بوته های گل دهنده روف گاردن

گیاهان روف گاردن در بسیاری از موارد شامل گونه های همیشه سبز می شوند. درختان و درختچه های همیشه سبز با وجود زیبایی دائمی که دارند؛ تغییر فصلی نخواهند داشت. و به همین دلیل چرخه رنگی طبیعت و تغییر منظر در گیاهان وجود ندارد. این شکل طراحی حالتی یکنواخت به روف گاردن می دهد که توصیه می شود با ترکیب گونه های گل دار و برگ ریز تعدیل گردد. بوته های گل دهنده به عنوان اشکوب میانی گزینه بسیاری خوبی برای استفاده از گونه های گلدار هستند. در این متن چند نمونه از بوته های گل دهنده روف گاردن معرفی شده است. که می توانند در پالت گیاهی روف گاردن استفاده شود.

برای آشنایی بیشتر با درختان روف گاردن می توانید مقالهدرختچه های همیشه سبز روف گاردنرا مطالعه نمایید.

طراحی و اجرای روف گاردن

رز بوته ای

گل سرخ پر طرفدارترین گیاه در طراحی انواع باغ است. بسیاری از ارقام رز دارای مقاومت بالا به گرما، سرما و خشکی هستند.  و دوره ی طولانی برای گل دهی دارند. شاید بتوان گفت اولین پیشنهاد برای یکی از بوته های گل دهنده روف گاردن انتخاب بوته های رز است. رز برای رشد نیاز به خاک غنی، زهکش خوب و آفتاب مستقیم دارد. و در انواع همیشه گل از اوایل بهار تا اواسط پاییز بوته ها به شکل متناوب گل می دهند. تنوع رنگ گل رز نا محدود است. و می تواند بر اساس سلیقه به صورت تک رنگ یا چند رنگ و ترکیبی از آنها استفاده کرد.

بوته های گل دهنده روف گاردن

زرشک زینتی

گیاه زرشک در فضای سبز شهری به خاطر رنگ زرشکی برگ های آن مورد استفاده قرار می گیرد. اما زرشک زینتی در کنار برگ های سبز رنگ یا ارغوانی، دارای گل های زرد رنگ در فصل بهار هستند. این گیاه بوته ای دارای فرم گرد زیبایی است. نگهداری آسانی دارد. و مقاومت آن به گرما و خشکی بسیار بالاست. علاوه بر اینها گیاه زرشک برای کاشت ردیفی نیز بسیار مناسب بوده و هرس پذیر است. به همین دلیل یکی از بوته های گل دهنده روف گاردن می توان باشد.

اسپیره

گیاه اسپیره یکی از انواع بوته های گل دهنده روف گاردن و دارای دو نوع بهاره و تابستانه است. اسپیره شاخه های بلند و انعطاف پذیری دارد که به آن فرم افشان می دهد. و در هنگام گلدهی تمام شاخه با گل ریز سفید پوشیده می شود. این گیاه به رطوبت کافی برای سلامت و گل دهی مناسب نیاز دارد. با این وجود از آنجا که گلدهی آن دقیقا بعد از موج اول گل های بهاره است. باغ را در زمانی که سایر گل ها تمام شده اند، به زیبایی تغییر می دهد. کاشت و نگهداری اسپیره بسیار آسان است و برای مناطق شمالی کشور و تهران می تواند استفاده شود.

بوته های گل دهنده روف گاردن

بداغ

بوته های بداغ گیاهانی همیشه سبز یا برگریز هستند؛ که برای محوطه و حیاط استفاده می شوند. و برگ های سبز تیره به همراه گل های توپی سفید دارند. گل های چشمگیر بداغ مانند یک نقطه تاکید در منظر عمل می کند. این گیاه می تواند به عنوان یکی از بوته های گلدهنده در روف گاردن مورد استفاده قرار بگیرد. به خصوص برای کنار دیوار و پر کردن کنج ها بسیار مناسب است. گیاه بداغ به آب و هوای معتدل، رطوبت و آفتاب کافی برای رشد نیاز دارد. و در تهران برای روف گاردن های محدوده شمالی بیشتر توصیه می شود.

بوته های گل دهنده روف گاردن

هورتانسیا

گیاه هورتانسیا یا ادریسی یکی از بوته های گلدهنده بسیار شناخته شده است. این گیاه حالت کپه ای با ساقه های ترد و برگ های پهن دارد. که در فصل رشد حجم گیاهی آن چشمگیر است. هورتانسیا به خاک سبک با زهکشی خوب و غنی نیاز دارد. به طور کلی شرایط سایه آفتاب را می پسندد. برای همین زیر درختان و درختچه ها می تواند کشت شود. و در زمان گلدهی نیز، نیاز به سرمای کافی دارد. گونه های یکساله هورتانسیا نیز در بهار به بازار عرضه می شوند. که می توان آنها را به عنوان گل های فصلی در روف گاردن کاشت. یکی از ویژگی های خاص هورتانسیا تغییر رنگ آن نسبت به اسیدیته خاک است. به طوریکه با اسیدی کردن خاک رنگ ها به آبی متمایل می شود. و در خاک قلیایی گلها صورتی رنگ خواهند بود.

گیاهان مناسب بالکن
مطالعه این مقاله

بوته های گل دهنده روف گاردن

لاواندولا

اسطخدوس یا لاواندولا به عنوان یک گیاه دارویی، معطر و یکی از گیاهان پوششی کاملا شناخته شده است. اما این گیاه در صورت عدم هرس به صورت بوته هایی با ارتفاع بالای ۵۰ سانتی متر رشد کرده و در بهار گل های معطر بنفش رنگ تولید می کند. ترکیب رنگ نقره ای برگ ها با گل های بنفش می تواند تنوع خوبی در پالت رنگی روف گاردن ایجاد کند. علاوه بر آن لاواندوا یک گیاه همیشه سبز، بسیار مقاوم به گرما، سرما و خشکی است. به همین دلیل یکی از بهترین بوته های گل دهنده روف گاردن در شرایط سخت است.

بوته های گل دهنده روف گاردن

یاس زرد

درختچه یاس زرد که معمولا با هرس به صورت بوته ای در می آید؛ شکوفه های زرد رنگ آن در بهار پیش از رشد برگ بر روی شاخه های بلند و منعطف گیاه ظاهر می شوند. که از اولین شکوفه های بهاری هستند. این گیاه بوته ای مقاوم به سرما، گرما و خشکی است. که کشت و نگهداری آن بسیار آسان است. بعد اتمام گلدهی در تابستان برگ ها به رنگ سبز تیره هستند. و در پاییز نیز خزان زیبای زرد رنگ دارد. یاس زرد در فضای سبز شهری بسیار شناخته شده است. اما با کاربری درست می تواند یکی از انتخاب های خوب برای بوته های گل دهنده روف گاردن باشد.

برای آشنایی بیشتر با یاس زرد می توانید مقالهیاس زردرا مطالعه نمایید.

بوته های گل دهنده روف گاردن

 

به ژاپنی

درختچه به ژاپنی به عنوان گیاه مکمل یاس زرد در طراحی منظر شناخته می شود. این گیاه دارای فرم توپی با شاخه هایی به رنگ قهوه ای تیره و زیبا است. در بهار پیش از برگ دهی تمامی شاخه ها با گل های سفید، صورتی، قرمز یا سرخابی پوشیده می شوند. برگ های آن در تابستان به رنگ سبز تیره هستند. و در پاییز خزان قرمز نارنجی زیبایی دارند. که میوه های رنگی به نیز گاهی در روی گیاه دیده می شود. این گیاه به دلیل قابلیت هرس پذیری، نگهداری آسان، مقاومت بالا به سرما، گرما و شرایط سخت بسیار مناسب روف گاردن است. و حتی از آن می توان به صورت متراکم  برای ایجاد دیوار یا پرچین هم استفاده کرد.

بوته های گل دهنده روف گاردن

طاووسی

درختچه طاووسی در ابعاد کوچک می تواند به عنوان بوته گل دهنده در روف گاردن استفاده شود. شاخه های باریک و کشیده این گیاه فرم ظریفی دارند که در طراحی روف گاردن نمایی مدرن ایجاد می کند. علاوه بر آن گل های زرد آن در اواخر بهار ظاهر می شوند. که معطر بوده و جاذب حشرات و پرندگان هستند. این گیاه بیشتر در اتوبان ها استفاده می شود. در حالیکه مقاومت آن به گرما، سرما، خشکی و نگهداری آسان از مزایای مهم برای استفاده در روف گاردن است. ضمن آنکه نمای خاص و متفاوت طاووسی به راحتی می تواند آن را در طراحی های مدرن تبدیل به گیاهی شاخص نماید.

 

بوته های گل دهنده روف گاردن

 

اجرای روف گاردن
بنر اجرای روف گاردن
دانلود کاتالوگ اسپینگر
دانلود کاتالوگ اسپینگر

برخی پروژه های اجرا شده

پروژه مسکونی نیاوران

آدرس: تهران – نیاوران
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۳
معمار:
مهندس عضدی فر
مساحت پروژه: ۱۸۰ متر مربع

پروژه پرنسا مال

آدرس: تهران – خیابان صابونیان
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۷
طراح: مهندسین مشاور دات
مساحت پروژه: ۲۳۰۰ متر مربع

پروژه شاد آباد

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
طراح پروژه: دفتر معماری فرحو
مساحت پروژه: 90 متر مربع

ساختمان مسکونی رزاقی

آدرس: قم
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۱
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۱۶۰ متر مربع

مسکونی مینا رزیدنس کیش

آدرس: جزیره کیش
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۹
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۶۰۰ متر مربع

روف گاردن محوطه جنوبی ایرانمال

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
نوع پروژه: تجاری - تفریحی
مساحت پروژه: 2000 متر مربع

مشاهده پروژه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: این محتوا شامل قوانین کپی رایت می شود.
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟