آشنایی با مجوز روف گاردن

روف گاردن یکی از بخش های مهم در ساختمان سازی مدرن است. به خصوص در کلان شهرهایی مانند تهران، مشهد، اصفهان و شیراز  بیش از یک دهه است که اهمیت آن مطرح شده. و از طریق سازمانهایی مانند شهرداری ها، نظام مهندسی ساختمان و سازمان زیباسازی شهری مورد بررسی قرار گرفته است. تمامی مطالعات بر ساخت بیشتر انواع بام سبز و باغ بام تاکید کرده اند. با وجود اینکه هنوز بخشی از قوانین ساخت روف گاردن در حال شکل گیری هستند؛ اما مجوز ساخت روف گاردن در بسیاری از شهرداری ها مانند شهرداری تهران صادر می شوند. این مقاله بخشی از قوانین و شرایط دریافت مجوز روف گاردن را شرح داده است.

مجوز روف گاردن
روف گاردن پروژه مسکونی نیاوران پس از کاشت – شرکت اسپینگر

مجوز روف گاردن چیست؟

از آنجا که روف گاردن در حال حاضر به عنوان یک بخش مستقل از ساختمان شناخته می شود. مانند سایر نقشه های ساختمان نیاز به تایید رسمی برای ساخت خواهد داشت. نقشه های ارائه شده باید شامل محاسبات فنی تحمل بار، نقشه روف گاردن، تاسیسات الکتریکی و مکانیکی بام، سطح فضای سبز، نوع فضای سبز (فضای سبز گسترده، نیمه متراکم ، متراکم) باشد. که مانند سایر نقشه های سازه و طبقات مورد بررسی قرار می گیرد. و در صورت تایید مجوز رسمی برای ساخت آن صادر خواهد شد.

بنابراین برای ساخت روف گاردن بهتر است نقشه ی آن همزمان با نقشه کلی ساختمان طراحی شود. تا مراحل اخذ پروانه ساخت را با هم طی کنند. در صورت افزودن روف گاردن بعد از دریافت پروانه ساخت، نقشه های جدید در ادامه به صورت تکمیلی مورد بررسی می گیرند. و در فرآیند اصلاحیه به پروانه ساخت قبل ضمیمه می شوند.

مجوز روف گاردن
کاشت گل و گیاه در روف گاردن ساختمان مسکونی رازقی – شرکت اسپینگر

کجا به مجوز روف گاردن نیاز داریم؟

اگرچه بیش از دو دهه است که روف گاردن در معماری ایران مطرح شده است. به دلیل هزینه بالا و نبود تخصص کافی نوعی از فضای لاکچری محسوب می شود. در نتیجه بسیاری از سازندگان اطلاع کافی از لزوم دریافت آن ندارد. ضمن آنکه در طی بازسازی ساختمان های قدیمی روف گاردن یکی ازمحبوب ترین شکلهای فضای سبز خصوصی و نیمه خصوصی است. بنابراین باید دانست دریافت مجوز روف گاردن در چه مواردی ضرورت دارد.

ساختمان های نوساز

برای ساختمان های نوساز مجوز روف گاردن در طی مراحل ساخت، همزمان با دریافت پروانه ساخت و یا به صورت تکمیلی و ضمیمه صادر می شود. در هر صورت روف گاردن یک بخش اصلی ساختمان محسوب می شود. که در محاسبه بار سازه، دسترسی ها و تاسیسات بام در نظر گرفته شده است. و تایید آن برای گرفتن پروانه پایان کار ساختمان ضروری خواهد بود.

قوانین و مقررات روف گارن
روف گاردن پروژه مسکونی دانیال – شرکت اسپینگر

ساختمان های قدیمی

منظور از ساختمان های قدیمی کلیه ساختمان هایی است که مجوز پایان کار و سند مالکیت را دریافت کرده اند. در این ساختمان ها برای ساخت روف گاردن نیاز به مجوز رسمی نیست. اما بام عموما به عنوان بخشی از مشاع عمومی ساختمان در نظر گرفته می شود. که تمامی واحد ها از واحد اول تا آخر در هزینه های نگهداری و تعمیر آن دخیل هستند. در نتیجه کلیه تصمیمات برای بام در جلسات هیئت مدیره و با توافق کتبی همه ساکنین باید اجرا شود. اگر ساکنین برای نصب تاسیسات، نگهداری حیوانات، شست و شو، چیدمان میز و صندلی و ساخت روف گاردن تصمیم بگیرند؛ همه ی ساکنین باید با آن موافق باشند. در غیر این صورت می توانند با شکایت قانونی این مورد را پیگیری نمایند.

بعضی از ساختمان ها بخشی از بام یا همه آن خصوصی است. که الحاق به طبقه آخر است. و به عنوان مشاعات واحد آخر در سند نیز ذکر شده است. در این موارد بام و ساخت روف گاردن در آن تنها در اختیار مالک واحد خواهد بود؛ و سایر ساکنین نقشی در آن ندارند.

آلاچیق روف گاردن
مطالعه این مقاله
مجوز روف گاردن
روف گاردن مدرسه مفید قم – شرکت اسپینگر

مزایای داشتن مجوز روف گاردن

برای بالابردن سطح سبز در کلان شهرها، شهرداری ها مزایایی برای ساخت روف گاردن در نظر گرفته اند. تا سازندگان را به بالابردن سرانه فضای سبز شهری تشویق کنند. بر اساس این مزایا و با ساخت هر مترمربع از انواع روف گاردن، افزایش در تراکم ساخت، مشوق مالیاتی و کاهش در عوارض ساخت و ساز خواهند داشت. ضوابط و قوانین شهرداری جهت اجرای بام سبز عبارتند از:

  • به ازای هر مترمربع فضای سبز گسترده ی روف گاردن، یک متر مربع به وسعت مجاز افزوده خواهد شد.
  • در ازای هر مترمربع فضای سبز نیمه متراکم، دو مترمربع به وسعت مجاز افزوده خواهد شد.
  • به ازای هر مترمربع فضای سبز متراکم، سه مترمربع به وسعت مجاز افزوده خواهد شد.
  • همینطور  به منظور افزایش انگیزه برای ساخت روف گاردن، متقاضیان می توانند نسبت به کسر فضای باز ساختمانی، به ازای هر واحد، پنج مترمربع اقدام کنند؛ در صورتیکه سه برابر این فضای سبز را در پشت بام ساختمان ایجاد نمایند.
  • علاوه بر آن به میزان ۳۰ درصد مساخت مفید بام، نسیت به اعطای تراکم در یک طبقه اضافه در جهت ساخت کاربریهای مرتبط با بام سبز (غیر مسکونی) نظیر سالن اجتماعان، سالن ورزشی و … بر روی بام با اخذ عوارض قانونی و فاصله گرفتن از لبه های بام، در سمت معبر و فضای باز و همچنین رعایت تمام اصول و ضوابط سازه ای و اجرایی می تواند اقدام شود.
ساخت روف گاردن
روف گاردن کلینیک چشم پزشکی دکتر جنابان – شرکت اسپینگر

از کجا می توان مجوز روف گاردن گرفت؟

برای دریافت مجوز روف گاردن و اطلاع از آخرین قوانین مربوط به آن باید به شهرداری مربوط مراجعه کنید. مجوز مربوط به ساخت روف گاردن همراه با پروانه ساخت بنا داده می شود.  با این وجود ساختمان هایی که از قبل فرمان ساختمانی دریافت کرده اند، برگه دستور روف گاردن آماده شده آن، قابلیت الحاق به فرمان ساختمانی را دارد. و روی پروانه ساختمانی صادر شده قبلی ثبت می شود.

مجوز روف گاردن
روف گاردن ساختمان شادآباد – شرکت اسپینگر

با توجه به تمامی موارد ذکر شده که مربوط به شهرداری هاست؛ سازمان برنامه و بودجه کشور در سال ۱۳۹۸، کتابچه ای با عنوان «راهنمای طراحی و اجرای بام سبز» منتشر کرده است. که در آن توضیحاتی در مورد روف گاردن و روش های اجرای آن ارائه شده است. در انتها باید گفت که بیشتر موارد ذکر شده بر اساس اطلاعات شهرداری تهران است. و حتما سازندگان برای اطلاع از آخرین قوانین ساخت روف گاردن از شهرداری محل پروژه استعلام نمایند.

اجرای روف گاردن
بنر اجرای روف گاردن
دانلود کاتالوگ اسپینگر
دانلود کاتالوگ اسپینگر

برخی پروژه های اجرا شده

پروژه مسکونی نیاوران

آدرس: تهران – نیاوران
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۳
معمار:
مهندس عضدی فر
مساحت پروژه: ۱۸۰ متر مربع

پروژه پرنسا مال

آدرس: تهران – خیابان صابونیان
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۷
طراح: مهندسین مشاور دات
مساحت پروژه: ۲۳۰۰ متر مربع

پروژه شاد آباد

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
طراح پروژه: دفتر معماری فرحو
مساحت پروژه: 90 متر مربع

ساختمان مسکونی رزاقی

آدرس: قم
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۱
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۱۶۰ متر مربع

مسکونی مینا رزیدنس کیش

آدرس: جزیره کیش
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۹
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۶۰۰ متر مربع

روف گاردن محوطه جنوبی ایرانمال

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
نوع پروژه: تجاری - تفریحی
مساحت پروژه: 2000 متر مربع

مشاهده پروژه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: این محتوا شامل قوانین کپی رایت می شود.
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟