روف گاردن مدولار

هدف از ساخت روف گاردن‌ بهره‌برداری بیشتر از فضای بام ساختمان است. ضمن آنکه فضایی سبز و پاک نیز طراحی و ساخته می‌شوند. از مزیت‌های دیگر بام سبز می‌توان به بهبود معماری ساختمان و کاهش مصرف انرژی اشاره کرد. اجرای هرکدام از انواع روف گاردن به نوع ساختمان، نیازها و سلیقه شما بستگی دارد. اگر فضای مناسبی را برای کاشت انواع مختلفی از گیاهان در اختیار دارید، می‌توانید روف گاردن سیستم متمرکز را طراحی و اجرا کنید. و اگر هدف شما کاهش مصرف انرژی است؛ می‌توانید روف گاردن گسترده را امتحان کنید. اما جدا از نوع روف گاردن، هر دو آنها با سیستم مدولار به راحتی و در کمترین زمان قابل اجرا هستند. اسپینگر ( espinger ) در این مقاله روف گاردن مدولار را مورد بررسی قرار داده ، تا با آگاهی بیشتر بتوانید انتخاب بهتری داشته باشید.

روف گاردن سیستم مدولار

اگر شما هم به روف گاردن علاقه دارید، اما بودجه کافی برای ساخت یک روف گاردن کامل ندارید؛ یا حتی به پشت بام دسترسی ندارید. و می‌خواهید یک محیط سرشار از گیاهان زیبا را در بالکن خود ایجاد کنید؛ شاید بهتر باشد به سراغ اجرای یک روف گاردن سیستم مدولار یا همان روف گاردن پیش ساخته بروید. برخی مواقع نیز ساخت یک روف گاردن پرتابل مدولار می‌تواند بهترین گزینه باشد. که در ادامه به تمامی این موارد و جزئیاتشان خواهیم پرداخت.

برای آشنایی بیشتر با سایر سازه های سبز می توانید مقالهنمای سبز چیست؟را مطالعه نمایید.

روف گاردن سیستم مدولار چیست؟

در خلاصه‌ترین حالت، روف گاردن سیستم مدولار به روف گاردن‌هایی می‌گویند که از پالت های آماده کاشت، کفپوش و میلمان ساخته می شود. اجزای آن می تواند شامل چند فِلاوِر باکس یا گلدان‌های مختلف باشد. این فلاور باکس‌ها و اجزای پیش ساخته بدون نیاز به تغییر دادن کل سقف ساختمان، به سادگی در مکان مورد نظر نصب می شوند. و در ساده ترین حالت ممکن، حال و هوای یک باغ تمام عیار را برای شما به ارمغان می آورند.

ساخت و احرای بام سبز (اسپینگر)

مزیت های استفاده از روف گاردن مدولار

کاهش هزینه:

دلایلی مختلفی برای استفاده از سیستم مدولار وجود دارد.‌ روف گاردن های مدولار با هزینه بسیار کمتری نسبت به روف گاردن های عادی ساخته می‌شوند؛ با این حال، از ظاهر زیبایی برخوردارند. و می‌توان هرگونه گیاهی را در آن‌ها پرورش داد. اگر فکر می‌کنید هزینه روف گاردن‌های عادی، کمی بالاتر از بودجه شماست؛ احتمالا روش مدولار شما را نجات خواهد داد.

کاهش زمان ساخت:

همچنین اگر زمان برای شما از اهمیت بالایی برخوردار است؛ می‌توانید در کمترین زمان ممکن یک روف گاردن مدولار در طرح و نقش دلخواه خودتان ایجاد کنید. و از آن لذت ببرید. تنها زمان مورد نیاز شما، برای سفارش محصولات و چیدمان آنها خواهد بود.

ساخت و اجرای روف گاردن (اسپینگر)

عدم نیاز به زیرسازی و مقاوم سازی بام:

یکی دیگر از دلایلی که باعث می‌شود به سمت این نوع روف گاردن بروید؛ این است که در روش مدولار به استحکام ساختمان و پیش‌نیازهای سازه‌ای وابسته نیست. اگر ساختمان شما کمی قدیمی باشد. و استحکام کمی داشته باشد؛ یا اگر ساختمان شما از لحاظ ساختاری برای نصب روف گاردن مناسب نیست؛ می‌توانید به راحتی از یک روف گاردن مدولار استفاده کنید. همچنین با توجه به پیش ساخته بودن پنل های مدولار، می‌توانید بدون نگرانی از خطای انسانی در ساخت روف گاردن و ایجاد خرابی در ساختمان‌، یک روف گاردن مدولار را در بام خانه‌تان طراحی کنید. و با خیالی آسوده، اوقات خوشی را در میان گل و گیاهان محبوب خود بگذارنید.

تنوع طرح و کاشت:

تنوع گیاهی نیز یکی دیگر از دلایل استفاده از سیستم مدولاراست. اگر بخواهید از روف گاردن های عادی  استفاده کنید؛ احتمالاً دست شما در انتخاب گیاهان مورد علاقه‌تان باز نخواهد بود. و مجبورید گیاهانی را انتخاب کنید که سازگاری زیادی با یکدیگر دارند. که مانند یک باغچه، شرایط نگهداری آن‌ها متفاوت نباشد. اما وقتی از روف گاردن های مدولار استفاده می‌کنید؛ گیاهان در محفظه‌های جدا از هم نگهداری می‌شوند. و بدین ترتیب، شما می‌توانید هر گیاهی که به آن علاقه دارید در یک محیط داشته باشید. اعم از: انواع درخت‌ها، بوته‌های تزئینی، گل‌های کوچک و یا گیاهان تزئینی کوچک. بدون اینکه از بابت روش‌های نگهداری آنها نگرانی داشته باشید.

روف گاردن مدولار

روف گاردن پیش ساخته چیست؟

روف گاردن پیش ساخته درواقع نام دیگری از سیستم مدولار است؛ و تفاوت کلی در آنها وجود ندارد. در انواع مدولار پیش ساخته، باکس های کشت، مبلمان و کف پوش از ابتدا کامل ساخته شده است. و تنها در محل بام چیدمان می شود. حتی در بعضی موارد خاکریزی و کاشت فلاورباکس ها نیز از قبل انجام شده است. ایجاد یک روف گاردن از پیش ساخته باعث می‌شود که یک باغ کامل را به طور آماده در مکان مورد نظرتان تحویل بگیرید. تنها کاری که در روف گاردن پیش ساخته نیاز است انجام دهید؛ مراقب از گیاهان است که میزان سختی آن، بستگی به گیاهان انتخاب شده خواهد داشت.

روف گاردن مدولار پیش ساخته

بالکن سبز مدولار

اگر به پشت بامی مناسب دسترسی ندارید؛ می‌توانید سیستم مدولار را در بالکن و یا تراس خود ایجاد کنید. گاهی اوقات در فضاهای آپارتمانی، امکان استفاده از پشت بام برای تمامی ساکنان وجود ندارد. و تنها به بالکن یا تراسی نسبتاً کوچک دسترسی دارید. در چنین شرایطی احتمالا به استفاده از چند گلدان ساده و نسبتاً کوچک در منزل فکر می‌کنید. اما برای فردی که به دنبال محیطی سرشار از آرامش، انرژی و بوی پاک طبیعت در فضای سبز است، احتمالا استفاده از گلدان‌ها کارساز نخواهد بود. پس بهترین راه، ساخت یک نوع کوچک از روف گاردن مدولار در بالکن و یا تراس منزل است.

روف گاردن چهارفصل
مطالعه این مقاله

تراس سبز مدولار

ساخت یک تراس سبز مدولار با هزینه‌ای بسیار پایین‌تر، فضایی شبیه به یک روف گاردن را بوجود می آورد. که از بخش‌های مختلفی تشکیل شده است؛ و به هیچ وجه نیازی به ایجاد تغییر ساختاری در بالکن ندارد. حتی با استفاده از محصولات مدولار پرتابل، این فرآیند بسیار سریعتر انجام می شود. که می تواند گزینه‌ای ساده و ارزان‌ برای شما باشد.

برای آشنایی بیشتر با تراس سبز می توانید مقالهتراس سبز چیست؟را مطالعه نمایید.

روف گاردن پرتابل مدولارچیست؟

اگر شما از آن دسته افراد هستید که به دنبال ساده‌ترین و ارزان قیمت‌ترین گزینه موجود هستید؛ یا قصد دارید سیستمی از روف گاردن مدولار را داشته باشید، که نیازی به نصب و کارهای سخت نداشته باشد. و یا حتی از آن دسته افراد هستید که همیشه بعد از مدتی نسبتاً کوتاه از محیط اطراف خود خسته می‌شوید، و عاشق تنوع هستید؛ سیستم پرتابل مدولار، دقیقاً همان چیزی است که نیازهای شما را برطرف می‌کند.

می‌توان گفت که روف گاردن پرتابل مدولار ساده ترین روف گاردن موجود است. در این نوع روف گاردن هیچ قطعه‌ای به طور کامل در بام شما نصب نمی‌شود؛ بلکه همانند گلدان‌هایی که در منزل می‌گذارید، اجزای روف گاردن به راحتی چیدمان می شوند. این بخش ها هیچ اتصالی با زمین ندارند؛ و خیلی ساده در مکان مورد نظر قرار گرفته‌اند.

طراحی فضای سبز (اسیپنگر)

مزیت های روف گاردن پرتابل چیست؟

یکی از بهترین ویژگی های روف گاردن پرتابل مدولار، هزینه کمتر آن است؛ علاوه بر این، به پروسه‌های ساخت و نصب پیچیده نیازی ندارد. از دیگر ویژگی‌های مهم آن، قابلیت تغییر پذیری آسان است؛ هر زمان که احساس می‌کنید از محیط اطراف‌تان خسته شده‌اید، تنها کاری که به انجام آن نیاز دارید، جابه جایی فلاور باکس‌ها و دیگر تجهیزات روف گاردن است. دیگر نیازی نیست که برای هر تغییر کوچک، به کارگران و متخصصانی که روف گاردن شما را احداث کرده‌اند رجوع کنید. خود شما به تنهایی و به سادگی می‌توانید تغییرات مورد نیاز را اعمال کنید.

همچنین در بالکن یا تراس سبز، سیستم پرتابل مدولار ساده‌ترین انتخاب شما خواهد بود؛‌ زیرا با توجه به نوع تجهیزات، شما می‌توانید روف گاردن خود را به  صورت کوچک در بالکن و تراس مدیریت کنید. و هر زمان که احساس کردید اجزای روف گاردن، شما را آزار می‌دهند؛ به سادگی آن‌ها را جابه جا کنید. و از زمان‌تان استفاده بیشتری ببرید.

ساخت و اجرای روف گاردن (اسپینگر)

سخن آخر

با وضعیت فعلی جهان که آلودگی هوا در حال آسیب زدن به تک تک مردم است؛ اگر هر کدام از ما نیز بخواهیم به تنهایی از گیاهان کوچک و پراکنده‌ای که خودمان آن‌ها را پرورش می‌دهیم دور باشیم، دیگر نه حال جسم‌مان خوب است و نه حال روحمان.‌ پس نیاز داریم حداقل تلاشمان را برای سلامت روحی و جسمی انجام دهیم؛ یعنی ساخت فضایی کوچک از گیاهانی که به زندگی معنا می‌دهند. یکی از بهترین را‌ه‌های موجود ایجاد یک روف گاردن است. و با توجه به هزینه‌های بالای روف گاردن های تمام عیار، پیشنهاد ما به شما، ایجاد یک روف گاردن مدولار است.

اجرای روف گاردن
بنر اجرای روف گاردن
دانلود کاتالوگ اسپینگر
دانلود کاتالوگ اسپینگر

برخی پروژه های اجرا شده

پروژه مسکونی نیاوران

آدرس: تهران – نیاوران
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۳
معمار:
مهندس عضدی فر
مساحت پروژه: ۱۸۰ متر مربع

پروژه پرنسا مال

آدرس: تهران – خیابان صابونیان
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۷
طراح: مهندسین مشاور دات
مساحت پروژه: ۲۳۰۰ متر مربع

پروژه شاد آباد

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
طراح پروژه: دفتر معماری فرحو
مساحت پروژه: 90 متر مربع

ساختمان مسکونی رزاقی

آدرس: قم
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۱
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۱۶۰ متر مربع

مسکونی مینا رزیدنس کیش

آدرس: جزیره کیش
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۹
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۶۰۰ متر مربع

روف گاردن محوطه جنوبی ایرانمال

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
نوع پروژه: تجاری - تفریحی
مساحت پروژه: 2000 متر مربع

مشاهده پروژه ها

4 نظر برای مقاله “روف گاردن مدولار

  • خانم مهندس نصرتی راد :

   با سلام.
   پک های خانگی دیوار سبز به شکل تجاری در کشور های دیگر موجود هستند. اما فعلا به شکل رسمی برند معروفی در ایران اقدام به این کار نکرده است.
   با این وجود می توانید پنل های باکسی خانگی را به صورت دیواری نصب کرده و در آن کشت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: این محتوا شامل قوانین کپی رایت می شود.
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟