چوب های مناسب برای مبلمان روف گاردن

چوب های مناسب برای مبلمان روف گاردن ویژگی‌های مشخصی دارند؛ زیرا باید مقاومت و دوام بیشتری در برابر شرایط آب‌وهوایی فضای باز داشته باشند. در این مقاله می‌خواهیم به ویژگی‌های چوب های مناسب برای مبلمان روف گاردن و روش نگهداری آن‌ها بپردازیم. کدام نوع مبلمان مناسب روف گاردن است؟ چوب های مناسب برای مبلمان روف گاردن و فضای باز کدام‌ها هستند؟ و باید چه ویژگی‌هایی داشته باشند؟ در این مقاله قصد داریم به این پرسش‌ها پاسخ دهیم.

چوب به‌عنوان یک ماده خام طبیعی چهارچوب محکمی را برای مبلمان، صندلی، نیمکت و سایر وسایل فراهم می کند. مبلمان چوبی علاوه بر زیبایی و راحتی، فضایی گرم و صمیمی ایجاد می‌کنند. همچنین چوب با چگالی طبیعی خود وزن مناسبی برای مقاومت در برابر بادهای شدید دارد. البته این نکته را هم باید اضافه کرد که طراحی آن‌ها باید به گونه‌ای باشد که بتواند باد را از خود عبور دهد. به‌عنوان مثال، وجود سوراخ‌هایی در طراحی مبلمان می‌تواند راه‌حل مناسبی باشد.

طراحی فضای سبز (اسیپنگر)

مبلمان چوبی از لحاظ استحکام و مقاومت می‌تواند بهترین مقاومت را در مقایسه با متریال دیگر در برابر آب و هوا، اشعه ماورا بنفش و آب داشته باشد. چوب همچنین نسبت به تغییرات دمایی نیز مقاوم است.

برای آشنایی بیشتر با مبلمان روف گاردن می توانید مقالهمبلمان روف گاردنرا مطالعه نمایید.

انواع چوب های مناسب برای مبلمان روف گاردن

از هر نوع چوبی نمی‌توان برای مبلمان روف گاردن استفاده کرد. شما باید قبل از تصمیم‌گیری و انتخاب چوب‌های مناسب مبلمان روف گاردن، نقاط قوت و ضعف آن‌ها را بررسی کنید. و تصمیم بگیرید چوب های مناسب برای مبلمان روف گاردن، چه نوع چوب‌هایی هستند. و کدام یک با نوع کاربری و سلیقه شما هماهنگی دارند. چوب‌های نرم و چوب‌های سخت دو نوع اصلی چوب‌ها برای ساخت مبلمان هستند؛ که در ادامه به جزئیات کامل آن می‌پردازیم.

چوب های مناسب برای مبلمان روف گاردن

تفاوت بین چوب سخت و چوب نرم چیست؟

تفاوت اساسی بین چوب سخت و چوب نرم، مربوط به ساختار گیاهی و فیزیولوژی آنهاست. درختان سخت چوب Hardwood دسته درختان نهاندانه یا برگریز هستند. بیشتر گونه های آنهاسالانه برگ‌های خود را می‌ریزند. رشد کندتری دارند که منجر به متراکم‌تر شدن چوب می‌شود. در حالی که درختان نرم چوب Softwood یا بازدانگان بیشتر از گروه گیاهان همیشه سبز هستند. در واقع طبقه‌بندی نوع چوب درختان بر اساس سیستم تولید دانه آنهاست. که باعث تفاوت فیزیولوژیک و مورفولوژیک در ساختار گیاهی می شود.

چوب سخت چیست؟

چوب سخت، از درختان نهاندانه به دست می‌آید. در این درختان آب و مواد مغذی در سراسر چوب پخش می شود. منافذ موجود در دانه چوب فرآیند توزیع را انجام می‌دهند؛ و به دانه‌های چوب باقی‌مانده اجازه می‌دهند متراکم‌تر شوند. چوب‌های سخت به دلیل سبک و عملکرد خاصی که دارند، مورد توجه افراد زیادی قرار می‌گیرند.

نمونه‌هایی از این نوع درختان برگ‌ریز عبارت است از: اکالیپتوس، بالسا، چوب ماهون، بلک بات، اکالیپتوس خالدار.

برای آشنایی بیشتر با کفپوش روف گاردن می توانید مقالهبهترین نوع کفپوش روف گاردنرا مطالعه نمایید.

روف گاردن ویلایی- اسپینگر - روف گاردن

مزایای چوب سخت

 • طول عمر: چوب سخت محصولی با کیفیت بسیار بالا تولید می‌کند که در طول زمان ماندگاری بالایی دارد.
 • نگهداری آسان: چوب‌های سخت به راحتی تمیز می‌شوند. خراش‌ها و فرورفتگی‌ها را می‌توان در آنها رفع کرد.
 • استحکام: ساختار سلولی متراکم درختان استحکام فوق‌العاده‌ای به الوار می‌دهد.
 • شکل ظاهری: الوار چوب سخت در طیف وسیعی از رنگ‌ها و پوشش‌ها  موجود است. که تقریباً برای هر سبک معاصر مناسب است.
 • مقاومت در برابر آتش: چوب‌های سخت نسبت به چوب نرم مقاومت بیشتری در برابر آتش دارند.

معایب چوب سخت

 • سرعت رشد آهسته: اغلب چوب‌های سخت سرعت رشد آهسته‌تری نسبت به چوب‌ نرم دارند.
 • کارایی: به دلیل چگالی، کار با چوب سخت در طول ساخت و ساز سخت‌تر است.
 • هزینه: چوب‌های سخت ممکن است گران باشند؛ اما به دلیل کیفیت بالا به‌صرفه هستند.
 • صاف کردن: کف‌های چوبی در مناطق پر رفت و آمد نیاز به صاف کردن مسیر دارند؛ که می‌تواند پرهزینه باشد.

چوب نرم چیست؟

چوب نرم یک نوع چوب همه کاره است؛ که پوششی خیره کننده و بدون درز را ارائه می‌دهد. نرم چوب ها از درختان بازدانه به دست می‌آیند. بافت تنه این درختان منفذ ندارند. و در عوض برای انتقال آب و تولید شیره به  تراکئیدها متکی هستند. این ویژگی به چوب نرم چگالی کمتری می‌دهد. سدر، داگلاس، کاج و شوکران از نمونه‌های درختان نرم هستند.

چوب های مناسب برای مبلمان روف گاردن

مزایای چوب نرم

 • کارایی: کار با چوب نرم آسان‌تر است. و می‌توان از آن در طیف وسیعی از کاربردها استفاده کرد.
 • پایداری: درختان نرم چوب خیلی سریعتر از چوب‌های سخت رشد می‌کنند. و به عنوان یک منبع تجدید پذیر در نظر گرفته می‌شوند.
 • هزینه: این الوارها ارزان‌تر هستند؛ زیرا تهیه آن‌ها آسان‌تر است.

معایب چوب نرم

 • چگالی: کمتر بودن چگالی در چوب نرم به این معنی است که ضعیف‌تر است.
 • طول عمر: چوب نرم برای مناطق پر تردد مناسب نیست. زیرا در طول زمان به خوبی چوب سخت سائیده نمی‌شود.
 • مقاومت در برابر آتش: چوب‌های نرم معمولاً مقاومت ضعیفی در برابر آتش دارند. و باید حتما مورد فرآوری قرار گیرند.

نگه‌داری مبلمان چوبی در فضای باز

مسلما چوب های مناسب برای مبلمان روف گاردن به مراقبت و نگه‌داری نیاز دارند. لازم به ذکر است که مبلمان چوبی با کیفیت بالا محصولی با دوام است. اما شما همچنان باید از مبلمان فضای باز روف گاردن به خوبی نگه‌داری کنید، تا برای مدت طولانی سالم بماند. این نکته را هم باید اضافه کرد که نگهداری مبلمان چوبی به زمان زیادی نیاز ندارد. و عمدتاً شامل تمیز کردن دقیق است. از نکات زیر می‌توانید برای مراقبت از مبلمان چوبی خود استفاده کنید.

برای آشنایی بیشتر با نگهداری روف گاردن می توانید مقالهاصول نگهداری روف گاردنرا مطالعه نمایید.

روف گاردن ویلایی- اسپینگر - روف گاردن

پاک کردن گرد و غبار

گرد و غبارعاملی ساینده است. بنابراین می‌توانید از یک پارچه نرم، تمیز و بدون پرز یا گردگیر پر برای از بین بردن گرد و غبار استفاده کنید. برای جلوگیری از ورود گرد و غبار به هوا، قبل از تمیز کردن مبلمان، پارچه را کمی مرطوب کنید. سعی کنید هر چند روز یکبار گردگیری کنید. تا تجمع گرد و غبار را به حداقل برسانید.

طراحی روف گاردن فرانسوی
مطالعه این مقاله

 پس از گذشت زمان و استفاده، کثیفی روی مبلمان چوبی جمع می شود. برخی از آلودگی‌ها به تمیز کردن عمیق تری نسبت به گردگیری نیاز دارند. شما می توانید تمیز کردن را با یک پارچه نرم مرطوب شده با آب گرم و صابون انجام دهید. مطمئن شوید پار‌چه‌ای که استفاده می‌کنید، فقط کمی خیس باشد؛ زیرا نباید چوب را با آب اشباع کنید. بعد از اینکه مبلمان را با پارچه مرطوب تمیز کردید. از یک پارچه تمیز و مرطوب دوم استفاده کنید، تا باقی مانده صابون را پاک کنید. مبلمان را بلافاصله با یک حوله تمیز خشک کنید.

به این دلیل که مبلمان شما در روف گاردن قرار دارد، ممکن است نیاز به روش قوی تری برای پاکسازی نیاز داشته ‌باشند. در نتیجه از یک پاک کننده با کیفیت بدون ساینده که مخصوص چوب‌های مناسب برای مبلمان روف گاردن و فضای باز تولید شده است استفاده کنید. پولیش‌ها و پاک کننده‌های مبتنی بر آمونیاک برای این کار مناسب نیستند. تمیز کننده اشتباه می‌تواند باعث ایجاد آسیب یا خراش روی سطح چوب شود. همیشه ابتدا با ملایم‌ترین پاک کننده‌ها شروع کنید. و در صورت نیاز سراغ روش‌های قوی‌تر بروید.

 تهیه پوشش مناسب برای حفظ چوب مبلمان روف گاردن

با پوشاندن مبلمان چوبی خود از لکه و آسیب حرارتی محافظت کنید. مسلم است که چوب‌های مناسب مبلمان روف گاردن مقاومت بیش‌تری نسبت به چوب‌های دیگر دارند. اما نپوشاندن چوب مبلمان با کاور مناسب باعث ایجاد لک روی آن‌ها می‌شود.

همچنین اگر تصمیم به جابجایی و تغییر دکور دارید؛ مطمئن شوید که مبلمان خود را با دقت نگهداری می‌کنید. وسایلی را که ممکن است مانع ویا باعث آسیب شوند، قبل از جابجایی اثاثیه بردارید. مبلمان را در پتو بپیچید و دقیقا بدانید که کجا باید برود. هرگز اثاثیه خود را با عجله جابه‌جا نکنید. و آنها را روی زمین نکشید.

چوب های مناسب برای مبلمان روف گاردن

تعمیر چوب مبلمان

طبیعی است که مبلمان شما به دلیل بودن در فضای باز دچار آسیب شوند. اما تعمیر اکثر آسیب‌های چوب های مناسب برای مبلمان روف گاردن آسان است. اطمینان حاصل کنید که از مواد صحیح برای تعمیر استفاده می‌کنید؛ تا بتوانید پوشش را حفظ کنید. به عنوان مثال، می‌توانید یک خراش کوچک را با استفاده از موم خمیری که مخصوص مبلمان چوبی ساخته شده است، ترمیم کنید. از پوکه برای سنباده زدن ناحیه‌ای که حاوی چندین خراش کوچک است استفاده کنید. با ترمیم فرورفتگی‌ها و خراش‌ها، از آسیب بیشتر سطح جلوگیری خواهید کرد.

استفاده از واکس

اگر دیگر نمی‌توانید مبلمان خود را براق کنید، ممکن است زمان استفاده از موم فرا رسیده باشد. این ماده می‌تواند به محافظت از مبلمان چوبی لاک زده در برابر گرد و غبار، خاک و رطوبت کمک کند. خمیر موم یک محافظ مبلمان چوبی نیمه جامد است؛ که یک پوسته محافظ روی قسمت اصلی مبلمان ایجاد می‌کند. واکس خمیری یک انتخاب عالی برای نگهداری چوب‌های مناسب مبلمان روف گاردن است.

کنترل عوامل آب‌وهوایی و جغرافیایی

یکی از مهم‌ترین جنبه‌های حفظ مبلمان چوبی محافظت از آنها در برابر نور، گرما، رطوبت و حشرات است. مسلما شما نمی‌توانید تمام این عوامل را مهار کنید. اما می‌توانید عوامل خاصی را کنترل کنید که به جلوگیری از آسیب کمک می‌کند. به عنوان مثال می‌توانید با نصب سایه‌بان مناسب از تابش مستقیم نور خورشید جلوگیری کنید. با انجام این کار می‌توانید اثرات آسیب نور را کاهش دهید.

حشرات هم می‌توانند عامل تهدید کننده برای چوب‌های مناسب فضای باز باشند. مورچه‌ها، موریانه‌ها و زنبورها می‌توانند مبلمان چوبی را به سرعت از بین ببرند. اگر گرد و غبار چوب یا مدفوع حشرات را در زیر مبلمان پیدا کردید، فوراً برای رفع آن اقدام کنید. اثاثیه را از محوطه خارج کرده و در فضایی جداگانه قرنطینه کنید.

چوب های مناسب برای مبلمان روف گاردن

سخن پایانی

در آخر شما می‌توانید با انتخاب چوب مناسب برای مبلمان روف گاردن خود و نگه‌داری صحیح و اصولی، از مبلمان چوبی خود برای چندین سال استفاده کنید. که به فضای روف گاردن شما صمیمیت و گرمای بیش‌تری اضافه می‌کنند. و همچنین گذراندن زمان در این محیط، را لذت بخش تر خواهد کرد.

اجرای روف گاردن
بنر اجرای روف گاردن
دانلود کاتالوگ اسپینگر
دانلود کاتالوگ اسپینگر

برخی پروژه های اجرا شده

پروژه مسکونی نیاوران

آدرس: تهران – نیاوران
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۳
معمار:
مهندس عضدی فر
مساحت پروژه: ۱۸۰ متر مربع

پروژه پرنسا مال

آدرس: تهران – خیابان صابونیان
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۷
طراح: مهندسین مشاور دات
مساحت پروژه: ۲۳۰۰ متر مربع

پروژه شاد آباد

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
طراح پروژه: دفتر معماری فرحو
مساحت پروژه: 90 متر مربع

ساختمان مسکونی رزاقی

آدرس: قم
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۱
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۱۶۰ متر مربع

مسکونی مینا رزیدنس کیش

آدرس: جزیره کیش
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۹
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۶۰۰ متر مربع

روف گاردن محوطه جنوبی ایرانمال

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
نوع پروژه: تجاری - تفریحی
مساحت پروژه: 2000 متر مربع

مشاهده پروژه ها

2 نظر برای مقاله “چوب های مناسب برای مبلمان روف گاردن

 1. تقی پور- مهندس عمران :

  به جای چوب کف روف گاردن میشه از چوب پلاست استفاده کرد؟ به نظر شما آبیاری گل و گیاه باعث آسیب به کفسازی نمیشه؟

  • مهندس حسنی :

   با سلام
   بله . انتخاب چوب پلاست برای استفاده به عنوان کفپوش روف گاردن انتخابی کاملا مناسب است. با توجه به ویژگی های چوب پلاست، شرایط آب و هوایی و همچنین رطوبت ناشی از آبیاری گیاهان، به کفسازی روف گاردن آسیبی نخواهد رساند. پیشنهاد می کنیم برای آشنایی بیشتر با چوب پلاست، مقاله ” تقاوت ترموود و چوب پلاست “ را مطالعه نمایید.
   https://espinger.com/thermo-wood-vs-plastic-wood/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: این محتوا شامل قوانین کپی رایت می شود.
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟