پرگولا چیست ؟

پرگولا چیست ؟ برای پاسخ به این سوال بهتر است قبل از هر چیز با این سازه فضای سبز پرگولا آشنا شویم.

اگر به دورهمی‌ها در فضای باز علاق دارید؛ حتما به پرگولا هم علاقمند خواهید شد. زیرا این سازه‌ به عنوان سابیان در فضاهای باز ساخته می شود. ضمن ایجاد محیطی مجزا برای نشستن، شرایط رشد گیاهان رونده بر روی سازه را نیز فراهم می کند. در این نوشتار با کاربریهای مختلف پرگولا و مشخصات آن آشنا خواهیم شد.

پرگولا (اسیپنگر)

 پرگولا چیست؟

پرگولا یکی از سازه های مخصوص فضای باز است. در ابتدا انواع پرگولا به عنوان پایه هایی برای پرورش گیاهان رونده مانند مو، گلهای زینتی استفاده می شد. به مرور زمان علاوه بر کاربری برای گیاهان رونده، از آن به عنوان فضایی شبیه به آلاچیق نیز استفاده شد. که محیط هایی مجزا و خاصی را به صورت نیم سایه برای استفاده مردم فراهم می کند. و به عنوان سایبان برای نشتن در هوای آزاد به کار می رود.

پرگولا معمولا به صورت چهار ضلعی ساخته می شود. با استفاده از چهار ستون در گوشه‌ها، استحکام خود را حفظ می‌کند. و سقف آن به صورت باز با طرح های خطی یا مشبک است. این ساختار به عنوان پایه هدایت گیاهان رونده و سرپناه عمل می‌کند؛ برای فضای نشیمن و غذا خوری بسیار محبوب است.

انواع پرگولا

تفاوت پرگولا با آلاچیق‌ چیست؟

حال که با مفهوم پرگولا آشنا شدیم. بهتر است تفاوت این سازه را با آلاچیق ‌بگوییم. مردم معمولا  پرگولا را با آلاچیق یکسان می‌دانند؛ ولی در حقیقت این دو سازه با یکدیگر تفاوت‌ دارند. پرگولا Pergola سازه ای معمولا از جنس چوب با سقف نیمه مشبک و صاف است. که هدف از ساخت آن هدایت انواع گیاهان بالارونده است. و در صورت تمایل فضای نیم سایه زیر آن می تواند برای نشیمن و صرف غذا به کار رود.

اما آلاچیق Gazebo سازه‌ای دارای سقف، نیمه محصور و معمولا با کف پوش مرتفع یا متفاوت است.  هدف اصلی از ساخت آلاچیق ایجاد سایبان و فضای مناسب برای نشیمن و صرف غذا در فضای آزاد است. آلاچیق معمولا حریم خصوصی بیشتری  از پرگولا دارد. برای کاربری در فصل های مختلف طراحی ممی شود. و کف آن بالاتر از سطح حیاط و با کف پوش متفاوت طراحی می گردد. علاوه بر آن تنوع شکل و متریال در آلاچیق به مراتب بیشتر از پرگولا است . همینطور از سبک های مختلف معماری می تواند بهره بگیرد.

کاربرد پرگولا چیست؟

پرگولا کاربردهای متفاوتی در طراحی فضای باز، روف گاردن و تراس سبز دارد. این سازه با توجه به محیط، طراحی و متریال متفاوتی می تواند داشته باشد. که بر اساس نیاز کاربری در محیط‌های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.

تکیه ‌گاهی برای گیاهان رونده

اولین دلیل ساخته شدن پرگولا برای هدایت انواع گیاهان رونده بر روی آن بود. که بعدتر جنبه زینتی پیدا کرد. و با شکلی شبیه به آلاچیق پوشیده شده از گیاهان در فضای سبز مورد استفاده قرار گرفت. پرگولا به دلیل این شکل از ترکیب با گیاهان، حس تازگی و طراوت بسیاری را به افراد منتقل می‌کنند. به همین دلیل در فضای آزاد طرفداران زیادی دارد.

از آنجایی که آرایش گیاهان بر اساس سلیقه افراد است؛ می‌توانید سقف آن را با توجه به سلیقه خودتان کاملا بپوشانید. حالت سایه و نیم سایه با گیاهان را ایجاد کنید. و از انواع گل ها یا گیاهان به شکل ترکیبی برای آن استفاده کنید. بعضی از گیاهان پر کاربرد برای پرگولا عبارتند از : درخت مو، رز رونده، نسترن، انواع یاس، پیچ امین الدوله، کلماتیس، گیلیسین و گل کاغذی.

برای آشنایی بیشتر با گیاهان رونده می توانید مقالهگیاهان رونده مناسب بالکنرا مطالعه نمایید.

پرگولا - اسپینگر - روف گاردن

لذت استفاده از سایه ای دلچسب با پرگولا

کاربرد مهم دیگر پرگولا ایجاد فضایی نیمه مسقف برای نشیمن در فضای آزاد است. که می تواند برای استراحت و صرف غذا استفاده شود. با توجه به سلیقه شکل سقف و تراکم گیاهان می توانند به صورت سایه و نیم سایه فرم داده شوند. البته اگر به شکل پوشیده از این سازه استفاده شود، بیشتر به آلاچیق شباهت پیدا می‌کند.

اگر به مهمانی در فضای باز علاقه‌مند باشید، می‌توانید از پرگولا استفاده کنید. با وجود یک پرگولا، به دلیل ایجاد سایه، امکان نشستن در فضای باز در فصل تابستان وجود دارد.

یک تراس فوق العاده زیبا

آخرین کاربرد پرگولا ایجاد یک سقف مشبک در تراس منزل است. ساخت تراس گاردن امروزه طرفداران بسیاری پیدا کرده است. آلاچیق سازه ای محصور و بزرگ است که در تراس قابل استفاده نیست. سایبان پارچه ای نیز در بعضی موارد انتخاب مناسبی برای تراس به نظر نمی رسد. در این شرایط شما می‌توانید با استفاده از پرگولا یک فضای بسیار جذاب و منحصر به فرد را برای تراس خود فراهم کنید.این ساختار یک فضای عالی برای رشد  گیاهان دارد. و با گذشت زمان ضمن ایجاد سایه، محیطی سر‌سبز نیز برای شما بوجود می آورد.

برای آشنایی بیشتر با تراس گاردن می توانید مقالهتراس سبز چیست؟را مطالعه نمایید.

پرگولا چیست؟

پرگولا از چه جنسی چیست؟

انواع پرگولا می تواند از متریال های مختلفی همچون چوب، فلز، ترموود و یا چوب پلاست ساخته شود. از آنجایی که کاربرد پرگولا در محیط های مختلف و با هدف های  متفاوتی است. می توان بر اساس نیاز این محصول را با متریال های مورد نیاز تولید کرد. که با قیمت های متفاوت نیز در بازار قابل خریداری است.

نورپردازی روف گاردن
مطالعه این مقاله

علاوه بر متریال پایه چوب های طبیعی، مصنوعی و فلز، انواع پرگولای ترکیبی با استفاده از سنگ یا بتن نیز در طراحی مدرن ساخته می شود. برای مثال ممکن است پرگولا‌ها از ترکیب ستون‌های سنگی با سقف چوبی ساخته شوند. به همین علت هر نوع از این محصولات منحصر به فرد کارآرایی‌های متفاوتی دارند.

انواع پرگولا بر اساس جنس:

  • پرگولای چوبی
  • پرگولای ترموود
  • پرگولای فلزی
  • پرگولای چوب پلاست

ساخت و طراحی پرگولا

ساختار پرگولا

تا این بخش از نوشتار با سازه و کاربردهای آن آشنا شدیم. در ادامه انواع پرگولا‌ بر اساس شکل سازه معرفی شده اند. به طور کلی پرگولا‌ها بر اساس ساختار به صورت مستقل و متصل به دیوار ساخته می شوند. فرم سازه بیشتر در اشکال هندسی و به خصوص مربع است. و سقف آن در انواع فلزی به شکل نیم دایره نیز ساخته می شود. در ادامه به توضیحات بیشتر می پردازیم.

پرگولای مستقل

اولین نوع پرگولا از لحاظ ساختاری پرگولا‌ی مستقل است. این نوع سازه مانند آلاچیق دارای یک ساختار مستقل و جدا از دیگر ساختمان‌ها است. به طور معمول دارای چهار ستون است، که همانند پایه عمل می‌کنند. سقف آن به شکل نیمه مشبک طراحی می شود.

انواع پرگولای مستقل معمولا در وسط باغ ساخته می شوند. در محل نصب آن انواع گیاهان رونده با توجه به سلیقه شخصی کشت می شوند. این گیاهان به مرور زمان سازه را می پوشانند. و فضای نیم سایه زیبایی برای استفاده ایجاد می کنند. انواع پرگولای مستقل معمولا از چوب های طبیعی، فرآوری شده و یا به صورت ترکیبی با بتن و سنگ ساخته می شوند.

پرگولاهای متصل به دیوار

دومین نوع از لحاظ ساختاری پرگولای متصل به دیوار است. در این شکل، یک طرف پرگولا به دیوار ساختمان متصل است. و دو پایه در سمت دیگر برای رسیدن به ایستادگی کافی قرار می گیرد. این شکل از پرگولا بیشتر از پایه گیاهان به عنوان فضای سایبان بیرون از خانه استفاده می شود. گیاهان تنها در کنار ستون های خارجی کشت می گردند.

پرگولا با سقف منحنی

آخرین شکل از پرگولا که بیش از هر چیز جنبه تزئینی دارد، پرگولا با سقف منحنی است. این شکل از پرگولا برای فضای ورودی، مسیرها و ایجاد تونل سبز استفاده می شود. و یکی از انواع مبلمان در باغ های فرانسوی است. بر روی این نوع سازه بیشتر گیاهان زینتی مانند انواع رز، نسترن و یاس پرورش داده می شوند.

پرگولا (اسیپنگر)

کلام آخر

به طور کلی پرگولا یکی از بهترین انواع مبلمان در طراحی فضای سبز است. برای انتخاب پرگولای مناسب بهتر است به فضای مورد نظر، تعداد افراد و شکل کاربری آن توجه کنید. همچنین اگر از این محصول در روف گاردن استفاده می‌کنید؛ به شرایط آب و هوایی منطقه خود دقت کنید تا محصولی با طول عمر بالا داشته باشید.

اگر به پرگولا با نمای مدرن و متفاوت علاقه دارید؛ پیشنهاد می کنیم که از انواع فلزی استفاده کنید. اما اگر به محیط ‌های طبیعی و با طراوت علاقمند هستید، انواع چوبی بهتر خواهد بود. در کل شما می‌توانید با داشتن یک پرگولا با جنس و طرح متفاوت، یک محوطه و باغ بسیار زیبا را برای خود فراهم خواهید کرد.

اجرای روف گاردن
بنر اجرای روف گاردن
دانلود کاتالوگ اسپینگر
دانلود کاتالوگ اسپینگر

برخی پروژه های اجرا شده

پروژه مسکونی نیاوران

آدرس: تهران – نیاوران
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۳
معمار:
مهندس عضدی فر
مساحت پروژه: ۱۸۰ متر مربع

پروژه پرنسا مال

آدرس: تهران – خیابان صابونیان
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۷
طراح: مهندسین مشاور دات
مساحت پروژه: ۲۳۰۰ متر مربع

پروژه شاد آباد

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
طراح پروژه: دفتر معماری فرحو
مساحت پروژه: 90 متر مربع

ساختمان مسکونی رزاقی

آدرس: قم
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۱
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۱۶۰ متر مربع

مسکونی مینا رزیدنس کیش

آدرس: جزیره کیش
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۹
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۶۰۰ متر مربع

روف گاردن محوطه جنوبی ایرانمال

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
نوع پروژه: تجاری - تفریحی
مساحت پروژه: 2000 متر مربع

مشاهده پروژه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: این محتوا شامل قوانین کپی رایت می شود.
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟