هر آن چه که باید در مورد اجرای روف گاردن ویلا بدانید

ویلا در فرهنگ ایرانی، به خانه‌هایی گفته می‌شود که نمای آن‌ها از چهار طرف باز بوده و یا سقف شیبدار داشته باشند؛ که به آن‌ها خانه‌های ویلایی نیز گفته می‌شود. امروزه بافت شهر‌ها در ایران به گونه‌ای است که نمی‌توان خانه‌های ویلایی جدید ساخت. بنابراین تعداد ویلا‌ها از داخل شهر‌ها کمتر شده و در حومه شهر، دره‌ها، کوهپایه‌ها و … افزایش پیدا کرده است. اجرای روف گاردن در ویلاها، علاوه بر زیبایی، باعث پاکسازی هوا و کاهش مصرف انرژی نیز می شود. در این مقاله قصد داریم در مورد طراحی و اجرای روف گاردن ویلا در شمال و شهرهای دیگر با شما صحبت کنیم.

یکی از مناطق جذاب و خوش آب و هوا که خانه‌های ویلایی بیشتری در آن ساخته می‌شود، شمال ایران است. و بر همین اساس، طراحی روف گاردن ویلا در شمال و اجرای آن در سال‌های اخیر، رواج بیشتری پیدا کرده است. اما با توجه به نوع آب‌وهوا و سازه ساختمان‌ها در شمال، باید هنگام طراحی روف گاردن در شمال مواردی مثل حجم بارش برف و باران و نوع سقف را در نظر گرفت.در این مقاله از اسپینگر در مورد روف گاردن ویلا با شما صحبت خواهیم کرد.

روف گاردن ویلایی- اسپینگر - روف گاردن

روف گاردن ویلا

روف گاردن در سال‌های اخیر، در ویلاهای خارج از شهر، مخصوصا شمال ایران، بیشتر به چشم می‌خورد. پیاده‌سازی روف گاردن، باعث سرسبزی و زیبایی هر چه بیشتر ویلا‌ها شده است. این تکنیک علاوه بر افزایش زیبایی ظاهری، منجر به کاهش مصرف انرژی و کاهش جذب حرارت در ویلا نیز می‌شود. ضمن آنکه به سطح سبز ویلا، تنوع کاربریها و ارزش افزوده بنا نیز اضافف می کند. بنابراین فقط از جنبه زیبایی نمی‌توان به روف گاردن ویلا نگاه کرد.

قبل از شروع اجرای روف گاردن در ویلا باید اطلاعات بسیار دقیقی در مورد آب و هوای منطقه به دست آورید. زیرا شکل طراحی روف گاردن و انتخاب گیاهان کاملا به آن بستگی دارد. به طور مثال برخی از گیاهان به شرایط آب و هوایی خاصی برای رشد نیاز دارند. بنابراین باید از این موضوع اطمینان حاصل کنید که در شرایط آب و هوایی منطقه شما، چه گیاهانی توانایی رشد بهتری دارند.

از ایده‌های زیباتر کردن روف گاردن، می‌توان به استفاده از آلاچیق، مبلمان زیبا، گیاهان، درختان و …. اشاره کرد. انتخاب هر یک از این موارد، در وهله اول به شناسایی اقلیم بستگی دارد. مثلاً جنس انتخابی برای مبلمان روف گاردن در شهرهای بزرگ با آب و هوای معتدل مثل تهران و شهرهای بسیار مرطوب و بارانی مثل شمال، تفاوت بسیار زیادی خواهد داشت. قبل از شروع اجرای روف گاردن  ویلا، در مورد اقلیم خود اطلاعات کامل به دست آورید. سپس به انتخاب هر یک از آیتم‌های روف گاردن، بپردازید.

روف گاردن ویلا

طراحی روف گاردن برای ویلا

انتخاب و کاشت درختان و گیاهان مختلف، بخش مهمی از طراحی روف گاردن ویلا است. هر چقدر آیتم‌های گیاهی شما بیشتر باشد، میزان سرسبزی و در نتیجه انرژی و حس مثبت روف گاردن شما در ویلا افزایش خواهد داشت. همچنین برای استراحت در روف گاردن ویلا ، نیاز به محلی برای نشستن خواهید داشت. به این منظور می‌توانید از مبلمان زیبا و یا آلاچیقی که در داخل آن صندلی‌های مختلف قرار دارد، استفاده کنید.

استفاده از فلاور باکس‌ها، انواع نورپردازی‌ها و سایر مبلمان با اینکه ضروری نیستند، اما باعث زیباتر و دلچسب‌تر شدن محیط خواهد شد. اگر روف گاردن شما بزرگ است، می‌توانید یک آشپزخانه کوچک هم برای دسترسی سریع به مواد غذایی و آماده کردن یک عصرانه خوشمزه، در نظر بگیرید. در حالت کلی ایده‌های جذاب و متنوعی برای زیباتر کردن روف گاردن‌ها وجود دارد که شما باید نسبت به بودجه و سلیقه خود، آن‌ها را انتخاب نمایید. سنجش تحمل وزن بام ویلا برای اجرای روف گاردن نیز، یک نکته بسیار مهم است که باید از ابتدا آن را مد نظر قرار دهید.

ترکیب خاک روف گاردن
مطالعه این مقاله

روف گاردن ویلا

مزایا و معایب روف گاردن در ویلا

در حالت کلی از مزایای استفاده از روف گاردن برای ویلا می‌توان به: افزایش زیبایی ظاهری، کنترل دما، کاهش آلاینده‌ها، پاکسازی هوای اطراف، کاهش جذب حرارت در ساختمان، کاهش مصرف انرژی، افزایش سطح سبز، تنوع کاربری و افزایش ارزش افزوده اشاره کرد.

یکی از معایب اجرای روف گاردن در ویلا این است که، احتمال ریشه دواندن گیاه درون سقف وجود دارد. که این موضوع، با اجرای تخصصی ایزولاسیون روف گاردن برطرف خواهد شد. همچنین هر نوع پوشش گیاهی که شما به آن علاقمند هستید، در همه مناطق جغرافیایی قابل اجرا نیست.

این موضوع را نیز مد نظر داشته باشید که برخی از سازه‌ها، توانایی تحمل وزن خاک و پوشش گیاهی را به صورت کامل ندارند. و احتمال این که شما در این ویلاها نتوانید روف گاردن را اجرا کنید، بسیار بالاست.

برای آشنایی بیشتر با ایزولاسیون روف گاردن می توانید مقالهلایه های روف گاردنرا مطالعه نمایید.

نکات مهم روف گاردن در ویلاهای شمال

در مناطقی از کشور که برف و یخبندان زیادی وجود دارد. باید به وزن برف و انتخاب گیاهان توجه داشته باشید؛ زیرا در صورت انتخاب گیاهان نامناسب، باعث نابودی آن‌ها خواهید شد. بنابراین باید گیاهانی را انتخاب کنید که در برابر یخبندان نیز مقاومت داشته باشند.

در برخی از مناطق بسیار پرباران مانند شمال کشور، روف گاردن ساخته شده باید اندازه کوچکی داشته باشد و تخلیه آب آن به صورت قدرتمند طراحی شود تا بر روی سقف، آب‌ جمع نشود.

روف گاردن ویلایی- اسپینگر - روف گاردن

استفاده بهینه از فضای ویلاهای کوچک

اگر ویلای شما مساحت کمی ‌دارد و نمی‌توانید در حیاط آن آلاچیق و یا استخر درست کنید، نیازی به نگرانی نیست. شما می‌توانید از پشت بام آن به عنوان فضایی برای سرسبزی و ساختن استخر آلاچیق و غیر استفاده کنید. کافیست روف گاردن را در سقف این ویلاها، پیاده سازی کنید، به این ترتیب سطح سبز ویلا را افزایش دهید.

در این مقاله با روف گاردن در ویلا آشنا شدیم و نکات مربوط به طراحی روف گاردن در ویلا را بررسی کردیم. در نظر گرفتن اقلیم در شهرهای مختلف کشور، جزو نکات مهم و اساسی است. با در نظر گرفتن آب و هوا، می‌توانید گیاهان، مبلمان و دیگر آیتم‌های مناسب را برای روف گاردن ویلای خود انتخاب کنید. امیدواریم این مقاله از اسپینگر برای شما مفید واقع شده باشد. ممنون که همراه ما بودید.

برای آشنایی بیشتر با قوانین روف گاردن می توانید مقالهقوانین و ضوابط ساخت بام سبزرا مطالعه نمایید.

اجرای روف گاردن
بنر اجرای روف گاردن
دانلود کاتالوگ اسپینگر
دانلود کاتالوگ اسپینگر

برخی پروژه های اجرا شده

پروژه مسکونی نیاوران

آدرس: تهران – نیاوران
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۳
معمار:
مهندس عضدی فر
مساحت پروژه: ۱۸۰ متر مربع

پروژه پرنسا مال

آدرس: تهران – خیابان صابونیان
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۷
طراح: مهندسین مشاور دات
مساحت پروژه: ۲۳۰۰ متر مربع

پروژه شاد آباد

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
طراح پروژه: دفتر معماری فرحو
مساحت پروژه: 90 متر مربع

ساختمان مسکونی رزاقی

آدرس: قم
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۱
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۱۶۰ متر مربع

مسکونی مینا رزیدنس کیش

آدرس: جزیره کیش
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۹
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۶۰۰ متر مربع

روف گاردن محوطه جنوبی ایرانمال

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
نوع پروژه: تجاری - تفریحی
مساحت پروژه: 2000 متر مربع

مشاهده پروژه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: این محتوا شامل قوانین کپی رایت می شود.
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟