آلاچیق روف گاردن ؛ بهترین ایده ها از طراحی تا اجرا

آلاچیق روف گاردن

روف گاردن ها با ایجاد محیطی سرسبز و قابل زندگی به استفاده بهینه از فضاهای محدود شهرها کمک می‌کنند. و به طور فزاینده‌ای در حال محبوب شدن هستند. یکی از بهترین مبلمان برای روف گاردن، می تواند آلاچیق باشد. این سازه، سقفی متناسب با فضای سبزی که در اختیار دارید، برای شما فراهم می کند. که تکمیل کننده باغ شما خواهد بود. با نوشتار آلاچیق روف گاردن همراه اسپینگر ( espinger ) بمانید تا بهترین ایده ها را از طراحی تا اجرا بررسی کنیم.

گزینه‌های طراحی آلاچیق بسته به نوع سقف و سلیقه شخصی شما متنوع هستند. اما اولین چیزی که برای داشتن یک آلاچیق اهمیت دارد اندازه ی آن است. یک خانواده بزرگ آلاچیقی می‌خواهد که فضای کافی برای استفاده همه اعضای خانواده را داشته باشد. علاوه بر آن هماهنگی طرح آلاچیق با طراحی باغ نیز به ایجاد یکپارچگی در فضا بسیار کمک خواهد کرد.

 

برای آشنایی بیشتر با مبلمان روف گاردن می توانید مقالهمعرفی انواع فلاورباکسرا مطالعه نمایید.

کاربرد آلاچیق در روف گاردن چیست؟

روف گاردن (اسپینگر)

آلاچیق ها برای جداسازی فضاهای بیرونی و ایجاد سایه ای برای نشستن عالی هستند. که می‌توانند برای محافظت از شما در برابر عناصر آب و هوایی از جمله نور آفتاب و ایجاد آرامش استفاده شوند. و سازه آنها به شما امکان می‌دهد آویزان کردن گیاهان، چراغ‌ها و آویزهای تزیینی را نیز خواهد داد.

همانطور که گفته شد، آلاچیق‌ها اغلب در معرض عناصر آب و هوایی قرار می‌گیرند. بسیاری از صاحبان خانه‌ها عاشق زیبایی سازه‌های آلاچیق می‌شوند، اما بعداً متوجه می‌شوند که آن‌ها علاوه بر توجه به زیبایی ظاهری سازه باید به کیفیت و مدل طراحی آن نگاه ویژه‌ای داشته باشند. مصالح معمولی که در یک آلاچیق مورد استفاده قرار می گیرد شامل این موارد است: فلز، فایبرگلاس، پلاستیک، چوب و پارچه. علاوه بر این، اندازه، سبک و شکل آلاچیق می‌تواند استاندارد یا کیفیت آن را تضمین کند.

نکات مهم در طراحی آلاچیق چیست؟

باید بدانید که طرح خرپایی که برای سازه آلاچیق انتخاب می‌کنید، روی شکل و اندازه سقف تأثیر می‌گذارد. اگر به طرح آلاچیق‌ها در آب و هوای شمالی نگاه کنید، متوجه خواهید شد که سقف‌ها شیب بیشتری دارند. در آب و هوای شمالی و یا مناطقی که سردتر هستند و امکان آمدن برف بیشتر است، باید سقف آلاچیق‌ها با شیب بیشتری ساخته شوند تا به علت سنگینی برف سقف فرو نریزد. به عبارت دیگر، به منظور اجتناب از این امر، شیب سقف‌ها در آب و هوای سرد تندتر است، که برف بر روی آن سر بخورد.

این دو نکته برای طراحی خرپای سقف اهمیت زیادی دارند. گسترش فضاهای بزرگتر به طور کلی مستلزم افزایش ابعاد سازه خرپا است. نیاز به شیب بیشتر در سقف، محدودیتی برای حداکثر مساحت آلاچیق ایجاد می‌کند.

انواع آلاچیق از نظر متریال چیست؟

آلاچیق ها از نظر متریال دارای تنوع زیادی هستند. مهمترین انواع آنها عبارتند از آلاچیق فلزی، چوبی، فایبرگلاس و پارچه. در ادامه سعی کرده‌ایم تا شما را با انواع آلاچیق‌ها و بهترین ایده‌ها آشنا کنیم.

آلاچیق فلزی بسیار مقاوم

آلاچیق فلزی

آلاچیق فلزی یکی از با دوام‌ترین سازه ها در نظر گرفته می‌شوند، که نسبت به بسیاری از انواع دیگر مصالح ماندگارتر هستند. بهترین نکته در مورد آلاچیق فلزی قابلی برش و ساخت آن متناسب با هر اندازه و طرحی است.

انواع مختلفی از متریال های فلزی برای ساخت آلاچیق وجود دارد. فولاد از بادوام ترین متریالها است. اگرچه وزن آن می تواند تا حدی برای سقف زیاد باشد. آلومینیوم یکی دیگر از پرکاربردترین انواع فلزات برای آلاچیق است؛ که ضمن وزن کم، مقاومت بالایی نیز دارد. و نمای فلزی روکش های قلع یا آلومینیوم زیبایی خاصی نیز به فضا می دهند. صدای باران روی سقف فلزی نیز باعث می‌شود شما در آرامش خاصی قرار بگیرید.

آلاچیق های چوبی

اجرا و ساخت روف گاردن (اسپینگر)
اجرای آلاچیق در روف گاردن مسکونی پروژه دانیال قم

چوب یکی از مهمترین متریال ها در ساخت انواع آلاچیق است. به خصوص که یکی از مهمترین مبلمان در فضای سبز ویلایی انواع آلاچیق چوبی است. برای ساخت آلاچیق انواع مختلفی از چوب مانند چوی های طبیعی، ترموود و وودپلاست مورد استفاده قرار می گیرند. با این وجود در شرایط سخت اقلیمی روف گاردن آلاچیق های ترموود و وودپلاست مقاومت بیشتری خواهند داشت.

استفاده از متریال چوب برای آلاچیق به روف گاردن نمای گرم و دوستانه ای می دهد. ضمن آنکه تمامی انواع آلاچیق های کلاسیک، مدرن و حتی طرح های خاص با چوب قابل اجرا هستند. به همین دلیل آلاچیق های چوبی یکی از پر کاربردترین انواع آلاچیق ها در طراحی روف گاردن هستند.

آلاچیق های فایبر گلاس و پلاستیکی

آلاچیق فایبرگلاس روف گاردن

 

آلاچیق های فایبرگلاس و آلاچیق پلاستیکی مصالح با دوامی هستند، که خرید آنها نسبتاً ارزان است. و در مقایسه با انواع دیگر متریال عمر بیشتری دارند. هر دو ماده به گونه ای طراحی شده‌اند که امکان قرار گرفتن در معرض نور کامل را داشته باشند؛ و در برابر باران و اشعه مضر UV می‌تواند بسیار مقاوم هستند.

پلاستیک معمولاً در صفحات سبک وزن با اندازه‌های مختلف عرضه می‌شود. که در صورت نیاز می‌توان آنها را به راحتی برش داد. پیدا کردن فایبرگلاس ممکن است کمی سخت‌تر باشد اما یک جایگزین بسیار خوب به شمار می‌رود. اکثر مواد فایبرگلاس با استفاده از مواد بازیافتی ساخته می‌شوند که به کاهش میزان زباله‌های روی کره زمین کمک می‌کند.

آلاچیق های پارچه ای

آلاچیق های پارچه ای که به آنها سازه های پارچه ای و سایبان نیز گفته می شود، از راه های پرکاربرد برای ساخت آلاچیق در فضای سبز و روف گاردن شما است. این نوع سازه بسته به نوع پارچه و سازه می تواند بسیار گران یا ارزان باشد. انواع مختلفی از روکش‌های پارچه‌های برای انتخاب وجود دارد. برخی از آنها محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش را ارائه می‌دهند؛ که به افزایش طول عمر مبلمان فضای باز شما و به کاهش گرما و نوری که از سقف آلاچیق نفوذ می‌کند، کمک می‌شود.

روف گاردن مینیمال
مطالعه این مقاله

طراحی روف گاردن (اسپینگر)

بسیاری از پارچه‌ها رنگارنگ هستند، یا طراحی جالبی دارند؛ که به ساختار بیرونی شما فضای جذاب‌تری می دهند. سقف‌های پارچه‌ای ظاهری نرم را به فضای روف گاردن شما اضافه و می‌توانند کنتراست و رنگ فوق‌العاده‌ای را ایجاد کنند.

مصالح ساخت این نوع آلاچیق‌ها را در فضای باز می‌توان به راحتی از طریق بسیاری از تولیدکنندگان و توزیع‌کنندگان خریداری کرد. برخی از این پارچه‌ها از موادی ساخته شده‌اند که در برابر نور خورشید، رطوبت و عناصر آب و هوایی دیگر مقاوم هستند. و یافتن موادی که هم بادوام و هم زیبا باشد، کار چندان دشواری نیست. اگر از آن دسته از افراد هستید که نیاز به تغییر مداوم دارید، زود از یک طرح خسته می‌شوید، و یا تمایل به تغییر رنگ دارید، آلاچیق‌های پارچه‌ای می توانند مناسب باشند. البته میزان ماندگاری نیز کاملاً به شما بستگی دارد. با این حال اکثر مواد برای سال‌ها استفاده بسیار موثر هستند.

آلاچیق های خاص  و سفارشی

طراحی آلاچیق‌های خاص و سفارشی در نوع خود منحصر به فرد هستند. و نگاه شخصی صاحب خانه را بیان می کنند. حتی می توانند معرف جهان بینی فردی و یا روشی خلاقانه برای برای انجام کاری باشند. در ادامه بعضی از انواع آلاچیق های خاص از نظر سازه و طراحی که گزینه های خوبی برای روف گاردن هستند، معرفی شده است.

ساخت و طراحی آلاچیق

آلاچیق‌های خورشیدی

آلاچیق‌ها با پنل‌های خورشیدی ترکیبی جدی در الگوی شهرسازی پایدار و معماری سبز هستند. پنل‌های خورشیدی را می‌توان به شکلی زیبا روی سقف آلاچیق قرار داد تا به فضای سبز اطراف شکلی خاص و منحصر به فرد بدهد. علاوه بر لذت بردن زیر این نوع از آلاچیق‌ها در تمام فصول سال، آلاچیق‌های خورشیدی حداکثر جمع‌آوری انرژی فصلی را برای شما امکان پذیر می‌کنند.

طراحی و ساخت آلاچیق

آلاچیق با سقف سفال

سقف های سفالی از مقاوم ترین پوشش های بام در هر آب و هوایی هستند. و آلاچیق‌هایی با سقف سفال  دوام بالایی هستند. این نوع از سقف‌ها برای یک آلاچیق، می‌تواند بیش از ۱۰۰ سال دوام بیاورد. سقف‌های سفال همچنین در برابر آتش، تگرگ و باد شدید عملکرد بهتری دارند.

آلاچیق روف گاردن

آلاچیق با سقف گرد

بسیاری از قدیمی ترین سازه‌های بومی به صورت گرد ساخته می شوند. اشکال کروی یا دایره‌ای منعکس کننده زمین هستند، و به طور طبیعی جذابیت خاص و منحصر به فردی را به ارمغان می‌آورند.

یک مطالعه علوم اعصاب که در دانشکده پزشکی هاروارد انجام شده، نشان می‌دهد که افراد بین سبک‌های خطی و خمیده یا انحنادار، بیشتر سبک خمیده را انتخاب می‌کنند. احتمالا به این دلیل که  که حال و هوای بهتر و انرژی مثبتی را جذب می‌کردند.

اسپینگر

آلاچیق به سبک آسیایی

به تعداد سبک های باغسازی، انواع مختلف آلاچیق وجود دارد. که با محتوای شکلی و ساختاری باغ هماهنگ هستند. اما یکی از پر طرفدار ترین انواع آلاچیق ، آلاچیق های باغ های ژاپنی و چینی هستند. مه در گروه سبک های باغسازی آسیای شرقی دسته بندی می شوند. و در یک خانه مدرن، باغ، پارک و یا سایر فضاهای بیرونی می توانند به کار روند.

عناصر تزئینی در یک آلاچیق شامل ویژگی‌هایی مانند نورگیر، سقف لبه‌دار یا دوجداره است. برخی از عناصر رنگی، فضای فوق العاده‌ی آسیایی/شرقی را دوچندان می کنند، و خلوت‌گاه خاصی را ایجاد می‌کنند که می‌توانید به آنجا رفته و در کمال آرامش استراحت کنید.

باغ ژاپنی

نتیجه گیری

نوع مصالح، طراحی، استحکام و دوام، چهار عنصر اصلی که طراحی سقف را تشکیل می‌دهند. در طول تاریخ، پوشش خانه و پناهگاه‌ها متناسب با نوع زیستگاه، از انواع مختلفی از مواد مانند علف دریایی، برگ موز، چمنزار، کاه، نی، سنگ، تخته سنگ، شیشه و بتن، آلومینیوم، مس، پوست حیوانات، چوب، کاشی و سرامیک و یا حتی برف ساخته شده است.

به همین ترتیب ساختار سقف آلاچیق‌ها تا حد زیادی با توجه به وضعیت آب و هوایی انتخاب می‌شود. اکثر سقف های مدرن شیب دار هستند تا امکان روان شدن برف و باران را فراهم کنند، اما همانطور که در بالا مشاهده شد گزینه‌های متعددی در طراحی سقف برای آلاچیق‌ها در فضای باز وجود دارد.

 

اجرای روف گاردن
بنر اجرای روف گاردن
دانلود کاتالوگ اسپینگر
دانلود کاتالوگ اسپینگر

برخی پروژه های اجرا شده

پروژه مسکونی نیاوران

آدرس: تهران – نیاوران
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۳
معمار:
مهندس عضدی فر
مساحت پروژه: ۱۸۰ متر مربع

پروژه پرنسا مال

آدرس: تهران – خیابان صابونیان
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۷
طراح: مهندسین مشاور دات
مساحت پروژه: ۲۳۰۰ متر مربع

پروژه شاد آباد

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
طراح پروژه: دفتر معماری فرحو
مساحت پروژه: 90 متر مربع

ساختمان مسکونی رزاقی

آدرس: قم
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۱
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۱۶۰ متر مربع

مسکونی مینا رزیدنس کیش

آدرس: جزیره کیش
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۹
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۶۰۰ متر مربع

روف گاردن محوطه جنوبی ایرانمال

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
نوع پروژه: تجاری - تفریحی
مساحت پروژه: 2000 متر مربع

مشاهده پروژه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: این محتوا شامل قوانین کپی رایت می شود.
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟