرکز اروپا می باشد. این گیاه متعلق به جنس  gypsophila  می باشد، این جنس شامل ۶۰ گونه متفاوت است و نفس کودک یکی از جذاب ترین گونه هاست.

خاک لومی ، ماسه ای، قلیایی، عمیق و خوب زهکشی شده باید باشد . بهتر است خاک، قلیایی و یا خنثی باشد.  بهترین حالت رشد گیاه، قرار گرفتن در معرض آفتاب می باشد. دمای بین ۶- تا ۲۱ درجه مناسب است. بهتر است در معرض سرمای شدید قرار نداشته باشد. گیاه نفس کودک در برابر خشکی و خشکسالی مقاوم است. آبیاری بسیار کم باید باشد. این گیاه رطوبت پسند نیست. پس از گذشت اولین گلدهی، می بایست هرس شود و به کوددهی نیازی ندارد.

تمام قسمتهای گیاه از جمله گلها پس از خشک شدن سمی هستند و باعث تحریک سینوسی و آسم می شوند؛ و در صورت لمس کردن باعث سوزش پوست خواهند شد.

گیاهان علفی ( اسپینگر)
جیپس فلا یا نفس کودک

رعنا زیبا یا گل شاد

گل رعنا (Gaillardia) از گیاهان علفی چندساله و متعلق به خانواده کاسنیان است. این گیاه ۳۰ تا ۸۰ سانتیمتر قد می ‌کشد و در طول تابستان تا اواسط پاییز گل می ‌دهد. گل ‌های این گیاه به رنگ‌ های زرد، نارنجی، قرمز و هلویی هستند. این گل بومی آمریکای شمالی و جنوبی است. رشد این گیاه بسیار سریع است و در اولین تابستان گل می ‌دهد. هر بوته بالغ رعنا می ‌تواند تا ۵۰ شاخه گل تولید کند. این گل‌ ها را می ‌توان به صورت شاخه بریده ۵ تا ۸ روز در آب نگهداری کرد. این گیاه برای گلدهی به روزهای بلند و نور فراوان احتیاج دارد.

شاخه ها و برگها سبز خاکستری کمی پرزدار هستند؛ و دارای برگهای نیزه ای شکل است که لبه های صاف دارد.

این گیاه در صورت تماس با پوست می تواند سوزش ایجاد کند. قسمتهای تماس را با آب و صابون بشویید. گل رعنا به نور فراوان و مستقیم خورشید نیاز دارد. البته در آب و هوای گرم و خشک کمی در طول روز به سایه نیز احتیاج دارد. این گیاه اگر نور کافی دریافت نکند گل نخواهد داد و تنها رشد علفی خواهد داشت.

این گل بسیار در برابر خشکی مقاوم است. در محیط‌ های گرم و خشک بهتر است سطح خاک یک تا ۲ بار در هفته آبیاری شود. اما باید دقت داشت که خاک باتلاقی نشود. آبیاری این گیاه باید پس از خشک شدن خاک انجام شود.

گیاهان علفی
رعنا زیبا

برای آشنایی بیشتر با انتخاب گیاه برای روف گاردن می توانید مقاله « معیارهای انتخاب گیاه در روف گاردن » را مطالعه نمایید.

 

اجرای روف گاردن
بنر اجرای روف گاردن
دانلود کاتالوگ اسپینگر
دانلود کاتالوگ اسپینگر

برخی پروژه های اجرا شده

پروژه مسکونی نیاوران

آدرس: تهران – نیاوران
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۳
معمار:
مهندس عضدی فر
مساحت پروژه: ۱۸۰ متر مربع

پروژه پرنسا مال

آدرس: تهران – خیابان صابونیان
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۷
طراح: مهندسین مشاور دات
مساحت پروژه: ۲۳۰۰ متر مربع

پروژه شاد آباد

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
طراح پروژه: دفتر معماری فرحو
مساحت پروژه: 90 متر مربع

ساختمان مسکونی رزاقی

آدرس: قم
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۱
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۱۶۰ متر مربع

مسکونی مینا رزیدنس کیش

آدرس: جزیره کیش
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۹
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۶۰۰ متر مربع

روف گاردن محوطه جنوبی ایرانمال

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
نوع پروژه: تجاری - تفریحی
مساحت پروژه: 2000 متر مربع

مشاهده پروژه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: این محتوا شامل قوانین کپی رایت می شود.
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟