اصول نگهداری روف گاردن

فضای سبز پشت بام یا همان روف گاردن در این سالها بسیار مورد توجه قرار گرفنه است. با این وجود بیشتر مطالب منتشر شده در این حوزه مربوط به روش های طراحی و ساخت آن است. در حالیکه استفاده مناسب از روف گاردن نیاز به آشنایی با اصول نگهداری روف گاردن نیز دارد. روش های نگهداری و مراقبت از روف گاردن به عمر مفید این فضا و کاربری بهتر از آن کمک زیادی خواهد کرد.

روف گاردن علاوه‌بر ایجاد فضایی جذاب، لایه ای محافظتی نیز برای ساختمان ایجاد می‌کند. در نتیجه هزینه انرژی مورد نیاز برای گرمایش یا سرمایش ساختمان تا حد زیادی کاهش پیدا می کند. به دلیل کاربرد و اثرات چندگانه روف گاردن مراقبت و نگهداری از آن بسیار مهم است. و نیاز است تا طبق برنامه ای منظم انجاک شود. با مراقبت دائم روف گاردن زیبایی خود را همیشه خواهد داشت. و اثرات زیست محیطی و اقتصادی را نیز برای ساختمان حفظ می کند.

برای آشنایی بیشتر با روف گاردن می توانید مقالهنکات مهم در طراحی بام سبز و تراس سبزرا مطالعه نمایید.

اصول نگهداری روف گاردن

 

مهم ترین اصول نگهداری روف گاردن چیست؟

نگهداری از روف گاردن شامل دو بخش اصلی نگهداری از سازه ها و گیاهان می شود. نگهداری از سازه عبارت است از نگهداری مبلمان و نگهداری ایزولاسیون. و نگهداری از فضای سبز روف گاردن نیز مربوط به بخش گیاهی و زنده روف گاردن است. که در ادامه هر یک از این عنوان ها به عنوان اصول نگهداری روف گاردن شرح داده شده است.

 

نگهداری از سازه‌های روف گاردن

اصول نگهداری روف گاردن

اگر با روش های نگهداری مبلمان در فضای باز آشنایی داشته باشید؛ تا حد زیادی می‌توانید در هزینه‌ها صرفه‌جویی کنید. و نیاز کمی به تعمیر یا جایگزین کردن پوشش ها و مبلمان خواهید داشت. ضمن آنکه به خرید سازه‌های گران قیمت و با دوام نیاز ندارید. به همین دلیل بهتر است به اصول استفاده و نگهداری مبلمان در فضای باز روف گاردن آشنایی داسته باشید.

برای سازه های فلزی بهتر است آنها را در هنگام ساخت روف گاردن با استفاده از پرایمر یا ضدزنگ پوشش دهید؛ تا در مقابل رطوبت و زنگ زدگی دوام بالایی داشته باشند. بعد از پرایمر می توانید از رنگ های مختلف با توجه به طراحی استفاده کنید. به جای پرایمر می توانید از فلزات ضد زنگ مانند استیل ضد زنگ یا آلومینیوم نیز استفاده کنید. که هزینه بیشتری خواهد داشت. علاوه بر آن بعد از احداث روف گاردن نیز اگر سازه‌های فلزی یا چوبی مخدوش شدند؛ سریعا آن‌ها را ترمیم کنید تا بیشتر آسیب نبینند، و از بین نروند.

سازه‌های چوبی یا پلاستیکی نیز بهتر است با استفاده از کاور و روکش‌های مقاوم بپوشانید. تا در برابر تابش نور خورشید، تغییرات حرارتی و آب دچار صدمه نشوند. در واقع با پوشاندن سازه‌ها می‌توانید طول عمر آن‌ها را تا حدود زیادی افزایش دهید. علاوه بر آن دقت داشته باشید طبق اصول نگهداری روف گاردن فضای کشت گیاهان بر اساس نوع گیاه انتخاب شود. در نتیجه با رشد گیاه و بزرگ شدن آن، فلاورباکس آسیب نخواهد دید. و به سازه سقف فشاری وارد نخواهد کرد.

 

نگهداری از ایزولاسیون روف گاردن

افرادی که با روش های نگهداری بام سبز آشنا هستند، می‌دانند که مراقبت از عایق بام بسیار مهم است. و نهایت توجه را در این مورد انجام می‌دهند. بنابراین اگر شما هم می‌خواهید یک روف گاردن عالی داشته باشید، بهتر است حتما لایه های ایزولاسیون روف گاردن را به صورت اصولی و تخصصی نصب کنید. و در دوره بهره برداری نیز به طور منظم، ایزوله بودن آن، آسیب های وارده و عدم نشت آب به دیواره را کنترل کنید. با این روش در صورت اولین نشانه های آسیب ایزولاسیون، می توان آن را ترمیم کرد.

برای آشنایی بیشتر با ایزولاسیون روف گاردن می توانید مقالهلایه های روف گاردنرا مطالعه نمایید.

اصول نگهداری روف گاردن

نکات مهم برای نگهداری گیاهان در روف گاردن چیست؟

بخش مهمی از روف گاردن شامل فضای سبز و گیاهان کشت شده در آن است. به همین دلیل می توان گفت مهمترین بخش از اصول نگهداری روف گاردن مربوط به نگهداری گیاهان است. در هیچ شرایطی نباید به عملیات مراقبت و نگهداری گیاهی بی توجه باشد. و بهتر است این کار را به صورت منظم انجام دهید. تا گیاهان سلامت و شادابی خود را از دست ندهند. توجه داشته باشید اغلب گیاهان زینتی حساس هستند. و اگر در محیط‌های نامناسب قرار بگیرند، به سرعت از بین می‌روند. بنابراین اگر در روف گاردن از چنین گیاهانی استفاده کردید؛ باید مراقبت و نگهداری بیشتری انجام دهید و گیاه را به حال خود رها نکنید.

برای آشنایی بیشتر با طراحی کاشت روف گاردن می توانید مقالهانتخاب گیاه در روف گاردنرا مطالعه نمایید.

اصول نگهداری روف گاردن

 • کنترل زهکشی مناسب

یک مورد از مهمترین اصول نگهداری روف گاردن داشتن زهکشی مناسب به خصوص برای بخش گیاهی است. گیاهان در اکثر مواقع تمام آب را به خود جذب نمی‌کنند. این آب اضافی باید به کمک یک سیستم زهکشی مناسب، تخلیه شود؛ تا برروی بام جمع نشده و به ساختمان نشت نکند. بنابراین حتما از یک فیلتر لایه پارچه‌ای و رینگ شنی در روف گاردن استفاده کنید؛ تا آب‌های اضافی به خوبی تخلیه و زهکشی شود. علاوه بر آن با استفاده از دریچه های کنترل، کارکرد درست زهکش ها را مرتب بررسی کنید.

طراحی و ساخت روف گاردن (اسپینگر)

 • برنامه منظم آبیاری، تغذیه و آفت زدایی

با توجه به این که گیاهان در روف گاردن در لایه‌ای کم عمق از خاک کاشته می‌شوند؛ عموما خاک آنها سریع مواد غذایی خود را از دست می شود. به همین دلیل نیاز است مواد لازم با کوددهی منظم فصلی و تعویض خاک گلدان ها تامین شود.

آبیاری گیاهان و درختان روف گاردن نیز باید به صورت منظم باشد تا به سلامت آن‌ها آسیبی وارد نشود. بنابراین سعی کنید از سیستم آبیاری قطره‌ای اتوماتیک بهره بگیرید. و در صورت نیاز با مه پاش رطوبت هوا را نیز بالا ببرید.همچنین می‌توانید برای خنک‌تر کردن خاک و کاهش تبخیر، یک لایه ضخیم از خاک‌پوش را جهت عایق‌بندی قسمت زیرین خاک فراهم نمایید. البته دقت داشته باشید بهترین زمان برای آبیاری گیاهان و درختان، وقتی است که خاک کاملا خشک شده باشد.

پرگولا چیست ؟
مطالعه این مقاله

به طور معمول تمام گیاهان گاهی اوقات مورد حمله آفات و بیماری‌های مختلف قرار می‌گیرند. و ممکن است در چنین شرایطی مقاومت خود را از دست بدهند. بنابراین بهتر است به صورت مرتب گیاهان روف گاردن را از لحاظ وجود بیماری، آلودگی‌های ویروسی، لانه حیوانات یا حشرات، وجود قارچ و شته مورد بررسی قرار دهید؛ و در صورت مشاهده چنین علائمی، اقدام به درمان آن‌ها کنید.

 • مدیریت نور و سایه

یکی دیگر از مواردی که باید آن توجه کافی داشته باشید، نور است. در واقع اگر با اصول طراحی بام سبز آشنا باشید، می‌دانید که بعضی از درختان به نور زیاد احتیاج دارند و باید در بخش آفتابی روف گاردن کشت شوند.  در حالیکه بعضی دیگر از آنها به نور مستقیم خورشید حساس هستند. و نیاز به فضای محصور و سایبان دارند. اگر گیاهان‌تان در برابر نور مقاومت کافی ندارند، حتما برای آن‌ها یک سایبان ایجاد کنید. و یا آن‌ها را به مکانی دیگر منتقل کنید تا از بین نروند.

 • کنترل کیفیت خاک

توجه داشتن به نوع خاک گیاهان و درختان در روف گاردن نیز جزو شرایط و اصول نگهداری مهم است. شما باید برای کشت گیاهان در روف گاردن از خاک‌های سبک و غنی بهره بگیرید. خاک روف گاردن باید بتواند آب را به خوبی در خود نگهدارد. و فشار کمی به سازه وارد کند. در صورت کاهش کیفیت بافت خاک، نیاز به تعویض خاک خواهد بود.

طراحی فضای سبز (اسیپنگر)

 • محافظت از باد

یکی از مهمترین عوامل آسیب زا در روف گاردن بادهای فصلی و دوره ای هستند. در زمان شروع این بادها بهتر است گیاهان را با گونی، پلاستیک یا طناب ببندید. تا از شکسته شدن شاخه ها و افتادن گیاهان جلوگیری کنید. ضمن آنکه برای جلوگیری از آسیب دیدن گیاهان کوچک و ضعیف در برابر باد هم بهتر است آنها را با قیم و یا قراردادن بادشکن محافظت کنید.

 • هرس و مدیریت رشد گیاهان

همان طور که در ابتدای مطلب نیز گفته شد، نکاتی در مورد اصول نگهداری روف گاردن وجود دارد. که با رعایت آنها می‌توانید بام سبز کاربردی و بی‌همتایی داشته باشید. یکی از مهم ترین‌ نکاتی که باید حتما در نظر داشته باشید، رعایت فاصله کشت بین گیاهان و درختان است. دقت داشته باشید اگر گیاهان خیلی نزدیک به هم کاشته شوند، ریشه‌شان به هم فشاز می آورند. و بیماری‌ها نیز سریع‌تر به آن‌ها منتقل می‌شوند. فاصله زیاد بین گیاهان نیز جلوه مناسبی نخواهد داشت. به همین دلیل علاوه بر انتخاب فاصله کاشت صحیح در صورت نیاز با استفاده از انواع هرس باید رشد گیاهان را به درستی مدیریت کرد.

دقت داشته باشید گیاهانی که در روف گاردن زندگی می‌کنند مانند سایر گیاهان برای رشد مناسب به هرس نیاز دارند. به همین علت در زمان‌های مناسب حتما شاخه و برگ‌های اضافه را از گیاه جدا کنید؛ تا زیبایی آن کاهش نیابد و همچنین انرژی گیاه صرف آن‌ها نشود. هنگام هرس درختان و گیاهان روف گاردن، مواظب باشید شاخه‌های جوان آسیب نبینند.

 

روش جلوگیری از آسیب گیاهان مهاجم در روف گاردن چیست؟

طراحی فضای سبز (اسیپنگر)

ریشه گیاهان به صورت طبیعی دائما رشد می کند. و گاهی ممکن است در جاهایی نامناسب مانند ناودان‌ها، لوله‌های زهکشی، دودکش‌ها و… وارد شود. در این صورت می تواند به سقف ساختمان آسیب برساند. و یا سیستم زهکشی را مسدود کند.

به همین دلیل نیاز است برای جلوگیری از تهاجم گیاهان به قسمت‌های مختلف، روف گاردن به طور دوره ای و منظم کنترل شود. و در صورت نفوذ نامناسب ریشه و ساقه، بخش های گیاهی کاملا خارج شوند. در ادامه با جابجایی گلدان، هرس ریشه و ایزولاسیون مجدد آسیب ها کنترل و ترمیم شوند. به طور معمول این بررسی هر دو الی سه ماه انجام می شود.

بهتر است بدانید گیاهان رونده در مقایسه با گیاهان دیگر، رشد بیشتری دارند. و بیشتر نیز در قسمت‌های نامناسب ساختمان رشد می‌کنند. در چنین شرایطی علاوه‌بر تغییر جای گیاه، می‌توان از هرس پاکسازی نیز استفاده کرد.

برای آشنایی بیشتر با انواع درختان روف گاردن می توانید مقالهدرختچه های روف گاردن بهاریرا مطالعه نمایید.

اجرای روف گاردن
بنر اجرای روف گاردن
دانلود کاتالوگ اسپینگر
دانلود کاتالوگ اسپینگر

برخی پروژه های اجرا شده

پروژه مسکونی نیاوران

آدرس: تهران – نیاوران
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۳
معمار:
مهندس عضدی فر
مساحت پروژه: ۱۸۰ متر مربع

پروژه پرنسا مال

آدرس: تهران – خیابان صابونیان
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۷
طراح: مهندسین مشاور دات
مساحت پروژه: ۲۳۰۰ متر مربع

پروژه شاد آباد

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
طراح پروژه: دفتر معماری فرحو
مساحت پروژه: 90 متر مربع

ساختمان مسکونی رزاقی

آدرس: قم
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۱
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۱۶۰ متر مربع

مسکونی مینا رزیدنس کیش

آدرس: جزیره کیش
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۹
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۶۰۰ متر مربع

روف گاردن محوطه جنوبی ایرانمال

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
نوع پروژه: تجاری - تفریحی
مساحت پروژه: 2000 متر مربع

مشاهده پروژه ها

4 نظر برای مقاله “اصول نگهداری روف گاردن

  • خانم مهندس نصرتی راد :

   با سلام.
   مبلمان مناسب روف گاردن معمولا با عنوان تجاری مبلمان فضای بیرونی Outdoor شناخته می شوند. این گروه از مبلمان ها از انواع چوب های فراوری شده، آلیاژهای فلزی ضد زنگ و کامپوزیت های مقاوم به دما و اشعه ماورا بنفش ساخته شده اند. بخش نشیمن آنها نیز شامل پوشش های نانو ضد آب، چرم یا حصیر است. که در بسیاری موارد به دارای کوسن های متحرک هستند.
   با این وجود در صورت استفاده از مبلمانی که کاملا مناسب فضای بیرون نیست باید آنها را در زمان عدم استفاده حتما با پارچه، پلاستیک یا برزنت به خوبی پوشش دهید و به طور مناسب نگهداری کنید.

  • آقای مهندس عسگری :

   با سلام. بر اساس نوع نشت و روش اجرا روف می تواند عوامل مختلفی باعث نشت شود. عموما اجرای ایزولاسیون پایه باید کامل اجرا شده و تست آب بندی شود. زیرا در صورت نشت باید تمام کف پوش بام جمع آوری شده و دوباره ایزولاسیون شود. در بعضی موارد نشت به طور مشخص از محل های تجمع آب مانند استخر، آب نما یا باغچه ها است. در این شرایط می توان تنها محدوده مورد نظر را دوباره ایزولاسیون کرد. در غیر این صورت بهتر است تا رفع مشکل مانع جاری شدن آب در روف گاردن شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: این محتوا شامل قوانین کپی رایت می شود.
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟