انواع سیستم آبیاری دیوار سبز

امروزه انواع دیوار سبز برای زیبایی فضاهای داخلی و نماهای بیرونی ساختمان‌ها کاربرد زیادی دارد. بعد از اجرای دیوار سبز در فضای دلخواه، مرحله «نگهداری و مراقبت از دیوار سبز» آغاز می‌شود. نگهداری دیوار سبز سخت نیست، اما به توجه زیادی نیاز دارد. برای حفظ سرسبزی دیوار سبز، باید به مرحله آبیاری آن توجه بیشتری نشان دهیم. در این مقاله انواع سیستم آبیاری دیوار سبز را بررسی خواهیم کرد.

برای آشنایی بیشتر با نگهداری می توانید مقالهنگهداری دیوار سبزرا مطالعه نمایید.

انواع سیستم آبیاری دیوار سبز

انواع سیستم آبیاری دیوار سبز

سیستم آبیاری مهمترین بخش در اجرای دیوار سبز است، که باید با دقت اجرا شود. همانطور که می‌دانید گیاه برای رشد به نور کافی، خاک مناسب و آب نیاز دارد. در این مقاله در مورد انواع سیستم آبیاری دیوار سبز با شما صحبت خواهیم کرد.

معمولا از سیستم آبیاری قطره‌ای در کشاورزی مدرن و محوطه‌سازی استفاده می‌شود. در دیوار سبز نیز، بیشتر از فناوری آبیاری قطره‌ای استفاده می شود. ضمن آنکه آبیاری قطره ای باعث صرفه جویی بالا در مصرف آب می شود.

در این فناوری تجهیزات آبیاری اتوماتیک و آبیاری هوشمند نیز به کار می رود. هزینه اجرای  آبیاری قطره‌ای کمی‌ بالاست. اگرچه این موضوع، به عنوان نکته منفی برای این روش تلقی می‌شود؛ اما بهتر است بدانیم که ارزش افزوده این هزینه اولیه در بلند مدت برگشت خواهد داشت.

بعد از نصب دیوار سبز و سیستم آبیاری، زهکشی نیز باید حتما اجرا شود. حتماً می‌دانید که برای رسیدن اکسیژن به خاک مورد نیاز برای رشد گیاهان، باید مرحله زهکشی به درستی انجام شود. زهکشی سیستمی در کف گلدان‌ است که باعث خروج آب اضافی و گردش هوا در خاک می شود.

برای آشنایی بیشتر با سیستم زهکشی می توانید مقالهزهکشی دیوار سبزرا مطالعه نمایید.

سیستم آبیاری گرین وال

روش‌های آبیاری دیوار سبز چیست؟

در این بخش می‌خواهیم انواع سیستم های آبیاری دیوار سبز را بشناسیم. از روش‌های آبیاری دیوار سبز می‌توان به سه نوع آبیاری غیراتوماتیک، اتوماتیک و هوشمند اشاره کرد.

آبیاری غیراتوماتیک

آبیاری غیر اتوماتیک ساده ترین روش آبیاری گرین وال است. در ابتدایی ترین شکل می توان به صورت دستی به گیاهان دیوارسبز آب داد. اما روش معمول برای آبیاری غیر اتوماتیک استفاده از سیستم لوله ها و قطره چکان های آبیاری قطره است. در این روش سیستم آبیاری قطره ای به طور کامل بر روی دیوار سبز نصب می شود. اما ورودی سیستم به جای بردکنترل و شیر برقی به شیر آب معمولی متصل می شود. و به صورت دستی در زمان های مشخص شیر ورودی آب باز می شود. به این ترتیب با وجود دخالت فرد در آبیاری، تا حد امکان فرآیند آبیاری مناسب با سازه دیوارسبز انجام خواهد شد.

آبیاری اتوماتیک

یک روش دیگر نیز برای آبیاری وجود دارد که به آن «آبیاری اتوماتیک» می‌گویند. سیستم آبیاری اتوماتیک، سیستمی‌ است که یک شیر برقی در مسیر جریان آب قرار می‌گیرد؛ که میزان آب، زمان آبیاری و جریان آب را کنترل می کند.

بهینه ترین سیستم آبیاری گرین وال، سیستم آبیاری قطره‌ای از نوع اتوماتیک است. که با هزینه مناسب، کیفیت بالای آبیاری را ارائه می دهد.

انواع سیستم آبیاری دیوار سبز

آبیاری هوشمند

نوع دیگری از آبیاری وجود دارد که از نوع معمولی و اتوماتیک، متفاوت است. و «آبیاری هوشمند» نامیده می شود. آبیاری هوشمند را می‌توانید در سه وضعیت تایمری، هوشمند و ترکیبی تنظیم کنید.

در وضعیت تایمری، زمان‌های آبیاری و استراحت به صورت خودکار قطع و وصل می‌شود. وضعیت هوشمند، قطع و وصل شدن آب به میزان رطوبت خاک بستگی دارد و زمان اهمیتی ندارد. روش ترکیبی نیز که می‌توان گفت بهترین نوع آبیاری هوشمند است، زمان آبیاری، زمان استراحت و میزان رطوبت خاک به صورت همزمان کنترل شده و مرحله آبیاری انجام می‌گردد.

بهتر است در حد امکان از آبیاری دستی برای دیوار سبز استفاده نشود. زیرا دقت کمی دارد و باعث هدر رفتن آب خواهد شد. همچنین امکان به وجود آمدن مشکلات گیاهی، مثل قارچ در این روش بیشتر است.

طراحی سیستم آبیاری دیوار سبز

در طراحی سیستم آبیاری دیوار سبز باید مراحل و تجهیزاتی را برای انجام این کار فراهم کنید.

منبع آب

همه سیستم‌های دیوار سبز، باید یک منبع آب داشته باشند. منبع آب در واقع محل تجمع آب وارد شده به سیستم آبیاری است . که آب مورد نیاز آن می تواند از «سیستم باز» یا «سیستم بسته» تامین شود. در سیستم باز، آب دوباره مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. و مستقیم از شیر آب یا آب چاه تامین می گردد. ولی در سیستم بسته، آب زهکشی، تصفیه شده و دوباره وارد چرخه آبیاری می شود. برای صرفه‌جویی در مصرف آب، بهتر است روش دوم مورد استفاده قرار گیرد.

تفاوت بام سبز و دیوار سبز
مطالعه این مقاله

جنس و حجم منبع آب باید با دیوار سبز و سیستم آبیاری آن متناسب باشد. و بهتر است منبع در فاصله کم از دیوارسبز و در کنار پمپ آب و سایر سیستم های کنترل نصب شود.

آماده سازی تجهیزات آبیاری

برای طراحی سیستم آبیاری دیوار سبز باید امکاناتی را برای آن فراهم کنید. مثلاً هنگام طراحی باید فضایی را برای سیستم کنترل کننده، آبیاری فیلترها، شیرهای آب و سیستم کوددهی آماده نمایید. استفاده از تایمر آبیاری ضروری نیست، ولی برای این که به گیاهان خود با زمانبندی مناسب آب بدهید و شرایط بهتری برای رشد آن‌ها فراهم کنید؛ بهتر است از تایمر آبیاری نیز استفاده کنید.

انواع سیستم آبیاری گرین وال

سیستم تصفیه آب

برای حفظ سلامت گیاهان دیوار سبز و جلوگیری از رسوب مواد مختلف در تجهیزات آبیاری و زهکشی، بهتر است از فیلتراسیون استفاده شود. مخصوصاً اگر از منبع آب باران و یا سیستم‌های چرخشی برای آبیاری گیاهان دیوار سبز استفاده می‌کنید، اهمیت این موضوع پررنگ‌تر خواهد شد.

همچنین اگر منبع شما برای آبیاری، آب آشامیدنی است، حتماً از فیلتر استفاده کنید؛ زیرا آب کلر موجود در آب می‌تواند به گیاهان شما آسیب برساند.

تنظیم فشار آب

مرحله بعدی که در طراحی سیستم آبیاری دیوار سبز باید به آن توجه کنید، مرحله تنظیم فشار آب است. شما باید مطمئن شوید که فشار آب برای رسیدن به تمام قسمت‌های دیوار سبز مناسب است؛ یعنی نباید این گونه باشد که به قسمت‌های پایینی دیوار سبز آب زیادی برسد. و به قسمت‌های بالا آب نفوذ نکند. در این صورت گیاهانی که در قسمت بالای دیوار سبز قرار دارند، به زودی پژمرده خواهد شد.

کنترل ضد آب بودن سیستم آبیاری

ابزار و تجهیزاتی که برای پیاده‌سازی مرحله آبیاری مورد استفاده قرار می‌گیرند، باید ضد آب باشند. زیرا مدام در تماس با آب هستند و احتمال زنگ زدن وجود دارد.

انواع سیستم آبیاری دیوار سبز

تست سیستم قبل از فعال سازی

در نهایت بعد از پیاده سازی سیستم آبیاری دیوار سبز، حتماً باید آن را تست و بررسی کنید. ممکن است در مرحله آبیاری با مشکلاتی مانند: نشت، گرفتگی، مناطق ناسازگار و یا فشار آب زیاد یا خیلی کم مواجه شوید. بنابراین در مرحله اول بهتر است سیستم آبیاری نصب شده را به صورت کامل چک کنید، تا هیچ گونه مشکلی نداشته باشد.

در این مقاله با انواع سیستم آبیاری دیوار سبز و انواع روش های آبیاری دیوار سبز آشنا شدیم. و دانستیم که برای راه اندازی سیستم آبیاری دیوار سبز به چه تجهیزات و مراحلی نیاز خواهیم داشت. متشکریم که تا آخر این مقاله همراه ما بودید. آیا تجربه‌ای در زمینه آبیاری دیوار سبز دارید؟ آبیاری با چه روشی را ترجیح می‌دهید؟

اجرای روف گاردن
بنر اجرای روف گاردن
دانلود کاتالوگ اسپینگر
دانلود کاتالوگ اسپینگر

برخی پروژه های اجرا شده

پروژه مسکونی نیاوران

آدرس: تهران – نیاوران
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۳
معمار:
مهندس عضدی فر
مساحت پروژه: ۱۸۰ متر مربع

پروژه پرنسا مال

آدرس: تهران – خیابان صابونیان
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۷
طراح: مهندسین مشاور دات
مساحت پروژه: ۲۳۰۰ متر مربع

پروژه شاد آباد

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
طراح پروژه: دفتر معماری فرحو
مساحت پروژه: 90 متر مربع

ساختمان مسکونی رزاقی

آدرس: قم
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۱
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۱۶۰ متر مربع

مسکونی مینا رزیدنس کیش

آدرس: جزیره کیش
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۹
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۶۰۰ متر مربع

روف گاردن محوطه جنوبی ایرانمال

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
نوع پروژه: تجاری - تفریحی
مساحت پروژه: 2000 متر مربع

مشاهده پروژه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: این محتوا شامل قوانین کپی رایت می شود.
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟