بهترین متریال برای کف روف گاردن کدام است؟

روف گاردن فضای سبزی است که در بالای یک سازه مصنوعی مانند ساختمانهای تجاری یا مسکونی ایجاد می‌شود. در بسیاری موارد روف گاردن به عنوان باغی روی پشت بام یا تراس به کار می رود. این باغ‌ها به گونه‌ای قابل دسترسی برای مردم ساخته شده‌اند. که بهتر است دارای محوطه طراحی شده و مبلمان باشد. در ادامه با نوشتار بهترین متریال برای کف روف همراه اسپینگر ( espinger ) بمانید تا شما را با بهترین نوع کفپوش روف گاردن آشنا کنیم.

روف گاردن به طور کلی به عنوان فضای سبز اضافی در زندگی‌های شهری استفاده می‌شود. اگر آپارتمان‌نشین هستید، داشتن باغچه ای کوچک می تواند رویایی دور از دسترس برای شما باشد. و حتما تا به امروز از خود پرسیده‌اید که چرا یک فضای باز زیبا و جذاب ایجاد نمی‌کنیم؟ روف گاردن ضمن زیبا ساختن خانه شما، با کاهش آلودگی بر محیط تأثیر مثبت می‌گذارد.

 

بهترین متریال برای کف روف گاردن کدام است؟

چوب، سیمان، سنگ و گزینه‌های زیادی دیگری برای کفپوش فضای باز و تراس شما وجود دارد. اما کدامیک از این موارد می تواند کفپوش مناسب تری برای مکانی که در اختیار دارید باشد؟

بر اساس آمار، جستجو و پیدا کردن خانه‌هایی با بالکن، تراس و روف گاردن بیش از ۴۰ درصد افزایش یافته است. از سوی دیگر کووید – ۱۹ ما را مجبور به قرنطینه کرده است. که نیاز به ارتباط با محیط طبیعی را افزایش داده است. در این میان، اگر شما مشغول بازسازی و تزئین تراس یا بام خود هستید، یکی از پرسش‌‌های کلیدی این است: از کدام کفپوش برای فضای باز استفاده کنیم؟

نحوه ساخت روف گاردن

اولین و مهمترین قدم در ساخت روف گاردن، شناسایی محوطه‌ای است که در آن قصد ساختن روف گاردن را دارید. اطمینان حاصل کنید سقفی که می‌خواهید روی آن باغ یا فضای سبز قرار بگیرد، آنقدر قوی باشد که بتواند وزن باغ را تحمل کند. سقف باید دارای سیستم زهکشی موثر و فاقد نشت آب باشد.

در گام بعدی نیاز به ایزولاسیون تخصصی روف گاردن است. و پس از آن با یک متخصص محوطه سازی برای قرارداد روف گاردن مشورت کنید. مطمئن شویدکه از ایزولاسیون روف گاردن ضد ریشه استفاده کرده اید. و برای تخلیه رطوبت نیز لایه زهکش و ورق فیلتر به کار برده اید.

برای آشنایی بیشتر با ایزولاسیون روف گاردن می توانید مقالهنصب لایه های روف گاردنرا مطالعه نمایید.

 

بستر کشت در روف گاردن چیست؟

لایه بستر کشت خاک مخصوص و سبک روف گاردن است؛ که می‌تواند ترکیبی از خاک، کود آلی و مواد سبک کننده باشد. و برای کاهش وزن، عمق آن معمولا بین ۲۰ تا ۸۰ سانتی متر در نظر گرفته می شود.

 

گیاهان برای روف گاردن

برای روف گاردن بیشتر از گیاهان ریشه کوتاه استفاده می شود. تا خطر آسیب به سازه سقف تا حد امکان کاهش پیدا کند. گیاهان با ریشه‌های عمیق و مهاجم برای باغ های بزرگ انتخاب بهتری هستند. طرح‌های مختلف کاشت می‌تواند زیبایی روف گاردن را افزایش دهد. قبل از کاشت گل‌ها و گیاهان لازم است بدانید گیاهان خشبی و بوته ها مناطق آفتابی را ترجیح می دهند؛ و گیاهان با نیاز نوری کم در سایه رشد بهتری خواهند داشت. همچنین می‌توانید سبزیجات و درختچه‌ها را در روف گاردن پرورش دهید. با مشاور محوطه سازی مشورت کنید تا بدانید کدام یک برای روف گاردن شما مناسب است.

برای آشنایی بیشتر با گیاهان روف گاردن می توانید مقاله “درختچه های بهاری روف گاردنرا مطالعه نمایید.

 

مهمترین ویژگی های کفپوش روف گاردن چیست؟

روف گاردن‌ها می‌توانند راهی عالی برای حداکثر استفاده از فضا ارائه دهند. با ایجاد باغچه‌هایی خاص یا فضاهایی برای گلکاری، شما می‌توانید به یک باغبان این پتانسیل را بدهید که سبزیجات، گل‌ها و سایر گیاهان را پرورش دهد. تقریباً هر نوع ساختمانی که دارای یک بام مسطح باشد مانند آپارتمان‌، ملک شرکتی، هتل، فروشگاه مواد غذایی یا رستوران می‌تواند از این فضاسازی‌ها استفاده کند.

مهمترین ویژگی در انتخاب کفپوش روف گاردن عبارت است از: دوام کفپوش روف گاردن، پاک شوندگی راحت، وزن کفپوش، رنگ و بافت آن، ضد لغزش بودن و تخلیه خودکار آب. در ادامه برخی از مواردی که هنگام آماده‌سازی برای انتخاب کفپوش روف گاردن باید مورد توجه قرار گیرد، آورده شده است.

دوام کفپوش روف گاردن

کفپوش روف گاردن باید بتواند در برابر انواع آب و هوا بدون آسیب‌دیدگی مقاومت کند. بنابراین یک کفپوش محکم قطعا می‌تواند شما را بیشر راضی نگه دارد.

پاک شوندگی راحت

با ریختن خاک و مواد مرده گیاهی بستر روف گاردن به راحتی کثیف می شود. پس تمیز کردن کف باید آسان باشد. در اینجا شستشو با شیلنگ بهترین راه حل است. به همین دلیل کف پوش باید به راحتی با ابتدایی ترین وسایل قابلیت شستشو داشته باشد.

وزن کفپوش روف گاردن

از مهمترین نکات در انتخاب متریال روف گاردن، بررسی وزن آنهاست. از آنجا که در روف گاردن همه چیز باید تا حد امکان سبک باشد، وزن مرده کف پوش حتما در محاسبات مقاومت بام در نظر گرفته شود. ضمن آنکه حمل متریال سبک به بام آسانتر نیز خواهد بود. برخی از لایه های ایزولاسیون سقف ظریف هستند، به این معنی که نمی‌توانند کاشی‌های سنگین یا دارای لبه‌های تیز در قسمت پایین را تحمل کنند. در این موارد باید از فیلتر های نرم برای محافظت ایزولاسیون استفاده کرد.

رنگ کفپوش روف گاردن

اغلب شما می‌خواهید گلها و گیاهان اولین چیزی باشند که بازدیدکنندگان به آن توجه می‌کنند. به همین دلیل، داشتن رنگ کفپوشی متاسب با گیاهان و یا با رنگ های خنثی، امری حیاتی است.

رنگ تیره در کاشی‌ها باعث می‌شود گیاهان جلوه خاصی را به فضای اطرافشان بدهند. انواع کاشی های سوراخ دار یک انتخاب عالی برای این مورد هستند. به خصوص که رنگ مشکی آنها روی پشت بام بسیار زیبا به نظر می‌رسد. و لکه‌های کود را نیز نشان نمی‌دهد.

کف پوش مشبک فلزی

بعضی از انواع تایل های مشبک پلاستیکی دارای بافت ضد لغزش هستند و برای استفاده در مناطق مرطوب بسیار مناسب است. حتی بلافاصله پس از طوفان باران، به لطف چسبندگی فوق العاده‌ می توان روی این کاشی‌ها دوید. در ادامه نوشتار بهترین متریال برای کف روف گاردن همراه باشید تا توجه شما را به انواع کفپوش جلب کنیم.

ضد لغزش بودن

کسانی که می‌خواهند از روف گاردن یا فضای بازی که در اختیار دارند جهت قدم زدن و ورزش کردن استفاده کنند، نیاز به کف پوش های ضد لغزش برای ایمنی بیشتر دارند. به خصوص اگر آن فضا از باران یا آبیاری مرطوب باشد.

اگر به دنبال ایمن‌ترین گزینه برای فضای بازی که در اختیار دارید هستید، کفپوشی را انتخاب کنید که باعث نشود شما روی آن لیز بخورید. کاشی‌هایی که بر اساس ویژگی‌های ضد لغزش (GRIP) و با کلاس ۳ (یا R11) طبقه بندی می‌شوند مناسب شما هستند.

روف گاردن چمن طبیعی
مطالعه این مقاله

کف پوش منفذدار

تخلیه خودکار

برای از بین بردن امکان تجمع آب بالای کفپوش، انتخاب کفپوش های منفذدار و مشبک ایده خوبی است. با این روش آب به سرعت تخلیه می‌شود؛ و محیط اطراف روف گاردن شما را که امکان لیز خوردن در آنجا وجود دارد، ایمن تر می‌کند.

انواع کفپوش مناسب روف گاردن چیست؟

کفپوش های مناسب روف گاردن تنوع بالایی در انواع متریال دارند. با این وجود پر کاربردترین انواع کفپوش روف گاردن عبارتند از کفپوش های سرامیکی، چوبی، سنگی، سیمانی و چمن مصنوعی.

۱.  کفپوش سرامیکی

سوال اساسی این است که آیا سرامیک بهترین ماده برای انتخاب کف فضای باز شما است؟

ممکن است تعدادی گزینه متفاوت و به همان اندازه حائز اهمیت برای کف فضای بازی که مد نظر دارید وجود داشته باشد، اما پاسخ ساده «بله» است. کفپوش سرامیک به دلیل استحکام و دوام یک گزینه مطمئن برای استفاده در فضای باز است. به خوبی آزمون زمان را پشت سر می‌گذارد و حتی در شرایط آب و هوایی سخت نیز بدون تغییر باقی می‌ماند. همچنین تمیز کردن و نگهداری آن فوق العاده آسان و نصب آن در مقایسه با سایر مصالح بسیار ساده است.

کف پوش سرامیکی

وقتی از کاشی و سرامیک برای فضای باز خود استفاده می کنید، این نکات را مد نظر قرار دهید:

میزان تخلخل در کفپوش هایی که در معرض عناصر طبیعی مثل باران هستند بسیار اهمیت است. بهترین گزینه استفاده از کفپوش های سرامیکی با تخلخل کم است. آنها آب کمتری جذب می‌کنند، و در برابر آب و هوا و خراش مقاوم هستند.

هرچه کفپوش شما ضخیم‌تر باشند، مقاومت بیشتری دارد. به طور کلی، ضخامت متوسط ​​کف پوش سرامیکی در فضای باز ۱۰ میلی‌متر است، اما می‌توانید کفپوش هایی با ضخامت حداکثر ۲۰ میلی‌متر نیز تهیه کنید، که نصب آنها آسان است و نیازی به چسب و اتصالات ندارند.

مزیت دیگر کفپوش ضخیم این است که می‌توانید آن را مستقیماً روی سطوحی مانند سیمان، شن یا چمن قرار دهید و حتی می‌توانید از آنها برای ایجاد یک مسیر برجسته استفاده کنید.

کفپوش روف گاردن (اسپینگر)

۲٫ کفپوش چوبی

اگر عاشق فضاسازی‌های روستایی یا خانه‌های الهام گرفته از آن مناطق هستید، اما نمی‌توانید با نگهداری چوب طبیعی روبرو شوید، می توانید از انواع ترموود و وودپلاست برای کف استفاده کنید. این محصولات از انواع چوب های فراوری شده هستند که مقاومت مناسبی در فضای باز دارند. و می توانند فضایی گرم با طرح چوب برای شما ایجا کنند. علاوه بر آن بسیاری از شرکت ها محصولات کفپوش چوبی را به صورت تایل های پیش ساخته تولید می کنند. که به راحتی برای اجرای کفپوش به کار می رود.

کف پوش چوبی روف گاردن

۳٫ کفپوش سنگی

یکی از مهمترین انواع کفپوش های مناسب فضای باز، کف پوش های سنگی هستند. انواع مختلف سنگ های طبیعی مانند بورگوندی، کوارتزیت، گرانیت، تراورتن، تخته سنگ، سنگ آهک و غیره نمونه‌هایی هستند که می‌توانید مورد استفاده قرار دهید. سنگ های مقاومت بالایی در برابر عوامل اقلیمی دارند. ضمن آنکه به دلیل وجود معادن سنگ در ایران، از نظر هزینه بسیار مناسب هستند. و تنوع بالایی در روش نصب کفپوش های سنگی وجود دارد که برای هر فضایی می توانند به راحتی اجرا شوند.

کفپوش روف گاردن

۴٫ کفپوش سیمانی

سیمان یکی دیگر از مواردی است که می‌تواند در انتخاب بهترین نوع کفپوش روف گاردن یا هر فضای بازی که در اختیار دارید مورد توجه قرار بگیرد. شما می‌توانید از این زیبایی برای ایجاد یک محیط هماهنگ و محدود استفاده کنید، و به خصوص در طراحی های مدرن استفاده از کفپوش بتنی بسیار مناسب است.

 

۵٫ چمن مصنوعی

محصولات جدید چمن مصنوعی دارای نما و کیفیت بسیار خوبی هستند. و به راحتی به جای چمن طبیعی در روف گاردن می توانند به کار روند. به خصوص که مانند انواع طبیعی نیاز به آبیاری و چمن زنی نداشته و نگهداری آنها حداقلی است. برخی، این نوع کفپوش را به خاطر حس بهتری که در ظاهر ایجاد می‌کند، بهترین کفپوش مناسب روف گاردن می‌دانند.

این نوع کفپوش نرم است و دویدن و بازی بر روی آن برای کودکان و حیوانات خانگی لذت بخش تر از کفپوش سیمانی است. چمن مصنوعی اگرچه در طول زمان هزینه کمتری ایجاد می‌کند؛ اما شما باید آمادگی پرداخت هزینه اولیه مصالح و نصب آن را داشته باشید.

 

چمن مصنوعی (اسپینگر)

 

نتیجه گیری

روف گاردن یک راه عالی برای ایجاد یک ویژگی جذاب در یک ساختمان است. آن‌ها همچنین طیف وسیعی از مزایا را ارائه می‌دهند. روف گاردن‌ها عمر یک ساختمان را افزایش داده و عملکرد سقف را بهبود می‌بخشند. ضمن آنکه هزینه‌های انرژی را کاهش می‌دهند. آنها همچنین دارای تأثیرات مثبت زیست محیطی هستند؛ و کیفیت هوا را به ویژه در مناطق شهری بهبود می‌بخشند.

در این نوشتار تمام سعی ما بر این بود که قبل از ساخت یک روف گاردن شما را با ملاحظات اصلی در مورد انتخاب متریال متناسب با سلیقه شما در راستای کاربردی که در نظر دارید نکاتی را ارئه دهیم. از همراهی شما تا انتهای این نوشتار سپاس‌گزار هستیم. حتما ما را با نظرات خود در رابطه با این نوشتار آگاه کنید.

 

اجرای روف گاردن
بنر اجرای روف گاردن
دانلود کاتالوگ اسپینگر
دانلود کاتالوگ اسپینگر

برخی پروژه های اجرا شده

پروژه مسکونی نیاوران

آدرس: تهران – نیاوران
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۳
معمار:
مهندس عضدی فر
مساحت پروژه: ۱۸۰ متر مربع

پروژه پرنسا مال

آدرس: تهران – خیابان صابونیان
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۷
طراح: مهندسین مشاور دات
مساحت پروژه: ۲۳۰۰ متر مربع

پروژه شاد آباد

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
طراح پروژه: دفتر معماری فرحو
مساحت پروژه: 90 متر مربع

ساختمان مسکونی رزاقی

آدرس: قم
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۱
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۱۶۰ متر مربع

مسکونی مینا رزیدنس کیش

آدرس: جزیره کیش
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۹
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۶۰۰ متر مربع

روف گاردن محوطه جنوبی ایرانمال

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
نوع پروژه: تجاری - تفریحی
مساحت پروژه: 2000 متر مربع

مشاهده پروژه ها

6 نظر برای مقاله “بهترین نوع کفپوش روف گاردن

  • خانم مهندس لطفی :

   با سلام.
   بهترین نوع کف پوش بر اساس اقلیم، طراحی و نوع کاربری انتخاب می شود. به طور مثال در مناطق پر باران کف پوش های ترموود و وود پلاست کمتر از انواع سرامیکی لغزنده خواهند بود.
   بنابراین کف پوش مناسب بر اساس کاربری و شرایط تعیین می گردد.

  • خانم مهندس لطفی :

   با سلام.
   بیشتر کفپوش های مناسب روف گاردن با اجرای صحیح و نگهداری مناسب عمر مفیدی خواهند داشت. با این وجود انواع کف پوش های سرامیکی و بتنی مقاومت بیشتری از انواع چوبی خواهد داشت.

  • خانم مهندس نصرتی راد :

   با سلام.
   قیمت هر یک از متریال ها به کیفیت و برند آن بستگی دارد. به طور مثال انواع خارجی چمن مصنوعی می تواند قیمت بیشتری از کف پوش های ایرانی داشته باشد. بنابراین بهتر است تصمیم اولیه بر اساس نیاز پروژه گرفته شود. و در صورت عدم هماهنگی آن با بوجه، متریال تغییر نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: این محتوا شامل قوانین کپی رایت می شود.
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟