گیاهان مناسب روف گاردن

امروزه افراد زیادی در پشت بام منازل ویلایی، خانه‌های آپارتمانی، ساختمان‌های اداری و تجاری، رستوران‌ها، کافه‌ها، پارکینگ‌ها و… گیاهان مختلف را پرورش می‌دهند. و علاوه‌ بر زیباتر کردن فضا، به بهبود کیفیت هوا نیز کمک می کنند. اگر شما جزو آن دسته از افرادی هستید که می‌خواهید در پشت ‌بام منزل‌تان یک فضای سبز طبیعی و جذاب ایجاد کنید، بهتر است با گیاهان مناسب روف گاردن آشنایی داشته باشید. انتخاب گونه های مناسب و کاربرد صحیح آنها در کنار یکدیگر اثر زیادی بر زیبایی و ماندگاری روف گاردن خواهد داشت.

گیاهان مناسب روف گاردن

گیاهان مناسب برای روف گاردن باید ویژگی‌های سازگار با محیط را باشند؛ تا بتوانند به خوبی رشد کنند و از بین نروند. پیشنهاد می‌کنیم برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر تا انتهای مقاله همراه ما بمانید. فهرست مطالب در مقاله گیاهان مناسب روف گاردن:

 • فاکتورهای مهم برای انتخاب گیاهان مناسب روف گاردن
 • گروه‌های اصلی گیاهان روف گاردن
 • چند نمونه از گیاهان مناسب برای روف گاردن
 • مهم ترین خصوصیات گیاهان بام سبز یا روف گاردن

فاکتورهای مهم برای انتخاب گیاهان مناسب روف گاردن

طراحی فضای سبز (اسیپنگر)

گیاهان برای ادامه روند رشد و زیبایی بخشیدن به محیط اطراف، به مجموعه‌ای از استانداردها نیاز دارند. هر محیطی بسته به آب و هوا،‌ جغرافیا،‌ جهت تابش نور و بسیاری موارد دیگر شرایط مشخصی دارد. و گیاهان متفاوتی برای آن اقلیم مناسب کاشت هستند. آشنایی با فاکتورهای محیطی و انتخاب گیاه مناسب برای این شرایط مهمترین نکته در انتخاب گیاه است. در ادامه مجموعه‌ای از نیازهای گیاهان مناسب روف گاردن را مشاهده می‌کنید؛ که هنگام انتخاب گیاه، باید متناسب با شرایط روف گاردن باشد:

 • محدوده دمای اقلیمی
 • میزان بارندگی
 • شدت و جهت وزش باد
 • میزان تابش خورشید
 • محدوده دماهای قابل تحمل گیاه
 • نیاز گیاه به آبیاری و رطوبت هوا
 • میزان نیاز گیاه به نور
 • میزان حساسیت گیاه به باد
 • عمق خاک مورد نیاز گیاه
 • میزان ریشه دوانی
 • نیاز گیاه به هرس و نگهداری

گروه های اصلی گیاهان روف گاردن از نظر فرم

۱- درختان کوچک و درختچه ها

درختان و درختچه ها در دسته گیاهان چندساله با ارتفاع بین ۱٫۵ تا ۳ متر هستند. این گیاهان معمولا دارای یک یا چند تنه اصلی هستند. و از مناسبترین گونه های گیاهی برای انواع روف گاردن متمرکز به شمار می روند. درختچه ها به روف گاردن ساختار قوی گیاهی می دهند. و حجم فضا را بیشتر نشان می دهند. معمولا از گونه های درختچه ای خاص مانند انواع سرو، کاج، درختانی مانند یاس هلندی، توری، مگنولیا، افرا می توان برای روف گاردن استفاده کرد.

گیاهان مناسب روف گاردن

 

۲- بوته ها

بوته ها گونه های گیاهی با ارتفاع بین ۵۰ – ۱۵۰ سانتیمتر هستند. این گروه از گیاهان می توانند فرم علفی یا خشبی داشته باشند. و از گونه های همیشه سبز و خزان دار انتخاب شوند. بوته ها تقریبا در همه انواع روف گاردن به کار می روند. در بخش زیادی از روف گاردن متمرکز از گیاهان بوته ای استفاده می شود. ضمن آنکه در انواع روف گاردن گسترده هم می توان بوته های کوتاه و علفی به کار برد. علاوه بر این تنوع زیاد بوته ها به طراحی جذاب روف گاردن کمک زیادی می کند.

۳- گیاهان رونده و خزنده

گیاهان رونده شامل گروه های گیاهان بالارونده، چسبنده، خزنده و آویز می شوند. این گیاهان می توانند ویژگی هایی شبیه به درختچه ها، بوته ها و حتی گیاهان پوششی داشته باشند. اما به دلیل مقاومت بالا و پوشاندگی خوب برای روف گاردن به کار می روند. و برای تزئین لبه روف گاردن و اطراف دیوارها می‌توانید از این نوع گیاهان بهره بگیرید. گیاهان بالا رونده به مرور زمان، فضای اطراف خود را می‌پوشانند. و رشد نسبتا زیادی دارند. این گیاهان از ظرافت بالایی برخوردار هستند؛ اما می‌توانند در اکثر شرایط آب و هوایی به رشد خود ادامه دهند.

برای آشنایی بیشتر با گیاهان رونده می توانید مقالهگیاهان رونده مناسب بالکن” را مطالعه نمایید.

۴- گیاهان علفی و پوششی

گیاهان پوششی شامل همه گیاهان با ارتفاع کمتر از ۵۰ سانتی متر می شوند. که شامل گونه های همیشه سبز، چندساله و یکساله هستن. این گیاهان ارتفاع کمی دارند. و به مرور زمان سطح خاک را می‌پوشانند. گیاهان پوششی را می‌توانید در رنگ‌ها و گونه‌های مختلفی برای خود تهیه کنید. و از آن‌ها برای پوشش خاک یا به عنوان فضای میان مناطق گل ‌کاری و چمن کاری شده استفاده کنید. ضمن آنکه گیاهان پوششی در همه انواع روف گاردن به کار می روند. و بخش اصلی روف گاردن گسترده را شامل می شوند.

گروه دیگری از گیاهان علفی و پوششی، گونه های دارویی و گل های فصلی هستند. گیاهان دارویی از گونه های معطر و خوشبو هستند. که علاوه بر زیبایی به عنوان ادویه و دمنوش مورد استفاده قرار می گیرند. گل های فصلی نیز مهمترین عامل ایجاد چرخه رنگی در طراحی فضای سبز روف گاردن به شمار می روند.

طراحی فضای سبز (اسیپنگر)

گروه های اصلی گیاهان روف گاردن از نظر خزان

۱- گیاهان خزان کننده

گیاهان خزان کننده شامل همه گونه هایی هستند که در فصول سرد سال برگ های خود را از دست می دهند. و به حالت خواب زمستانی وارد می شوند. این گیاهان معمولا مقاومت بالایی به سرما دارند. از نظر زیبایی فصلی دارای منظر بهاره، تابستانه و پاییزه هستند. گونه هایی با برگ های رنگی در پاییز اهمیت زیادی در طراحی روف گاردن دارند. ضمن آنکه گیاهانی با ساختار شاخه ای زیبا برای منظر زمستانه هم به کار می روند. بیشتر گونه های درختی، درختچه ای و پوششی از گونه های خزان دار یا برگریز هستند.

۲- گیاهان همیشه سبز

گیاهان همیشه سبز، گیاهانی هستند که برگ های آنها در تمام طول سال و به صورت آهسته می ریزد. به همین دلیل این گونه ها در تمام طول سال دارای برگ هستند. بسیار از گیاهان مناطق سردسیر مانند سوزنی برگ ها و گیاهان مناطق گرمسیر مانند انواع گونه های حاره ای در این دسته قرار دارند. سوزنی برگ ها به دلیل مقاومت بالا از گونه های مناسب برای روف گاردن هستند. ضمن آنکه گیاهان همیشه سبز در تمام طول سال حالت سبزی و سرزندگی را در روف گاردن بوجود می آورند.

برای آشنایی بیشتر با گیاهان همیشه سبز می توانید مقالهدرختچه های همیشه سبز مناسب روف گاردن” را مطالعه نمایید.

طراحی روف گاردن (اسیپنگر)

۳ – گیاهان نیمه خزان کننده

گونه های نیمه خزان کننده حد واسط دو دسته بالا هستند. این گیاهان در بعضی از محدوده های دمایی وارد خزان کامل یا نصفه می شوند. به طور مثال درختچه گل کاغذی در ماطق گرمسیر جنوب ایران  به صورت همیشه سبز است. در حالیکه در فصل زمستان تهران دچار خزان کامل می شود. و در زمستانهای گرم در شمال کشور خزان نصفه خواهد داشت. این گیاهان به دقت و در ترکیب با سایر گونه ها برای روف گاردن به کار می روند.

معرفی برخی از گیاهان مناسب روف گاردن

طراحی روف گاردن (اسیپنگر)

 • درختچه توری

درختچه توری جزو گیاهان بسیار مقاوم است. که در شرایط محیطی گرم، سرد، مرطوب و خشک  رشد مناسبی دارد. اگرچه توری به سرمای بسیار زیاد حساس است. توری با توجه به شرایط اقلیمی می تواند خزان دار یا همیشه سبز باشد. برگ های این درختچه دارای تنوع رنگی در بهار، تابستان و پاییز است. ضمن آنکه گل های خوشه مانند و بزرگ در تابستان دارد. علاوه بر این شاخته بندی زیبای آن به عنوان منظر زمستانه به کار می رود.

 • درختچه‌ فوتونیا

درختچه‌ فوتونیا یک درختچه همیشه‌ سبز است. و می‌تواند جلوه خاصی به پشت‌ بام‌ منزل‌تان بدهد. این درختچه دارای شاخه‌هایی قرمز، برگ‌هایی قرمز یا سبز است. فوتونیا به طور معمول در مکان‌هایی که نور خورشید به صورت مستقیم وجود دارد، رشد مطلوبی دارد. و اگر در فضاهای تاریک قرار بگیرد، به مرور از بین می‌رود.

 • گل طاووسی

یکی دیگر از گیاهان مخصوص روف گاردن که رنگ و بوی فوق العاده عالی دارد، طاووسی است. این درختچه زیبا می‌تواند به راحتی شرایط آب و هوای خشک را تحمل کند. گیاه طاووسی در فصل بهار گل‌های زیادی می‌دهد. و ارتفاع شاخه های گل‌دار آن به ۲ متر هم می‌رسد. طاووسی در تهران تنها برای قضای شهری استفاده می شود. در حالیکه از گزینه های مناسب برای کشت در روف گاردن می تواند باشد.

 • گل کاغذی

گل کاغذی نیز یکی دیگر از گیاهان مناسب روف گاردن است. این درختچه رونده در مناطق مختلف ایران دارای خزان های متفاوت است. رشد گل کاغذی بسیار سریع است به همین دلیل قابلیت پوشانندگی خوبی دارد. و گل دهی آن نیز بسیار زیباست. در جنوب کشور به راحتی می تواند به عنوان گیاه ثابت در روف گاردن کشت شود. در تهران و مناطقی با زمستان سرد بهتر است در گلدان و یا بخش های نیمه محفوظ روف گاردن قرار بگیرد.

 • ادریسی

ادریسی یا هورتانسیا گیاهی بوته ای، خزان دار یا نیمه خزان دار است. این گل زیبا برای ادامه حیات به آبیاری و نور کافی احتیاج دارد. و اگر به خوبی از آن مراقبت کنید، می‌توانید تا مدت‌های طولانی فضای جذابی داشته باشید. گیاه ادریسی دارای گل‌هایی توپی بزرگ به رنگ سفید، آبی یا صورتی است. با وجود اینکه این گیاه بیشتر برای محطه سازی به کار می رود از گیاهان بسیار زیبا و کاربردی برای روف گاردن به خصوص در مناطق شمالی کشور می تواند باشد.

 • اسطوخودوس

اسطوخودوس گیاهی دارویی، معطر و زینتی است. که می‌تواند در شرایط آب‌ و هوایی خشک یا حتی طوفانی نیز به رشد خود ادامه دهد. برگ‌های این گیاه به رنگ سبز تیره هستند. و معمولاً کرک فراوانی بر روی آن‌ها وجود دارذ؛ همین امر نیز موجب می‌شود برگ‌ها گاهی اوقات نقره‌ای یا خاکستری دیده شوند. اسطوخودوس یک انتخاب بسیار مناسب به عنوان گیاه بوته ای یا پوششی برای روف گاردن است. زیرا بسیار مقاوم، زیبا و همیشه سبز است. همچنین اگر از این گیاه به خوبی مراقبت کنید، ارتفاع آن به ۲ متر خواهد رسید.

 • گل آستیلب

این گیاه بوته ای زیبا گزینه‌ای بی‌نظیر برای کشت بر روی روف گاردن است. و اگر به‌ خوبی از آن مراقبت کنید، می‌تواند تا ۱۰ سال عمر کند. برگ‌های گیاه آستیلب به رنگ سبز تیره براق هستند. و گل‌هایی با رنگ قرمز، سفید، ارغوانی، بنفش و صورتی بر روی آن رشد می‌کنند. گل‌د‌هی این گیاه بی‌نظیر از خرداد ماه تا مرداد است. و گل‌های آن عطر و بوی فوق‌العاده‌ای به فضای روف گاردن می‌بخشند. گل آستلیب برای طراحی در فضاهای وحشی و یا روف گاردن های مدرن کاربرد زیادی دارد.

پرگولا چیست ؟
مطالعه این مقاله

گیاهان مناسب روف گاردن

 • میسکانتوس

میسکانتوس (علف دوشیزه)، یک بوته علفی بسیار جذاب است. که در مکان‌های آفتابی می‌تواند عملکرد مناسبی داشته باشد. در واقع با کاشتن این گیاه در روف گاردن می‌توانید زیبایی ساختمان خود را چندین برابر کنید. گیاه علف دوشیزه دارای گل‌های مسی رنگ زیبایی است که جذابیت فوق العاده‌ای دارند. میسکانتوس در ترکیب با آستلیب برای طراحی روف گاردن بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

 • هوستا

یک مورد دیگر از گیاهان مناسب روف گاردن که می‌تواند در محیط‌های سایه‌دار نیز رشد کند، گیاه هوستا است. این گیاه تنوع گونه و رنگ بالایی دارد. به طور معمول اگر شرایط لازم برای رشد گیاه هوستا فراهم شود، ارتفاع آن به ۱ متر می‌رسد و می‌تواند تا چندین سال، سالم باقی بماند. البته باید توجه داشت هوستا نیاز به آبیاری و خاک مناسب دارد. ضمن آنکه مقاومت کمی به خشکی، سرما و باد خواهد داشت. به همین دلیل باید با دقت زیاد در طراحی کاشت مورد استفاده قرار گیرد.

طراحی کاشت روف گاردن

 • کاکتوس

کاکتوس‌ها نیز جزو گیاهان مناسب برای روف گاردن در مناطق خشک هستند. زیرا می‌توانند در شرایط سخت و کم آب به رشد خود ادامه دهند. این گیاه به‌ طور معمول در شکل‌ها و رنگ‌های مختلفی وجود دارد. و برای طراحی انواع Xeriscape مورد استفاده قرار می گیرند.

گیاهان مناسب روف گاردن

 • آجوکا

یکی دیگر از گیاهان مناسب برای روف گاردن آجوکا نام دارد. این گیاه بی‌نظیر می‌تواند دمای ۱۵- درجه را تحمل کند. و برای رشد به آبیاری و تغذیه کمی احتیاج دارد. گیاه آجوکا دارای گل‌هایی آبی رنگ با برگ‌های برنزی است که جذابیت فوق‌ العاده‌ای دارد. در صورت فراهم بودن شرایط محیطی لازم برای رشد، این گیاه می‌تواند طول عمر نسبتا بالایی داشته باشد. بنابراین سعی کنید در رسیدگی به آجوکا کوتاهی نکنید؛ و به موقع کار هرس، کوددهی و آبیاری را انجام دهید.

 • فستوکا

اگر به دنبال یک چمن زینتی زیبا و بسیار مقاوم هستید، از فستوکا استفاده کنید. فستوکا یک چمن زینتی بی‌نظیر است، که به آبیاری نسبتا کمی احتیاج دارد. این گیاه جذاب و آبی رنگ را می‌توانید در لبه‌های روف گاردن بکارید. فستوکا در برخی مواقع ممکن است در اثر سرما یاخشکی تغییر رنگ دهد؛ و به خاکستری یا قرمز تبدیل شود.

 

مهم ترین خصوصیات گیاهان بام سبز یا روف گاردن

گیاهان مناسب روف گاردن

تمام گیاهان مناسب برای روف گاردن خصوصیات یا ویژگی‌هایی خاصی دارند؛ و نباید از هر گیاهی در این مکان استفاده کرد. این خصوصیات بیشتر شامل تحمل شرایط سخت مانند خشکی، باد، گرما و سرمای شدید است. بنابراین بهتر است گیاه مورد نظرتان علاوه‌بر زیبایی، از توان و مقاومت بسیار بالایی نیز برخوردار باشند.

دقت داشته باشید گیاهان مناسب روف گاردن از گروه های مقاوم به خشکی هستند. و با گونه هایی که قابلیت ذخیره آب در خود را دارند. به طور مثال گیاهان راست ریشه می‌توانند برای مدت بیشتری رطوبت را در خود نگه دارند. گیاهان و درختچه‌های خزان‌دار نیز گزینه‌های عالی برای کاشت در روف گاردن هستند. زیرا این گیاهان مقاومت بیشتری به تغییرات دمایی و خشکی دارند.  در نتیجه می‌توانید تا مدت‌های طولانی آن‌ها را داشته باشید. یکی دیگر از خصوصیات گیاهان روف گاردن که بهتر است در انتخاب گیاه مد نظر قرار دهید،‌ کم‌توقع بودن گیاه است. در واقع هر چقدر گیاه کم توقع باشد، سازگاری بیشتری با محیط دارد؛ و بازدهی روف گاردن بیشتر خواهد بود.

 

اجرای روف گاردن
بنر اجرای روف گاردن
دانلود کاتالوگ اسپینگر
دانلود کاتالوگ اسپینگر

برخی پروژه های اجرا شده

پروژه مسکونی نیاوران

آدرس: تهران – نیاوران
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۳
معمار:
مهندس عضدی فر
مساحت پروژه: ۱۸۰ متر مربع

پروژه پرنسا مال

آدرس: تهران – خیابان صابونیان
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۷
طراح: مهندسین مشاور دات
مساحت پروژه: ۲۳۰۰ متر مربع

پروژه شاد آباد

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
طراح پروژه: دفتر معماری فرحو
مساحت پروژه: 90 متر مربع

ساختمان مسکونی رزاقی

آدرس: قم
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۱
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۱۶۰ متر مربع

مسکونی مینا رزیدنس کیش

آدرس: جزیره کیش
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۹
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۶۰۰ متر مربع

روف گاردن محوطه جنوبی ایرانمال

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
نوع پروژه: تجاری - تفریحی
مساحت پروژه: 2000 متر مربع

مشاهده پروژه ها

6 نظر برای مقاله “گیاهان مناسب روف گاردن

  • خانم مهندس نصرتی راد :

   با سلام. کاشت و پرورش همه ی گونه های گیاهی در روف گاردن امکان پذیر نیست. گیاهان قابل استفاده در روف گاردن شامل گونه های مناسب هوای آزاد، مقاوم به گرما و شرمای شدید، مقاوم به خشکی و باد هستند. به همین دلیل بهتر است از لیست گیاهی گونه های مناسب روف گاردن که توسط طراحی فضای سبز ارائه می شود، گونه های مورد علاقه خود را انتخاب نمایید.
   برای اطلاعات بیشتر و مشاوره می توانید با همکاران شرکت اسپینگر تماس بگیرید.
   ۰۲۱۸۶۰۹۱۳۹۴
   ۰۹۱۲۰۹۵۶۵۴۱

  • خانم مهندس لطفی :

   با سلام. طراحی کاشت ترکیبی از خواسته های کارفرما و نظر طراح است. در خصوص گیاهان مد نظر کارفرما، چیدمان و یا امکان رشد و زندگی آنها در بام به شما مشاوره داده خواهد شد. و لیست دیگری از گیاهان پیشنهادی بر اساس سلیقه شما در طراحی به کار می رود.

  • خانم مهندس نصرتی راد :

   با سلام و احترام
   در خصوص مشاوره و اطلاع از قیمت ها می توانید با همکاران شرکت اسپینگر از طریق شماره های زیر تماس بگیرید.
   ۰۲۱۸۶۰۹۱۳۹۴
   ۰۹۱۲۰۹۵۶۵۴۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: این محتوا شامل قوانین کپی رایت می شود.
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟