آبنمای روف گاردن ؛ اجرای انواع آبنما در بام سبز

فرقی نمی‌کند که به دنبال مکانی برای استراحت هستید، یا فضایی برای مهمانی‌ها نیاز دارید؛ درهرصورت، روف گاردن‌ فضایی رویایی و زیبا در پشت بام منزل شما ایجاد می‌کند. که می‌توانید ساعاتی از روز را بدون مشغله ذهنی در آن‌جا بگذرانید. برای خود قهوه‌ای سرو کنید؛ به کتاب خواندن بپردازید. و یا چشمان خود را ببندید و به موسیقی مورد علاقتان گوش دهید. مثال‌های زیادی از کاربردهای روف گاردن وجود دارد؛ یکی از عناصر مهمی که بر زیبایی روف گاردن تاثیر زیادی دارد، آبنمای روف گاردن است. آبنمای روف گاردن می‌تواند جان تازه‌ای به روف گاردن شما ببخشد. و تاثیر آرامش‌بخش محیط را افزایش دهید.

برای آشنایی بیشتر با روف گاردن می توانید مقالهانواع روف گاردنرا مطالعه نمایید.

آبنمای روف گاردن

استفاده از آبنمای روف گاردن می‌تواند زیبایی مکان شما را دوچندان کند و غیر از منظره‌ای زیبا، صدایی آرام‌بخش و دلنشین نیز بوجود بیاورد. انواع مختلفی از آبنماهای روف گاردن وجود دارند که می‌توانید با توجه به سلیقه‌ خود آن را انتخاب کنید. در ابتدا باید از بین انواع آبنما در روف گاردن طرح مناسب را انتخاب کنید، تا درنهایت به مطلوب‌ترین نتیجه ممکن برسید. آبنماها از نظر ظاهری به دو دسته هندسی و طبیعی تقسیم می‌شوند. پس از اینکه ظاهر کلی آبنما را انتخاب کردید، نوبت به انتخاب چگونگی پمپاژ و جریان آب می‌رسد؛ که به دو دسته ثابت و متحرک تقسیم می‌شوند. در نهایت و بعد از انتخاب موارد ذکر شده، باید دیزاین مورد نظر را انتخاب کنید. که آخرین گزینه در اجرای آبنمای روف گاردن است. با اسپینگر ( espinger ) همراه باشید تا شما را با انواع آبنما در روف گاردن آشنا کنیم.

طراحی آبنما در روف گاردن به صورت هندسی

طراحی آبنمای روف گاردن

همانطور که در بالا ذکر شد، آبنمای روف گاردن از نظر شکل کلی به دو بخش تقسیم می‌شود. که بخش اول آبنمای هندسی نام دارد. منظور آبنمای هندسی کلیه طرح هایی است که از مستطیل، مربع، دایره، اشکال نامنظم و ترکیب آنها بوجود آمده است. و از الگوی خطوط طراحی شده به وسیله انسان تبعیت می کند. این نوع آبنما می تواند به صورت منظم، نامنظم، قرینه و نامتقارن باشد. که بسته به طراحی متفاوت است. به طور مثال انواع آبنمای منظم و قرینه در طراحی باغهای فرانسوی، باغهای کلاسیک و باغ ایرانی استفاده می شود. که به همراه مجسمه ها و دیگر موارد تزئینی اثری زیبا را به ارمغان می‌آورند.

در آبنمای منظم، پمپ‌های آب‌ نیز در مکان مشخصی به طور مهندسی شده قرار می‌گیرند؛ و فاصله‌های مشخصی با دیگر پمپ‌ها دارند. اگر اعتقاد دارید که هرچیز باید دقیقا سر جای خودش باشد و هیچ تناقضی در آرایش آبنمای روف گاردن شما وجود نداشته باشد، احتمالا آبنماهای منظم هندسی برای شما مناسب هستند.

طراحی آبنما در روف گاردن به صورت طبیعی

طراحی فضای سبز (اسیپنگر)

دومین نوع از شکل کلی آبنمای روف گاردن ، آبنمای طبیعی یا طبیعت گرا است. در آبنمای طبیعت گرا، خطوط و شکل آب نما بازسازی فضای آبی طبیعی مانند برکه، جوی، آبشار و غیره است. که به صورت مصنوعی با متریال مختلف ساخته می شود. در این نوع طراحی معمولا هیچ تقارنی وجود ندارد، و ظاهری طبیعی بر آبنما حاکم است. اینگونه از آبنماها معمولاً در طراحی های باغهای انگلیسی و باغ ژاپنی کاربرد زیادی دارند. و انواع صخره، سنگ، شن و گیاهان آبزی در آنها به کار می روند.

همچنین در آبنمای طبیعی، پمپ‌های آب نیز در مکان مشخصی قرار ندارند. و به صورتی تنظیم می‌شوند که بنظر برسد همه چیز طبیعی است. تا فضایی مانند یک رود و یا یک آبشار ساخته شود.

اجرای آبنما در روف گاردن به شکل ثابت

طراحی و اجرای روف گاردن (اسیپنگر)

به طور کلی دو نوع جریان آب در آبنمای روف گاردن وجود دارد. می‌توان گفت که آبنمای ثابت، ساده‌ترین طراحی آبنما در روف گاردن است. اگر شما سادگی را به شلوغی ترجیح می‌دهید، آبنمای ثابت برای شما ساخته شده است. معمولا آبنماهای ثابت، به طوری تنظیم شده‌اند که آب را به طور کاملا یکنواخت پمپاژ کنند؛ به نحوی که قابل تغییر نباشد.

معمولاً در آبنماهای ثابت، آب به صورت فواره‌ای و یا آبشاری جریان دارد؛ به طوری که بتوانید همانند یک رود یا چشمه در طبیعت به آن‌ها نگاه کنید. آب در آبنمای ثابت، جریان ثابتی دارد که باعث حواس پرتی نمی‌شود و در عوض، حس آرامش را به وجود می‌آورد.

اجرای آبنما در روف گاردن به شکل متحرک چگونه است؟

طراحی فضای سبز (اسیپنگر)

اگر شما علاقه‌ای به یکنواختی و چرخه‌های تکرارشونده ندارید؛ و یا به کمی تنوع در آبنمای روف گاردن‌تان نیاز دارید، می توانید از آبنماهای متحرک استفاده کنید. پر استفاده‌ترین مدل از آبنما‌های متحرک، آبنماهای فواره‌ای هستند. برخلاف آبنمای ثابت که آب ‌را به صورت ساده و یکنواخت در آبنما جاری می‌کند؛ آبنماهای متحرک قابل تغییر هستد. و می‌توانید با توجه به میل خودتان، نوع حرکت و سرعت جریان آب را تغییر دهید.

معمولاً آبنماهای متحرک به دو صورت مکانیکی و الکترونیکی قابل کنترل هستند. شما می‌توانید میزان ارتفاع آب، فاصله بین هر حرکت، میزان بالا ماندن آب و دیگر گزینه‌های مختلف را با استفاده از شیرهای آب و یا کنترلر دیجیتالی آبنمای متحرک روف گاردن خود تغییر دهید. ترکیب آبنماهای متحرک با نورپردازی مناسب می‌تواند جان تازه‌ای به روف گاردن شما بدهد؛ و فضایی شیک و زیبا را بوجود بیاورد. آبنمای موزیکال، یکی از بهترین گزینه‌های آبنمای متحرک است که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

اکنون که با انواع شکل کلی و انواع جریان آب در آبنمای روف گاردن آشنا شدید؛ زمان آن رسیده است که با انواع دیزاین آبنما آشنا شوید. و با توجه به سلیقه‌تان، دیزاین مورد نظر را انتخاب کنید.

آبنمای دیواری چیست؟

آبنمای دیواری روف گاردن

معمولا آبنماهای دیواری به دو دسته تقسیم می‌شوند. دسته اول آن‌ها به نام آبنمای دیواری خیس معروف هستند. آبنماهای دیواری خیس معمولا از یک دیوار مصنوعی تشکیل شده‌اند که در آن حفره‌هایی وجود دارد که آب از آن‌ها به بیرون پمپاژ می‌شود. در برخی از مدل‌ها نیز، پمپ آب در بالای دیوار قرار دارد. و آب به طور ثابت بر روی دیوار جاری شده و به پایین می‌ریزد.

تاسیسات و تجهیزات روف گاردن
مطالعه این مقاله

آبنماهای دیواری انواع مختلفی دارند، که می‌توانید با توجه به سلیقه و یا مکان قرارگیری، یکی از آن‌ها را انتخاب کنید. یکی از پرطرفدارترین آن‌ها، مدل سنگی است؛ که دیوار آبنما، از سنگ‌های واقعی و یا سنگ‌های مصنوعی ساخته شده است. و آب در میان آن‌ها جاری می‌شود. آبنماهای دیواری مدرن نیز وجود دارند، که معمولا از سطحی صاف با طرح‌های مختلف و یا شیشه تشکیل شده‌اند. و نمای زیبایی را به روف گاردن شما می‌بخشند. این مدل از آبنماها معمولاً به صورت آبنمای ثابت پیش ساخته در بازار وجود دارند. که آب در آن‌ها جریانی ثابت و غیرقابل تغییر دارد.

آبنمای پرده ای چیست؟

آبنمای پرده ای روف گاردن

همانطور که در بالا ذکر شد، دو مدل اصلی از آبنماهای دیواری وجود دارد. که دومین نوع از آبنماهای دیواری، آبنمای پرده ای یا پرده ی آب نام دارند. در آبنماهای پرده ای، معمولا آب از یک یا چند حفره به صورت ثابت و پر فشار سرازیر می‌شود. که در آن، آب به شکل یک “پرده” ثابت در می‌آید؛ و منظره ی خیلی زیبایی را برای شما می‌سازد.

آبنماهای پرده ای نیز انواع مختلفی دارند. و می‌توانید با توجه به سلیقه‌تان، طرح دلخواه را انتخاب کنید؛ اگرچه آبنماهای پرده ای مدرن طرفداران بیشتری دارند؛ و از آن‌ها در روف گاردن و دیگر مکان‌ها استفاده بیشتر استفاده می‌شود. این نوع آبنما متشکل از یک سطح صاف، و یک یا چند دریچه آب هستند. آبنماهای دیواری پرده‌ای، هم به صورت ثابت و هم به صورت متحرک موجود هستند، که بسته به شرایط استفاده می شوند.

آبنمای موزیکال

طراحی فضای سبز (اسیپنگر)

اگر به موسیقی علاقه دارید؛ و در ساعات فراغت خود به موسیقی گوش می دهید؛ هیچ گزینه‌ای جذاب تر از آبنمای موزیکال برای شما وجود ندارد. به آبنمای موزیکال، آبنمای هارمونیک نیز گفته می‌شود. آبنماهای موزیکال صدا را می‌شنوند، موسیقی را تشخیص می‌دهند؛ و شروع به رقصیدن با آن می‌کنند! فرقی ندارد که به موسیقی‌های آرام علاقه دارید، یا نیازمند به کمی هیجان در موسیقی خود هستید؛ چراکه در هر صورت، آبنماهای موزیکال، حرکت خود را با سرعت و نوع ریتم هر نوع موسیقی‌ وفق می‌دهند.

اکثر آبنماهای موزیکال به صورت فواره‌ای و یا حتی دیواری پرده ای عرضه می‌شوند. که در هنگام رقص با موسیقی، نمای بهتری از آب را به شما نمایش دهند. همچنین برخی از آبنماهای موزیکال به همراه نورپردازی عرضه می‌شوند؛ که باعث می‌شود بتوانید در هنگام گوش دادن به موسیقی مورد علاقه‌تان، از تماشای رقص آب، با وجود نورهایی که با جریان آب هماهنگ می‌شوند، لذت ببرید. آبنماهای موزیکال یکی از پرطرفدارترین مدل‌های اجرای آبنما در روف گاردن هستند. و معمولاً به طور خودکار و با موسیقی تنظیم می‌شوند.  در نتیجه با تغییر موسیقی نیازی برای تنظیم مجدد آن‌ها ندارید.

آبنمای آتشین

از ابتدای تاریخ، آب و آتش در تضاد بزرگی بودند. و دور از یکدیگر نگه داشته می‌شدند. هر دوی آن‌ها، به طور جداگانه در زیبایی بخشیدن به زندگی انسان‌ها نقش داشته‌اند. آب در المان‌هایی نظیر آبنما، و آتش در المان‌هایی نظیر مشعل تزئینی. اما اگر آب و آتش در کنار یکدیگر قرار گیرند، منظره‌ای بسیار زیبا و شگفت‌انگیز خلق می‌کنند. آبنمای آتشین یکی از زیباترین‌ در طراحی های آبنما در روف گاردن است؛ که  آب و آتش، دو عنصر در تضاد را کنار یکدیگر قرار می‌دهد.

به نظر می‌آید که آب و آتش، هنوز هم نتوانسته‌اند در کنار یکدیگر و در آرامش قرار بگیرند؛ در آبنمای آتشین، آب به شکل فواره‌ای به بالا پرتاب می‌شود، آتش می‌گیرد و درنهایت می‌سوزد! جدال آب و آتش همیشه زیبا بوده و چه بسا که این زیبایی با موسیقی همراه باشد. برخی از آبنماهای آتشین به صورت موزیکال ساخته می‌شوند. و همانطور که در توضیحات آبنمای موزیکال نوشته شده است، آب با موسیقی هماهنگ می‌شود و می‌رقصد؛ اما این بار شاهد رقص آب و آتش هستیم که یکی از زیباترین طرح‌هایی است، که می‌توانید به عنوان آبنمای روف گاردن از آن استفاده کنید.

سخن آخر

همیشه به یاد داشته باشید که بهترین آبنمای روف گاردن بهترین انتخاب در بین موارد بالا و یا ترکیبی از تمامی موارد ذکر شده است. شما می‌توانید ترکیبی از یک آبنمای متحرک موزیکال را به صورت آبنمای آتشین داشته باشید. و یا آبنمایی ثابت و دیواری داشته باشید که در کمال سادگی، آرامش بیشتری برای شما به وجود می‌آورد. از همراهی شما تا انتهای نوشتار انواع آبنمای روف گاردن سپاس‌گزار هستیم.

برای آشنایی بیشتر با تراس گاردن می توانید مقالهمبلمان تراس سبزرا مطالعه نمایید.

اجرای روف گاردن
بنر اجرای روف گاردن
دانلود کاتالوگ اسپینگر
دانلود کاتالوگ اسپینگر

برخی پروژه های اجرا شده

پروژه مسکونی نیاوران

آدرس: تهران – نیاوران
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۳
معمار:
مهندس عضدی فر
مساحت پروژه: ۱۸۰ متر مربع

پروژه پرنسا مال

آدرس: تهران – خیابان صابونیان
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۷
طراح: مهندسین مشاور دات
مساحت پروژه: ۲۳۰۰ متر مربع

پروژه شاد آباد

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
طراح پروژه: دفتر معماری فرحو
مساحت پروژه: 90 متر مربع

ساختمان مسکونی رزاقی

آدرس: قم
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۱
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۱۶۰ متر مربع

مسکونی مینا رزیدنس کیش

آدرس: جزیره کیش
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۹
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۶۰۰ متر مربع

روف گاردن محوطه جنوبی ایرانمال

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
نوع پروژه: تجاری - تفریحی
مساحت پروژه: 2000 متر مربع

مشاهده پروژه ها

4 نظر برای مقاله “آبنمای روف گاردن

  • خانم مهندس لطفی :

   با سلام. مصرف آب آبنما در روف گاردن به دلیل خشکی بیشتر هوا و افزایش سرعت باد کمی بیشتر از سطح زمین خواهد بود.
   با این وجود این مقدار در اکثر موارد قابل چشم پوشی است. و برای مدیریت بهتر آب از آب نماهای قابل کنترل می توان استفاده کرد. که تنها در زمان استفاده از بام، جریان آب آن فعال باشد.

  • خانم مهندس لطفی :

   با سلام.
   طرح های مدرن بسیار ساده و شیک هستند. این نوع آبنما به دلیل طراحی مینیمال تقریبا با هر فضایی هماهنگی دارند. و به صورت نیمه آماده هم قابل تهیه هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: این محتوا شامل قوانین کپی رایت می شود.
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟