سوزنی برگان مناسب روف گاردن

انتخاب گیاهان مناسب روف گاردن همیشه اهمیت زیادی در زیبایی و عملکرد آن دارد. طراحی کاشت معمولا ترکیبی از گونه های همیشه سبز، برگریز و گلدار است؛ که در تعادل مناسبی با هم به کار می روند. اما گیاهان همیشه سبز تقریبا بخش جدایی ناپذیر در طراحی روف گاردن هستند. شاید از آنجاکه روف گاردن نقش باغ خصوصی ساکنین را دارد؛ باید همیشه طراوت وسبزی خود را حفظ کند. در بین گیاهان همیشه سبز، سوزنی برگان مناسب روف گاردن اهمیت زیادی دارند.

سوزنی برگان مناسب روف گاردن

گیاهان سوزنی برگ مناسب روف گاردن چه هستند؟

گیاهان سوزنی برگ شامل گروهی از گیاهان می شوند، که برگ های سوزنی شکل یا فلس مانند دارند. مهمترین سوزنی برگان زینتی عبارتند از انواع سرو، کاج و سدر. که کاربرد زیادی در فضای سبز دارند. و بسیاری از آنها در دسته گیاهان مناسب روف گاردن قرار می گیرند. مهمترین ویژگی گیاهان سوزنی برگ نمای همیشه سبز، فرم تقریبا منظم و مقاومت بالای آنهاست. که همه این موارد برای انتخاب گیاهان مناسب روف گاردن اهمیت دارد. بعضی از گیاهان سوزنی برگ مناسب روف گاردن عبارتند از: سرو شیراز، سرو تبری، سرو لاوسون، جونیپروس، تاکسوس، سدر و نوئل. در ادامه بعضی از این گونه های سوزنی برگان مناسب روف گاردن معرفی شده اند.

برای آشنایی بیشتر با گیاهان روف گاردن می توانید مقالهگیاهان مناسب روف گاردنرا مطالعه نمایید.

سرو شیراز

درخت سرو شیراز یکی از خاص ترین سوزنی برگان مناسب روف گاردن است. این درخت با فرم رسمی، کشیده و مرتب نمایی زیبا و کلاسیک به روف گاردن می دهد. که در طراحی باغهای فرانسوی و ایرانی هم استفاده می شود. سرو شیراز درختی همیشه سبز، با رنگ سبز شفاف، فرم مخروطی باریک، کشیده و نوک تیز است.  این درخت به سرما مقاوم است و آب و هوای گرم را نیز تحمل می کند. خاک غنی با زهکشی خوب نیاز دارد. و باید در نور مستقیم خورشید کشت شود.

این درخت در باکس های درختی با عمق یک متر به راحتی تا ارتفاع ۲ – ۳ متر رشد می کند. و سلامتی خود را حفظ خواهد کرد. سرو شیراز فرم رسمی و جذاب دارد. از آنجاکه این سرو مناسب آب و هوای ایران است؛ با رعایت نکات اصولی به راحتی در روف گاردن های تهران قابل استفاده است. البته باید توجه داشت این سوزنی برگ در روف گاردن نیاز به تثبیت در برابر باد دارد. و حتما برای آن باید از بادشکن و انکراژ تنه استفاده کرد.

سوزنی برگان مناسب روف گاردن
استفاده از سرو شیراز برای طراحی روف گاردن

سرو تبری

سرو تبری، نوش یا تویا یکی از پر کاربردترین گیاهان همیشه سبز در ایران است. این درخت کوتاه فرم هرمی با تاج متراکم، برگ های سبز درخشان با شاخه های مسطح دارد. سرو تبری به صورت تک درخت و ردیفی در روف گاردن استفاده می شود. شکل منظم و گرد آن نمای نرم و زیبایی به طراحی می دهد. تویا در آب و هوای مرطوب بهترین حالت رشد را دارد. گرما و تا حدی سرما را تحمل می کند؛ و نیاز به تابش مستقیم آفتاب و خاک غنی دارد.

این درخت نیازی به هرس ندارد. اما برای انواع هرس های فرم مانند هرس های مکعبی شکل از آن استفاده می شود. این درختچه به دلیل مقاومت خوب و نگهداری آسان کاربرد زیادی در روف گاردن ها دارد. به خصوص یکی از بهترین سوزنی برگان مناسب روف گاردن است، که در فلاورباکس کشت می شود.

سوزنی برگان مناسب روف گاردن
کشت سرو تبری به صورت ردیفی در فلاورباکس های روف گاردن

سرو لاوسون

درختچه جذاب لاوسون یا کامسپاریس لاوسونیانا یکی از جذاب ترین رنگ ها را در بین سوزنی برگان مناسب روف گاردن دارد. سرو لاوسون درختچه ای هرمی شکل با برگ های ریز متراکم است.  گونه های تجاری زیادی از آن در بازار وجود دارد. که لاوسون طلایی از معروفترین آنهاست. لاوسون در آب هوای خنک و مرطوب بهترین رشد را خواهد داشت. اما تحمل نسبی نیز به گرما و سرما دارد. برای آب و هوای شمال تهران، منطقه شمیرانات و لواسان گیاه بسیار مناسب و پر کاربردی است.

سرو لاوسون یکی از بهترین گیاهان برای انواع هرس فرم منظم و نامنظم مانند هرس پیچ است. به همین دلیل طرفداران زیادی به عنوان گیاه هرس شده دارد. سرو لاوسون تقریبا در تمام روف گاردن ها با گیاهان همیشه سبز کشت می شود. و ترکیب رنگی خوبی با سایر سوزنی برگان مناسب روف گاردن مانند تویا، تاکسوس و نوئل خواهد داشت.

سوزنی برگان مناسب روف گاردن
کاربرد سرو لاوسون طلایی به صورت ردیفی در روف گاردن

جونیپروس

انواع مختلفی از جونیپروس در طراحی روف گاردن مورد استفاده قرار می گیرد. جونیپروس های درختی و خزنده واریته های مختلفی دارند. که بین آنها جونیپروس خزنده کاربرد بیشتری دارد. جونیپروس خزنده یکی از سوزنی برگان مناسب روف گاردن است. که فرمی چتری و افقی دارد. بر روی سطح رشد می کند. و نمای سبز آبی، سبز خاکستری و یا ابلق می تواند داشته باشد. این گیاه یکی از گونه های بسیار مقاوم به گرما و سرما است. در شرایط سخت، خاک های سبک، شنی، صخره ای و سنگلاخی به خوبی رشد می کند. مقاومت جونیپروس در برابر شرایط سخت، این گیاه را در گروه یکی از بهترین گزینه ها برای روف گاردن قرار می دهد.

انواع درخت روف گاردن
مطالعه این مقاله

یکی دیگر از ویژگی های مهم جونیپروس نمای زیبا و قابلیت فرم هرس توپیاری آن است. به خصوص که یکی از گونه های عالی برای انواع بونسای است. این گیاه یکی از گیاهان اصلی در طراحی باغ صخره ای Rock Garden است. که می تواند به تنوع طراحی روف گاردن نیز کمک زیادی کند.

سوزنی برگان مناسب روف گاردن
طراحی کاشت با ترکیب سوزنی برگان کوتاه و جونیپروس خزنده در باکس

تاکسوس

تاکسوس ها از خانواده سرخدار هستند. این خانواده واریته های مختلفی از انواع درختان بزرگ تا گونه های کوچک دارد. پر کاربردترین گونه تاکسوس در روف گاردن، تاکسوس لوله ای یا ماری است. این درختچه کوچک دارای برگ سبز بسیار تیره و براق است. از آنجا که بسیار کند رشد می کند معمولا اندازه ای کوچک دارد. تاکسوس لوله ای گیاهی لوکس و گران قیمت است. که برای کاشت در روف گاردن به خصوص در باغ صخره ای بسیار مناسب است.

غیر از انواع کوچک و کند رشد تاکسوس، سایر گونه ها از نظر میزان رشد ریشه مناسب روف گاردن نیستند. و بهتر است در صورت کاربرد به صورت گلدانی و در فلاوباکس کشت شوند. در انتها باید توجه داشت که تاکسوس گیاهی سمی است. که باید در جایی دور از دسترس کودکان کشت شود.

سوزنی برگان مناسب روف گاردن
استفاده از ترکیب سوزنی برگان مختلف و تاکسوس لوله ای به عنوان نقطه عطف

سدر

درخت سدر گیاهی بسیار جذاب و زیبا است. که معمولا از سوزنی برگان مناسب روف گاردن در نظر گرفته نمی شود. درخت سدر دارای شکل هرمی، با رشد متراکم و شاخه های گسترده است. که با رشد درخت، فرم آویخته شاخه های تبدیل به حالت مطبق می شود. رنگ برگ های سدر سبز روشن تا زرد است که با رنگ بندی بیشتر سوزنی برگان فرق می کند. سدرها درختانی بزرگ و گسترده هستند. به همین دلیل در فضای باز کشت می شوند. اما در روف گاردن های بزرگ مانند مراکز تجاری و یا به صورت باکس های درختی قابل کشت هستند.

برای استفاده از سدر در روف گاردن باید به نکاتی توجه کرد. در این شرایط باید حتما فضای کافی برای رشد شاخساره درخت وجود داشته باشد. علاوه بر آن حداقل حجم خاک یک مترمکعب با عمق ۹۰ سانتی متر برای آن فراهم شود. آخرین نکته هم اهمیت تثبیت درخت سدر در برابر باد افتادگی است. که باید از نظر ایمنی کاملا مورد تایید قرار بگیرد.

برای آشنایی بیشتر با خاک روف گاردن می توانید مقالهویژگی های خاک روف گاردنرا مطالعه نمایید.

سوزنی برگان مناسب روف گاردن (اسیپنگر)

نوئل

آخرین گونه از سوزنی برگان مناسب روف گاردن که کاربرد فراوانی دارد؛ انواع درختان کاج نوئل است. کاج های نوئل دارای دور رنگ سبز و آبی هستند. این درختان کوچک تا متوسط فرمی عروسکی و فانتزی دارند. که بسیار منظم و زیباست. درخت نوئل مقاومت خوبی در برابر سرما و باد دارد. اما گرما و خشکی زیاد به آن آسیب می رساند. با این حال در مناطق سردسیر می تواند به خوبی استفاده شود.

گونه های نوئل بسیار کند رشد هستند. به همین دلیل در طول رشد تغییر اندازه زیادی نمی دهند. این درختان معمولا به صورت تکی در طراحی روف گاردن مورد استفاده قرار می گیرند. و بخش های محفوظ با آفتاب و سایه نسبی محل مناسبی برای کشت آن هستند.

سوزنی برگان مناسب روف گاردن

اجرای روف گاردن
بنر اجرای روف گاردن
دانلود کاتالوگ اسپینگر
دانلود کاتالوگ اسپینگر

برخی پروژه های اجرا شده

پروژه مسکونی نیاوران

آدرس: تهران – نیاوران
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۳
معمار:
مهندس عضدی فر
مساحت پروژه: ۱۸۰ متر مربع

پروژه پرنسا مال

آدرس: تهران – خیابان صابونیان
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۷
طراح: مهندسین مشاور دات
مساحت پروژه: ۲۳۰۰ متر مربع

پروژه شاد آباد

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
طراح پروژه: دفتر معماری فرحو
مساحت پروژه: 90 متر مربع

ساختمان مسکونی رزاقی

آدرس: قم
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۱
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۱۶۰ متر مربع

مسکونی مینا رزیدنس کیش

آدرس: جزیره کیش
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۹
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۶۰۰ متر مربع

روف گاردن محوطه جنوبی ایرانمال

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
نوع پروژه: تجاری - تفریحی
مساحت پروژه: 2000 متر مربع

مشاهده پروژه ها

4 نظر برای مقاله “سوزنی برگان مناسب روف گاردن

  • خانم مهندس نصرتی راد :

   با سلام. میزان آبیاری ارتباط مستقیم با نوع گیاه، فصل، اقلیم منطقه و روش آبیاری دارد. اما در خصوص درختان آبیاری معمولا با فاصله زمانی و به صورت آبیاری کامل انجام می شود.

  • خانم مهندس لطفی :

   با سلام.
   گیاهان معرفی شده در مناطق معتدل و مرطوب مانند شمال کشور، مناطق معتدل و سرد مانند تهران و محدوده شمال غربی ایران قابل استفاده هستند.
   اما گونه های سوزنی برگ در مناطق مرکزی و جنوبی ایران بازدهی خوبی نخواهند داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: این محتوا شامل قوانین کپی رایت می شود.
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟