انواع استخر روف گاردن

ساخت استخر و جکوزی بر روی پشت بام ساختمان‌ها امروزه مورد توجه بسیاری قرار گرفته است. و افراد زیادی از این طرح استقبال می‌کنند. تاکنون نمونه‌های بی‌نظیری از انواع استخر روف گاردن با ابعاد و شکل‌های مختلف در دنیا طراحی و اجرا شده است. و ساخت استخر در پشت بام یکی از امکانات پرطرفدار شناخته می شود. شما نیز پس از آشنایی با استخر روف گاردن، می‌توانید بهترین گزینه را با توجه به نیاز و نوع ساختمان انتخاب کنید؛ تا از داشتن یک محل استراحت فوق العاده لذت ببرید.

طراحی فضای سبز (اسیپنگر)

قوانین، مقررات و فرهنگ ساخت و استفاده از استخر در کشورهای مختلف تفاوت دارد. با وجود پر طرفدار بودن استخر در ایران، استفاده از استخر روباز ار نظر فرهنگی مشکلاتی دارد. به همین دلیل اکثر استخرهای روف گاردن را با حفظ حریم خصوصی می‌سازند؛ تا افراد بدون مشکل در آن جا به تفریح بپردازند. در حالیکه کشور دیگر معمولا انواع استخر روف گاردن را در لبه‌های بام می‌سازند، تا دید بهتری بر منظره دور داشته باشد. برای آشنایی با استخر روف گاردن و به دست آوردن اطلاعات بیشتر در این باره، پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای مقاله ما را همراهی کنید.

برای آشنایی بیشتر با روف گاردن می توانید مقالهروف گاردن سادهرا مطالعه نمایید.

انواع استخر روف گاردن چیست؟

انواع استخر در روف گاردن از نظر اجرا به دو دسته ثابت و پرتابل تقسیم می‌شود. علاوه بر آن سازه استخر می تواند دائمی یا موقت باشد. استخرهای ثابت همه از نوع دائمی هستند و در محل اجرا می شوند. در حالیکه استخرهای پرتابل بر اساس نیاز می توانند دائمی (استخرهای فایبرگلاس) و یا موقت (استخرهای بادی) باشند. که بر اساس کیفیت و نوع هزینه ی متفاوتی نیز دارند.

روف گاردن ویلایی- اسپینگر - روف گاردن

 • استخر ثابت در روف گاردن:

  استخر ثابت در واقع به آن دسته از استخرهایی گفته می‌شود؛ که با مصالح ساختمانی به صورت یک سازه کامل در زمان ساخت بنای اصلی ساخته می‌شود. طراحی این استخرها بر اساس محاسبه بار وارده است. و با توجه به سلیقه شخصی کارفرما می توان بخشی از ساختمان را برای مدل یا حجم خاصی از استخر مقاوم سازی کرد. در نتیجه تنوع زیادی در طراحی خواهد داشت. و به دلیل محاسبه فنی دقیق ایمنی بالایی دارد.

 • استخر پرتابل در روف گاردن:

  یکی دیگر از انواع استخر روف گاردن که می‌توانید از آن استفاده کنید، استخر پرتابل است. این نوع استخر با استفاده از سازه‌های فلزی و بدنه پلیمری ساخته می‌شود؛ استخر پرتابل قابل حرکت است. و با عملیات فنی سبک مانند تغییر اتصلات فنی و تاسیسات مانند یک وان بزرگ قابل جابجایی است. و هر زمانی که خواستید می توانید آن را جا به جا کنید. این نوع استخر معمولا در ابعادی بین ۲ الی ۱۲ متر وجود دارد. برای استفاده از این نوع استخر باید استقامت ساختمان در محل جاگذاری تعیین شود؛ و از امنیت سازه اطمینان کامل داشته باشید.

 • استخر بادی در روف گاردن:

  اگر روف گاردن‌تان فضای کوچکی دارد، استخرهای بادی انتخاب بهتری هستند. این نوع استخرها وزن سبک تر و هزینه کمتری دارند. ضمن آنکه قابل جابجایی هستند. و در فصل سرد می توان آن ها را به راحتی جمع کرد. استخرهای بادی به طور معمول در اندازه‌های مختلف وجود دارند. و بر اساس نیاز و محصولات موجود می توانید استخر مورد نیاز خود را تهیه کنید.

  استخر روف گاردن

شرایط مهم در ساخت استخر روف گاردن

برای طراحی استخر در روی روف گاردن باید به اصول مهندسی ساخت توجه کرد. و شرایط لازم برای آن را حتما در نظر گرفت. بعصی از مهمترین شرایط ساخت استخر در روی بام عبارتند از:

 1. سازه سقف باید توان تحمل وزن استخر و آب درون آن را داشته باشد. و این وزن از ابتدا در طراحی ساختمان محاسبه شود. در ساختمان های ساخته شده نیز، نوع و اندازه استخر بر اساس قدرت تحمل بام انتخاب می شود.
 2. سطح بام باید صاف و مسطح باشد. و بر روی سطح پشت بام  برآمدگی یا فرورفتگی وجود نداشته باشد. صمن آنکه بام های شیبدار مناسب طراحی استخر نیستند.
 3. از جمله دیگر شرایط ساخت استخر در روف گاردن، اندازه پشت بام است. پشت بام ساختمان باید به اندازه‌ای بزرگ باشد که استخر بدون مشکل و محدودیت، در آن ساخته شود. در روف گاردن‌های کوچک از استخرهای مناسب مانند استخرهای بادی می توان استفاده کرد.
 4. برای ساختن استخر در روف گاردن باید به آب و هوای منطقه نیز توجه کرد. به طور معمول احداث استخر روی بام در مناطقی با آب و هوای سرد مناسب نیست. در چنین مناطقی آب درون استخر یخ زده و به بنا می تواند آسیب برساند. ضمن آنکه شنا کردن در آن امکان پذیر نیست.

استخر روف گاردن

اجرای استخر در روف گاردن

روش اجرای استخر در روف گاردن بر اساس نوع استخر متفاوت است. و باید با توجه به آن یک‌سری نکات مهم را در نظر گرفت. در ساخت استخرهای ثابت نیاز به طراحی دقیق و محاسبه باز سازه است. همچنین باید عایق کاری مناسب و ایزولاسیون تخصصی انجام شود. تا امنیت و طول عمر ساختمان و استخر را تضمین کند.

استخرهای بادی و پرتابل به الزامات سازه ای و بستر خاصی احتیاج ندارند.  اما باید مقدار بار مجاز وارد بر ساختمان رعایت شود. ضمن آنکه تاسیسات لازم ورود و خروج آب و نصب استخر  نیز باید تهیه شود.

ساخت و طراحی روف گاردن

نگهداری و مراقبت از استخر روف گاردن

بعد از بررسی کردن شرایط ساخت و اجرای استخر باید به نگهداری از آن نیز توجه کنید. نگهداری از استخر روف گاردن مانند استخرهای معمولی است. و باید با عملیات نگهداری استخر آشنایی داشته باشید. که بر اساس میزان کاربری آن به صورت منظم انجام می شود.

علاوه بر عملیات نگهداری، نصب سیستم های تصفیه نیز برای استخر ضروری است. برای مراقبت از استخر روف گاردن به فیلتر تصفیه آب نیاز است. در صورتی که از سیستم اتوماتیک برای تصفیه کردن آب استخر استفاده کنید، دیگر نیازی به شستشو و نظافت دستی نیست. و این کار به صورت اتوماتیک انجام می‌شود. در صورت لزوم می‌توان کار نظافت دستی با کمک مواد شیمیایی به شکل سالانه انجام شود. البته در حین انجام این کار باید نکات ایمنی کار با مواد شیمیایی را حتما رعایت کنید.

طراحی فضای سبز (اسیپنگر)

تجهیزات لازم برای استخر روف گاردن چیست؟

 • فیلتر و پمپ

پمپ و فیلتر از جمله مهم ترین تجهیزات لازم برای احداث استخر روف گاردن هستند. عملکرد فیلتر جلوگیری از تجمع آلاینده‌های مضر و جلبک در آب است. که با کمک پمپ و همراه با تخلیه آب داخل استخر انجام می‌شود.

 • تعادل ساز آب استخر

آب داخل استخر معمولا با کمک سیستم فیلتر تصفیه می‌شود. اما بهتر است در کنار آن از تعادل سازی استخر به صورت شیمیایی نیز بهره بگیرید؛ تا باکتری‌های بیماری‌زا در آب رشد نکنند و سلامت استفاده کنندگان حفظ شود.

 • سیستم گرمایش

سیستم گرمایشی نیز جزو تجهیزات ضروری است، که باید برای استخر روف گاردن تهیه شود. شما می‌توانید با استفاده از پمپ‌های حرارتی، بخاری گازی، صفحات خورشیدی و… اقدام به گرم کردن استخر روف گاردن کنید. برای آشنایی با سیستم گرمایش مناسب از پیمانکار یا افراد متخصص در این زمینه کمک بگیرید.

دقت داشته باشید پمپ‌های حرارتی استخر، تاثیر بسیار زیادی در هزینه‌های عملیاتی ساخت دارند. و کارایی این پمپ‌ها به طور معمول به آب و هوا بستگی دارد. بخاری‌های گازی نیز شعله‌هایی را بر روی مشعل گازی ایجاد می‌ کنند که موجب گرم شدن مبدل حرارتی فلزی می‌شود. آب با عبور از فیلتر، به بخاری می‌رسد و کم کم گرم می‌شود.

 • کلر

کلر یکی از ضدعفونی کننده‌های مناسب برای استخر است. می توانید آن را به صورت قرص یا پودر تهیه کنید. و بعد از فرایند فیلتر کردن آب، مورد استفاده قرار دهید. این ماده در سریع‌ترین زمان ممکن، آب استخر را تمیز کرده و تمام باکتری‌های موجود را از بین می برد.

استخر روف گاردن

نکات مهم برای ساخت استخر در بام چیست؟

پس از این که متوجه شدید استخر روف گاردن چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؛ بهتر است از یک طراحی ساده و بدون ویژگی های غیر ضروری استفاده کنید. اصولا استخرهای ساده ضمن هزینه کمتر، جذابیت بیشتری نیز دارند. در ادامه مراحل ساخت استخر در بام به اختصار معرفی شده است.

برای آشنایی بیشتر با سازه های آبی روف گاردن می توانید مقالهآبنمای روف گاردنرا مطالعه نمایید.

بررسی بام و انتخاب محل استخر:

برای طراحی استخر در روف گاردن باید اول از هر چیزی سازه بام بررسی شود. در این بررسی عایق بندی کامل سقف تایید می شود. علاوه بر آن میزان بار قابل تحمل سقف و بخش های مناسب ساختمان برای قراردادن استخر نیز انتخاب می گردد. معمولا بخش های کنار ساختمان و روی ستون های اصلی، محل مناسبی برای قرار دادن بار اضافی استخر است.

برنامه ریزی و طراحی تخصصی:

برای ساخت استخر در پشت بام نیاز به برنامه ریزی دقیق و راهنمایی افراد متخصص است. استخر مورد نظر باید به گونه‌ای طراحی شود که وزن آب را منتقل کند. و ستون‌ها و دیوارهای آن، بار را به قسمت زیر ساختمان هدایت کنند.

عموما اکثر افراد استخرهای خود را به شکل مستطیل یا مربع طراحی می‌کنند؛ اما این مسئله سلیقه‌ای است و شما می‌توانید آن را به شکل‌های دیگری نیز احداث کنید. علاوه بر آن اگر می‌خواهید در روف گاردن یک استخر جذاب داشته باشید، می توانید استخری شیشه‌ای بسازید. البته برای ساخت استخرهای شیشه‌ای در روف گاردن باید از شیشه‌های نشکن باکیفیت بهره بگیرید؛ تا سریع آسیب نبینند و طول عمر بالایی داشته باشند.

مقاوم سازی، ایزولاسیون و اجرا :

در کف و کناره‌های استخر حتما از مخلوط بتن مسلح تقویت شده استفاده کنید، تا آب در استخر نشت نکند. و قبل از ساختن هر نوع استخری در روف گاردن حتما شرایط موجود را در نظر بگیرید.طرح استخر باید کاملا واضح باشد. تعداد ورودی‌ها و خروجی‌ها نیز به خوبی مشخص شده باشد. دقت داشته باشید هر چقدر طراحی و نقشه استخرتان پیچیده‌ باشد، به هزینه بیشتری برای ساخت احتیاج دارید.

سعی کنید از قالب‌های آماده فایبرگلاس استفاده کنید زیرا این قالب‌ها راحت‌تر نصب می‌شوند. و دوام بسیار زیادی هم دارند.نکته دیگر اینکه حتما از مخزن‌های ضد آب بهره بگیرید. سعی کنید استخر روف گاردن را با عمق کم ایجاد کنید تا نظافت آن برای‌تان راحت‌تر باشد و همچنین مجبور نشوید هزینه زیادی را بپردازید. در انتها توصیه می شود برای استخر از محفظه دو لایه نیز استفاده کنید تا در صورت نشتی، آب به داخل خانه و ساختمان وارد نشود.

بهترین کار این است که برای اجرا حتما از یک پیمانکار حرفه‌ای کمک بگیرید. تا استخرتان در روف گاردن به بهترین شکل ممکن آماده شود.

نگهداری

‌دقت داشته باشید پس از اتمام ساخت استخر در روف گاردن، تمام مراحل نظافت، نگه‌داری، مراقبت‌های عمومی و… به خودتان بستگی دارد. بهتر است خیلی نظافت استخر به صورت منظم و بر اساس میزان استفاده انجام شود. برای اطمینان خاطر بیشتر سعی کنید اقدامات ایمنی را در نظر بگیرید. و از تجهیزات استاندارد استفاده کنید. در زمان‌هایی که از استخر استفاده نمی‌کنید، روی آن را با استفاده از یک کاور مناسب بپوشانید؛ تا از آسیب رسیدن به آن جلوگیری شود و استخر نیز تمیز بماند.

طراحی فضای سبز (اسیپنگر)

سخن پایانی

امروزه افراد زیادی اقدام به ساخت استخر در پشت بام یا روف گاردن می‌کنند. تا زیبایی و کارایی ساختمان خود را افزایش دهند. با ساخت انواع استخر در روف گاردن می‌توان فضایی لوکس، جذاب و متفاوت ایجاد کرد.  که همراه با دوستان یا خانواده از آن لذت برد. با این وجود باید نکات مهم و اصلی برای انتخاب و ساخت استخر رعایت شود. تا ایمنی ساختمان در آینده دچار مشکل نگردد. و بهترین استفاده از فضای روف گاردن نیز امکان پذیر باشد.

اجرای روف گاردن
بنر اجرای روف گاردن
دانلود کاتالوگ اسپینگر
دانلود کاتالوگ اسپینگر

برخی پروژه های اجرا شده

پروژه مسکونی نیاوران

آدرس: تهران – نیاوران
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۳
معمار:
مهندس عضدی فر
مساحت پروژه: ۱۸۰ متر مربع

پروژه پرنسا مال

آدرس: تهران – خیابان صابونیان
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۷
طراح: مهندسین مشاور دات
مساحت پروژه: ۲۳۰۰ متر مربع

پروژه شاد آباد

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
طراح پروژه: دفتر معماری فرحو
مساحت پروژه: 90 متر مربع

ساختمان مسکونی رزاقی

آدرس: قم
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۱
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۱۶۰ متر مربع

مسکونی مینا رزیدنس کیش

آدرس: جزیره کیش
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۹
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۶۰۰ متر مربع

روف گاردن محوطه جنوبی ایرانمال

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
نوع پروژه: تجاری - تفریحی
مساحت پروژه: 2000 متر مربع

مشاهده پروژه ها

2 نظر برای مقاله “انواع استخر روف گاردن

  • خانم مهندس نصرتی راد :

   با سلام.
   اجرای استخر ثابت در ساختمان های قدیمی توصیه نمی شود. با این وجود در صورت وجود مقاومت وزنی بالا می توان انواع استخر پیش ساخته یا موقت را در آن استفاده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: این محتوا شامل قوانین کپی رایت می شود.
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟