گیاهان مناسب روف گاردن

امروزه افراد زیادی در پشت بام منازل ویلایی، خانه‌های آپارتمانی، ساختمان‌های اداری و تجاری، رستوران‌ها، کافه‌ها، پارکینگ‌ها و… گیاهان مختلف را پرورش می‌دهند. و علاوه‌ بر زیباتر کردن فضا، به بهبود کیفیت هوا نیز کمک می کنند. اگر شما جزو آن دسته از افرادی هستید که می‌خواهید در پشت ‌بام منزل‌تان یک فضای سبز طبیعی و جذاب ایجاد کنید، بهتر است با گیاهان مناسب روف گاردن آشنایی داشته باشید. انتخاب گونه های مناسب و کاربرد صحیح آنها در کنار یکدیگر اثر زیادی بر زیبایی و ماندگاری روف گاردن خواهد داشت.

گیاهان مناسب روف گاردن

گیاهان مناسب برای روف گاردن باید ویژگی‌های سازگار با محیط را باشند؛ تا بتوانند به خوبی رشد کنند و از بین نروند. پیشنهاد می‌کنیم برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر تا انتهای مقاله همراه ما بمانید. فهرست مطالب در مقاله گیاهان مناسب روف گاردن:

 • فاکتورهای مهم برای انتخاب گیاهان مناسب روف گاردن
 • گروه‌های اصلی گیاهان روف گاردن
 • چند نمونه از گیاهان مناسب برای روف گاردن
 • مهم ترین خصوصیات گیاهان بام سبز یا روف گاردن

فاکتورهای مهم برای انتخاب گیاهان مناسب روف گاردن چیست؟

طراحی فضای سبز (اسیپنگر)

گیاهان برای ادامه روند رشد و زیبایی بخشیدن به محیط اطراف، به مجموعه‌ای از استانداردها نیاز دارند. هر محیطی بسته به آب و هوا،‌ جغرافیا،‌ جهت تابش نور و بسیاری موارد دیگر شرایط مشخصی دارد. و گیاهان متفاوتی برای آن اقلیم مناسب کاشت هستند. آشنایی با فاکتورهای محیطی و انتخاب گیاه مناسب برای این شرایط مهمترین نکته در انتخاب گیاه است. در ادامه مجموعه‌ای از نیازهای گیاهان مناسب روف گاردن را مشاهده می‌کنید؛ که هنگام انتخاب گیاه، باید متناسب با شرایط روف گاردن باشد:

 • محدوده دمای اقلیمی
 • میزان بارندگی
 • شدت و جهت وزش باد
 • میزان تابش خورشید
 • محدوده دماهای قابل تحمل گیاه
 • نیاز گیاه به آبیاری و رطوبت هوا
 • میزان نیاز گیاه به نور
 • میزان حساسیت گیاه به باد
 • عمق خاک مورد نیاز گیاه
 • میزان ریشه دوانی
 • نیاز گیاه به هرس و نگهداری

گروه های اصلی گیاهان روف گاردن از نظر فرم

۱- درختان کوچک و درختچه ها

درختان و درختچه ها در دسته گیاهان چندساله با ارتفاع بین ۱٫۵ تا ۳ متر هستند. این گیاهان معمولا دارای یک یا چند تنه اصلی هستند. و از مناسبترین گونه های گیاهی برای انواع روف گاردن متمرکز به شمار می روند. درختچه ها به روف گاردن ساختار قوی گیاهی می دهند. و حجم فضا را بیشتر نشان می دهند. معمولا از گونه های درختچه ای خاص مانند انواع سرو، کاج، درختانی مانند یاس هلندی، توری، مگنولیا، افرا می توان برای روف گاردن استفاده کرد.

گیاهان مناسب روف گاردن

 

۲- بوته ها

بوته ها گونه های گیاهی با ارتفاع بین ۵۰ – ۱۵۰ سانتیمتر هستند. این گروه از گیاهان می توانند فرم علفی یا خشبی داشته باشند. و از گونه های همیشه سبز و خزان دار انتخاب شوند. بوته ها تقریبا در همه انواع روف گاردن به کار می روند. در بخش زیادی از روف گاردن متمرکز از گیاهان بوته ای استفاده می شود. ضمن آنکه در انواع روف گاردن گسترده هم می توان بوته های کوتاه و علفی به کار برد. علاوه بر این تنوع زیاد بوته ها به طراحی جذاب روف گاردن کمک زیادی می کند.

۳- گیاهان رونده و خزنده

گیاهان رونده شامل گروه های گیاهان بالارونده، چسبنده، خزنده و آویز می شوند. این گیاهان می توانند ویژگی هایی شبیه به درختچه ها، بوته ها و حتی گیاهان پوششی داشته باشند. اما به دلیل مقاومت بالا و پوشاندگی خوب برای روف گاردن به کار می روند. و برای تزئین لبه روف گاردن و اطراف دیوارها می‌توانید از این نوع گیاهان بهره بگیرید. گیاهان بالا رونده به مرور زمان، فضای اطراف خود را می‌پوشانند. و رشد نسبتا زیادی دارند. این گیاهان از ظرافت بالایی برخوردار هستند؛ اما می‌توانند در اکثر شرایط آب و هوایی به رشد خود ادامه دهند.

برای آشنایی بیشتر با گیاهان رونده می توانید مقالهگیاهان رونده مناسب بالکن” را مطالعه نمایید.

۴- گیاهان علفی و پوششی

گیاهان پوششی شامل همه گیاهان با ارتفاع کمتر از ۵۰ سانتی متر می شوند. که شامل گونه های همیشه سبز، چندساله و یکساله هستن. این گیاهان ارتفاع کمی دارند. و به مرور زمان سطح خاک را می‌پوشانند. گیاهان پوششی را می‌توانید در رنگ‌ها و گونه‌های مختلفی برای خود تهیه کنید. و از آن‌ها برای پوشش خاک یا به عنوان فضای میان مناطق گل ‌کاری و چمن کاری شده استفاده کنید. ضمن آنکه گیاهان پوششی در همه انواع روف گاردن به کار می روند. و بخش اصلی روف گاردن گسترده را شامل می شوند.

گروه دیگری از گیاهان علفی و پوششی، گونه های دارویی و گل های فصلی هستند. گیاهان دارویی از گونه های معطر و خوشبو هستند. که علاوه بر زیبایی به عنوان ادویه و دمنوش مورد استفاده قرار می گیرند. گل های فصلی نیز مهمترین عامل ایجاد چرخه رنگی در طراحی فضای سبز روف گاردن به شمار می روند.

روف گاردن زمستانی
مطالعه این مقاله

طراحی فضای سبز (اسیپنگر)

گروه های اصلی گیاهان روف گاردن از نظر خزان

۱- گیاهان خزان کننده

گیاهان خزان کننده شامل همه گونه هایی هستند که در فصول سرد سال برگ های خود را از دست می دهند. و به حالت خواب زمستانی وارد می شوند. این گیاهان معمولا مقاومت بالایی به سرما دارند. از نظر زیبایی فصلی دارای منظر بهاره، تابستانه و پاییزه هستند. گونه هایی با برگ های رنگی در پاییز اهمیت زیادی در طراحی روف گاردن دارند. ضمن آنکه گیاهانی با ساختار شاخه ای زیبا برای منظر زمستانه هم به کار می روند. بیشتر گونه های درختی، درختچه ای و پوششی از گونه های خزان دار یا برگریز هستند.

۲- گیاهان همیشه سبز

گیاهان همیشه سبز، گیاهانی هستند که برگ های آنها در تمام طول سال و به صورت آهسته می ریزد. به همین دلیل این گونه ها در تمام طول سال دارای برگ هستند. بسیار از گیاهان مناطق سردسیر مانند سوزنی برگ ها و گیاهان مناطق گرمسیر مانند انواع گونه های حاره ای در این دسته قرار دارند. سوزنی برگ ها به دلیل مقاومت بالا از گونه های مناسب برای روف گاردن هستند. ضمن آنکه گیاهان همیشه سبز در تمام طول سال حالت سبزی و سرزندگی را در روف گاردن بوجود می آورند.

برای آشنایی بیشتر با گیاهان همیشه سبز می توانید مقالهدرختچه های همیشه سبز مناسب روف گاردن” را مطالعه نمایید.

طراحی روف گاردن (اسیپنگر)

۳ – گیاهان نیمه خزان کننده

گونه های نیمه خزان کننده حد واسط دو دسته بالا هستند. این گیاهان در بعضی از محدوده های دمایی وارد خزان کامل یا نصفه می شوند. به طور مثال درختچه گل کاغذی در ماطق گرمسیر جنوب ایران  به صورت همیشه سبز است. در حالیکه در فصل زمستان تهران دچار خزان کامل می شود. و در زمستانهای گرم در شمال کشور خزان نصفه خواهد داشت. این گیاهان به دقت و در ترکیب با سایر گونه ها برای روف گاردن به کار

مهم ترین خصوصیات گیاهان بام سبز یا روف گاردن چیست؟

تمام گیاهان مناسب برای روف گاردن خصوصیات یا ویژگی‌هایی خاصی دارند؛ و نباید از هر گیاهی در این مکان استفاده کرد. این خصوصیات بیشتر شامل تحمل شرایط سخت مانند خشکی، باد، گرما و سرمای شدید است. بنابراین بهتر است گیاه مورد نظرتان علاوه‌بر زیبایی، از توان و مقاومت بسیار بالایی نیز برخوردار باشند.

دقت داشته باشید گیاهان مناسب روف گاردن از گروه های مقاوم به خشکی هستند. و با گونه هایی که قابلیت ذخیره آب در خود را دارند. به طور مثال گیاهان راست ریشه می‌توانند برای مدت بیشتری رطوبت را در خود نگه دارند. گیاهان و درختچه‌های خزان‌دار نیز گزینه‌های عالی برای کاشت در روف گاردن هستند. زیرا این گیاهان مقاومت بیشتری به تغییرات دمایی و خشکی دارند.  در نتیجه می‌توانید تا مدت‌های طولانی آن‌ها را داشته باشید. یکی دیگر از خصوصیات گیاهان روف گاردن که بهتر است در انتخاب گیاه مد نظر قرار دهید،‌ کم‌توقع بودن گیاه است. در واقع هر چقدر گیاه کم توقع باشد، سازگاری بیشتری با محیط دارد؛ و بازدهی روف گاردن بیشتر خواهد بود.

 

اجرای روف گاردن
بنر اجرای روف گاردن
دانلود کاتالوگ اسپینگر
دانلود کاتالوگ اسپینگر

برخی پروژه های اجرا شده

پروژه مسکونی نیاوران

آدرس: تهران – نیاوران
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۳
معمار:
مهندس عضدی فر
مساحت پروژه: ۱۸۰ متر مربع

پروژه پرنسا مال

آدرس: تهران – خیابان صابونیان
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۷
طراح: مهندسین مشاور دات
مساحت پروژه: ۲۳۰۰ متر مربع

پروژه شاد آباد

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
طراح پروژه: دفتر معماری فرحو
مساحت پروژه: 90 متر مربع

ساختمان مسکونی رزاقی

آدرس: قم
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۱
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۱۶۰ متر مربع

مسکونی مینا رزیدنس کیش

آدرس: جزیره کیش
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۹
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۶۰۰ متر مربع

روف گاردن محوطه جنوبی ایرانمال

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
نوع پروژه: تجاری - تفریحی
مساحت پروژه: 2000 متر مربع

مشاهده پروژه ها

6 نظر برای مقاله “گیاهان مناسب روف گاردن

  • خانم مهندس نصرتی راد :

   با سلام. کاشت و پرورش همه ی گونه های گیاهی در روف گاردن امکان پذیر نیست. گیاهان قابل استفاده در روف گاردن شامل گونه های مناسب هوای آزاد، مقاوم به گرما و شرمای شدید، مقاوم به خشکی و باد هستند. به همین دلیل بهتر است از لیست گیاهی گونه های مناسب روف گاردن که توسط طراحی فضای سبز ارائه می شود، گونه های مورد علاقه خود را انتخاب نمایید.
   برای اطلاعات بیشتر و مشاوره می توانید با همکاران شرکت اسپینگر تماس بگیرید.
   ۰۲۱۸۶۰۹۱۳۹۴
   ۰۹۱۲۰۹۵۶۵۴۱

  • خانم مهندس لطفی :

   با سلام. طراحی کاشت ترکیبی از خواسته های کارفرما و نظر طراح است. در خصوص گیاهان مد نظر کارفرما، چیدمان و یا امکان رشد و زندگی آنها در بام به شما مشاوره داده خواهد شد. و لیست دیگری از گیاهان پیشنهادی بر اساس سلیقه شما در طراحی به کار می رود.

 1. پرهام اویسی :

  سلام در طراحی فضای سبز ویلا و کاشت چمن و گیاهان مناسب میخاستم ازتون کمک بگیرم راهنمایی میفرمایین درمورد قیمت ها

  • خانم مهندس نصرتی راد :

   با سلام و احترام
   در خصوص مشاوره و اطلاع از قیمت ها می توانید با همکاران شرکت اسپینگر از طریق شماره های زیر تماس بگیرید.
   ۰۲۱۸۶۰۹۱۳۹۴
   ۰۹۱۲۰۹۵۶۵۴۱

دیدگاه‌ها بسته شده است.

error: این محتوا شامل قوانین کپی رایت می شود.
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟