چگونه روف گاردن آسان و کوچکی بسازیم؟

 

در مقاله های قبل اسپینگر ( espinger ) ،اطلاعات زیادی در مورد روف گاردن، ویژگی ها و بعضی از نکات ساخت آن گفته شده است. اما ساده ترین روش ارتباط برقرار کردن با فضای سبز خانگی، تجربه آن است. کسانی که علاقه زیادی به گیاهان دارند، معمولا در خانه از گیاهان آپارتمانی نگهداری می کنند. و یا فضای تراس و پشت پنجره را به پرورش گیاهان اختصاص می دهند. بزرگترین مزیت این فضاها، دسترسی و قابلیت کنترل آسان است. که مهمترین محدودیت آنها فضای کم برای پرورش گیاهان و نداشتن فضای آزاد کافی است. ساخت یک روف گاردن آسان و کوچک می تواند شروع خوبی برای برنامه ریزی ایجاد فضای سبز جدید باشد.

 

روف گاردن کوچک
طراحی روف گاردن کوچک در یک کنج از بام

سابقه فنی اجرای روف گاردن در ایران

روف گاردن در ایران به شکل تخصصی سابقه ای کمتر از ۱۰ سال دارد. در حالیکه کیفیت و نتایج بهره برداری سیستم، حداقل پنج سال بعد از استفاده ی آن ارزیابی می شود. علاوه بر این بیشتر متریال های تخصصی روف گاردن مانند عایق های ضد ریشه، ژئوتکستایل و زهکش وارداتی هستند. در نتیجه مهمترین بخش فنی دچار نوسانات قیمت ارز می شود. و در بعضی مناطق تجربه کافی برای نگهداری از آن وجود ندارد. تمام نکات ذکر شده تردیدی در ساخت روف گاردن ایجاد می کند؛ و کارفرمایان نیاز به تجریه این فضا دارند تا هزینه صرف شده را موثر بدانند.

برای مطالعه بیشتر درباره قوانین ساخت روف گاردن می توانید مقاله قوانین و ضوابط ساخت بام سبز را مطالعه نمایید.

روف گاردن آسان
کاربرد تنوع زیادی از گیاهان گلدانی در بام

روف گاردن آسان چگونه ساخته می شود؟

ساخت روف گاردن کوچک به آسانی امکان پذیر است. این فضای در سطح محدودی از بام اجرا می شود؛ وسایل مورد نیاز آن شامل صندلی و میز سبک متحرک، تعدادی گلدان در سایزهای مختلف، لامپ یا روشنایی و تعداد محدودی وسایل باغبانی است. برای ساخت این روف گاردن تنها چند نکته ی ابتدایی و فنی مانند میزان تحمل بار سازه، ایزولاسیون و دسترسی به برق و آب باید بررسی شود.

با اجرای موفق یک باغ بام کوچک، تصمیم برای ساخت روف گاردن بزرگ آسان تر خواهد بود. روف گاردن بزرگتر مساحت بیشتری دارد. امکانات و برنامه های متفاوتی می توان برای آن در نظر گرفت (فضای غذاخوری، مطالعه و یا بازی کودکان). تنوع بیشتری از گیاهان در آن قابل کشت است. بسیاری از بخش های آن می تواند ثابت و جزئی از سازه بنا باشد. نیاز به آماده سازی های تخصصی دارد. به همین دلیل هزینه بالایی نیز خواهد داشت؛ که بهتر است این هزینه هدفمند انجام شود.

 

زوف گاردن آسان
اجرای روف گاردنی آسان با استفاده از وسایل موجود

 

نکات اولیه در ساخت روف گاردن آسان

یک: از ایزولاسیون بام مطمئن شوید. منظور از این ایزولاسیون، همان ایزوگام یا قیرگونی سازه ای روی بام است. اطمینان داشته باشید که هیچ بخشی از سقف رطوبت را عبور ندهد.

دو: شیب بندی بام و خروجی زهکش را کنترل کنید. اگر شیب بندی در بخشی از بام مناسب نیست و آب جمع می شود، روف را در آن بخش چیدمان نکنید. علاوه بر آن بهتر است محل باغ بام به زهکش خروجی آب نیز نزدیک باشد.

سه: اگر شیر برداشت آب در بام وجود دارد، بهتر است دسترسی به آن مناسب باشد. و در صورت نبود شیر برداشت می توان از منبع ذخیره آب باران استفاده کرد.

چهار: بادهای رایج منطقه را بررسی کنید؛ و محل اجرای باغ بام را ترجیحا در محلی محفوظ از باد انتخاب کنید.

پنج: در نهایت پیش از اقدام به برپا کردن روف گاردن کوچک خود از بقیه ساکنین آپارتمان نیز تایید بگیرید.

 

ساخت روف گاردن
طراحی روف گاردن در بخشی از بام که شرایط مناسب را دارد

گامهای ساخت روف گاردن آسان 

گام اول:

مساحت روف گاردن کوچک چقدر است؟

فضایی بین ۴ تا ۱۰ مترمربع برای ساخت روف گاردنی کوچک کافی است. مساحت محدودی از فضای سقف را انتخاب کنید، و تنها برای آن محدوده برنامه ریزی کنید.

گام دوم:

تم طراحی فضا را انتخاب کنید. می توانید این تم را بر اساس وسایل اضافی موجود در خانه انتخاب کنید. به طور مثال اگر فرش قدیمی قابل استفاده و تخت چوبی دارید، تم سنتی یا بوهمین را در نظر بگیرید. و اگر میز و صندلی قدیمی فلزی دارید تم های اروپایی را بررسی کنید. برای تم های مدرن هم از نیمکت، باکس های چوبی و بالشتک های نشیمن می توان استفاده کرد.

 

بوهمین دیزاین
طراحی روف گاردن با تم بوهمین و مبلمان ساده و کاربردی

گام سوم:

گیاهان قابل کشت و وسایل انتخاب شده را به بام منتقل کنید. و همه را در فضای مورد نظر قرار دهید.

گام چهارم:

چیدمان وسایل موجود را شروع کنید. در صورت استفاده از دیوار کاذب، پرده یا فرش اول آنها را چیدمان کنید. این گروه از وسایل، فضای عمودی و افقی شما را تعریف می کنند. اگر این وسایل وجود نداشتند چیدمان را از محل قرارگیری مبلمان اصلی و یا گلدان های شاخص شروع کنید. هر وسیله یا گیاهی که نقطه شاخص روف گاردن شماست می تواند به عنوان نقطه شروع چیدمان استفاده شود.

تاسیسات و تجهیزات روف گاردن
مطالعه این مقاله

گام پنجم:

بعد از چیدمان کامل وسایل موجود، می توانید سایر وسایل مورد نیاز را تشخیص دهید. این وسایل و گیاهان مواردی هستند که از پیش در خانه موجود نبودند. از آنها لیستی تهیه کنید. و بر اساس تم طراحی و هماهنگ با ترکیب رنگی و بافتی وسایل موجود آنها را تهیه کنید. این وسایل از سایت های فروش کالای دسته دوم به راحتی قابل تهیه هستند. توجه داشته باشید هدف اولیه از ساخت آسان روف گاردن تجربه ایجاد آن با کمترین هزینه ممکن است. و این کار به خلاقیت و هوشمندی شما در استفاده از وسایل اضافی و بدون استفاده بستگی دارد.

 

روف گاردن ارزان
استفاده خلاقانه وسایل غیرقابل استفاده در ساخت روف گاردن

 

گام ششم:

بعد از تکمیل چیدمان مبلمان و گیاهان، باید از فضا استفاده کنید. سعی کنید در صبح، ظهر،غروب و شب فضای روف گاردن را تجریه کنید. تجربه ی کاربری کمبودها یا نیازها را به شما نشان می دهد. به طور مثال ممکن است به سایه بان نیاز داشته باشید. بالشتک هایی برای استفاده عصرگاهی و ایجاد فضای آرامش تهیه کنید. و یا بعد از قرارگیری در فضا کمبود گل های فصلی و معطر را حس کنید. یا ترجیح دهید برای کنترل اشراف همسایگان به فضای شخصی شما از گیاهان بلندتر و یا دیوار متحرک استفاده کنید.

از پیدا کردن این نیازها نگران نشوید. در حقیقت همیشه بخشی از طراحی فضا در فرآیند تجربه آن صورت می گیرد. به همین دلیل طراحان گاهی در چند زمان شبانه روز از فضای روف را بازدید می کنند، و فهرستی از این تجارب برای طراحی تهیه می کنند. با این روش معمولا دو تا چهارهفته بعد از شروع استفاده روف گاردن، طرح شما تکمیل خواهد شد.

 

طراحی روف گاردن
انتخاب گیاهان مورد علاقه برای ایجاد فضای دلخواه

گام هفتم:

برای نگهداری گیاهان روف گاردن به چه وسایلی نیاز داریم؟

وسایل باغبانی اولیه که تهیه می کنید عبارتند از: بیلچه، قیچی باغبانی، آب پاش، شیلنگ با سری آبپاش، دستکش کار، سطلی برای جمع کردن ضایعات گیاهی و مقداری کود و سم بر اساس نیاز گیاهان. برای نگهداری از گیاهان خود برنامه ای تهیه کرده و طبق برنامه عمل کنید. توجه داشته باشید که گیاهان بخش زنده روف گادن شما هستند. و به دلیل شرایط سخت بام، نیاز به توجه منظم دارند. طراوت و شادابی باغ بام شما به حال خوش گیاهان بستگی دارد. به این کار به عنوان تفریحی روزانه نگاه کنید؛ و بدانید مسئولیت گیاهانی که به کاشته اید با شماست.

گام هشتم:

برای نگهداری از مبلمان روف هم نیاز به تمهیداتی دارید. آفتاب شدید، خاک و باران می توانند مبلمان شما را فرسوده یا کثیف کنند. اگر مبلمان متحرک است، فضایی محفوظ برای جمع کردن و نگهداری آنها تعیین کنید. و اگر قابل حرکت نیستند می توانید از ملحفه، پارچه برزنتی و یا پلاستیک ضخیم بزرگ برای پوشاندن آنها استفاده کنید. به یاد داشته باشید که نگهداری از مبلمان بسیار راحت تر و کم هزینه تر از تعویض یا شست و شوی آنهاست.

گام نهم:

این فضا متعلق به شماست. روف گاردن کوچک شما به اندازه خواست و نظر شما قابل تغییر است. در این فضا قوانین را شما تعیین می کنید. خلاقیت، تخیل و اشتیاق در ایجاد فضایی لذت بخش مهمترین بخش در ساخت باغ شما خواهد بود.

 

روف گاردن کوچک
طراحی خلاقانه فضای جمعی با مبلمان ساده و کم هزینه

اجرای روف گاردن
بنر اجرای روف گاردن
دانلود کاتالوگ اسپینگر
دانلود کاتالوگ اسپینگر

برخی پروژه های اجرا شده

پروژه مسکونی نیاوران

آدرس: تهران – نیاوران
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۳
معمار:
مهندس عضدی فر
مساحت پروژه: ۱۸۰ متر مربع

پروژه پرنسا مال

آدرس: تهران – خیابان صابونیان
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۷
طراح: مهندسین مشاور دات
مساحت پروژه: ۲۳۰۰ متر مربع

پروژه شاد آباد

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
طراح پروژه: دفتر معماری فرحو
مساحت پروژه: 90 متر مربع

ساختمان مسکونی رزاقی

آدرس: قم
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۱
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۱۶۰ متر مربع

مسکونی مینا رزیدنس کیش

آدرس: جزیره کیش
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۹
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۶۰۰ متر مربع

روف گاردن محوطه جنوبی ایرانمال

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
نوع پروژه: تجاری - تفریحی
مساحت پروژه: 2000 متر مربع

مشاهده پروژه ها

2 نظر برای مقاله “روف گاردن آسان و کوچک

    • خانم مهندس نصرتی راد :

      با سلام. در صورتیکه دسترسی عمومی داشته باشد،بله. بام ساختمان بخشی از مشاع ساختمان محسوب می شود، بنابراین در صورت عدم رضابت تمامی ساکنین قابل پیگیری قانونی خواهد بود.
      در برخی موارد بخش هایی از بام تنها به شکل اختصاصی در دسترس طبقات آخر است و بخشی از مشاع واحدی خاص محاسبه می شود. در نتیجه نیاز به رضایت ساکنین نخواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: این محتوا شامل قوانین کپی رایت می شود.
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟